0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. T.

Yelken temizliği
« : Şubat 13, 2010, 21:38:36 »
arkadaşlar yelkenlerin temizliginde neler kullanılabilir.ben bu konu hakkında bilgilerinize ihtiyacım var.selamlar..

*

D. A.

Yelken temizliği
« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2010, 23:39:22 »
Dakron yelkenlerinizin temizliği için arap sabunu kullanmanızı öneririm. Hem doğaya zararı daha az hem de yelkeninize...

*

K. D.

Ynt: Yelken temizliği
« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2010, 23:44:53 »
Arap sabunu konusunda hem fikirim , doğada kolay parçalanaıyor ve de fena temizlemiyor

*

M. Ö.

« Yanıtla #3 : Nisan 11, 2019, 08:05:58 »
Değerli arkadaşlar, eski bir konu ama yaz geldi sayılır. Teknelerimiz boyanıyor, zehirli pasta cila işleri yapılıyor.
Yelkenlerimizin temizliği konusunda neler yapabiliriz. Oluşan lekeler nasıl temizlenir. Deterjan kullanılır mı?
Tecrübesi olan korsanlardan paylaşım rica ederim.

mert

*

H. A.

« Yanıtla #4 : Nisan 11, 2019, 21:29:43 »
Yelken temizliğini ben yelkencime yaptırıyorum. Sezon sonu tekneyi karaya alınca yelkenleri ona teslim ediyorum. Yelkencim onları yıkatıyor, onarılacak yeri varsa onarıyor ve sezon başında bana teslim ediyor. Teknem 17 yaşında ve yelkenlerim orijinal, henüz değişmedi. Görenler bilir, tertemiz, pırıl pırıldır.
Sezon içinde de yelkenlere iyi bakmak gerekir. Yelken seyri sona erince ana yelkeni hemen torbasının içine alıp fermuarlı çekmek, Güneş'in etkisinden korur. Cenovayı sarınca enaz üstüne iki tur İskota halatı sarmak da aynı şekilde Güneş'ten korur.

*

M. Ö.

« Yanıtla #5 : Nisan 12, 2019, 09:02:03 »
Hakkı abi tebrik ederim. Yapılması gereken de bu sanırım.
Ben tekneyi geçen yıl aldığımda çokta temiz olmayan bir yelkeni vardı. Aynı zamanda eski. Mümkün olduğunca temizlemeye çalıştım. Tamir için Üreticisi Kaya Yelken Kaya Bey ile iletişime geçtim. Sağ olsun yardımcı oldu ufak tefek tamir işlerini halletti. 2-3 yıl daha idare edeceğini söyledi. Temizlik kısmına gelince sadece tatlı su ile yıkamayı önerdi. Bende geçen yıl öyle yaptım.
1 ay önce güzel bir havada tek başıma denize çıktım. adaya yaklaştığım sırada bumbanın üzerinden kara bir kafanın beni endişeli gözlerle seyrettiğini fark ettim. Meğerse tekne de yalnız değildim. Küçük kaçak yolcu (kara kedi) lazybag arasına girmiş orada uyumuş sanırım. onun için zor bir yolculuk oldu ama bana yolda eşlik etti.
karaya döndüğümde lazybag'i açıp baktım. kedicik her türlü ihtiyaçlarını orada görmüş. dolayısı ile lekeleler oluşmuş. Zaten kirli lekeli yelkenler iyice pislenmiş.
Ahmet Çelenoğlu korsan Oksalit asit önerdi onu deneyeceğim. Kumaşa zarar vermeyeceğini ümit ederek.
Diğer bir korsan da kosla ile oto yıkamada çok iyi sonuç aldığını söyledi.
Yelkenciniz temizlik işini nasıl yapıyor acaba ? Bir önerisi olur mu?
saygılar
*

H. A.

« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2019, 12:30:00 »
Mert korsanım merhaba , benim tekne Marmaris'te , yelkencim yelkenleri sanıyorum oto yıkanacıda yıkatıyor. Herhangi bir asitle yelken temizleme bana pek mantıklı gelmedi. Sabun veya çamaşır deterjanı daha uygun olur diye düşünüyorum. Kolay gelsin.
*

T. K.

« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2019, 16:36:00 »
Tazyikli su biraz eski yelkenlilere zarar vermez mi acaba..

Sent from my iPad using Tapatalk
*

M. E.

« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2019, 21:37:00 »
Eski teknem pek küçüktü. Yelkenleri de öyle. Eve getirip küvette bir şekilde yıkarım derken, temizliğe yardımcı olan kadın bunları görmüş, çamaşır suyu ile bir güzel paklamış. Sonuç, yelkene ilk yüklendiğimde boydan aşağı yırtılmıştı yelken Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #9 : Nisan 13, 2019, 01:25:01 »
Yelkenlerın duzenli yıkanması gercekten onemli, sokmek ,yıkamak sonra kurutmak , yenıden takmak zor geliyor ama yapısan tuz biriktikçe  yelkenın esneklıgı  azalıyor.

Lekeden cok kasık yada kazık halde olması rahatsızlık verıyordu bir kez yıkadım ,bır daha bakalım ne zaman olur  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2019, 01:26:15 Gönderen: Semih Sener »
*

B. H.

« Yanıtla #10 : Nisan 13, 2019, 10:51:41 »
Yelken bakımında kimyasal kullanılması kesinlikle apreye zarar vermenin yanısıra ömrünü ciddi anlamda kısaltarak yırtılma, patlama ve lekelenmeye yol açar. Düzenli olarak, tatlı suyla yıkanması ve sonrasında kurutularak sarılması/indirilmesi en doğru bakım şeklidir. İmkan dahilinde sezon dışında sökülerek kapalı alanda muhafazası çok daha doğrudur.
*

L. T.

« Yanıtla #11 : Nisan 14, 2019, 00:21:07 »
Arap sabunu
Çözüm dediler.
Yaptık