0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ü. Ö.

Ynt: Yelkene başlamak
« Yanıtla #15 : Kasım 26, 2018, 15:46:03 »
Temel prensipleri anladıktan sonra, ki çok abartılacak bir yanı da yok bence, herkes iyi kötü yelken yapabilir.
Yelkeni iyi yapan, ustası aynı şartlarda daha hızlı gidiyor. Acemi için 'yok' rüzgarda bile ustası yelken yapabiliyor.
Ama acemi diye hiç yelken yapamayan, denizin ortasında kalan diye bir durum çok zor herhalde.

Öğrenilmesi gereken asıl konu genel denizcilik bilgisi. Demir atmak, yanaşmak, teknede güvenlik, motor-tesisat gibi teknik konulardan anlamak, hava şartlarını takip vs gibi detaylar yelkeni öğrenmekten çok daha önemli. Öyle ufak bir yelkenli ile yelken kullanmayı öğrenmek cazip görünse de, "yelkenli sahibi olmak" için gerekli "denizcilik deneyimi" için yetersiz kalır bence.

İşi bilen 'arkadaşının teknesi" mi olur, "kurs teknesi" mi olur, ilerisi için asıl hedeflenen boyutta teknelerde bulunabilmek önereceğim başlangıç şekli.

*

E. S.

« Yanıtla #16 : Kasım 26, 2018, 16:16:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Öğrenilmesi gereken asıl konu genel denizcilik bilgisi. Demir atmak, yanaşmak, teknede güvenlik, motor-tesisat gibi teknik konulardan anlamak, hava şartlarını takip vs gibi detaylar yelkeni öğrenmekten çok daha önemli. Öyle ufak bir yelkenli ile yelken kullanmayı öğrenmek cazip görünse de, "yelkenli sahibi olmak" için gerekli "denizcilik deneyimi" için yetersiz kalır bence.

İşi bilen 'arkadaşının teknesi" mi olur, "kurs teknesi" mi olur, ilerisi için asıl hedeflenen boyutta teknelerde bulunabilmek önereceğim başlangıç şekli.

Kanımca bireyin önce sevdalanması gerekir. Beni yelkenle seyir yapma sevdasına iten yelken uydurup deniz kayağımla seyir yaptığım sırada duyduğum kayağın etrafındaki suyun sesi, karanlıkta seyir yapmaktan korkmamı sonlandıran gece seyri sırasındaki yakamoz ışıkları oldu.

Birey bu sevdaya düşerse belirttiğiniz angaryaların hepsini iştahla ögrenir. Angaryalarla başlarsa işi zorlaşır.

*

A. Ü.

« Yanıtla #17 : Kasım 26, 2018, 18:00:18 »
Yelken yapmak içgüdüseldir. Yelkenin el ile kontrol edildiği, yekeli bir tekneye (optimist, laser, eğitimteknesi, Hobbie Cat vb.) binen herkes bir süre sonra o tekneyi kullanır. Hiç öyle atan, tutan, forumlar kuran, sayfalarca ahkam kesen tiplere aldırmayın.

Sailing for Dummies kitabında "Not so Patient Joe" diye bir yelken eğitmeninden bahsedilir. Onun yöntemi ile basitçe herkes yelken yapmayı öğrenebilir.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yelken yapmak içgüdüseldir.
Bence Buda çok doğru bir tespit ..

Aylarca ders al , Okumadığın kitap kalmasın , Üstüne uygulamalı anlatılsın hiçbir şey anlamayan ben yapa boza kendi kendime öğrendiklerime şaşırmış durumdayım.
Ama ben istisnayım herkes benim kadar salak olmayabilir ...

Mesela eğlenerek okuyorum bazı mecralarda hiç kilometre yok .....
Oturduğu yerden YELKEN TANRISI olmuş tipler var ....
Mitolojiden yelkenci sayfalar dolusu yazı yazıyor...
Bir anlatıyor Vikinglerden başlıyor...

Onun için Hakan E yorumuna aynen katılmaktayım...
Ahkam kesenlere itibar etmeyiniz...
Hakan E yorumuna aynen katılmaktayım,Oktay korsanım sizinde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İlk yelkenli bakıyorum dediğimde çevremdeki yelkenciler,amanın yelken zor dur yapamazsın,her taraf halat, Birde anlatıyorlar vıdı vıdı ulan de get abartıldığı gibi değil yelken işi,SANKİ UZAY MEKİĞİ BAKINIYORUZ Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bir sürü kitap okudum,bir sürü yelkenciden dinledim yelkeni,hepsi boş, belki ben kalın kafalıyım ondan öyle,bana göre en iyi yöntem pratikte öğrenmek ,ite kaka,çektire,bıraka,şimdide ya senin teknen de rüzgar göstergeside yok,evet yok olsa ne olacak ,rüzgar fazla estiğinde,rüzgar göstergesimi kullanıyor tekneyi,
rüzgarın ne estiğini bilsem ne olur bilmesem ne olur, bana göre para tuzağı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yelkenci adaylarının gözlerini korkutmamak lazım,ABARTILDIĞI GİBİ DEĞİL Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2018, 18:03:31 Gönderen: Ali Ünalan »

*

O. E.

« Yanıtla #18 : Kasım 26, 2018, 18:20:07 »
Ali Korsanım

Artık bu yorumundan sonra suyun iyice ısındı ......

Artık dikiş tutmaz sağda solda Bazı İnsanlar hakında iyidir hoştur şeklinde yazıyormuşssun ...
Bak seni Üçe kadar saydırmazlar.....

Gerçi yazdıklarına cevap verecek yüzde olmayabilir....

Ama perde arkasında başka birileri mi var diyorlarmış ...

Aradıkları adam bu işlerden en korkan adam....

Adama bir pısst dediler , Yola geldi

Onlara öyle adam lazım bir pıssst iş tamam

Orayı burayı arıyor bu işi sen mi yaptırıyorsun diyorlarmış....

Aman dikkat

« Son Düzenleme: Kasım 26, 2018, 18:22:48 Gönderen: Oktay Eryılmaz »

*

A. Ü.

« Yanıtla #19 : Kasım 26, 2018, 18:32:35 »
Ali Korsanım

Artık dikiş tutmaz sağda solda Bazı İnsanlar hakında iyidir hoştur şeklinde yazıyormuşssun ...

Aman dikkat

Bir: Polimik yapma Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Uyarın var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İki: Demirden korksam trene bilmem Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Üç: Beni iyi tanırsın doğru bildiğim ve emin olduğum bir konuda beni kıtır kıtır kesseler söylediğimden geri dönmem.
Beş: BİLMEM ANLATA BİLDİMMİ Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 26, 2018, 18:40:28 Gönderen: Ali Ünalan »

*

F. D.

« Yanıtla #20 : Kasım 26, 2018, 19:20:24 »
herkese gerçekten teşekkür ediyorum. en kısa zamanda yelkeni olan bi araçla denize çıkacağım. ondan sonra hepinize eminim bir çok sorum olacak tekrar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
*

O. E.

« Yanıtla #21 : Kasım 26, 2018, 19:22:16 »
Ali Korsanım

Aman dikkat

Bir: Polimik yapma Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Uyarın var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İki: Demirden korksam trene bilmem Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Üç: Beni iyi tanırsın doğru bildiğim ve emin olduğum bir konuda beni kıtır kıtır kesseler söylediğimden geri dönmem.
Beş: BİLMEM ANLATA BİLDİMMİ Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sen kendi derdine yan ....

Seni ATACAKLAR  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sen nasıl Elitistlere öneri yaparsın .....
Çok ayıp Onlar nadide ....
*

M. B. A.

« Yanıtla #22 : Kasım 28, 2018, 15:09:32 »
elitist deyince... ben bağcılarda daire bakmaya başladım bile... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #23 : Kasım 28, 2018, 15:21:50 »
elitist deyince... ben bağcılarda daire bakmaya başladım bile... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gözümden yaş geldi gülmekten...
*

B. E.

« Yanıtla #24 : Kasım 28, 2018, 15:34:21 »
İvar Dedekam ın Yelken ve Arma ayarları adlı kitabını okuyup bol bol pratik yapın.
Yelkenli  için bilgi kadar cesaret de gerekir.
Deniz ne dostunuz ne de düşmanınızdır.Kendi kuralları vardır.uymazsanız fena cezalandırır, unutmayın. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
En zor şey seyir değil, demirlemedir.Bu konuda komik ve acı anılarım vardır.
Güzel seyirler dilerim.
*

Z. G.

« Yanıtla #25 : Aralık 03, 2018, 11:21:10 »
Gerçekten anlamakta zorlanıyorum.
Otomobil yapmayı düşünen pek kimseye rastlamıyorum,
Ancak ondan daha karmaşık yelkenli yapmayı düşünen çok.
Hem de sıfır deneyim ve tecrübe ile.
Tasarım için mühendislik,
Yapım için marangozluk ve yanında el becerisi, elektrik bilgisi ,tesisat bilgisi,malzeme bilgisi ve tedarik.
İmalatı yapacak atölye ,takım tesisat.
Ben mi büyütüyorum ?anlamadım.
Bence 2 el bir tekne alıp onun kişiselleştirmek daha anlamlı,
Tecrübeli ve piyasada olmıyan bir projeyi yapmayı düşünene bir diyeceğim yok elbette

Otomobil yapmak biraz daha fazla alet edevat gerektirir .
Mesela bir pres hattı .
Kalıp hane .
Punta kaynaklar  çeşit çeşit .
Kataforez hattı .
Boyahane gibi .
Bu yazdıklarım gerekenlerin bir kısmı .
Yani ön yatırım biraz milyar dolarlar grektirdiğinden olabilir diye düşünüyorum .

Bir şeyler üretmek isteyenlere saygı göstermeliyiz .
Ülke olarak alıştırıldık ithal yaşamaya , samanı satın alır hale geldik .
Bizim ülkemizinde markaları olsun ve bunun olması için birileri sıfırdan başlamak zorunda .
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2018, 11:37:31 Gönderen: Zerin Güney »
*

M. C.

« Yanıtla #26 : Aralık 03, 2018, 20:44:09 »
Gerçekten anlamakta zorlanıyorum.
Otomobil yapmayı düşünen pek kimseye rastlamıyorum,
Ancak ondan daha karmaşık yelkenli yapmayı düşünen çok.
Hem de sıfır deneyim ve tecrübe ile.
Tasarım için mühendislik,
Yapım için marangozluk ve yanında el becerisi, elektrik bilgisi ,tesisat bilgisi,malzeme bilgisi ve tedarik.
İmalatı yapacak atölye ,takım tesisat.
Ben mi büyütüyorum ?anlamadım.
Bence 2 el bir tekne alıp onun kişiselleştirmek daha anlamlı,
Tecrübeli ve piyasada olmıyan bir projeyi yapmayı düşünene bir diyeceğim yok elbette

Otomobil yapmak biraz daha fazla alet edevat gerektirir .
Mesela bir pres hattı .
Kalıp hane .
Punta kaynaklar  çeşit çeşit .
Kataforez hattı .
Boyahane gibi .
Bu yazdıklarım gerekenlerin bir kısmı .
Yani ön yatırım biraz milyar dolarlar grektirdiğinden olabilir diye düşünüyorum .

Bir şeyler üretmek isteyenlere saygı göstermeliyiz .
Ülke olarak alıştırıldık ithal yaşamaya , samanı satın alır hale geldik .
Bizim ülkemizinde markaları olsun ve bunun olması için birileri sıfırdan başlamak zorunda .

Zerin korsan
Yorumun tamamınıı okursanız .tecrübesi olan ve tekne deneyimi olan için değil, sIfır  bilgi ve tecrübe ile yapılacak işi mühendisliği
tasarımı hafife alanlara sözüm.
varsa deneyiminiz tasarım ile ilginiz paranİz ve zamanda varsa sorun yok.
« Son Düzenleme: Aralık 03, 2018, 20:47:09 Gönderen: Mehmet Cömert »
*

R. E.

« Yanıtla #27 : Aralık 04, 2018, 11:00:23 »

Sanırım "tekne" dediğimizde zihnimizde farklı şeyler canlanıyor. Birimizin aklına 80-10 metre okyanus seyri yapacak yelkenli gelirken, bir diğerimiz D4 benzeri bir şeyi düşünerek konuşuyor-yazıyor.

Böyle olunca da yanlış anlamalar kaçınılmaz.
Dünyada ciddi bir ekonomik hacmi olan "kendin yap" sektörü var. Bunun yanı sıra küçük atölyelerde plan satın alınıp yapmak şimdiki zamanda daha fazla mümkün. Sanırım çeşitli firmalar da bunu teşvik ediyor.
Ben amatör denizcilik için profesyonel marangozluk, profesyonel boyacılık bilgisini haiz olmadığımdan satın alınmasından yanayım..

&t=184s

*

O. E.

« Yanıtla #28 : Aralık 04, 2018, 11:12:31 »
Recep korsanım ,
Dediğiniz gibi Home Made diye bir kavram var.
Kaldı ki "Araba"'nın bile Home made oluyor...
Motor Hariç tabiki Teknede Yapsanız Motor Hariç olacak haliyle....

Kit halinde " Araba","Katamaran", "Yarış Teknesi" var...

Biraz elinden gelen Herşeyi yapar...

« Son Düzenleme: Aralık 04, 2018, 11:23:36 Gönderen: Oktay Eryılmaz »
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #29 : Aralık 04, 2018, 12:05:49 »
Çok eminim bu kadar korsan içinde Benetaudan daha iyi kalıp yapabilecek arkadaşımız çıkar. Eminim bir tanesi Jennau'dan daha iyi fiberglass uygulamasını biliyordur. Motordan, elektrikten, armadan fazlasıyla anlayan dostlarımız var. Teknik anlamda kendi arabanı yapmak, kendi tekneni yapmak hayal değildir. Hayal olan bunu ekonomik yapabilmektir. Ekonomik yapabilmenin anahtarı çok üretip çok satabilmektir. Başarı bunun içinde yatar, yoksa yok Türkiye araba yapamaz, Tekne yapamaz meselesi değildir.

Tekne yapma niyetine giren arkadaşların aklında 'daha ekonomik olsun' diye bir neden yok ise, bence zevkli ve pahalı bir uğraş olur, ekonomik olmaz. Ekonomik derken sadece harcanan para sözkonusu değil tabi. Ortaya ne çıktığı, ne kadar 'home made' olduğu. Ciddi teknik ve ya performans sorunları yaşanma riski. Bir süre kullandıktan sonra satma imkanı bulunup bulunmadığı, para edip etmediği. Hepsini hesaba katmak lazım.

Bazı korsanların da, 'yelken yapma' hevesinin bahane, asıl hedeflerinin 'tekne yapma uğraşısı' olduğu hissine kapılıyorum.

Bu arada, ben hayat ve meslek başarımı 'home made' ürünler üzerinden kazandığımı belirteyim. Çok kısıtlı imkanlarla başladığım iş hayatında gerekli ekipmanlarımı hep kendim yaparak görece az yatırımla imalatın önünü açarak sıçrama yaptım. İş aldık, yapmak için 'home made' tezgahı arkasından yaptık. Yeni yere geçtik, vincini kendim dizayn ettim yaptım. Dökümhane kurduk ocak hariç tüm makinalarını kendim yaptım. Orjinalin yarı fiyatına mal edip para kazandım. Ama hepsi ancak bana lazım hassasiyette, efektiflikte idi. Orjinalleri gibisini, o kalitede yapsaydım, satılan fiyatını bile geçerdi maliyeti.

Bu mantıkla, satın alınacaktan daha ucuz tekne yapılır da, işte kim binmek ister bilemem.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap