0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A.

Yanmar devirdaim pompası
« : Eylül 30, 2009, 13:31:47 »
Sıra devirdaim pompasındaymış.
3GM30(F) 27 beygir dizel motorun tatlı su kayıpları devirdaim pompasından geliyormuş.
Pompayı sökünce, milin langır-lungur boşluklu olduğu görülüyor. Yine de, su devirdaiminde sorun olmuyordu. Ama su kayıpları çok fazlalaştığı için sökmek zorunda kalmıştım. İyi ki sökmüşüm, artık son raddeye gelmiş meğer.
Yenisini almayı düşündüm ama KDV dahil fiyatı 313 euro. Çok pahalı geldi. Komple motor kaça acaba?
Neyse, tamiri yoluna gitsem dedim, bunlar pek tamir edilmiyormuş. Sökerken tahrip oluyormuş.
Amerikada 234 dolar fiyat görünüyor internette.  Buradaki fiyatın yaklaşık yarısı. Ama getirmek kolay değil.
Daha önce bu pompaları tamir ettiren var ise fikir verirse memnun olacağım.
Malum, bu pompa olmaday seyire çıkmak da mümkün değil. 

*

A. A.

Ynt: Yanmar devirdaim pompası
« Yanıtla #1 : Eylül 30, 2009, 15:05:08 »
bence hiç kumar oynamayın.yeni para yeni oyun deyin

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Eylül 30, 2009, 19:43:18 »
Bu tür pompaların tamiri mümkün değilidr. Su kaçırmamsı için sistemin içinde döndüğü bölüm çok özeldir. Normal bilye - keçe sistemi değilidir. Marin olmayan Yanmar motorların (su pompası, jeneratör vs.) pompaları bilidiğm kadarı ile aynıdır. Bulabilirseniz onlardan bir fiyat alın. ABD'den sipariş verebiliyorsanız size daha ucuza gelecektir. Genellikle posta yolu ile eve kadar teslim ediyorlar ama gümrükte takılrısa uğraşmanız gerekebilir. 

*

A.

« Yanıtla #3 : Ekim 01, 2009, 12:13:46 »
Tavsiyelerinize teşekkürler.
Teknenin çok uzun süre atıl kalmaması için DENPAR dan sipariş ettim.
620 TL den aşağı inmediler. Oldukça yüksek oldu.
Yeni motor seçeneğini bile düşündürecek kadar pahalı bence.
Ne var ki, çok sürümlü bir ürün olmadığından böyle pahalı olmasını kabul etmek zorundayız.

*

T. N.

« Yanıtla #4 : Ekim 01, 2009, 12:18:38 »
Sevgili Ahmet,
 Doğru yolu seçmişsin. Pahalı da olsa.
Sevgiler

*

O. B.

« Yanıtla #5 : Ekim 01, 2009, 16:22:03 »
Yanmar motorda sanıyorum Johnson devridaim pompası kullanılıyor. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinde katolog bulunabilir. Eski pompanın arkasında pompanın modeli kabartma harflerle yazılı olması gerekiyor. Johnson bir İsveç firması ancak USA'da da örgütlü. Bu pompayı en ucuza İsveç'ten almak mümkün olurdu.
Aslında motorumuza mutlaka aynı pompayı takmak zorunda da değiliz. Eğer pompanın özelliklerini biliyorsak (" Su Soğutma Pompası(İmpeller) Nasıl Çalışır? başlıklı yazıma bkz.) bir başka pompa(marin olmak kaydıyla) da bağlanabilir.
Son söz:
Özelliklerini bildiğimiz her mekanik parça tamir edilebilir. Önemli olan kaça mal olacağıdır.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2009, 16:22:56 Gönderen: Orhan Barut »
*

S. O.

« Yanıtla #6 : Ekim 01, 2009, 17:16:31 »
Ahmet Semiz K. selamlar,
Martı denizcilik-Atatürk San.Sitesinde ve Suat Karaosman bu tür tamirleri yapıyorlar.Olaya geç vakıf olduğumdan cevabım gecikmiş olabilir ama sırasıyla bu firmaları aramanda fayda var.
Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ekim 01, 2009, 17:20:32 Gönderen: Sedat Oztekin »
*

M. A.

« Yanıtla #7 : Ekim 05, 2009, 10:36:23 »
Merhaba Arkadaşlar,
Benim teknenin su devirdaim pompasıda aldığımdan beri azar azar damlatıyordu. Artık 10 gün evvel pompa akıtmaya başladı 2-3 saat gezdikten sonra sintineden 1 kova su boşaltıyordum. Silikon, sun-fix vs herşeyi denedim ama suyu kesemedim. en sonunda zor olmasına rağmen pompayı kendim söktüm ve benim motorcuya götürdüm. Adam baktı ama pek anlamadı, bende bizim evin yanında su motorlarını tamir eden bir dükkan vardı oraya sorayım dedim oda beni beykozda bir tornacıya gönderdi. Tornacı pompayı dağıttı, içinde bir şafta var şafta bağlı 3 adet rulman var sızdırmazlık keçeleri kömür ve yaylı baskı benzeri parçalar çıktı. hepsi gitmiş. Perşembe pazarından parçaları aldım 40 TL tuttu 45 TLde ustaya verdim. Bu şekil hallettim. Fakat bu pompayı sökmesi takması, özellikle takması baya zor, ben 1 saat uğraştım yer dar olduğu için. Belirttiğm şekilde bu pompaların tamiri mümkündür fakat parça alırken mutlaka pompayı komple götürün parçacıya zira tam olması lazım parçaların yoksa akıtıyor. Şu anda pompa iyi gibi ama ufak tefek damlatıyor gene. ! kova yerine artık 1 bardak su oluyor sintinede :-)
Konu ile ilgili yardım isteyen olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Selamlar
*

A.

« Yanıtla #8 : Ekim 05, 2009, 11:49:27 »
Murat Bey,
Ben de önce pompayı bu işleri yaptığı söylenen bir tornacıya götürdüm.
Vurarak sökmeye çalışacağını ve muhtemelen tahrip olacağını söyledi.
Bunun üzerine, tahribedilmeden sökmenin yollarını aramak için oradan ayrıldım.
Dalma erozyon filan denemek istiyordum. Fakat sonradan olacak gibi görülmedi.
Ben de yenisini satınalıp yerine taktım. Sonradan bakalım vurarak çıkacakmı diye denemek istedim, ama aleminyum gövde kırıldı. Gerçi, aleminyum gövde kaynak ettirilip tekrar tamiri yoluna gidilirse elde yedek olarak bulunur. Belki müsait bir zamanda bunu denerim.
*

O. B.

« Yanıtla #9 : Ekim 05, 2009, 13:56:58 »
Şu pompaların ait olduğu motorların model ve yılını yazabilirseniz, ben de elimdeki kitaplardan bir bakayım, bir şey önerebilir miyim diye.
*

A.

« Yanıtla #10 : Ekim 05, 2009, 14:47:12 »
Orhan Bey, yılını bilmiyorum ama bilgiler aşağıda.
Tekne 2001 model.
Motor:  3GM30(F)
Yanmar 27 beygir 3 silindir dizel motor.
Tatlısu devirdaim pompası (fresh water cooling pump)
*

O. B.

« Yanıtla #11 : Ekim 05, 2009, 19:11:16 »
Ahmet Korsan,
Bendeki servis manuelinde deniz suyu pompası için detay var ama  tatlı su pompası ile ilgili detay vermiyor ve komple değiştirin diyor.
Bir ek bilgi : Tatlı su sistemi 13 psi basınç altında çalışıyormuş.
Bu demektir ki sistemde kaçak varsa soğutma yeterli olmuyordur.
Termostatlarınız(belki ilerde lazım olur) :
Deniz suyu 42 derecede açmaya başlıyor 52 derecede tam açık
Tatlı su 71 derecede açmaya başlıyor 85 derecede tam açık.
*

A.

« Yanıtla #12 : Ekim 06, 2009, 09:57:20 »
Teşekkürler.
Deniz suyu pompası rulmanlarını değiştirmiştim. Ama impelleri değiştirmedim, daha idare eder diye düşünmüştüm. Fakat dediğiniz gibi tatlısu pompasını sökmek bile problem, detay bilgisi olmadığından. Bu sebepten çok pahalıya satıyorlar. Aslında şaft ve rulman takımı uydurulabilir parçacılardan.
*

O. B.

« Yanıtla #13 : Ekim 09, 2009, 16:38:19 »
Bir başka kaynakta devridaim pompası şematik diyagramı. Sökmekte yardımcı olur.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Ekim 09, 2009, 16:39:39 Gönderen: Orhan Barut »
*

M. M. D.

« Yanıtla #14 : Mayıs 07, 2014, 18:03:56 »
maalesef yeni yanmarların tatlı su devridaim pompaları sökülemiyor (en azından kırmadan sökülemiyor) ancak istanbul topkapı sanayi sitesinde matbaacılar sitesinin giriş kapısının tam karşısına gelen yerde bir radyatörcü ayhan var maymun gibi bir herif kırmadan hemen her türlü devridaimi sökebiliyor bayağı marifetli yani yolunuz düşerse bir uğrayın derim adam devridaim uzmanı hatta profösörü ve en azında ''abi bu kırılır'' diyecek kadar da dürüst tür