0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A.

Tüm teknelerde tik özellikle güvertede kullanılan bir kaplama malzemesidir. Tüm malzemeler gibi tik de bakım ister.  Tik bakımı için en iyi malzeme "hiç bir şey" dir. En iyi tik bakımı, ağaca hiç bir şey sürmemektir. Yumuşak bir fırça (oto yıkama fırçası) ile ve deniz suyu ile "hiç bir şey" karıştırmadan tikleri yıkamak yeterlidir.

Maddi imkanınız iyi ise tabii ki tik yağı sürebilirsiniz. İşin doğrusu ise tik yağı diye bir yağın ticari olarak var olmamasıdır. Tik yağı diye satılan yağlar yapıldıkları ülkenin şartlarına göre bitkisel yağların bir karışımını içerirler. Bu yağlar genellikle, keten tohumu, susam yağı gibi yağlardır. Litresini bir kaç liraya alabileceğiniz bu tip yağların bir veya ikisi karıştırılarak şık bir ambalajda, üstüne tik yağı yazısı basılarak astronomik fiyatlara satılmaktadır. Bezir yağı aslında keten tohumu yağı olmakla birlikte zamanımızda değişik tohum yağlarından yapılmaktadır. Denizcilikte ahşabın ve metallerin korunmasında uzun yıllar hizmet vermiş olan bezir yağı tik bakımında "hiç bir şey"den sonra en iyi malzemedir. İnce bezir yağı (İngiliz) fırça ile tiklere ince bir tabaka halinde sürülebilir. Öncelikle tikler tuzlu su ile yıkanmalı ve kurumaya bırakılmalıdır. Daha sonra ise bezir uygulanabilir. Yeni bir yüzey elde etmek istiyorsanız, tiklerde kesinikle tahta fırçası kullanmayın. Bu fırçalar tikin yüzeydeki zayıf damarlarını yıkayıp götürmekte, dert damarlar kalmaktadır. Bu nedenle yüzey bozulmaktadır. Eğer yeni bir yüzey istiyorsanız, tikleri arkasına takoz koylmuş ince zımpara ile zımparalayın. yüzeydeki eski tabaka gidecek ve tikleriniz yenilenecektir. Bu tabakanın üstüne bezir uygulayabilirsiniz.

Yine tik bakımının en iyi "hiç bir şey" ile yapıldığını unutmayın. Yumuşak bir yıkama fırçası ve tuzlu su tikler için en iyi bakımdır.

Macun vs yapımı için ise kalın bezir (Türk beziri) önerilir. 

*

N. B.

Ynt: Tik kaplamalar cilalanmalı mı? Bakımı nasıl olmalı?
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2009, 13:34:37 »
Ali Korsanım,
Tikler arasına sürülen siyah renkli malzeme kumaşda iz yapıyor. Bu, malzemenin kötü olduğundan mı, iyi uygulanmadığından mı, yoksa oturanın beceriksizliğinden mi acaba?

*

A. A.

« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2009, 13:54:14 »
Tik derz dolgu malzemeleri, çok eskiseler ve aşırı güneş görseler bile sürtünme ile genellikle kumaşa geçmezler (veya geçmemeleri gerekir). Biz genellikle 330ml tüp içinde satılan ve özel tabancası ile sıkılan tüm malzemelere silikon der geçeriz. Üstlerindeki yazıları incelediğinizde her birinin değişik kimyasal yapısı olduğunu görürüz. Kullandıktan belirli bir süre sonra oluşan dolgu malzemesi esneklik, güneşe ve suya dayanıklılık, yapışma, sürtünme ile kumaşa geçme gibi bir çok özelliği nedeni ile birbirinden ayrılır. Gerek kimyevi yapıları gerek renkleri ile birbirinden ayrılan bu malzemelerin doğru yerlerde kullanılması önemlidir.

Eğer tiklerinizde derz dolguları boyama yapıyorsa, kanalların tamamen boşaltılarak, iyice temizlenmesi (tiner, alkol vs) ve uygun derz malzemesi ile tekrar doldurulması gerekir. Tik yağlı bir ağaç olduğundan alkol veya benzeri çözücüler ile iyice temizlenmezse veya yapışmayı kuvvetlendirici astarı atılmazsa yapışmayı kolay kabul etmez. bu nedenle doğru dolgu malzemesini temizlenmemiş kanallara uygularsanız, altına su geçer ve genellikle şerit halinde kalkar. 

*

A. A.

« Yanıtla #3 : Nisan 07, 2009, 14:44:00 »
bir küçük ekleme:

Tik aralarına yapacağınız derz dolgusunun kolay çıkmaması ve su geçirmemesi için tikin sadece yanlarına yapışması tabana yapışmaması doğru olur. Bunu sağlayabilmek için kanalları iyice boşaltıp temizledikten sonra altına bir bant çekilmesi iyi olur. Bu bant seloteyp gib bir bant olabilir. Kağıt veya plastik bir bant kullanılabilir. Böylece derz dolgusunun taban ile bağlanması engellenir.

*

M. B.

« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2009, 14:52:16 »
Gerçekten merak etiğim bir konuydu... Paylaşım için teşekkür ederim.

*

C. D.

« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2009, 17:29:40 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
bir küçük ekleme:

Tik aralarına yapacağınız derz dolgusunun kolay çıkmaması ve su geçirmemesi için tikin sadece yanlarına yapışması tabana yapışmaması doğru olur. Bunu sağlayabilmek için kanalları iyice boşaltıp temizledikten sonra altına bir bant çekilmesi iyi olur. Bu bant seloteyp gib bir bant olabilir. Kağıt veya plastik bir bant kullanılabilir. Böylece derz dolgusunun taban ile bağlanması engellenir.
ali korsanım özellikle bu bilgi için çok teşekkürler...
*

E. Ç.

« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2009, 18:06:42 »
Güvertesi tamamen tik olan eski teknemin tiklerini bir keresinde basınçlı su (araba yıkamada kullanılan alet) ile temizlemistim. Sonuç harika oldu. Ama herhalde bu işlemi sık yapmak tiklerin ömrünü azaltacaktır.

"hiç bir şey" uygulaması tiklerin beyazlaşmasını da sağlar. kimi böyle tercih ediyor.

eski teknemdeki "sikaflex" bizim de heryerimize bulaşıyordu. Öğrendik ki malzeme bozuk bir partidenmiş. Söktürüp yenilettik, bulaşma kalmadı. Ama bu arada birkaç sene bulaşıklığa sinir oluşumuzun yanında, satıcısının "geç kaldınız, önceden şikayet edenlerinkini ücretsiz değiştiriyorduk" demesi canımızı daha da sıkmıştı. aslında biz uyanamadığımız için daha uzun süre bulaşıklık çekmiştik, tazmini daha fazla olmalıydı bize göre Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. M.

« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2009, 23:54:08 »
    Sayın   
           ALİ Korsanim

teaklar hakında bu kadar bilgiyi nereden aldınız  bir kaynak varsa bize yazarmısınız .
   çok merak ettim .

Tüm bildiklerimi altüst ettiniz.

Hayretler içerisine yazınızı bir çırpıda okudum .gözlerime inanamadım.

LÜTFEN KAYNAK     YADA TEKNİK BİLGİ

...NETA PURUVA
*

A. A.

« Yanıtla #8 : Nisan 08, 2009, 08:50:14 »
Bu konuda tek bir kaynak yok. Yurt dışında üye olduğum forumlar, internet siteleri, üye olduğum yabancı dergilerden okuduğum ve birbirini destekleyen bilgilerin bir kısmını aktardım. Forumların amacı bilgi alışverişi ve tartışmadır. Altüst olduğunu söylediğiniz bilgileri bizimle paylaşır mısınız?
*

C. E.

« Yanıtla #9 : Nisan 08, 2009, 20:53:13 »
Tik konusunda deneyimlerim, Ali Ak Korsanın aktardığı bilgileri tamamen doğruluyor.

Önceki teknem, güvertesi tamamen Birmanya tiki kaplı Tırhandil idi ve 16 yıl satıncaya kadar tiklerimde hiçbirşey kullandım, sadece deniz suyu ile ve yumuşak fırça ile temizlerdim. 16 yıl boyunca bembeyaz kaldılar. Derzleri de kendim macunlamıştım ve tabana yapışmasını önleyici bant kullanmıştım. O zaman hazır derz aralarına göre kesilmiş bu iş için bantlar vardı kırmızı renkli. Sanırım şimdi daha iyileri vardır.

Mümtaz bey, bu bilgiyi tadilat öncesi aklınızda bulunsun diye ekledim. Gerçi sizin Zeus yeni sayılır umarım güverte tadilatı gerektirmez.

Tabiiki bu bilgiler hakiki teak ağacı için geçerli. Piyasada güverte kaplamasında kullanılan ve tik denen ağaçların çoğu hakiki tik değildir. Benim bilgim, tik ağacının sadece Birmanya da yetiştirildiği, çok pahalı olduğu ve zor bulunduğu yönünde, diğer tiklerle arasında üç katı falan fiyat farkı vardı o zamanlar.
*

C. D.

« Yanıtla #10 : Nisan 08, 2009, 22:30:00 »
Tik konusunda deneyimlerim, Ali Ak Korsanın aktardığı bilgileri tamamen doğruluyor.

Önceki teknem, güvertesi tamamen Birmanya tiki kaplı Tırhandil idi ve 16 yıl satıncaya kadar tiklerimde hiçbirşey kullandım, sadece deniz suyu ile ve yumuşak fırça ile temizlerdim. 16 yıl boyunca bembeyaz kaldılar. Derzleri de kendim macunlamıştım ve tabana yapışmasını önleyici bant kullanmıştım. O zaman hazır derz aralarına göre kesilmiş bu iş için bantlar vardı kırmızı renkli. Sanırım şimdi daha iyileri vardır.

Mümtaz bey, bu bilgiyi tadilat öncesi aklınızda bulunsun diye ekledim. Gerçi sizin Zeus yeni sayılır umarım güverte tadilatı gerektirmez.

Tabiiki bu bilgiler hakiki teak ağacı için geçerli. Piyasada güverte kaplamasında kullanılan ve tik denen ağaçların çoğu hakiki tik değildir. Benim bilgim, tik ağacının sadece Birmanya da yetiştirildiği, çok pahalı olduğu ve zor bulunduğu yönünde, diğer tiklerle arasında üç katı falan fiyat farkı vardı o zamanlar.

Teak arasına uygulanacak malze me ve uygulama şekli ile alakalı bilgide verebilirmisiniz..
Benim bildiklerim sika290dc ve yapıştırıcısı premer galiba.... Uygulama şeklininden ziyade benim teaklerin arasını boşaltmak ve aralarını eşit şelilde doldurmakta tereddütüm var.teak arasının düz bir görünümde olması için sika sürmeden evvel teak üstüne bant çekmeye gerek varmı yoksa sikayı kabaca sürdükten sonra zımpara ile fazlalıklarmı yok ediliyor... birde sertleşen taekleri kanca tarzı bir aletle koparma kazıma dışında bir yöntem olabilirmi ?Kazıma esnasında yıllarca sertleşen sika nedeniyle teak'i tabandan kaldırma gibi bir problem oluşuyor...
*

M. M.

« Yanıtla #11 : Nisan 09, 2009, 00:21:56 »
   TEAK KONUSUNDA...

TEK AĞACI   afrika kökenli sert ve yağlı  bir ağaç olup bataklık ta yetişir [bizim ülkemizdeki okaleptüsler gibi]
bu ağaçlar kesildikten sonra yıllarca bataklık suyunun altında depolanır.
Bu nedenle bir miktar fermatasyon ve oksidasyona uğrar ki bu nedenle yağını dışarıya vermezler . Kalas haline getirildiğinde de renkleri önce kızıldır,kısa sürede güneşin uv.si ile karşılaşınca kararırlar.
  Bu ağaçların kesilirkenki dalları yaprakları meyveleli doplanıp öğütülür ince [ipa-etil asetat]solventlerde hamur yapılır  ve daha sonrada destile [damıtma]edilir. ede edilen yağ ve solventler karışımından solventler 2. bir destilasyonla ayrılır... elde edilen yağ ...TEAK YAĞIDIR...  Konsatresi yüksek olduğundan hem fiatı yüksektir hemde kullanılamazlar. Ancak palmiye yağınla seyreltilip öyle kullanılırlar ...
   DEMEK  Kİ teak yağı varmış.
Ama bağzı kendini bilmez satıcılar ağır bezir yağını w.sprit [yağsız gaz] ile karıştırıp birazda parfüm koydumu al sana TİK yağı [teak yağı değil]...

GELELİM teakların temizliğine..Eğer ağır kir varsa 220 kum zımpara ile titreşim makinesi ile şöyle bir güzel silelim sonrada içinde solvevt olmayan teakyağı ile ovarak yağlıyalım.   Senede iki kez. Kışa girerken .Yaza girerken.      ağır kir yoksa metal olmayan bulaşık telleri ile ılık sabunlu su ile temizlemek yeterli. Daha sonra tatlı suyla yıkınır.

Gelelim teaklerini beyaz sevenlere eğer teknenizde yalınayak dolaşmıyosanız. oto yıkama makinelerinin sıcak su ve tazzikli yıkaması ile temizleyin teaklarınızın üzeri hafif tüylenir halı gibi olur .Ama üst tabaka ölür  TAVSİYE ETMEM.
birde bazı denizciler gibi deniz suyunla da yıkıya bilrsiniz tuz bakteri üretmeyeceği için iyi gibi gelebilir. Ama teaklerin yağı güneşten azaldıkça hem beyazlaşır hemde aşınması kolaylaşır ve kılcal çatkaklıklar oluşur . Tavsiye etmem.

Teak yağı alırken nelere dikkat edelim
solvent kokmamasına
parfüm kokmamasına [kenine has kokusuvardır]
konsantre ve koyu renklı  olmasına

Teakların arasına çekilen armoz macnlarınında solventsiz olmasına dikkat edelim.

alta kağıt bant çekmek en iyisi çünkü tamir gerektiğinde sökümü kolay olur ,
 not:teaklarda solventten uzak duralımki kendi öz yağını sökmeyelim,

...NETEPURUVA...

*

H. Z.

« Yanıtla #12 : Nisan 09, 2009, 02:15:59 »
16 yıl satıncaya kadar tiklerimde hiçbirşey kullandım, sadece deniz suyu ile ve yumuşak fırça ile temizlerdim. 16 yıl boyunca bembeyaz kaldılar. Derzleri de kendim macunlamıştım ve tabana yapışmasını önleyici bant kullanmıştım.

Caner abinin dediklerinin altına deneyimlerimi gözönünde bulundurarak tamamıyla kaşemi basar imzamı atarım. Derzlerin kesinlikle tabana yapışmaması için bant çekmek esneklik için de çok önemli.

Tik yağına gelince şahsen leke bıraktığı için kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ömrü ne kadar kısalır bilmem ama Maşallah'ın tikleri 1981 senesinde yapılmış ve bu güne kadar ne tik yağı görmüş ne sirkesi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 28 sene dayanmış ve daha bir bu kadar daha dayanacak gibi gözüküyorsa extradan ömür uzatsam 100 senemi yaşatacağım güverte tiklerini? Demek ki dayanıklı bu meret ağaç Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Vururum deniz suyunu gider.

Bauhaus sitesinde tik kaplama videosu vardı ama sanırım kaldırmışlar.

« Son Düzenleme: Nisan 09, 2009, 02:18:24 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

A. A.

« Yanıtla #13 : Nisan 09, 2009, 08:22:43 »
Tik derzlerinin doldurulması:

Derzlerin altlarını bantlayın, derzin yüzeyine primer uygulayın veya saf isprito veyabenzeri bir madde ile yağını tamamen alacak şekilde silin. Derz kenarlarını bant ile kapatın. derz içine dolgu malzemesini sikın. İnce bir spatula ile yüzeyi düzeltin. Kuruduktan sonra kenardaki bantları çıkarın.

Dibinin bantlanması derz dolgusunun sadece yan yüzeyleri tutarak esneyebilmesi içindir. Dolgu malzemesi dibe yapışırsa esneyemezve diplerden başlayarak yukarı doğru malzemeyi ağaçtan ayırır.

Bantlamadan derz dolgusu yaparsanız, hele bunu eski tiklere yaparsanız, derz dolgu malzemesi tiklerin elyaflarının arasına da girer ve oldukça kalın bir tabakayı zımpara ile silmeniz gerekir, aksi taktirde çukurluklarda oluşan dolguyu temizleyemezsiniz. Ayrıca zımpara derz dolgu malzemesine tutunacağından derz dolgusunun üst kısmının ağaçtan ayrılmasına neden olursunuz.
*

C. E.

« Yanıtla #14 : Nisan 09, 2009, 12:40:09 »
Sevgili Cihan

Malzeme konusunda bilgi veremem maalesef. Benim malzeme ile yakınlığım 20 yıl öncesinde kaldı. Sadece ucuz bir malzeme kullanmamanı öneririm. Yapılan iş çok zahmetlidir. Bu nedenlede yap boza tahammülü yoktur.

Ali Korsan uygulama ile ilgili bilgiler vermiş, benim ekleyeceğim, uygulamadan sonra spatula ile fazlalıkları alırken çok dikkatli işlem yapılması ve malzemeyi derzlerin içine yedirerek çalışılması gerektiğidir, ters yönde almayın fazlaları macun yapar gibi yedirerek alın ve zımparaya iş bırakmayın. Ben dolgu malzemesine zımpara vurulmasını pek sevmiyorum, zorunlu olursa sadece el ile zımpara yapılmalı.

Eskileri temizlemek için maalesef sihirli bir formül yok. İnce bir spatulayı taşlayarak derz genişliğine indirip üç tarafını da inceltip, u biçimli kanalı temizliyoruz. Dibi iyice kazımaya gerek yok, çünkü bantlayacaksınız ama yanakların iyi temizlenmesi gerekiyor. Tamirler nisbeten kolay, tüm güverteyi temizlemek için ise belki makina ile çalışılacak bir aparat yapılmalı.

Kolay gelsin.

AhşaplaçalışmayıözlemişKOrsan