0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. U.

Ynt: Yelkenli için Leasing
« Yanıtla #60 : Eylül 19, 2017, 14:46:20 »
Müşterilerimizi teknede ağırlamak pazarlama faaliyeti sayılmaz mı? Müşterileri ağırlamak için tekne kiralarsak gider gösterebiliriz ama kendi teknemizi kullanırsak olmaz mı?

*

S. Ş.

« Yanıtla #61 : Eylül 19, 2017, 15:26:44 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bazi musavirler gercekten dar kafali,ogrenmisler istigal konusunda olucak papagan gibi tekrarliyorlar...

Koc holdingin , agaoglunun  vs. ucagi , yati  ,helikopteri var hatta sayisi da yuksek olabilir, gerekiyorsa  isinde kullanacak elbette, istigal konusu olucak gibi bir laf  abesle istigal

Elbette ufak sirket arabasi golf ama ucak almissa  ,musavirin  ne yapiyorsun savunamayiz diyecek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Semih korsanım,  bir şeyi karıştırıyoruz.  Koç holding vs. uçak alır limuzin alır alır da alır , varsa paramız bizde alırız şirket üzerine kimse niye aldın bunları demez, envantere de işlersin onda da problem yok.  Ama bu aldıkların ile ilgili gerek yedek parça gerek bakım , sigorta vergi vs.  bunları gider kalemi olarak düşersen , mali kontrole de girersen o aman sorarlar faaliyet kolunu ve aldığın uçağın faaliyetinle alakası olup olmadığını.

Ben şuan sıfır ferrari alsam gayet de güzel ötv sini ıvırını zıvırını alayını gidere yazabilirim, kimse bana soramaz bunun faaliyetinle alakası nedir diye,  müşteri ziyaretlerimi bu araçla yapıyorum derim ister jetta ister ferrari ikisi de binek araç cevabı basit.

Ancak teknede bunu yemezler. 

Yurt içinden / dışından İstanbul'a gelmiş mısafırınızı yelkenli veya motor yatla adaya yemeğe götürürsünüz. Ağırlama gideridir yaktığınız yedıgınız harcadığınız...

110 beygiri olan yelkenli ile 110 beygırı olan motor yat arasında bir farkta yok ,hepsi de hızlı maşallah
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2017, 15:29:35 Gönderen: Semih Sener »

*

O. E.

« Yanıtla #62 : Eylül 19, 2017, 15:33:12 »
Bazi musavirler gercekten dar kafali,ogrenmisler istigal konusunda olucak papagan gibi tekrarliyorlar...

Koc holdingin , agaoglunun  vs. ucagi , yati  ,helikopteri var hatta sayisi da yuksek olabilir, gerekiyorsa  isinde kullanacak elbette, istigal konusu olucak gibi bir laf  abesle istigal

Elbette ufak sirket arabasi golf ama ucak almissa  ,musavirin  ne yapiyorsun savunamayiz diyecek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Semih korsanım,  bir şeyi karıştırıyoruz.  Koç holding vs. uçak alır limuzin alır alır da alır , varsa paramız bizde alırız şirket üzerine kimse niye aldın bunları demez, envantere de işlersin onda da problem yok.  Ama bu aldıkların ile ilgili gerek yedek parça gerek bakım , sigorta vergi vs.  bunları gider kalemi olarak düşersen , mali kontrole de girersen o aman sorarlar faaliyet kolunu ve aldığın uçağın faaliyetinle alakası olup olmadığını.

Ben şuan sıfır ferrari alsam gayet de güzel ötv sini ıvırını zıvırını alayını gidere yazabilirim, kimse bana soramaz bunun faaliyetinle alakası nedir diye,  müşteri ziyaretlerimi bu araçla yapıyorum derim ister jetta ister ferrari ikisi de binek araç cevabı basit.

Merhaba,
Şirket üzerine almak başka (satın alma faturası), kiralamak başka (kiralama faturası) ve Lease etmek (Finansal Kiralama ) leasing faturası başka şeyler.
Şirket üzerine satın aldığınız ,kiraladığınız Gemi yat kotra vs Envanterinize işlersiniz,Aktifinizde kalır masraflarını gider yazamazsınız,kanunen kabul edilmeyen giderler hesabında takip edersiniz.
yurt dışından müşteriniz geliyor Göcekte charter firmasından 15 günlük Bareboat kiralayıp müşterini ağırlayamıyorsunuz ama15 gün 5 yıldızlı bir otelde tam pansiyon faturasını DINK diye masrafa atıyorsun. Batsııın bu dünyaaa
Akredite bir Leasing şirketinden Finansal kiralama yaparsanız KİRA faturalarını gider yazarsınız .
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2017, 15:39:45 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

O. E.

« Yanıtla #63 : Eylül 19, 2017, 15:57:03 »

Merhaba,
Şirket üzerine almak başka (satın alma faturası), kiralamak başka (kiralama faturası) ve Lease etmek (Finansal Kiralama ) leasing faturası başka şeyler.
Şirket üzerine satın aldığınız ,kiraladığınız Gemi yat kotra vs Envanterinize işlersiniz,Aktifinizde kalır masraflarını gider yazamazsınız,kanunen kabul edilmeyen giderler hesabında takip edersiniz.
yurt dışından müşteriniz geliyor Göcekte charter firmasından 15 günlük Bareboat kiralayıp müşterini ağırlayamıyorsunuz ama15 gün 5 yıldızlı bir otelde tam pansiyon faturasını DINK diye masrafa atıyorsun. Batsııın bu dünyaaa
Akredite bir Leasing şirketinden Finansal kiralama yaparsanız KİRA faturalarını gider yazarsınız .

Bu arada  bir yanlış anlaşılma doğmasın :
Diyelim ki 48 ay vade ile 100.000 Euro luk Bir tekne aldınız ve toplam 10.000 Euro faiz ödeyeceksiniz.
leasing şirketine 110.000 euro toplam ödeme
110.000 /48 =2291 Euro aylık ödemenin
208 Eurosunu gider yazacaksınız Tamamını değil.

*

O. E.

« Yanıtla #64 : Eylül 19, 2017, 15:59:47 »

Merhaba,

Bu arada  bir yanlış anlaşılma doğmasın yukarıdan aşağıya okununca sanki Kira faturasının tamamı gider yazılabilir denmiş gibi birşey durum oluşmasın.Kimse tamamını anlamaz gerçi ama yine yazalım kızmasın kimsee bize  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Diyelim ki 48 ay vade ile 100.000 Euro luk Bir tekne aldınız ve toplam 10.000 Euro faiz ödeyeceksiniz.
leasing şirketine 110.000 euro toplam ödeme
110.000 /48 =2291 Euro aylık ödemenin
208 Eurosunu gider yazacaksınız Tamamını değil.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #65 : Temmuz 11, 2018, 14:39:07 »
Sevgili korsanlar,

Leasing ile tekne aldım (Finansal Kiraladım diyelim) geçen sene. Mülkiyeti taksitler bitene kadar leasing firmasında olduğundan Bağlama Kütüğü Belgesi'nde tekne sahibi leasing firması görünüyor (iş leasing). Türkiye'de zaten pek birşey sorulmuyor ama sorulursa diye, leasing sözleşmemin, şirket evraklarının vs kopyasını bulunduruyorum yanımda. (Kardeşim, iş leasingin teknesinde sen ne arıyorsun denmesin diye...). Aslında bu taşıdığım sözleşmelerde teknenin adı bile geçmiyor, on kere sordum, gerek yok dendi ya, o da ayrı bir başlık konusu.

Yakında planladığım üzere, Yunan adalarına resmi giriş yaparken, tekne sahibi önemli mi? Bana sen kimsin, iş leasing kim demesinler diye taşıdığım 'Türkçe' sözleşme kopyası, şirketle ilgili evrak, vs bir sorun çıkarsa yeterli olur mu? Yanıma yeminli tercüme edilmişlerini mi alsam yoksa?

Tecrübesi olanlar paylaşabilir mi?

*

A. Ç.

« Yanıtla #66 : Temmuz 11, 2018, 15:02:58 »
Türkiye'de sahil güvenlk bu tekne kimin diye sormuyor ama yardım istediğinizde veya bir şekilde müdahale ettiğinde tekne sahibinin kullanmak için  verdiği onayı soruyor. Bu yazılı ve imzalı bir belge olabileceği gibi tekne sahibinin telefonunu sizden alıp doğrudan tekne sahibini de arayarak bilgi alabiliyorlar.  Leasing'de uygulama farklı olmayabilir. Yunanistan'ı bilemem ama kiralık tekne ile gidilebildğinie göre sorun olmaması gerekir diye düşünüyorum.
*

O. E.

« Yanıtla #67 : Temmuz 11, 2018, 16:09:32 »
Sevgili korsanlar,

Leasing ile tekne aldım (Finansal Kiraladım diyelim) geçen sene. Mülkiyeti taksitler bitene kadar leasing firmasında olduğundan Bağlama Kütüğü Belgesi'nde tekne sahibi leasing firması görünüyor (iş leasing). Türkiye'de zaten pek birşey sorulmuyor ama sorulursa diye, leasing sözleşmemin, şirket evraklarının vs kopyasını bulunduruyorum yanımda. (Kardeşim, iş leasingin teknesinde sen ne arıyorsun denmesin diye...). Aslında bu taşıdığım sözleşmelerde teknenin adı bile geçmiyor, on kere sordum, gerek yok dendi ya, o da ayrı bir başlık konusu.

Yakında planladığım üzere, Yunan adalarına resmi giriş yaparken, tekne sahibi önemli mi? Bana sen kimsin, iş leasing kim demesinler diye taşıdığım 'Türkçe' sözleşme kopyası, şirketle ilgili evrak, vs bir sorun çıkarsa yeterli olur mu? Yanıma yeminli tercüme edilmişlerini mi alsam yoksa?

Benim tekne için bir bilgim yok ama çok leasing ile makine alıp , kullanıyoruz.
Örneğin Sanayi Odasından kapasite raporu için Leasing sözleşmesi sahiplik belgesi yerine geçiyor.
Belli bir kira süresini geçince leasing şirketi konu ile ilgili bir yazı düzenliyor.
Bu konuda maliye bakanlığının genelgesi ve birkaç tanede mahkeme ictihatı olduğunu biliyorum.
Yanınızda leasing sözleşmesi olur ise problem çıkmaz diye düşünmekteyim .
Ama Burası Türkiye aksiyon bitmez  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2018, 16:11:02 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

E. D.

« Yanıtla #68 : Temmuz 11, 2018, 17:20:13 »
     Sözleşmenin yeminli tercümesini yanınıza alın. Tedbir tedbirdir. Bu sabah gazetede okudum; İki kişi yelkenli bir tekneyle Yunanistan'a kaçmak üzereyken yakalanmış. İşleri sıkı tutuyor, her şeyi soruşturuyor olabilirler.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #69 : Temmuz 11, 2018, 18:11:32 »

Türkiye'de sahil güvenlk bu tekne kimin diye sormuyor ...
Daha geçen hafta arkadaşımın teknesi ile Fethiye Şövalye adası önlerinde keyif yapıyorduk, SG botu geldi, balıkçı günübirlik ve guletler dahil herkese tek tek uğradı, rutin evrak kontrolü yaptı, tekne sahibi olan arkadaşımın abisi teknede bulunmadığı ve bir vekaletname olmadığı için uyarıldık.

Daha önce transferlerimde de birkaç kere SG'in tekne sahibiyle transfer sözleşmemiz yanında ayrı bir vekaletname olmasını özellikle sorgulamıştı.

öZgür (tapatalk)

*

T. Ö.

« Yanıtla #70 : Temmuz 11, 2018, 19:15:55 »
Sevgili korsanlar,

Avrupa'nın her yerinde leasing olayı biliniyor.Siz kira müddeti sonuna kadar yasal kiracısınız.Kira müddeti sonunda da sembolik bedel fatura ile yeni sahibisiniz.(Leasing sözleşmeleri satış vaadi içerir) Hiç merak etmeyin.Hiç sorun olmaz.Sadece sözleşme kopyası elinizde olsun.Çok sağlamcı olmak istiyorsanız İş Leasing'den İngilizce olarak yazılmış'' Ümit Özdoğan bizim yasal kiracımızdır'' yazısını ve imzalayanların imza sirküleri fotokopilerini isteyin.Vermek zorundalar. Huzurlu olursunuz.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #71 : Temmuz 11, 2018, 19:20:39 »
Acenteyle konuştum. Bana örnek bir belge verdi. İstedim leasing firmasindan benzerini. Tekne sahibinin tekneyi başkasina verdiğinde verilen yetki belgesinin kapsamlisi.
Tercüme de ettircem dediğiniz gibi. Garanti olsun.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #72 : Temmuz 12, 2018, 10:48:54 »
Teknenin yasal kiracısı olmanız yeterli olmayabilir, sizi teknelerini kullanmaya yetkili kaptan olarak tayin ettiklerini belirten bir yazı da mutlaka olsun derim.

öZgür (tapatalk)

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #73 : Temmuz 12, 2018, 10:50:56 »
Teknenin yasal kiracısı olmanız yeterli olmayabilir, sizi teknelerini kullanmaya yetkili kaptan olarak tayin ettiklerini belirten bir yazı da mutlaka olsun derim.

öZgür (tapatalk)

Evet, aynen bu yazıyı istedim.
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #74 : Temmuz 16, 2018, 20:25:09 »
Önce bu yaziyi istedim.
Leasing firmasinin avukatlari dediler ki, çok yeni bir uygulama başladı. Yeni verilen ruhsatlarda kiracinin da adi Bağlama kütüğüne yazdırılıyormuş artik.

Ben de şansimi denedim. Benimki ruhsat değiştirme olduğundan nasil bir harç alinacak vs, bir sürü belirsizlik var. Ankara'dan yazı istendi, tüm işleyişin nasıl olacağını açiklayacak. Telefonumu da aldılar, konu netleşince beni arayacaklar.

Yine döndük orjinal kaptan tayin ettikleri yazıya. Yarın elimde.

Yeni uygulama faal olunca buradan duyuracağim.