0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Y. K.

Yelken direği ne zaman değiştirilir
« : Nisan 29, 2019, 06:57:26 »
Merhaba korsanlar. Bir tekneyi almayı ciddi olarak düşünüyorum. Teknede elden geçmesi gereken epey bir yer var ama beni en çok endişelendiren yelken direği.

Tekne ahşap. Yelken direği de ahşap. Özel bir yöntemle imal edilmemiş anladığım kadarıyla. Bir kütügü kare profilli olarak kesip direk olarak yerleştirmişler.

Teknenin sahibi 3 yıldır hiç yelken yapmamış, hatta neredeyse hiç limandan ayrılmamış. Yelkenleri torbasına yerleştirmiş bir daha ellememiş. Direğe de hiç bakım yapmamış. Dolayısıyla yelkenlerin ve yelken direğinin vaziyeti hakkında fazla malumat veremiyor. Ben direği incelediğimde küçük çatlaklar farkettim. Sürekli yelken yapmak istediğim için bu çatlaklar bende epey soru işareti oluşturdu.

Kafama takılanlar şunlar.

- Ahşap bir yelken direğinin değişmesi gerektiğini nasıl anlarsınız?

- Ahşap yelken direğinin bakımı nasıl yapılır? 3 yıl bakım yapılmamış direkte ne gibi sorunlar yaşanabilir? (Hatta belki eski sahibi de bakım yapmamıştır. Bu durumda direğe 20 yıldır bakım yapılmadığı söylenebilir,)

- Aluminyum direk almayı düşünsem 8,5 m boyunda bir tekne için kaç metrelik nasıl profilde, kalınlıkta direk almak gerekir? Maliyeti nasıl olur sizce? Aluminyumun ahşaba karşı avantajları neler?

*

A. Ç.

Ynt: Yelken direği ne zaman değiştirilir
« Yanıtla #1 : Nisan 29, 2019, 07:58:38 »
Ahşap direk çürümediği müddetçe küçük çatlaklar çok önemli değildir. Ahşap direklere genellikle birden çok ahşap parçanın birbirine yapıştırılması ile yapılır, bir parça çürürse kesilerek aradan çıkarılıp yeni parça alıştırılabilir.

Ahşap direğin bakımı zımpara, boya veya verniktir. Çürümüş küçük parçalar çıkarılıp yenisi alıştırılabilir.

Alüminyum direk ahşap direğiniz ile aynı boyda olmalıdır. 10 metre boya kadar olabilir. Alüminyum biraz daha dayanıklı ve hafif olabilir ama ahşap bir tekneye ahşap direk yakışır. 

*

A. Y. K.

« Yanıtla #2 : Nisan 29, 2019, 12:39:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ahşap direk çürümediği müddetçe küçük çatlaklar çok önemli değildir. Ahşap direklere genellikle birden çok ahşap parçanın birbirine yapıştırılması ile yapılır, bir parça çürürse kesilerek aradan çıkarılıp yeni parça alıştırılabilir.

Ahşap direğin bakımı zımpara, boya veya verniktir. Çürümüş küçük parçalar çıkarılıp yenisi alıştırılabilir.

Alüminyum direk ahşap direğiniz ile aynı boyda olmalıdır. 10 metre boya kadar olabilir. Alüminyum biraz daha dayanıklı ve hafif olabilir ama ahşap bir tekneye ahşap direk yakışır.
Teşekkürler Ahmet Çelenoğlu korsan.

Detaylı incelemedim ama direğin birden çok parçadan yapıldığını sanmıyorum. Kenarları düzeltilmiş tek bir kütük gibi geldi bana. Detaylı incelerim.

Direkte hiçbir çürüme emaresi görmedim. Yalnızca çatlama, tabaka ayrılması var.  Küçük çatlaklar da kabul edilebilir diyorsunuz. Öyleyse sorun görünmüyor.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

R. E.

« Yanıtla #3 : Nisan 29, 2019, 12:48:25 »

- Ahşap bir yelken direğinin değişmesi gerektiğini nasıl anlarsınız?

- Ahşap yelken direğinin bakımı nasıl yapılır? 3 yıl bakım yapılmamış direkte ne gibi sorunlar yaşanabilir? (Hatta belki eski sahibi de bakım yapmamıştır. Bu durumda direğe 20 yıldır bakım yapılmadığı söylenebilir,)

- Aluminyum direk almayı düşünsem 8,5 m boyunda bir tekne için kaç metrelik nasıl profilde, kalınlıkta direk almak gerekir? Maliyeti nasıl olur sizce? Aluminyumun ahşaba karşı avantajları neler?

Okuduğum kadarıyla bildiğim şu, ülkemizde direk değişimi genelde seyirde direk kırıldıktan ve onca tehlike atlatıldıktan sonra gerçekleşir. Forumda böyle anlatımlar var.

Direk bakımı yapmak veya yeni direk yapmak için size herhalde en iyi bilgiyi Hamdi Atalay kaptan verecektir. Ahşap tekne imalatçısı bir babanın oğlu olduğu gibi bu işlerde deneyim ve bilgi sahibidir. Özelden yazarsanız size bilgi verebilir.

Fikir vermesi açısından.. Başka videolar da bulunabilir.

Çelenoğlu Kaptanın yazdığı gibi, "ahşap bir tekneye ahşap direk yakışır." İllaki alüminyum alacaksanız hem imal edenler, hem ithal edenler var. Google hazretleri emrinize amade..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kolay gelsin..

« Son Düzenleme: Nisan 29, 2019, 12:50:25 Gönderen: Recep Ertürk »

*

H. A.

« Yanıtla #4 : Mayıs 01, 2019, 00:18:36 »
Direginizin  keşke bir resmi olsaydı
8.5 m bütün  ahşaptan tek parça yelken direği olmaz eğer olduysa  yapan üstadı kutlamak gerekir kullandığı ağaçtan dolayı 
Hava sartlarından dolayı tek parca ahşap mutlaka dönme yapar ayrıca lamine direk bütün ahşaptan çok daha dayanıklıdır 
Ve hafiftir  ahşaptan bumba imal ederken dahi direğe göre daha ince ve kısadır  bumba dahi bütün ağacı keser tesviye eder kesilen  yerin tam tersinden tekrar sırt sırta lamine ederdik  ağacın dönmesini engellemek  için
Direkte çürüme yoksa ve ek yerleri bariz şekilde açılmaya baslamamissa  değişmesine gerek yok
Çürümeye  başlayan bölgeler ahşabın genel renginden çok daha koyu olmaya başlar  yeşilin köyü tonlarında  olmaya başlar o noktaya küt başlı bir tornavida gibi bir cisimle basınç uygulayın yumuşak doku başlamışsa o bölge  çürümeye yüz tutmuştur ikinci aşamada sungerlesme başlar
Kontrol edin  bence hemen kaldırıp atmayın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Y. K.

« Yanıtla #5 : Mayıs 01, 2019, 09:04:55 »
Direginizin  keşke bir resmi olsaydı
8.5 m bütün  ahşaptan tek parça yelken direği olmaz eğer olduysa  yapan üstadı kutlamak gerekir kullandığı ağaçtan dolayı 
Hava sartlarından dolayı tek parca ahşap mutlaka dönme yapar ayrıca lamine direk bütün ahşaptan çok daha dayanıklıdır 
Ve hafiftir  ahşaptan bumba imal ederken dahi direğe göre daha ince ve kısadır  bumba dahi bütün ağacı keser tesviye eder kesilen  yerin tam tersinden tekrar sırt sırta lamine ederdik  ağacın dönmesini engellemek  için
Direkte çürüme yoksa ve ek yerleri bariz şekilde açılmaya baslamamissa  değişmesine gerek yok
Çürümeye  başlayan bölgeler ahşabın genel renginden çok daha koyu olmaya başlar  yeşilin köyü tonlarında  olmaya başlar o noktaya küt başlı bir tornavida gibi bir cisimle basınç uygulayın yumuşak doku başlamışsa o bölge  çürümeye yüz tutmuştur ikinci aşamada sungerlesme başlar
Kontrol edin  bence hemen kaldırıp atmayın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Dediğiniz gibi tek kütük zamanla dönme yapacaksa direk laminedir büyük ihtimalle. Çünkü direkte hiçbir yamukluk görmedim ve 18 yıldır kullanıldığını biliyorum. Lamine tabakalar da ayrılma yapmamıştı gördüğüm kadarıyla. Çürüme de yok.  Bu durumda sorun kalmıyor.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi