0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

    Çevrimdışı Ali Çakmak

  • * Gezgin Korsan
  • 5
    • Yaşadığı Şehir
  • ISTANBUL
    • Tekne Adı
  • KAISHIN
TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« : Eylül 21, 2017, 15:24:05 »
Elinde "kısa mesafe telsiz sınav soru ve cevapları" olan korsan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Bu belge almadan denizci olunmuyormuş
*
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2017, 16:21:36 »
Ali korsanım ,

ADF nin KMT Kısa mesafe Telsiz operatörü kitabını alıp okursanız sorununuz hallolur.
*
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2017, 18:31:29 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu belge almadan denizci olunmuyormuş
Yanlış demişler, o belge (KMT) olmadan en fazla telsizci olunamayabilir. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

    Çevrimdışı Özer Aydınkaya

  • * Gezgin Korsan
  • 255
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • ELIF- Netsel Marina
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2017, 18:33:14 »
Ben almadım hala. Sanırım cezası vardır ?

*
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2017, 18:47:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben almadım hala. Sanırım cezası vardır ?
KMT (Kısa Mesafe Telsiz) belgesi sadece telsiz kullanma yetkisi verir, teknede bir VHF deniz telsizi varsa bunu kullanacak kişinin bu belgeye sahip olması gerekir. Belgesiz (ehliyetsiz) telsiz kullanmanın cezası vardır, ama pratikte abuk subuk bişey yayınlamıyorsanız kimse size her konuştuğunuzda belge sormaz.


*

    Çevrimdışı Özer Aydınkaya

  • * Gezgin Korsan
  • 255
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • ELIF- Netsel Marina
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2017, 21:22:22 »
Net bir açıklama idi. Teşekkürler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

    Çevrimdışı Mustafa Aşık

  • * Gezgin Korsan
  • 95
    • Yaşadığı Şehir
  • Marmaris
    • Tekne Adı
  • Dalgacı-M
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2017, 00:51:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben almadım hala. Sanırım cezası vardır ?
KMT (Kısa Mesafe Telsiz) belgesi sadece telsiz kullanma yetkisi verir, teknede bir VHF deniz telsizi varsa bunu kullanacak kişinin bu belgeye sahip olması gerekir. Belgesiz (ehliyetsiz) telsiz kullanmanın cezası vardır, ama pratikte abuk subuk bişey yayınlamıyorsanız kimse size her konuştuğunuzda belge sormaz.

Merhaba ben birşey sormak istiyorum. KMT belgem olduğu halde telsiz kayıtlı değilse kullanımda sorun olur mu?
*
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2017, 12:27:39 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben almadım hala. Sanırım cezası vardır ?
KMT (Kısa Mesafe Telsiz) belgesi sadece telsiz kullanma yetkisi verir, teknede bir VHF deniz telsizi varsa bunu kullanacak kişinin bu belgeye sahip olması gerekir. Belgesiz (ehliyetsiz) telsiz kullanmanın cezası vardır, ama pratikte abuk subuk bişey yayınlamıyorsanız kimse size her konuştuğunuzda belge sormaz.

Merhaba ben birşey sormak istiyorum. KMT belgem olduğu halde telsiz kayıtlı değilse kullanımda sorun olur mu?
Bu durumda ruhsatsız telsiz istasyonu işletiyor olursunuz ki cezası ciddidir.

Bknz: 5809 sayılı ELEKTRONİK HABERLEŞME KANUNUmadde 63
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

ama dediğim gibi telsizle abuk subuk bişeyler yapmıyorsanız ve ticari tekne değilseniz durduk yerde kimse size ruhsat veya ehliyet sormaz.

Boğaz giriş çıkışlarında veya Egede Türk-Yunan karasuları sınırları civarında denetim yapan SG ile telsizden konuşmuşsanız fiziksel evrak kontrolü yaparlarsa ruhsatınızı sorarlar.

öZgür (tapatalk)

*

    Çevrimdışı Özcan Sarıçam

  • * Gezgin Korsan
  • 41
    • Yaşadığı Şehir
  • Altınoluk
    • Tekne Adı
  • Teknesiz
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #8 : Aralık 11, 2017, 13:34:40 »
Merak ettim şimdi, bizde ceza varken,
Yurt dışındaki teknelerde uygulama nasıldır. ?
Tekne kullanabilme ehliyetinden ayrı, telsiz için belge isteniyor mu acaba?  Yada tekneyle yurt dışına çıkıldığında telsiz belgesi ayrıca soruluyor mu?  Yabancı ülkelerde uygulama nasıldır ?
 Şimdiden teşekkürler.
*

