0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. D.

Ynt: Teknelerde rutubet ve küf
« Yanıtla #15 : Kasım 28, 2012, 10:14:00 »
 Bu ışın aleti farklı amaçlar için eczahanelerde yada tıbbı malzeme satanlarda var.Hani adale tedavisinde kullanılan ön camı koyu kırmızı renkte kocaman bir lambası olan alet.Daha dogrusu sadece lamba.İşte o.
Bu lambayı elektrik malzemesi satan büyük dükkanlarda da bulabilirsiniz.  "Enfraruj  lambası"
Saygılar

*

K. K.

« Yanıtla #16 : Kasım 28, 2012, 10:27:34 »
Tamamdır Hüseyin korsanım, bakacağım .
Teşekkürler.

*

H. E.

« Yanıtla #17 : Kasım 28, 2012, 10:54:04 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu ışın aleti farklı amaçlar için eczahanelerde yada tıbbı malzeme satanlarda var.Hani adale tedavisinde kullanılan ön camı koyu kırmızı renkte kocaman bir lambası olan alet.Daha dogrusu sadece lamba.İşte o.
Bu lambayı elektrik malzemesi satan büyük dükkanlarda da bulabilirsiniz.  "Enfraruj  lambası"
Saygılar

Enfraruj mantarı mı öldürüyormuş? İlginç.

*

H. D.

« Yanıtla #18 : Kasım 28, 2012, 11:46:25 »
Ben izin alarak Hakan Solmaz Korsandan alıntı yapmak istiyorum bu konuda...bilgileri faydalı hem özelden hem de ana sayfada günlük yazışmadan attıklarını derledim alttadır. kendisine teşekkür ederim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

eger sureklı kuf varsa tekne ıcınde ve engellıyemıyorsanız havalandırmaya dıkkat edın veya ısın yolu ıle karada ıken teknenız mayk oldurucu ısın ıle tum tekneyı tarayın. bakterıler yok olacaktır ve kufude onlersınız ancak havalandırmalara dıkkat

Silikajel tahtakalede bazı şirketlerde cok ucuza bulunur.Renklerıne göre kullanım alanları vardır .
ancak mayk ve bakteri konusu cok önemli özellıkle kapalı teknelerde bu işlemi mutlaka yaptırmak lazım.
Küf bir ceşit bakteridir.Işın sistemi ile bir saatlik bir calışmada tertemiz bir tekneye sahip olursunuz.
Bu ışın aletinin kendisini ve videosunu internette bulursam hemen göndereceğim.
Sistem cok basıt bir el lambası var.flosan gibi uzun bır cubuk ancak kırmızı ışın yayıyor.bunu 220 volt ile calıstırıp yatak ,duvarlar halılar vb yerlerin üzerinden 4-5 cm yaklastırarak geciriyorsunuz .O bolgede ki mayklar ve bakteriler ölüyor.
size de tertemiz bir ortm kalıyor.
Bu aleti nemli rutubetli ve güneş görmeyen her ev için tavsiye ediyorlar.[/b][/color]
Hakan korsanım Ben bu yazılan ışın tabancasının ne olduğunu tarifinden ve marifetinden düşünerek yazdım.
Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2012, 11:47:14 Gönderen: Hüseyin Durmaz »

*

D. E.

« Yanıtla #19 : Kasım 28, 2012, 13:49:49 »
Hakan Korsana özelden yazdım topiği online olunca mutlaka bizi aydınlatacaktır diye düşünüyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. O.

« Yanıtla #20 : Kasım 28, 2012, 22:03:29 »
  Özden korsanım
Şöyle bir benzetme yapalım.Etil alkol saglığa zararlıdır,bir çok özelliğinin yanında insanı öldürebilir diye tarif edilir.Şimdi rakı içen etil alkol içtiğine göre ölüyormu hayır ölmüyor neden çünkü vücud agırlığına göre oranlayınca çok küçük çıkacak miktarlarda içtiği için.Demek istediğim  şu: Bir maddenin  özelliklerinden bahsederken onun hangi miktarından yada genel anlamda hangi ölçüsünden bahsediyoruz bu önemli.Gider kocaman bir depoyu ozonlamak için kullanılan jenaratör ile minicik bir odayı ozonlar,kapıyı bacayı kapatır sende içinde  oturursan elbette bogazın yanar soluk borunu tahriş edersin.Kauçuk meselesine gelince  zaten bırak ozonu zaten havadaki oksijenden bile etkilenip sertleşmeye başlıyo.USA kanunları bazen bizim alıştığımız  kanunlardan farklı olduğu için mal üretip satanlar  cazaya çarptırılmamak için en olmadık ikazları bile yazıyorlar o ikazları okuyunca biz hemen sanki o durum oluşuyormuş gibi düşünüyoruz.Örnek vereyim.
Satıcının çamaşır yıkama makinesine yazdığı uyarı:"Dikkat bu makine ile kedilerinizi yıkamayın boğulup ölürler sorumluluk kabul etmeyiz." şimdi bu uyarıdan ne sonuç çıkaracagız.Çamaşır makineleri kedi katilidir. mi? yoksa Amerika birleşik devletleri halkının çogu  aptalın teki ve fırsatçımıdır? Sence hangisi.İşte ozona dönersek o uyarılar biz demiştik ha dikkat etseydin niyeti ile yazılmış normalde olmıyan son derece zor şartlarda oluşacak durumlar için yazılmış ikazlardır.
Saygılar

Hüseyin Abi,
benim linkini verdiğim dökümanı, ikinci sayfasında küf,mantar gibi organizmaları temizlemek için gerekli olan miktarın insan sağlığına da ciddi tehlikeleri olduğu yazdığından ve bu dökümanın kanuni sorumluluk nedeniyle üretici bir firma tarafından değil de halk sağlığı ile ilgilenen bir kamu kurumu tarafından yazıldığını düşündüğümden paylaşmıştım.
Ayrıca daha önce söylediğim gibi, konuyu merak edip Google'da arattığımda karşıma ilk çıkan bilgilerden biriydi.
Sanırım en isabetlisi, bu konuda eğitim almış bir korsan varsa bir de O'na kulak vermek . Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. A.

« Yanıtla #21 : Kasım 28, 2012, 23:45:15 »
Evren korsanım
Ozon gazı dediğimiz oksijen atomunun üç adedinin birleşerek meydana getirdiği normalinden farklı bir oksijen molekülüdür.Son derece kararsız olup imal edildikten hemen biraz sonra bozulup normal iki atomlu normal moleküle döner,geriye bir adet serbest oksijen atomu kalır işte bu serbest kalan oksijen atomu artık gider bir yere birleşir birleştiği zaman ne oluyorsa bizde ozon gazının yaptığını zannederiz.Bu serbest kalan oksijen atomu biz insanlara gecici olarak olumlu yönde etki eder, nefes almada rahatlama,daha rahat düşünebilme,daha dikkatli olabilme,daha keskin görebilme gibi.Yani ozon gazı hiç bir şekilde "TEHLİKELİ" değildir.Ozonu rahatça soluyabiliriz zaten ortamı ozonlıyan aletlerde satılıyor piyasada bendede araba içi için  12volt ile çalışanı var.
Saygılar

Bilgi için teşekkür ederim Hüseyin korsanım. Bu ozonla uğraşan bir kaç kişiden duyduğum tehlikeli olabileceğidi, konuyu hakkına bende fazla bilgi sahibi değilim. sadece dezenfekte işlemini merak etmiştim...
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2012, 23:49:13 Gönderen: Evren Alagöz »
*

M. M. B.

« Yanıtla #22 : Kasım 29, 2012, 13:35:30 »
Hüseyin korsan gerekli açıklamaları yapmış.
Kullanmak veya kullanmamak sizlere kalmış.
Bakterileri yok ettiği için kötü kokulardan kurtulmanın bir yolu taktir sizlerin.
*

S. B.

« Yanıtla #23 : Ekim 28, 2017, 13:10:53 »
Yeni konu açmayıp olanı hortlatayım.

Kış güneye de yavaştan geliyor. Kapalı teknelere nem problemi de haliyle gelecek.

Kimyasal nem alıcıların yanında devamlı 220v'a bağlı kalan elektrikli olanları da var ama tabii ikisi arasında fiyat farkı var.

Elektrikli nem alıcı kullanan korsan var mı? Memnunluk derecesi?
« Son Düzenleme: Ekim 28, 2017, 13:11:28 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

H. A.

« Yanıtla #24 : Ekim 29, 2017, 11:54:31 »
Sadece hava sirkülasyonu sağlamak tekne içinde açıkta ve sintinede  su bulundurmamak şartıyla yeterli oluyor. 10 yıldır kış boyunca 7,5 ay tekneme hiç uğramıyorum. Sadece ön tuvaletin heçini  aralık moduna alıyorum, giriş kapısındaki havalandırma penceresiyle yeterli hava sirkülasyonunu sağlıyor . İçerideki Tüm kapıları açık bırakıyorum. Şu ana kadar hiç nem, küf problemi yaşamadım.
*

u.

« Yanıtla #25 : Ekim 29, 2017, 12:20:02 »
Benin punteller hep kopuk kırık dipten kaynağı kopmuş malum kış geliyor diye şimdilik elliyemedim kısmetse bahara tamir edilip altları çekomastiklenecek oradan giren su biraz Mobilyayı şişirerekten içeri süzülüyor küf yapmasada nem rutubet benimde derdim babam sıksık gidip havalandırıyor şu nem Alıcı tabletlerden aldım 3 hafta önce torbasından açıp kullanmaya başladım baktım dibinde1 - 2 çay bardağı birikmiş Son olarakta kışın fırsat buldukça gidiyorum ve içinde kalıyorum en azından geçen kış öyle yaptım şu masada gördüğünüz tüp sobasını yatana kadar kısık ateşte yakıyorum yada yere yakın koyup yakıyorum kısık yakmamın sebebi kapıyı bacayı kapattığım zaman içerisi cehennem gibi sıcak oluyor bayağı bir nemi alıyor ortam kuruttuğundan ama yatarken sıkıca vanasını kapatıp yatıyorum hem o sıcaklık sabaha kadar yetiyor,hemde gazı adamı zehirliyebilir
*

G. Ö.

« Yanıtla #26 : Ekim 29, 2017, 15:22:22 »

Burada da ele alınmış. Belki yardımcı olur. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. E.

« Yanıtla #27 : Ekim 29, 2017, 15:59:56 »
Ufuk Korsan uyumadan evvel Aygaz’ı havuzluğa koysanız keşke .
Hayatım boyunca Bu Tüpten korktuğum kadar hiç bir şeyden korkmadım.
Kendi kayığımızda seyir sırasında asla yakmıyoruz Demir’de iskele ve marinada iken bile çok nadir kullanıyoruz.
En kısa zamanda tüpten komple kurtulacak bir çözüm bulmayı umuyorum.
*

H. H. A.

« Yanıtla #28 : Ekim 30, 2017, 09:26:30 »
Ben elektrikli nem alıcı kullanıyorum.Kendi içindeki su toplama kabını iptal edip,su çıkışına 50 cm'lik bir hortum taktım. Nem alıcıyı mutfaktaki lavobonun içine koyup,hortumuda altından su giderine veriyorum.Böylelikle,kendi su deposunun dolup,kendi kendini kapatma sorununuda çözmüş oldum.Teknede bütün kapı ve dolap kapaklarınıda açık bırakıyorum. Böylelikle en küçük bir rutubet/nem problemi yaşamıyorum. Kesinlikle öneriyorum.Ancak eğer elektrik sık kesiliyorsa,alet elektrik gelince kendini tekrar devreye alamadığından,arada bir kontrol etme problemi olabiliyor
*

S. Ş.

« Yanıtla #29 : Ekim 30, 2017, 09:55:34 »
Ben elektrikli nem alıcı kullanıyorum.Kendi içindeki su toplama kabını iptal edip,su çıkışına 50 cm'lik bir hortum taktım. Nem alıcıyı mutfaktaki lavobonun içine koyup,hortumuda altından su giderine veriyorum.Böylelikle,kendi su deposunun dolup,kendi kendini kapatma sorununuda çözmüş oldum.Teknede bütün kapı ve dolap kapaklarınıda açık bırakıyorum. Böylelikle en küçük bir rutubet/nem problemi yaşamıyorum. Kesinlikle öneriyorum.Ancak eğer elektrik sık kesiliyorsa,alet elektrik gelince kendini tekrar devreye alamadığından,arada bir kontrol etme problemi olabiliyor

Çok akıllıca

12V kullandığım diyin şu iş  kökünden bedavaya gelsin soları  olan tekneler için ..