0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E.

Yardım edin lütfen fiber tekne tamiratı
« : Temmuz 31, 2021, 16:48:18 »
Değerli ustalarım 4.30 m fiber teknem videoda göründüğü gibidir. Elyafı görene kadar zımpara yaptım teknenin suya girecek olan kısmında ufak ezilme sürtme var yarık var ama delik değil alt kısımda kalan ufak yeride zımparalayıp, zımpara işini bitirmek istiyorum sonrasında bu bölgeye elyaf tamir kitlerinden alıp kullanmama gerek var mı ? Yoksa polyester macunu çekip direk boyasını mı atayım. Buarada tekne sürekli suda kalmayacağı için zehirli boya atmama gerek yok sanırım. Sizden ricam bilen usta abilerimden yardım almak istiyorum. Elyafla güçlendirme yapayım mı yoksa macun atıp boyayı vurup mavilere süreyim mi ? En kolayını söylerseniz sevinirim zımparayı bile zor yaptım 😂 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Yardım edin lütfen fiber tekne tamiratı
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2021, 17:31:12 »
Hazır macun yerine epoksi macun kullanmanızı öneririm, büyük delikleri sağlam zemine inene kadar zımparalayıp, epoksi reçine ve dokuma elyafla tamir ettikten sonra üzerine epoksi macun çekmelisiniz.  Epoksi reçine aldıktan sonra, onarımları dokuma elyafla yaparsınız, artan epoksiyi de içine cam elyafı tozu katarak macun haline getirirsiniz. Cam elyafı tozu cam olduğundan zımparada zorluk çeleceksiniz, zımpara işini en azda tutabilmek için macunu mümkün olduğu kadar düzgün çekmelisiniz. Macun için başka katkılar da kullanabilrisniz ama cam elyafı tozu ile yapılmış olan daha sağlam olur.

*

M. E.

« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2021, 22:52:21 »
Ahmet bey öncelikle teşekkür ederim ilginiz için bir kaç gündür araştırma ve danışma arayışındayım edindiğim bilgiye göre düşündüğüm işleyişi belirtmek isterim size tecrübesiz ve bilgisiz olmamdan kaynaklı hazır ve kolay ürünleri kullanmam gerek yani epoksi nedir bilmiyorum ki cam tozu karıştırıp macun nasıl yaparım fikrim yok. Öncelik olarak hazır elyaf tamir kiti almayı düşünüyorum boşlukları doldurup güçlendirme yapmak için. Sıralamam şu şekilde elyaf ile güçlendirme işlemi sonrasında epoksi macun(sanırım daha esnek oluyormuş çatlama yapmaması için) sonra zımpara astar ve boya. Planım bu şekilde fakat elyafın üstüne macun çekmeden önce astar atmak gerekir mi ? Ve zehirli boya kullanmayacağım için hangi boya ve astarı kullanmam gerekiyor ? Pazartesi günü tekneye devam edeceğim yardımcı olursanız çok sevinirim

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ağustos 01, 2021, 07:16:09 »
Hazır kitler, dokuma cam elyafı ve polyester reçine ikilisinden oluşur.  Benim önerim dokuma cam elyafı ve epoksi reçine kullanmanız yönünde. Epoksi reçine istediğiniz kadar az miktarda bulamayacağınız için artacak, bu nedenle artanını cam tozu ile karıştırır macun yaparsınız dedim. Astar ve boya istediğinizi kullanablirsiniz ama sanırım çift komponentli poliüretan boya en doğrusu olur. Burada da sorun yine miktarda olacaktır, çok küçük ambalajda bulmak oldukça güç olacak.

*

M. E.

« Yanıtla #4 : Ağustos 01, 2021, 15:21:04 »
Teşekkür ederim ilginiz için bakalım yarın deneyeceğim inşallah yapabilirim tekneyi mundar etmeden  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

n. k.

« Yanıtla #5 : Ağustos 02, 2021, 09:45:40 »
Karaköy denize bakan tarafta, gram ile macun yapmak için cam elyafı (fiber glass) tozu aldıydım gram ile. O zamanlar internet üzerinden satılanlara kıyasla çok hesaplıya geldiydi.  Elyaf tozu ile yapılan macun Ahmet beyin vurguladığı gibi, kuruyunca çok sertleşmekte, zımpara yapmak imkansız gibi. Öte yandan dayanıklı olur.  Eğer tamir edeceğiniz yerde derin çukur veya yarık var ise, o bölümleri kabaca doldurup üstüne zımpara yapılabilen bir macun çekilebilir. Macun için ve diğer reçine için daima epoksi malzeme kullanın.
Elyaf konusunda ise bir kumaş gibi bir de ince kıl gibi dokulu ama istediğiniz ölçülerde koparabileceğiniz elyaf çeşidi vardır.  Kumaş olanını büyük yüzeyleri kaplarken, kıldan dokulu gibi olanını küçük bölgelerin tamirinde kullanmak daha pratik olur.
Bu tip tamirlerde dikkat etmeniz gereken şeyler sırasıyla:
1- sızdırmazlık, tekne su almasın
2- teknenin suya değer yerinde su üstünde kaymasına pürüz çıkaracak şekilsel bozukluk
3- parlak bir yüzey, yani pürüzsüz bir yüzeydir.
İşin acemisi olduğunuz için, fedakarlık yapacağınız yerlerde sondan başa doğru gidin. İlk madde yani sızdırmazlık kesinlikle ihmal edilebilecek bir şey değil. Hepsi önemli ama 2. ve 3. maddeler teknenin suda yüzmesine engel değildir.

Fikir vermesi açısından aşağıdaki videolar izlenebilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Ağustos 02, 2021, 12:15:40 »
Keçe elyaf kullanmayın, keçe elyafın amacı kalıplama esnasında dış yüzeye ilk kat olarak döşenip düzgünlük vermektir, dokuma elyaf gibi güçlendirici etkisi yoktur. Keçe elyafın bir diğer olumsuz yönü de cam elyafını bir arada tutabilmek için yapıştırıcı gerekir ve bu yapıştırıcı polyester reçine içinde eriyip reçneye karışırken epoksiye karışmaz.
*

M. E.

« Yanıtla #7 : Ağustos 02, 2021, 17:24:02 »
Peki elyafla güçlendirme yapmadan direk epoksi macun çeksem olur mu o kadar derin bir hasar yok aslında. Ve astar ile boyayı hangisinden kullanmam gerekir zehirli boya kullanmayacağım
*

A. Ç.

« Yanıtla #8 : Ağustos 02, 2021, 20:19:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hazır kitler, dokuma cam elyafı ve polyester reçine ikilisinden oluşur.  Benim önerim dokuma cam elyafı ve epoksi reçine kullanmanız yönünde. Epoksi reçine istediğiniz kadar az miktarda bulamayacağınız için artacak, bu nedenle artanını cam tozu ile karıştırır macun yaparsınız dedim. Astar ve boya istediğinizi kullanablirsiniz ama sanırım çift komponentli poliüretan boya en doğrusu olur. Burada da sorun yine miktarda olacaktır, çok küçük ambalajda bulmak oldukça güç olacak.