    Çevrimdışı Nihat Kaymaklı

  • * Gezgin Korsan
  • 31
    • Yaşadığı Şehir
  • Hengelo/Hollanda
    • Tekne Adı
  • Amore Mio,Beneteau 393,Split Marina
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #9 : Aralık 11, 2017, 16:46:58 »
Ozcan Korsanim,ben Hollanda`da yasiyorum ve Hollanda pasaportluyum,teknem de dolayisi ile Hollanda bayrakli.Burada 20 metreye kadar olan tekneler icin telsiz bulundurma zorunlulugu yok, ancak eger teknenizde telsiz kullanmak istiyorsaniz,teknenizi nerede kullanacaksaniz buna gore 3 cesit ehliyetden birisini mutlaka sinavlarina girerek almaniz gereklidir.Bunlari kisaca ozetlemek gerekirse 1.Sadece Hollanda ic sularinda kullanmak icin temel telsiz ehliyeti,bu ehliyeti Turkiyede oldugu gibi bir yazili sinava girerek aliyorsunuz 2.Denizlerde de kullanacak iseniz Markom-B ehliyeti,bu da iki asamali bir sinav,once bir teori sinavi ve arkasindan pratik sinavi donunda basarili iseniz alabiliyorsunuz.3.Markom-A ehliyet ki bu da buyuk ticari gemilerde kullaniliyor.Eger bunlardan birisi sizde yok ise zaten telsiz idaresi sizin telsizinizi kayda almiyor ve frekans vermiyor, hatta Marcom-B ehliyetiniz yok ise cagri ismi(Call-Sign) alamiyorsunuz ,DSC ve EPIRB kullanamiyorsunuz.
Burada bir konuya aciklama getirmek istiyorum,benim Turkiye`den aldigim ne ADB ne de KMT ehliyetlerim, Avrupada kendinize ait olmayan bir tekneyi(Charter gibi) kullanmaniz icin gecerli kabul edilmiyor.
Umarim sorunuza bir olcude cevap vermis olabilmisimdir.
Saygilarimla
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #10 : Aralık 11, 2017, 17:18:25 »
Dünyanın her yerinde telsiz cihazları ruhsata tabidir ve kullanmak için ehliyet yasal zorunluluktur.

Pek çok ülkede ehliyetsiz tekne kullanılabilir ama telsiz kullanılmaz. (Lisanssız denilenler hariç)

Sebebi ise denetlemesi ve bir suç durumunda takibi/tespiti zor olduğundan önceden cihazların ve kullananların fişlenmesi (+zorunlu temel eğitimi) genel kabul uygulamadır.


öZgür (tapatalk)

*

    Çevrimdışı Özcan Sarıçam

  • * Gezgin Korsan
  • 41
    • Yaşadığı Şehir
  • Altınoluk
    • Tekne Adı
  • Teknesiz
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #11 : Aralık 11, 2017, 17:55:36 »
Nihat Korsanım, Özgür Korsanım,
Bilgilendirme için teşekkür ederim.
*

    Çevrimdışı Mustafa Aşık

  • * Gezgin Korsan
  • 95
    • Yaşadığı Şehir
  • Marmaris
    • Tekne Adı
  • Dalgacı-M
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #12 : Aralık 11, 2017, 18:16:27 »
Telsiz mecburiyeti olmayan bir tekneye sahibim ama telsizim var. Tekneyi Türk bayrağına geçirirken telsiz kaydedilmemiş bende gerekli evrakları tamamlayıp ruhsatı üzerime alamayacağım için öylece duruyor. Şimdi ben bu telsizi denize atıp( sadece tabir) yeni alıp onumu kayıt yapmalıyım yoksa bu telsiz orada dursa SG e telsizim var demesem ve gerçekten ihtiyacım olunca kullanmak üzere tutsam olurmu?
*
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #13 : Aralık 11, 2017, 19:37:21 »
Yasaların yorumlanacak bir tarafı yok, ruhsatsız telsiz kullanmak yasak. Nokta.

Ama can güvenliği için gerektiğinde tekneyi bile ateşe verip dumanıyla haberleşebilirsiniz,  kimse bişey diyemez.
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

*

    Çevrimdışı Cevat İpekçi

  • * Gezgin Korsan
  • 759
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Tekne Adı
  • Barıs, Tuzla
Ynt: TELSİZ SINAVI SORU CEVAPLARI
« Yanıtla #14 : Aralık 11, 2017, 19:47:16 »
 Özcan kaptanım,
Türk bayraklı tekne ile yurt dışına çıkarken, liman başkanlığı, ADB nin yanısıra
KMT belgesini de istiyor.
Mustafa kaptanım,
 S.Güvenlik size anons yapıp siz de cevap verirseniz ardından sizden telsiz ruhsatı ve KMT belgesini isteyebilir. Bu düşük bir İhtimaldir diye de düşünebilirsiniz.
Selamlar.