0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: YARDIM LÜTFEN.. SOLAR ( GÜNEŞ ENERJİ) PANELİ
« Yanıtla #15 : Mart 22, 2011, 10:03:01 »
Güneş pilleri çokhızlı gelişiyor ancak çözülmesi gereken sorunlar da oldukça fazla. Bunlardan birincisi yüzey alana düşen güneş enerjisinin sadece üçte birinin elektriğe çevrleibilmesi, yani tamamına yakını çevrilebilse 100 Watt'lık bir panel alanında 300 Watt alınabilecek. İkincisi ise hücrelerin birbirine  bağlantısı. Bu hücreler birbirine sadece temas ile bağlanabiliyor yani lehimleme, kaynak ve gibi elektrik iletiminin garantileneceği şekilde bağlanamıyor. Genelde yapılan yüzey üzerine bir parça metali koyup sıkştırmak. Elektrik bağlantılarında krokodil dediğimiz mandal gibi çalışıyor. Bu da yumuşak güneş pillerinin zaman içinde işe yaramaz hale gelmesine neden oluyor.

*

A.

« Yanıtla #16 : Mart 22, 2011, 10:09:16 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
10-13 mart tarihleri arasında İstanbul Fuar merkezinde Güneş enerjileri fuarı vardı korsanım, ARAF için ordan 100W bir panel ve regülatör aldım, montajını krom parçalarla kendimiz yaptık, veriminden oldukça memnununm, yanlış hatırlamıyorsam 1W=2.7 $  civarında bir ücretten almıştım, istersen firma bilgilerini özelden gönderebilirim.
Alper Korsan, firma bilgilerini bana da gönderebilir misiniz?

*

Ö. B.

« Yanıtla #17 : Mart 22, 2011, 10:40:26 »
Bunlardan birincisi yüzey alana düşen güneş enerjisinin sadece üçte birinin elektriğe çevrleibilmesi, yani tamamına yakını çevrilebilse 100 Watt'lık bir panel alanında 300 Watt alınabilecek.

İçten patlamalı motorlarda da verim hala %30 civarlarında, en azından ciddi bir gelişme sağlamışlar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Y.

« Yanıtla #18 : Mart 22, 2011, 11:45:33 »
Ahmet Abim, firma detaylarını gönderdim..

*

S. M.

« Yanıtla #19 : Mart 22, 2011, 11:54:40 »
sımdı ızmır de bır arkadas varmıs kendısıne maıl attım ama bana donmedı 2600 euro ya yaklasık roll bar dahıl 80 w lık 4 tane panelden bahsedıyor sıtesınde . Ancak bu teknenın tepesınde nasıl duracak malum ben bımını uzerıne takmayı dusunuyorum ve80 w lık 4 tane panel cok fazla mı olur ? gereksız mı olur Goruntu kırlılıgı acısından . Nurettın İşletici abım pirim bu ıslerde benım roll bar ıcın sadece ıkı delık delındıgını tekneye ve cok az deformasyonla ısın halloldugunu soyledı. Bu yontem mı ıyıdır acaba yoksa dırek bımını ustune ıkı tane 100 luk veya 80 lık panel alıp bımını ustune monte mumkun mudur . Yanı demem o kı bu ısı roll bar olmadan bımını ustune monte etmek mantıklı mıdır? sakıncalı mıdır ?
« Son Düzenleme: Mart 22, 2011, 11:55:53 Gönderen: Süleyman Makineci »

*

Ö. B.

« Yanıtla #20 : Mart 22, 2011, 11:56:56 »
Bimini de bir nevi rollbar zaten, tek farkı daha hareketli. Çok zorda kalınırsa yapılabilir tabi ama rollbar gibi taşıyıcılığı olacağını zannetmiyorum. İzmir'deki arkadaşın işyeri benim evime çok yakın ancak bir türlü vakit ayırıp kendisi ile görüşemedim. Mutlu Marine'de de rollbar var, ancak onlar güneş enerjisi işine girmiyorlar.
*

E. A.

« Yanıtla #21 : Mart 22, 2011, 12:24:34 »
Süleyman Korsanım,
Ben bimini üzerine kendim yapmıştım montajını. Sabit durmasının dezavantaj olmasının haricinde, en hızlı ve ucuz çözüm bu sanırım. Fırsat bulduğumda açısı değişebilir hale getirmeyi planlıyorum.
Montajı kendiniz yapmayı planlıyorsanız, kablo kesitini iyi araştırın. Panelin gücüne uygun kablo kullanmazsanız hem kaybınız yüksek olur, hem de çok ısınabilir ki, yangına kadar götürebilir işi. Bir de regülatörün monte edileceği yer çok önemli. Ben araştırdığımda, akülerden max 50 cm. mesafede olmasını önermişlerdi. Yine kaybı azaltmak için.
Benim teknik destek aldığım arkadaşımın bilgilerini özelden göndereceğim.

Kolaylıklar dilerim.
*

H. H.

« Yanıtla #22 : Mart 22, 2011, 14:16:23 »
Süleyman Korsan,
güneş paneli işini bende tekneme düşündüğümden bayağı bir araştırdım. burada kritik konu teknenizde kullanmayı düşündüğünüz elektrikli araçlar ve marina haricinde geçireceğiniz süre ile ilgili. Bahsettiğiniz Solarmarine sitesine girip ,320 watlık sistemin üstüne tıklarsanız , şirketin sahibi ,aynı zamanda Teos'dan komşumuz Volkan beyin hazırladığı detaylı yelkende ve koyda elektik tüketimlerini bulacaksınız. Planınız buna uyuyorsa neala,yoksa bir üst modelleri düşünmelisiniz. Solarmarin'in sistemi ,montaj kolaylığı sağlamak için biminin devamından arkaya doğru( biraz kıça taşmış )vaziyette konumlandırılmış, ben daha sonra botuda asacak bir sistem düşündüğümden sabit roolbarlı bir sistem yapacağım.
*

S. M.

« Yanıtla #23 : Mart 22, 2011, 14:29:20 »
Süleyman Korsan,
güneş paneli işini bende tekneme düşündüğümden bayağı bir araştırdım. burada kritik konu teknenizde kullanmayı düşündüğünüz elektrikli araçlar ve marina haricinde geçireceğiniz süre ile ilgili. Bahsettiğiniz Solarmarine sitesine girip ,320 watlık sistemin üstüne tıklarsanız , şirketin sahibi ,aynı zamanda Teos'dan komşumuz Volkan beyin hazırladığı detaylı yelkende ve koyda elektik tüketimlerini bulacaksınız. Planınız buna uyuyorsa neala,yoksa bir üst modelleri düşünmelisiniz. Solarmarin'in sistemi ,montaj kolaylığı sağlamak için biminin devamından arkaya doğru( biraz kıça taşmış )vaziyette konumlandırılmış, ben daha sonra botuda asacak bir sistem düşündüğümden sabit roolbarlı bir sistem yapacağım.
evet montaj kolaylıgı ıcın kıça taşmış bu da biraz estetik olarak hoş durmuyor benım tereddutum de o oldu zaten o nedenle bımını tepesıne montaj yapabılır mıyım dıye dusundum zaten olayı. Erol bey bımınıye montajın tek dezavantajı bımını nın sabıt durmasıysa goruntu kırlılıgı mı bu mu onu tercıh etmek lazım sanırım bımını nın sabıt durması daha mantıklı gıbı artı tekneye ıkıncı ya da ucuncu bır delık de acılmıyor anladıgım kadarıyla.
*

E. Ç.

« Yanıtla #24 : Mart 22, 2011, 14:38:34 »
Bu meretlerin 30cm X 100cm olanlari varmidir aceba ? Carmihlar tasirmi bu yükü ? Aklima geldi iste!
*

E. Ç.

« Yanıtla #25 : Mart 22, 2011, 15:08:52 »
Carmirlara baglanirsa açı sorunu olur dimi...Gurcata lara konurmu peki ?
*

E. A.

« Yanıtla #26 : Mart 22, 2011, 15:10:22 »
Biminiye montajda ki dezavantajdan kastettigim, panelin sabit durmasiydi Suleyman Korsanim. Yani gunese\in durumuna gore aci veremiyorum su haliyle. Goruntu anlaminda \, biminin uzerinde gorulmediginden bir sakinca yok, hatta avantajli. Ben kucuk bir modifikasyonla panele aci vereblilmenin yontemini dusunuyorum.
*

E. A.

« Yanıtla #27 : Mart 22, 2011, 15:13:22 »
Sert havalarda, carmik da sorun olacaktir. Cenovaniz %100 un uzerindeyse ona da capariz verecektir. Gurcata da hic gormedim simdiye kadar, ama yuksek olacagindan tercih edilecegini sanmiyorum.
*

S. M.

« Yanıtla #28 : Mart 22, 2011, 15:26:14 »
Biminiye montajda ki dezavantajdan kastettigim, panelin sabit durmasiydi Suleyman Korsanim. Yani gunese\in durumuna gore aci veremiyorum su haliyle. Goruntu anlaminda \, biminin uzerinde gorulmediginden bir sakinca yok, hatta avantajli. Ben kucuk bir modifikasyonla panele aci vereblilmenin yontemini dusunuyorum.
pekı bu panel ıle tekneyı hıc elektrıge baglamadan yeterlı gucu yakalıyabılıyormusunuz ? gerçi kullanacagınız elektrıklı aletlere de baglı ama atıyorum bır buzdolabı sureklı calısıyor dıyelım ıc lambalardan bırkacı bır tv bır bılgısayar vs.
*

A.

« Yanıtla #29 : Mart 22, 2011, 16:01:24 »
Ahmet Abim, firma detaylarını gönderdim..
Teşekkürler Alper Korsanım.
Rüzgar generatörüm vardı, pek memnun değilim, bu sebepten güneş paneli düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Mart 22, 2011, 16:08:21 Gönderen: Ahmet Semiz »