0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. K.

Ynt: Teknem Hangi Rüzgarda Ne Kadar Yatar?
« Yanıtla #30 : Aralık 29, 2009, 17:47:53 »

Alta Sailing-Usa adlı bir siteden yelken alanını dikkate almadan yapılan otomatik bir hesaplama tablosunu yapıştırdım.

Uzunluklar feet , ağırlıkların pound olarak belirtilmesi gerekiyor( 1 feet:30.48 cm , 1 pound:0.45 kg )
Eğer teknenizin AVS si( angle of vanishing stability ) 140 ın üzerinde ise tekneninizin yana yattıktan sonra tekrar doğrulacağı belirtiliyor.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   ( ayrıca deplasman ve yelken alanı rasyosu gibi diğer yararlı bilgilerde var - SA/D )

Ama tablonun sadece eğitim amaçlı verildiğini , tekne satın almak veya uzun seyahat planı yapmak için kullanılmaması gerektiği.Teknenin karakteri için değerlerin üreticiden alınması gerektiği belirtiyor.

*

M. K.

« Yanıtla #31 : Ocak 07, 2010, 01:42:35 »
Kimse Mete buraya yanlış formulasyon koymuşsun demiyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir tekne için araştırma yaparken neredeydi bu benim formulasyon diye bakarken fark ettim.
Ama bu 140 ı tuturana kadar bayağı zorlandım.Hesaplama neredeyse tahtıravalli gibi çalışıyor herhalde.

Doğrusu altta.

*

O. B.

Teknem Hangi Rüzgarda Ne Kadar Yatar?-Salma Düşerse Ne Olur?
« Yanıtla #32 : Mart 18, 2011, 13:58:42 »
Bu ayki bir dergide, bir charter teknesinin salmasının kayalara çarpması sonucunda düşmesi, içindekilerin bunu farketmemesi ve sonuçta teknenin salmasının düştüğü farkedilene kadar yaklaşık 500-600 mil yol yapması anlatılıyordu.
Salma civatalardan sıyrılıp düştüğü için ve sızdırmazlık sorunu yaşanmadığından tekneye su girişi olmuyor. Kullananlar tekneyi firmaya teslim ediyorlar. Daha sonra tecrübeli bir denizci ve eğitmen birisi bir müşterisine yelken dersi vermek için tekneyi kiralıyor ve teknede bazı gariplikler hissediyor:
1. Tekne orsada çok fazla rüzgar altına kayıyor
2. Motor seyrinde teknenin dönüş yarıçapı çok büyük oluyor
3. Hassas manevralar imkansız hale geliyor
Bütün bunlara rağmen denize çıkıp yelken yapıyorlar ama daha sonra eğitmen geri dönüp tekneyi teslim ederek değiştirilmesini istiyor. Salmanın olmadığını hala anlamış değiller. Çok sonra kontrollerde farkediyorlar ve salmayı daha sonra takıldığı kayalardan çıkarıyorlar.
Hepmizin korkulu rüyası salmanın düşmesi hali gerçekten bu kadar hafif atlatılabilir mi?
Bu başlıktaki hesapları tekrar gözden geçirdim.

Hesaplarda salma ağırlığını sıfır kabul ettiğimizde teknenin 89 derece yatması gereken rüzgarı 125 knot yerine 56 knot olarak buluyoruz.
30 derece yatması için ise 13 knot rüzgar gerekiyor.
Demek ki uygun camadanla salma düşse bile yelkenle seyir mümkün görünüyor. Bu işin hesap tarafı. Tecrübeli yelkenciler bu tesbite ne derler bilemem. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #33 : Mart 18, 2011, 14:37:39 »
Pratik ile hesaplama tuttuğuna göre diyecek fazla birşey yok. Salmanın ağırlığının yanı sıra yüzeyi ile teknenin yana kaymasını da engellediğini dikkate almak lazım. Zaten kullanan da orsada teknenin yana kaydığını belirtmiş. Tekne yana kayarsa hesaplar değişir mi? 

*

U. K.

« Yanıtla #34 : Mart 18, 2011, 14:58:50 »
bence değişmeli zira salma yana kayma direncini sağladığı için aslında bir nevi moment noktası görevini görüp teknenin yatmasını da sağlıyor. salmasız bir tekne sürekli olarak yana kayacağı için devrimesi de zorlaşabilir aslında.
unutmayalım ki piyasada özellikle 6-8 m civarında pekçok teknenin geniş seyirlerde su direncini azaltmak veya sığ sulara daha rahat yanaşmak amacıyla  salması yukarıya çekilebilir şekilde.  Mesela Microsail 5.5, Gorbon 7, vs.  bu tekneler salmasız da gayet güzel geniş seyirler yapabiliyorlar.

*

M. E.

« Yanıtla #35 : Mart 18, 2011, 15:00:27 »
Ben o kadar tecrübeli denizci değilimm... HİÇ SALMAM DÜŞMEDİ )))
*

U. K.

« Yanıtla #36 : Mart 18, 2011, 15:02:12 »
ben hiç değilim.
sadece laser'imi alabora ettiğimde biriki kere düştü.
*

E. Y.

« Yanıtla #37 : Mart 18, 2011, 16:16:10 »
Heh he!.. Demek ben daha tecrübeliyim. Salmayı indirmeyi unuttuğum için sunfish'i devirmiştim.
("tecrübe yapılan hatalardan çıkarılan derslerdir" ise... di mi yani  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

M. E.

« Yanıtla #38 : Mart 18, 2011, 16:23:39 »
Hah bak ben buna,-tecrübelerime dayanarak- itiraz ederim işte )))
Eğer bir sunfish devirdiyseniz eminim ki salmasını çıkartmayı unuttuğunuz için ya da salmayla ilgili başka bir sebepten devirmemişsinizdir. Umut'un da bahsettiği gibi centerboard teknelerin salmaları çoğu kez ağır bile değildir, devrilmemelerini sağlamaz! Sadece belli seyirlerde rüzgaraltına kaymalarına engel olur.
Bir sunfish -eğer doğru kullanılırsa-salması olmasa bile devrilmez veya keza salması üstündeyken nice sunfishler veya benzeri centerboard tekneler de vardır zırt pırt devrilen!!! Hata salmada değil zamanında ıskotayı boşlamayan ya da rüzgarüstüne ağırlığını vererek trapeze çıkmakta geciken yelkencidedir!!!  )))

Konumuz sanıyorum ağır deplasmanlı teknelerdeki-genelde birkaç ton çeken- sabit salmalar. Bunlar düşerse ne oluru konuşuyorsak benim duyduklarım ve okuduklarım tekneyi hele de yelken yaparken düz tutulamayacağı yönünde. Ama dediğim gibi, bahsi geçen teknenin tipi-markası şusu busu neymiş bilmeden ahkam kesmeyeyim dedim )))
« Son Düzenleme: Mart 18, 2011, 16:24:35 Gönderen: Mehmet Erem »
*

Ö. K.

« Yanıtla #39 : Mart 18, 2011, 16:35:28 »
Dümen palasının da yana sürüklenmelerde faydası küçümsenmemeli bence...

Hakan Öge' nin  yaptırmayı düşündüğü (kutup gezisi için) alüminyum tekne, hareketli salmalı ve salmasının içi boş, her hangi fazladan bir ağırlık söz konusu değil. İş tasarımda, ağırlığın dağılımı belirleyici olan.

Söz konusu teknenin sintinesi oldukça sağlam doluymuş demek ki Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Erol abi sen kaç kiloydun? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. Y.

« Yanıtla #40 : Mart 18, 2011, 16:48:10 »
Hah bak ben buna,-tecrübelerime dayanarak- itiraz ederim işte )))
Eğer bir sunfish devirdiyseniz eminim ki salmasını çıkartmayı unuttuğunuz için ya da salmayla ilgili başka bir sebepten devirmemişsinizdir. Umut'un da bahsettiği gibi centerboard teknelerin salmaları çoğu kez ağır bile değildir, devrilmemelerini sağlamaz! Sadece belli seyirlerde rüzgaraltına kaymalarına engel olur.
Bir sunfish -eğer doğru kullanılırsa-salması olmasa bile devrilmez veya keza salması üstündeyken nice sunfishler veya benzeri centerboard tekneler de vardır zırt pırt devrilen!!! Hata salmada değil zamanında ıskotayı boşlamayan ya da rüzgarüstüne ağırlığını vererek trapeze çıkmakta geciken yelkencidedir!!!  )))

Konumuz sanıyorum ağır deplasmanlı teknelerdeki-genelde birkaç ton çeken- sabit salmalar. Bunlar düşerse ne oluru konuşuyorsak benim duyduklarım ve okuduklarım tekneyi hele de yelken yaparken düz tutulamayacağı yönünde. Ama dediğim gibi, bahsi geçen teknenin tipi-markası şusu busu neymiş bilmeden ahkam kesmeyeyim dedim )))
Zaten öyle oldu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Neticede tecrübe tecrübedir. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (ama salma aşağıdayken suyun direnciyle 1-2 saniye idare ediyordu, o arada trapeze çıkabiliyordum, kolay değil 98 kg'ı aktarmak  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

U. U.

« Yanıtla #41 : Mart 18, 2011, 17:13:14 »
Ben öncelikle teknede artık 2 ay kalamadığım ve de mil hesabına göre denizci bile sayılamıyacağım için yazmayacaktım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Ama rota kırlangıç yelkenlim ile  capsizing rekorları kırdığım için söz hakkım doğdu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Bu hikaye söz konusu teknenin gizli reklamı gibi geldi bana  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Yelken yaparken yanımda güvendiğim bir kişi varsa tekneyi, rüzgarda uygunsa, zorlamayı severim, üstelik denizci bile saylanmayan ben   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Bu adamlar 1-2 havada mı yelken yapmışlar?
Tekne marinada teslim alınıyor su kesimi havada geziyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Tekneyi usta biri ders vermek için tekrar teslim alıyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Ana nasıl bir usta denizci bu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
Benim rota ile arkadaki tapa açık unutulan bir günde içeri giren azıcık su bile teknenin garip garip sallanmasına ve ağır çekimde gibi davranmasına neden olmuştu, o acemi halimizde bir sakatlık olduğunu farketmiştik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Teknenin ağırlığının 1/3 ü düşüyor ve kimse farketmiyor. Pes diyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Görmeden inanmam  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .
*

O. B.

« Yanıtla #42 : Mart 18, 2011, 17:42:18 »
Olay Yachting Monthly dergisinde. Tekne Jeanneau Sun Odyssey 37. Salma düştükten sonra yapılan yol 200 mil. Hava 10 knot esiyor.
*

E. O.

« Yanıtla #43 : Mart 18, 2011, 17:56:05 »
Olay Yachting Monthly dergisinde. Tekne Jeanneau Sun Odyssey 37. Salma düştükten sonra yapılan yol 200 mil. Hava 10 knot esiyor.

Aslanım Jeanneau! Sun Odyssey 37 ye bişey olmadıysa benim 36 ya da bişey olmaz demektir di mi?... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. D.

« Yanıtla #44 : Mart 18, 2011, 18:38:24 »
Metin Akpınar Zeki Alasya filmlerinden birinde bir replik vardı;
<Kedidir o kedi> diye

Tekne salması kayalara çarpıyor ve salma orada ruhunu teslim ediyor,
içindekiler birşey farketmiyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sonrasında yelken eğitimcisi konusuna değinmeyeceğim bile. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tereyağ kalıbından kızgın çuvaldızmı çıkarıyorlarda hissetmemişler.
bence kedidir o kedi.
Ya da hani yenilerde bir reklam türü var ya sanal reklam.
Ahanda işte öylesine bir reklam.