0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E. C.

Hidrofor ve Tesisattaki hava kaçağı sorunsalı....
« : Ağustos 23, 2020, 20:43:57 »
Arkadaşlar
Merhaba

Hidroforum sürekli çalışıyordu.
Çok eski olduğu için yarın yolda bırakır diye gidip yeni bir hidrofor daha aldım.
Ama aynı problem devam ediyor.

Muhtemelen tesisatımda hava yapan bir kısım var.
Bunu kolayca tespit edebileceğim bir yöntem var mı?

Şimdiden görüşleriniz için teşekkürler....

*

Ö. Ö.

Ynt: Hidrofor ve Tesisattaki hava kaçağı sorunsalı....
« Yanıtla #1 : Ağustos 23, 2020, 20:56:32 »
Hidrofor sürekli çalışıyorsa hava değil su kaçağınız var. Hidrofor sonrası tesisatınızı kontrol edeceksiniz, bir yerden su fışkırıyor olmalı.

Eğer bu çalışma sırasında herhangi bir musluğunuzdan su akmıyor (veya öksürerek, az akıyor) ise su deponuzla hidrofor arasında bir kaçak olabilir, hidrofora yeterli su gelmiyor olabilir. (depoda su bitmiş gibi)

Kolay bir yöntemi yok, depodan başlayıp hidrofora, oradan da tüm musluklara doğru giden boruları kontrol edeceksiniz.

Sintinede biriken tatlı su vardır mutlaka, onu temizleyip suyun geldiği (sızdığı, aktığı) yeri tespit etmek en kolay yöntem olacaktır.

öZgür (mobil)

*

M. E. C.

« Yanıtla #2 : Ağustos 23, 2020, 22:24:15 »
Çok teşekkürler cevap için...
Sintinede herhangi bir su birikmesi olmadı, olmuyor.
Anlıyorum ki sorun depolarımdan hidrofora gelen borulamada.
Muhtemelen 2 depoyu yöneten T boru bağlantım ve üzerlerindeki  vanalara yoğunlaşmam gerekecek gibi....

*

H. H. A.

« Yanıtla #3 : Ağustos 24, 2020, 08:47:06 »
Kontrole havuzluktaki duştan başlamanızı öneririm.Zamanla su kaçırmaya başlıyor genellikle.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #4 : Ağustos 24, 2020, 09:56:34 »
Sintinede su görmüyorsanız ya Hüsnü hocamın dediği gibi havuzlukta, dışarıda bir kaçak var, görmüyorsunuz, ya da hidrofor öncesi, depodan gelen suyun gelememe sorunu var..

Depodan başlayıp hidrofora kadar sistemi takip edin..
Deponun içinde bir tıkanıklık, tortu vb. olma ihtimalini de değerlendirin.

*

A. K.

« Yanıtla #5 : Ağustos 24, 2020, 11:03:50 »
Malum her pompada basınç ayarı var.onlarla oynadınız mı . Vida gibi birşey mambran - microswitch arası mesafeyi ayarlayarak basınç değişikliğini hisseder ve motora çalış komutu verir. Hangi yone hatırlamıyorum ama bir tarafa çevirirseniz musluk su kaçırdığı zaman bile çalışır. Ters yone çevirirseniz tüm muslukları açın hidrofor çalışmaz.
Hidrofora bağlı balon depo varmı . Bu da suyun kesintisiz duzgun akmasını sağlar.

Bir çok kişinin ben dahil   hidroforunu su atmıyor bozuk diye değiştirdiğini bilirim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. O.

« Yanıtla #6 : Mart 26, 2021, 12:29:23 »
Merhabalar, ben Murat Onur, aranıza yeni katılmadım epeydir üyeyim.
Okuyorum, araştırıyorum.
O gün geldi ve nihayet bir tekne aldım 2 ay oluyor neredeyse.
Teknem bir katamaran, 89 model prout snowgoose 37 elit. İngiliz yapımı.
Kısa tanıtımdan sonra; tekneyi Marmaris'ten Bodrum'a getirdikten sonra adeta tamirci çırağına dönmüş durumdayım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ama mutluyum tabiiki...
Konuda geçen sorunu ara sıra yasasam da dune kadar rahatsız etmemişti...  Dun suyu kullanamaz hale gelince, konu tamirat sırasında başa oturdu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
az önce sorunu çözdüm ve paylaşmak istedim, şöyle ki iki tankım var 200er litre birleşim yerinde bir Y vana, buradan da pompaya gidiyor, iste birleştikten sonr gidişte hava kabarcıkları gördüm ve buraya teflon sarıp güzelce sıktım.
Sorunun çözüldü. Umarım birilerine faydası olur. Selamlar... Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap