0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

  Ş. Ö.

Ynt: beneteu da su problemi
« Yanıtla #15 : Ekim 30, 2017, 14:15:21 »
Suyu temizledikten sonra su alması muhtemel her yeri ayrı ayrı tuvalet kağıdı ile sarın bantlayın.Mesela tüm denize açılan vanaları,şaft kovanını, şüphelendiğiniz her yerde kuru bir tuvelet kağıdınız olsun ardından iş takibe kalıyor.Tuzlu mu değil mi işi kafa karıştırabilir tatlı su olma ihtimalide araştırılmalı.Motor çalışırken motoru açın bakın devir daim pompasının keçeleri kaçırıyor olabilir.Seyirde salmastradan geliyor olabilir.Seyirde yan yattığınızda su deponuzun kapağından bile gelebilir.Buzdolabı su gideriniz nereye gidiyor sintineye boşalıyorsa (tekneyi bilmediğinizden yola çıkıyorum) ona da bakın.
Kolay gelsin moralinizi bozmayın olağan şeyler bunlar.


*

  E. O.

Ynt: beneteu da su problemi
« Yanıtla #16 : Ekim 31, 2017, 23:53:43 »
Burada bahsi geçmeyen ve başıma gelmiş bir su yapma olayını anlatayım.

Gezilerden birinde teknemi 15 gün bir marinaya bırakıp tekrar almaya geldiğimde tesadüfen sintineyi açtığımda 20-25 lt su biriktiğini fark ettim. Su deniz kadar olmasa da hafif tuzlu idi. Hemen dalıp karinayı kontrol ettim, herhangi bir iz yok. iç bağlantılarda da kaçak göremedim.

Sintine pompasını denediğimde boşaltma yapmadığını farkettim, impelleri arızalıymış. Elle 5-6 Vileda kovası su boşaltttım. Tabii sonrasında her saat başı sintineyi kontrol edip su miktarının artıp artmadığına baktım. Su miktarı ilk gün 7-8 lt kadar arttı, boşalttıktan sonra ikinci gün 3-4 lt ye düştü, sonrasında kesildi.

Birkaç gün sonra sebebi anlaşıldı. Bıraktığım marinada iç temizlik yaptırmıştım. Buzdolabımın kapak conta lastiğini yerinden oynatmışlar, kapak köşeden 2-3 mm aralık kalmış. Tekneye geldiğimizde buzdolabının içi yarı yarıya buzlanmıştı. Dolabın elektriğini 24 saat kapatıp, kapağını açık bırakarak buzların çoğunun erimesini sağladıktan sonra duvarlardan kopan buzları da olabildiğince temizledik. Dolap normale dönünce kısa süre sonra sintineye gelen su kesildi. Seyirden dönünce tüm sintineyle bağlantılı hortumları, salma bağlantılarını, kısaca her yeri kontrol ettik, başka sebep bulamadık. Olayın üzerinden bir yıl geçti, bir daha sintinemde su olmadı.

Eğer dolabınız buzlanma yapıyorsa ve defrost da akan su sintinenize gidiyorsa, biriken suyun sebebi bu da olabiliyor, hemde hiç tahmin edemeyeceğiniz miktarda..


*

  H. E.

Ynt: beneteu da su problemi
« Yanıtla #17 : Kasım 01, 2017, 10:13:29 »
Lavaboda ayakla basılan deniz suyu pompası varsa, pompanın plastik gövdesi zamanla çatlayıp, su kaçırabiliyor. Başıma geldiği için yazıyorum.


*

  M. B. A.

Ynt: beneteu da su problemi
« Yanıtla #18 : Kasım 01, 2017, 11:06:36 »
Motor soğutma sistemini kontrol etmenizde yarar olabilir... impeller girişi filan...


*

  E. E.

Ynt: beneteu da su problemi
« Yanıtla #19 : Kasım 14, 2017, 12:14:09 »
Tüm kaptanlarıma yanıtlar için tşk ederim. Su kaynaklaını buldum.1.si hidroforun dibindeki kelepçe nin dibinde , 2. si sıcak su cıkış borusu çatlamış. 3. süde klima denizsuyu filitesinin orlingi kopmuş.Elim anahtar tuttuğu için hepsinide tamir ettim.Sintine şimdi kupkuru.
Yeni bir paylaşımım olacak.USA versiyonu jeneratörlü Beneteu teknelerde jeneatatör kayış gergi problemi var sanırım.Bunu ekzost takozu ve çarmık gergisiyle hallettim.jENERATÖRÜ karşıdaki mobilyaya fixledim.Su ısıtıcısı ve klimada gergiyi biraz sıkıyorum kayış kaçırmıyor. Paylaşayım dedim


*

  S. Y.

Ynt: beneteu da su problemi
« Yanıtla #20 : Kasım 14, 2017, 16:25:14 »
Öncelikle selamlar, Tuzlu su girişi; Pissu tankının çıkışında bulunan küresel vananın bağlandığı ve teknenin karinasında bulunan mantar şeklinde ki girişin (plastik veya sarı) tekne gövdesine oturduğu yerdeki contadan olabilir.
*

  S. Ş.

Ynt: beneteu da su problemi
« Yanıtla #21 : Kasım 14, 2017, 16:30:49 »
Salih korsan bi an tanıyamadım sizi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap