0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. A.

TUVALET KOKULARI NASIL ÖNLENİR
« : Haziran 09, 2019, 00:49:14 »

Vatsap guruplarına bu konu soruluyor , ama kısa cevaplarla konu anlaşılamıyor ve bir süre sonra kayboluyor. Bu nedenle bu konu  başlığını açtım. Ben uygulamamı aşağıda anlatıyorum, değerli korsanların ilaveleri ile en doğruyu bulacağımıza da inanıyorum.
TUVALET KOKULARI NASIL ÖNLENİR
Başlangıç olarak depo ve borularda oluşmuş olan çiş taşlarının temizlenmesi gerekir.
Bunun için sirke veya limon tuzu uygundur. Deponuzu görünür hale getirin ( yani önünde kapak, muhafaza vs varsa bunları çıkarın) depo kapağını özel anahtarı ile açın, gider vanasını kapatın. İçine bol miktarda sirke veya limontuzu eriğiyi koyun ( 85 litrelik depoya 10 litre sirke veya 1,5 kg limon tuzundan yapılmış eriyik gibi) üstünü tatlı su ile doldurun ve 10 gün bekleyin. Geldiğinizde depo içindeki çiş taşlarının bir kısmının erimiş bir kımının da depo içine döküldüğünü göreceksiniz. Sirkeli suyu boşaltın ve dökülen taşları kepçeyle alıp depoyu durulayın. Deponun çidarların da taş kalmışsa bu işlemi bir kez daha yapın.Neticede depo içi lavabonuzun içi gibi temiz hale gelsin.
Boruları da temizlemeye uğraşmayın ve boruları koku geçirmez Vetuz borularla değiştirin.
Tüm bunları yaptıktan sonra muhafazası için aşağıdaki şekilde davranın:
Deponuzu ağzına kadar doldurmayın, biraz dolunca boşaltın ve boşalttıktan sonra üstüne Deniz suyu su çekip durulayın.
Sezon içinde Marina  veya iskeleden tatlı su aldığınızda sırayla bir deponuzu limon tuzlu su ile doldurun ve birkaç gün sonra boşaltın. Uygulamada Limon tuzlu suyu tuvalete döküp depoya pompalayın ve borularda da bir süre kalmasını sağlayın. Sezonda bu işi her depo için en az bir kere yapın.
Tuvaletlerinizde 3 yollu Van'a varsa çişinizi denize büyük aptesinizi depoya basın. 3 yollu vana yoksa bir tuvaletinizi çiş bir tuvaletinizi büyük aptes için kullanın
Her çiş yapınca tuvaleti üstüne 15 kez kez Deniz suyu çekerek durulayın. Burada mantık borularda Deniz suyu çiş karışımı kalmamasıdır. Kalırsa çiş taşı yapar, oda koku yapar.
Büyük aptes sonrasında da borularda kalmaması için tuvaletinizi 20 kez Deniz suyu çekerek temizleyin. Borularda kalan pislik koku yapar.
Sezon sonu bakımı:
Depo ilk temizlendiği şekilde sirke veya limon tuzu ile temizlenir. Tabii sirke ve limon tuzu miktarları azaltılmış olarak. Uygulamada Sirke veya limon tuzu tuvalete dökülüp depoya pompalanır, borularda da kalması sağlanır.
Çamaşır suyu ile temizlik tuvalet lastiklerine zarar verdiğinden sadece temiz depoya dökülüp üstü tatlı su ile doldurularak koku giderici olarak kullanılabilir.

*

A. Ç.

Ynt: TUVALET KOKULARI NASIL ÖNLENİR
« Yanıtla #1 : Haziran 09, 2019, 08:00:16 »
Temizlik için çok güzel bir yazı olmuş. Bir küçük düzeltme: Depolar genelde sert plastikten yapıldığından yüzeylerinden koku sızdırmaz, sadece havalandırmalarından az bir koku çıkabilir ama o da zaten kıçtan rüzgarla uzaklaşır. Kokuyu az geçiren (adı koku geçrimez) hortumla gerektiğinde değişiklik yapmanız doğru olur.

*

A. H. D.

« Yanıtla #2 : Haziran 09, 2019, 09:38:16 »
Hakkı beyin aktardığı bilgiler çok faydalı.Burada iki hususta bilgi rica edeceğim:
1: Yazıda iki adet pis su deposu var diye anlıyorum.Bunların hacimleri ne kadar ve tek tuvaletemi yoksa ayrı tuvaletleremi bağlı?
2-Teknemde şu anda bütün sıhhi tesisatı değiştirmek için hazırlık yapıyorum.Tek elektrikli tuvalet ve iki yetişkin iki çocuk ile iki günlük geziler yapılsa temiz su,pis su depolarının  tipleri, adetleri ve hacimleri ne olmalı?

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Haziran 09, 2019, 10:16:32 »
Mevzuat kişi başına 2 lt x 2gün öngörüyor. Sanırım bu değer yeterli bir atık toplama değeridir. Teknede kaç kişi olacağınıza göre  hesaplamayı yapabilirsiniz. Sizin durumunuzda 4 kişi x 2lt x 2gün = 16 lt uygun gibi görünüyor.

Su deposunda ise ağanın eli tutulmaz. Duşa girip şakır şakır su altında uzun süre duş yapıyorsanız biraz fazla su gerekeceği açık, diğer taraftan, suyu boşa akıtmadan duş yaparsanız 10 lt yeterli olabiliyor. Mutfakta bulaşık için suyun altında işlem yapıyorsanız başka, bir kapta sabunlu su ile yıkayıp duruluyorsanız başkadır. Bir çok işlem için deniz suyu kullanılabilir, ön bulaşık yıkamadan, bulaşığı tuzlu su ile yıkayıp, durulayıp  sadece tuzu atmak için tatlık su kullanabilirsiniz. Hatta, bulaşığı tuzlu suyu üzerinde iken bir kurulama bezi ile kurularsanız tatlı suya bile ihtiyacınız kalmaz. Temiz tuzlu su bulabilme ve depolama ise bambaşka bir konudur.

Tekne boyutuna ve içinde uygun yere göre en az 50 lt siyah su tankı ve 250 lt tatlı su tankı öneirirm.

*

H. A.

« Yanıtla #4 : Haziran 09, 2019, 11:14:07 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hakkı beyin aktardığı bilgiler çok faydalı.Burada iki hususta bilgi rica edeceğim:
1: Yazıda iki adet pis su deposu var diye anlıyorum.Bunların hacimleri ne kadar ve tek tuvaletemi yoksa ayrı tuvaletleremi bağlı?
2-Teknemde şu anda bütün sıhhi tesisatı değiştirmek için hazırlık yapıyorum.Tek elektrikli tuvalet ve iki yetişkin iki çocuk ile iki günlük geziler yapılsa temiz su,pis su depolarının  tipleri, adetleri ve hacimleri ne olmalı?

Ali korsanım merhaba . Benim teknemde 85 litrelik 2 adet pissu tankı mevcut. 12 senelik tecrübeme göre bizim aile günde kişi başı 20 litre su harcıyor. Bunun büyük bölümü bulaşık yıkama için, mutfakta Deniz suyu pompamızın olmaması buna neden . Eşimle yanlız kaldığımızda bu rakam 10-12 litrelere düşebiliyor. Yemeklerde genellikle plastik tabak, çatal, bıçak vs kullanıyoruz ama misafir ağırlamadaki porselen takım kullanma ortalamayı yükseltiyor.
Ahmet korsanın koku geçirmez borular için söylemine katılıyorum, kokuyu az geçiriyorlar.
Bir konuyu daha açıklamak istiyorum kırmızı sirke tuvalet taşını ve depoyu boyuyor, o nedenle ya beyaz sirke yada limon tuzunu kullanmak uygun olur. Bizde beyaz sirke çok yaygın değil,örneğin  Kanada da temizlik işlerinde çok fazla tüketiliyor.

*

D. U.

« Yanıtla #5 : Haziran 09, 2019, 13:36:53 »
Benzer bir işlemi hatalı şekilde uyguladım. Anlatayım ki başkasının da başına gelmesin.
Beyaz sirkeyi tuvalete boca ettim, kolu pompalayarak boşalttım. Sirke borunun içinde boru duvarında oluşmuş taşları hoş bir müzik gibi çıtır çıtır sesleriyle çözerken başarılmış bir işin gururyla koku geçirmez borunun karşısında duruyordum. Sefere çıktık, yedik içtik depoyu doldurduk. Boşaltmak istediğimde deponun tıkanmış olduğunu fark ettim. Sirkenin çözdüğü pul pul taşların tıkanıklığın sebebi olduğunu anlamam için pek hoş olmayan işler yapmam gerekti.
Teknede kanalizasyon, lağım, vb işlerle uğraşmamak için Hakkı korsanın reçetesine uymak lazım.
*

A. H. D.

« Yanıtla #6 : Haziran 09, 2019, 14:03:14 »
Tuvalet ve pis su konusunda bayağı kafam karıştı. Diyelimki 80 litre pis su ve 80 litre gri su tankım var.  pis su tankını ancak
kıyıdan 12 mil açıkta veya marinada pis su sistemine basabiliyoruz. Eğer deterjan kullanmazsak mesela sabun kullanırsak bulaşık
suyunu,duş suyunu ve küçük suyu illa gri su tankınamı basmak lazım .
Pratikte bu işler nasıl yapılıyor? Marinada,alargada,açıkta bu işlerin pratiği nasıl olmalı tecrübeli korsanlar uygulama ile ilgili
bilgi verirlerse sevinirim
*

K. E.

« Yanıtla #7 : Haziran 09, 2019, 14:44:22 »
Pratik bir uygulama: WC den çıkan atık borularının üzerini bir tarafı yapışkan olan alüminyum folyo ile kaplayin. Ben bu uygulamayı kendi teknemde birkaç kez yaptım (en son dün yaptım).ve çok faydasını gördüm. Tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: Haziran 09, 2019, 14:45:53 Gönderen: Kahraman Emiroğlu »
*

K. E.

« Yanıtla #8 : Haziran 09, 2019, 15:39:41 »
Ayrıca "depolar sert plastikten üretilmiştir, koku geçirmez" düşüncesi doğru değildir.Molekul yapıları koku geçirmelerini engellemez. Hakkı Korsan'in depo temizleme tavsiyesi bu nedenle çok yerindedir.Sirke yerine seyreltilmiş HCL olabilirmi? Bunu da düşünelim. Kireç tabakalarını sokmek değil de eriterek atmak daha yararlı olabilir. Bunu da kimyacı arkadaşlar cevaplasin lütfen.
*

M. E.

« Yanıtla #9 : Haziran 10, 2019, 08:43:15 »
Balım’daki (Bavaria 38) tecrübemiz şöyle: 2 WC var. Biri çiş için denize, diğeri 80 lt siyah su tankına. Bu siyah su tankına bağlı tuvaletin hortumları Vetüs koku geçirmeyen dedikleri türden hortumlar. Ancak 3 sene gidiyor, sonra değiştirilmeli.

Atık su teknesine her pis su verişten sonra 1 lt beyaz sirkeyi tuvalet üzerinden tanka gönderiyoruz. Tanka HCl bir şey gönderilecekse, bunu güverte flanşından yapmanızı öneririm, tuvalet conta ve o-ring’e ciddi zarar verir. Bu şekilde bir sorun yaşamadık henüz.

Diğer WC’nin lavabosu, duşu ve mutfak lavabosu 120 lt gri su tankına bağlı. O tarafta bir koku olmuyor. Ancak bulaşık öncesi yağları ne kadar sıyırsak da mutfak lavabosu altındaki transfer pompası haznesinde ve gri su tankı içinde zamanla donmuş bir yağ katmanı seviye sensörü etrafında ve tankın içinde birikiyor. Bunu da yılda bir tankın üst kapağını açıp elle, yağ çözücü, sıcak su vs ile alıyoruz.

Sorunun cevabı eksik kalmasın, temiz su kapasitesi 2 x 160 lt. Gri su tankı yaptıktan sonra, çabuk dolmasın diye idareli kullanmaya başlayınca temiz su tüketimi ciddi azaldı.
*

H. A.

« Yanıtla #10 : Haziran 10, 2019, 17:08:51 »
Balım’daki (Bavaria 38) tecrübemiz şöyle: 2 WC var. Biri çiş için denize, diğeri 80 lt siyah su tankına. Bu siyah su tankına bağlı tuvaletin hortumları Vetüs koku geçirmeyen dedikleri türden hortumlar. Ancak 3 sene gidiyor, sonra değiştirilmeli.

Atık su teknesine her pis su verişten sonra 1 lt beyaz sirkeyi tuvalet üzerinden tanka gönderiyoruz. Tanka HCl bir şey gönderilecekse, bunu güverte flanşından yapmanızı öneririm, tuvalet conta ve o-ring’e ciddi zarar verir. Bu şekilde bir sorun yaşamadık henüz.

Diğer WC’nin lavabosu, duşu ve mutfak lavabosu 120 lt gri su tankına bağlı. O tarafta bir koku olmuyor. Ancak bulaşık öncesi yağları ne kadar sıyırsak da mutfak lavabosu altındaki transfer pompası haznesinde ve gri su tankı içinde zamanla donmuş bir yağ katmanı seviye sensörü etrafında ve tankın içinde birikiyor. Bunu da yılda bir tankın üst kapağını açıp elle, yağ çözücü, sıcak su vs ile alıyoruz.

Sorunun cevabı eksik kalmasın, temiz su kapasitesi 2 x 160 lt. Gri su tankı yaptıktan sonra, çabuk dolmasın diye idareli kullanmaya başlayınca temiz su tüketimi ciddi azaldı.
Murat korsanım bir ve ikinci paragraftaki tespitlerinizi başka korsanlardan da duymuştum ve hiç koku istemiyorsanız size katılıyorum. Burada en önemlisi borularda ve depoda çiş taşı oluşumunu engellemek veya çiş taşlarını temizlemek. Malum ÇİŞ TAŞINI DENİZ SUYU ÇİŞ KARIŞIMI YAPIYOR.
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2019, 17:10:29 Gönderen: Hakkı Algın »
*

S. Ş.

« Yanıtla #11 : Haziran 10, 2019, 18:54:41 »

Çiş tuvaleti çok iyi fikir
*

M. E.

« Yanıtla #12 : Haziran 11, 2019, 10:05:34 »
Bu arada madem kaka, çiş konusuna daldık, bir tecrübemi daha aktarayım.  Sadece çiş için kullanılan tuvalette yağlı bir şey gitmediği için tuvalet pompasının üzerindeki o-ring zamanla sertleşiyor ve kullanımı zorlaşıyor.  Senede iki defa üst kapaktan açıp greslemek gerekiyor.
*

S. Ç.

« Yanıtla #13 : Haziran 11, 2019, 12:26:43 »
Bu arada madem kaka, çiş konusuna daldık, bir tecrübemi daha aktarayım.  Sadece çiş için kullanılan tuvalette yağlı bir şey gitmediği için tuvalet pompasının üzerindeki o-ring zamanla sertleşiyor ve kullanımı zorlaşıyor.  Senede iki defa üst kapaktan açıp greslemek gerekiyor.

Sökmenize gerek yok..haftada iki defa yarım kapak ayçiçek yağı döktükten sonra bir iki defa yağlı suyu depoya basın,tüm oringlerin yağlanıp sistemin nasıl kolay çalıştığını görürsünüz..

Ayrıca tek çözümde boruların ve wc içindeki suyun hep temiz kalmasıdır..
İşlemden sonra en az on kere kol çekilmeli,daha sonra wc ye tatlı su konup bir okadar daha kol çekilmeli..
Borular tatlı su ile yıkanınca artıklarda yapışmaz..
« Son Düzenleme: Haziran 11, 2019, 12:33:17 Gönderen: Serdar Çırak »
*

H. H. A.

« Yanıtla #14 : Haziran 11, 2019, 13:01:31 »

Sökmenize gerek yok..haftada iki defa yarım kapak ayçiçek yağı döktükten sonra bir iki defa yağlı suyu depoya basın,tüm oringlerin yağlanıp sistemin nasıl kolay çalıştığını görürsünüz..

Ayrıca tek çözümde boruların ve wc içindeki suyun hep temiz kalmasıdır..
İşlemden sonra en az on kere kol çekilmeli,daha sonra wc ye tatlı su konup bir okadar daha kol çekilmeli..
Borular tatlı su ile yıkanınca artıklarda yapışmaz..

Kesinlikle katılıyorum ama her gülün bir dikeni var  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu seferde tank çok çabuk doluyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap