0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Yabancı bayrakta transitlog'da yeni uygulama
« : Temmuz 15, 2014, 16:31:19 »
Transitlogu dolan teknelerin log yenilenmesi için İstanbul Liman Başkanlığı tekneleri Ataköy Marina'da fiziki olarak görmek istiyormuş. Bu uygulama başka yerlerde de var mı?

*

Y. O.

Ynt: Yabancı bayrakta transitlog'da yeni uygulama
« Yanıtla #1 : Temmuz 15, 2014, 17:43:31 »
Marina sözleşmesi olmayan yabancı bayraklı teknelere Transitlog verilmeyecek sanırım. 

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Temmuz 15, 2014, 18:32:05 »
Ahmet abi eskiden birçok limanda tekneyi görmeden transitlog alma, kapama ve yenileme yapılıyordu.  Şimdi neredeyse hepsinde tekneyi fiziki olarak görmek istiyorlar.

*

K. U.

« Yanıtla #3 : Temmuz 15, 2014, 21:50:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Transitlogu dolan teknelerin log yenilenmesi için İstanbul Liman Başkanlığı tekneleri Ataköy Marina'da fiziki olarak görmek istiyormuş. Bu uygulama başka yerlerde de var mı?

Liman başkanlığının tekneyi görmesi gerekmez..Gümrük ün görmesi gereklidir...Gümrükte görmez idi...
   Ama şimdi...görmek istiyor..Milli emlaka iki memur yolluk parası yatırıyorsun (100 tl) işlem tamam oluyor...
   Acenta ile yaptırırsan gören filan olmuyor...

*

K. U.

« Yanıtla #4 : Temmuz 15, 2014, 21:51:44 »

Eğer tekne falanca marinada bağlıdır kağıdı getir isen görmerden de olur diyorlar...

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Temmuz 15, 2014, 22:03:33 »
Anabella'nın transitlog'u Haziran başında Güllük Liman Başkanlığında bizzat tarafımca yenilendi. Gümrük dahil, kimse fiziksel görüntü veya marina sözleşmesi sormadı... Yanılmıyorsam sadece 140 TL gibi bir ödeme yaptım.
Bilgilerinize...

Via Tapatalk...
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Temmuz 15, 2014, 22:11:44 »
Tekne marinada bağlı, işlemi de acenta yapıyor, sanırım işleri zorlaştırıyorlar.
*

H. A.

« Yanıtla #7 : Temmuz 15, 2014, 22:43:17 »
2 yildir gullukte teknem butun islerimide gulluk limanindan yaptiriyorum  cok yarximci oluyorlar sagolsunlar son girisi t.reis liman baskanligindan yaptim  .liman baskani resmen acenteye yonlendirdi israr ettim goreviniz yapmak zorundasiniz dedim en sonunda sistemim bozuk giremiyorum disarda nerde yazdirirsan yazdir bende muhurleyeyim dedi  mecburen 60 tl ye  yazdirdim sonra ogrendim  100 euro  ya devamli acenteler yapiyormus translog bedeli haric  birdaha asla gulluk disindan bisey yaptirmam gecen sene translog yenilerken gumrukten gelip tekneye bakmislardi bu sene bakmadilar ben gulluklu sayilirim taniyorlarda zaten belki o yuzden bu sene bakmadilar
*

U. K.

« Yanıtla #8 : Temmuz 18, 2014, 10:41:50 »
Bu sene İşlemleri kendim yaptım , Pendik Marina yazısı ile başvurumda yeterli kabul ettiler herhangi bir görsel kontrole gelmediler
Bildiğim kadarı ile Ataköy Marina'da bazı şaibeli işlemler nedeniyle bu uygulamaya gitmiş olabilirler
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Temmuz 18, 2014, 10:51:37 »
Tekne Ataköy'de değil, Boğazda İspark'ta, Ataköy'e çağırdılar.
*

H. M.

« Yanıtla #10 : Temmuz 18, 2014, 11:20:51 »
Ahmet korsanim cagrilan tekne beneteau 37 miydi?
*

A. Ç.

« Yanıtla #11 : Temmuz 18, 2014, 11:41:42 »
Tekne marka ve modelinin ne önemi var (mı?).  Hayır değildi.
*

H. M.

« Yanıtla #12 : Temmuz 18, 2014, 12:21:14 »
Elbette onemi yok sadece 3-4 gun benzer bir uygulamaya sahit oldum hepsi o.
*

U. K.

« Yanıtla #13 : Temmuz 18, 2014, 14:48:15 »
Ahmet abi seninde bildiğin gibi yabancı bayraklı teknelerin turizm bakanlığına bağlı tesislerde ikamet etmesi gerekli idi
Sanırım ispark bu kapsamda değil ve gümrük bakanlığının kontrol sahalarından biri olan Ataköy marinaya kontrol için  istemiş olabilirler
Ispark gümrük hükümranlık sahasına dahil değil
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2014, 14:49:27 Gönderen: Uğur Kılınç »
*

S. B.

« Yanıtla #14 : Mart 02, 2015, 21:20:51 »
Uzun zamandır yazmaya fırsatım olmadı hepinize tekrardan Merhaba;

Ben transitlog konusunda geçen başımızdan geçeni kısaca anlatmak istiyorum.

Yunan adaları gezimizi tamamlayıp yurda döndükten sonra Çanakkale boğazında nefis bir lodos suyu yakalayınca, Bozcaada'dan sonraki ilk durağımız çanakkale yerine gelibolu oldu.
Bir sene önce Bozcadaa-Gelibolu güzergahı tam 2 gün sürmüştü, bu sefer ise çanakkale boğazını 4,5 knot ile tırmanınca çanakkale marinaya girmeyip, akşamüstü geliboluna ulaştık ve çanakkale marinadan Türkiye'ye girişimizi yapmadık.
işte herşey bundan sonra başlamıştı...

İstanbula ulaştıktan bir süre sonra Transitlog prosedürlerini yerine getirmek üzere 4 otoriteyi ziyaret etmeye başladık...
Teknemiz kalamışta ve ABD bayraklı...
Karaköy ve Harem arasında git gel ile önce işler zora sokulmaya başladı, direndim bir şey söylemedim....
İşin en kolayı boş transitlogu alıp doldurması, sonrasında ise başka senaryolar devreye girmeye başlıyor.
Sağlığa gidiyorsunuz, oradaki adam size sizi ilk defa bu işleri soran adam muamelesi yapıyor, onu arıyor, bunu arıyor, sonra diyorki, "kardeş hadi verin bakalım evraklarınızı bu sefer halledelim..."

Oradan çıkıp polise gidince diyorki: "kardeşim tekne nerede? ben ne bileyim orada olduğunu? şimdi oraya gitmek lazım, neden istanbula girişte hareme yanaşmasınız?!?!?!
Yaaw nasıl yanaşalım... hiç duymadım- görmedim...
Polis bana dediki: kartvizitimiz bitti, eğer bastırsaydık, sizin gibi denizcilere dağıtırdık, gelince bizi cepten arardınız işinizi hallederdiniz!?!?!?! (bak sen şu işe....)
Neyse... anladım: çorba anahtar kelimesi denizde kartvizitmiş...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha sonra yanıma bir polis memuru verdi, arabayla kalamışa gittik, haYAt oradamı acaba diye.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ?!?!?!?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kalamışta demirlerin arkasından gösterdim, ahanda şurada dediim...
Sonra geri döndüm, hareme. memuru bıraktım,  sıra geldi yan taraftaki gümrük ayağına...

Gümrük ayağı, yan ytarafta gerçekleş(mi)iyor... gencecik arkadaşlar var işleri yapa(maya)n... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
dediler ki, tüm tekne evraklarının TR tercümesini kesinlikle gümrük müdürümüz istiyor.
işte oradan koptum... dedim müdürünüz kim? beni götürün..vs derken vatandaş olarak sürünmeye de başladım...

DMO 'nun oradaki gümrük binasında büüyüüüük müdür beyin odasına girdim zor bela VATANDAŞım ben diyerek....
tanııtıım kendimi, derdimi anlattım, (daha doğrusu aktardım-anlamadı)...

dedimki: "bir isviçre  bayraklı tekne TR'ye turist olarak girse ondan da onaylı türkçe belge tercümeleri isteyecekmisiniz? benden neden istiyorsunuz? kaç para tüm bu belgelerin tercüme yapılması noter onayları..vs "diyince:
 "tekne alacak parayı buluyorsunuz, bunu da verin..." cevabını aldım... denizciyiz ya... saçıyoruz, para gani...
ve daha da yüklenmeye başladı: Türklerden istiyoruz çünkü gümrük kaçakçılığı yapıyorlar... kaçakçılık için diyince bir Türk'e Hırsız diyemezsinizzzz. nidalarıyla çıktım kapitone yumuşak müdür başlıklı kasvetli odadan...

Sonra hırs ettim verdim parayı çevirttim, onaylattım... gittim... tekrardan...
Ama bir bahane buldular ve yine yapmadılar işimi...
dilekçe istediler, başka birkaç tırı vırı belge sordular...
Lanet olsun dedim. ve ÇIKTIM ...

Sonra bir acenta buldum, durumu anlattım, güverte dolusu para istedi, verdim ve TR'ye girişim törenle gerçekleşti.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ama bunu üstünden bir sene geçti...
transitlogumun yenilenme zamanı geldi vede GEÇTİ:... (cezaya kaldım)
inanın bu işlerle istanbulda uğraşacağıma giderim güneye inerken yaparım çıkışımı çanakkaleden, sonra ver elini...Sakız midilli...
sonrada girerim tekrar...

Korsanlar arasında ben bu işlerden BUKADAR yakınan pek görmedim...
Herhalde en problemli benim...

Sevgi ve saygılarımla;
Seçkin Barlas

sizi gümrüğe yoluyor, gümrük diyorki tüm belgeleri noter onaylı TR tercümesini getir... vs... diyince bende kayış koptu...