0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. B.

yanmar motora hangi yağ en iyi?
« : Haziran 02, 2011, 20:28:40 »
Yanmar motor için denenmiş en uygun yağ hangisidir? Yoksa hepsi aynı mıdır?

*

A. S.

Ynt: yanmar motora hangi yağ en iyi?
« Yanıtla #1 : Haziran 02, 2011, 20:32:35 »
Hepsi aynıdır

*

T. G.

« Yanıtla #2 : Haziran 02, 2011, 20:34:30 »
15/40

*

A. S.

« Yanıtla #3 : Haziran 02, 2011, 20:36:21 »
ben marka olarak anladımşyoksa v indeksi olarak imalatçının tavsiyesi ploanı koyan.Ben Ford motroumda 20/50 kullanıyorum

*

O. B.

« Yanıtla #4 : Haziran 02, 2011, 21:36:44 »
Yanmar kullanıcı el kitabına göre SAE 15W40 ama bizim ülkede 20W40 da kullanılabilir.

*

Z. D.

« Yanıtla #5 : Haziran 02, 2011, 22:08:03 »
Motorda ve saildrive şanzumanda 15/40 kullanın diyor kitabında
*

H. T.

« Yanıtla #6 : Haziran 05, 2011, 12:06:30 »
yağların üzerinde gösterilen s.a.e viskozite değerlerinin ilk değerleri yağların kalınlık ölçüsüdür.15 mesela 15 nomara yağ vizkozitesinde (kalınlığında)dir.ikinci değer 40 ise 40 numara visk. değerine kadar görev yapar demektir.ilk değerler motor soğuk iken çalıştırıldığında yağın hemen görev yapmasını sağlar.modern motorlar artık 5-30,5-40 hatta 0-30 gibi yağlar kullanıyorlar.katalogta belirtilen yağ tipini kullanabilirsiniz.eski motorlarda 20-50 yağlar kullanılabilir.15-40 veya 10-40 yağlar kullanıldığında motor yatakları için uygun olmayabileceği gibi,yağ yakma da ortaya çıkabilir.
bir de dikkat etmeniz gereken ambalajın üzerindeki diğer donelerdir.amerikan  s.a.e normlarına göre SA;SB....SE;SF....SL ..yağın motor performansı için katık değerlendirilmesidir.yağın hem hizmet ömrünü hemde hemde ağır hizmet şartlarında performans değerleridir.SE den ileri değerler taşıyan yağları tercih ediniz.
nihayet:sentetik olmayan,yarı sentetik ,sentetik gibi,değerlerde ambalajın üzerinde yer almaktadır.bunlar ise yağın bozulmadan hizmet süresinin uzunluğu için gerekli olabiliyor.mesela s.a.e.5-40  yağ Sl ve sentetik ise bir oto da 20000 km hizmet verebilmektedir.(tabii sahte votka gibi.yağda da marka ya dikkat)
NOT:(ustalar bizi usta yaptı..gerekirse kendi motorumu kendim bozarım)
*

O. B.

« Yanıtla #7 : Haziran 05, 2011, 12:33:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
yağların üzerinde gösterilen s.a.e viskozite değerlerinin ilk değerleri yağların kalınlık ölçüsüdür.15 mesela 15 nomara yağ vizkozitesinde (kalınlığında)dir.ikinci değer 40 ise 40 numara visk. değerine kadar görev yapar demektir.
Doğru ama teorik açıdan ama tam olarak öyle değil. "W" harfi "winter" yani kış kelimesini ifade eder. Diğer iki rakkam ise SAE(Society of Automotive Engineers) standartlarına göre yapılması gereken iki testi ifade etmektedir. 10W40 dediğimizde,
yağın -25 derecede yapılan 10W(kış) testinden geçmesi gerektiği, 40 rakkamı ise +100 derecede yapılan SAE40 testinden geçmesi gerektiği belirtilmektedir.
Ancak bu değerler hem ortam sıcaklıkları hem de viskozite değerleri ile paralellik gösteriyorlar. Viskozite birimi (dinamik viskozite) centistoke'dur.
Örneğin SAE40 dediğimiz yağ 100 derecede ortalama 14 cSt(centistoke) viskozite değerindedir. Ancak çalışma sıcaklığı 90 derece ise viskozitesi 18 cSt değerine yükselir. Bu nedenle soğuk iklimlerde kalın yağlar kullanmak güç ve yakıt kaybına sebep olur.
Motorumuza yağ seçerken bulunduğumuz iklimin min, max ve ortalama sıcaklıklarını göz önüne almamız lazım. Nitekim motor katologlarında da yağ diyagramları ortam çalışma sıcaklıklarına göre verilir.
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2011, 12:38:11 Gönderen: Orhan Barut »
*

O. B.

« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2011, 14:34:19 »
Dış sıcaklıklara göre yağ seçim tablosu:

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gördüğümüz gibi Yanmar 15W40 kullanın diyor ama bu yağ dış hava sıcaklığı -15 ile +40 derece arasında seyreden bölgeler için iyi olabilir. Güneyde hiç bir zaman sıcaklık -15 dereceye düşmeyeceğine göre ve yaz aylarında güneş altında 50 dereceye çıkacağına göre ben olsam güneyde 20W50 kullanırım.
« Son Düzenleme: Haziran 05, 2011, 14:41:56 Gönderen: Orhan Barut »
*

m.

« Yanıtla #9 : Haziran 05, 2011, 15:21:29 »
Orhan Barut Kaptan çok teşekkürler...
Ben 20W50 nin -10 a kadar iş gördüğünü tahmin etmiyordum.

Biraz Kuzeye çıkacağımız ve Poyraz a maruz kalacağımız için bu sene 15W40 yaptım yağ değişimini...

*

U. U.

« Yanıtla #10 : Haziran 05, 2011, 17:49:52 »
Hayrola Memedim Dr. Nansen gördüm seni  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Teos'a gelicez biladerim kuzey kutbuna değil  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
*

T. G.

« Yanıtla #11 : Haziran 05, 2011, 20:08:10 »
Saildriver  75 90 olması lazım ( Şanjıman değilmi o)
Makinde 15/40
*

m.

« Yanıtla #12 : Haziran 06, 2011, 02:32:44 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hayrola Memedim Dr. Nansen gördüm seni  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Teos'a gelicez biladerim kuzey kutbuna değil  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

O dokhturu tanımayrum... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hakket yaaaa... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yahu bu pimpiriklikle ne yapacam ben  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Haziran 06, 2011, 02:33:50 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

U. U.

« Yanıtla #13 : Haziran 06, 2011, 08:18:28 »
Aklını kutuplara takmış araştırmacı bir amca  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Adını taşıyan Dr. Nansen adlı araştırma gemisi şu anda Martı marinada Nomad adı ile motoryatch yapılmaya çalışılıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
*

E. G.

« Yanıtla #14 : Haziran 06, 2011, 12:40:53 »
           Sailing teknede 54 beygir motor için hangi marka şanzıman yağı gerekir? Saildrive değil,klasik şaftlı sistem.