0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. B. T.

Ynt: Teknede ısıtıcılar, ısınma problemleri ve çözümleri
« Yanıtla #15 : Kasım 16, 2015, 21:44:32 »
  Yıllar önce bir kış günü Erdek'e bir yelkenli yanaştı, 30 ft civarında bir kuzey avrupalı tekne. Düşündüm takriben 29 yıl önceydi.
   Teknemden çıktım eve dönüyordum , palamarlarını aldım bağlanmalarına yardımcı oldum. Akaryakıt istasyonunu ,pazarı , bakkalı(market yoktu o zaman) tarif ettim. Davet ettiler tekneye ama denizden gelmiştim, yorgundum, ve üstelik onlarda denizden gelmişti ... Denizden geleni denizden gelen anlar... Davetlerine ancak yarın uğrayabileceğimi söyleyip ayrıldım. Bekliyoruz dediler.
  İkinci günün sabahı gün henüz doğmamış , tekneme gidiyorum onlar dünden kalma makarnaları ile liman kedilerini besliyorlar iskelede... Bu kez davetlerine hayır diyecek bir cesareti bulamadım kendim de. Elimde bir kağıt kese içinde börek girdim teknelerine...

*

H. B. T.

« Yanıtla #16 : Kasım 16, 2015, 21:47:55 »
  Gözlerim fal taşı gibi açıldı.

*

C. G.

« Yanıtla #17 : Kasım 16, 2015, 21:49:28 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir şey var anlayamadığım bu topluluk dayanışma için mi kuruldu yoksa bir kaç kişinin tekelinde olup millet ile şimdi burada yazamayacağım kibarcası kafa bulmak için mi kuruldu ikincisi ise lütfen benim üyeliğimi iptal etsin moderatör kimse ve hatta hiç bir site alternatifsiz değildir kimse de denize çıkarken bu siteye güvenip çıkmıyor egolar için lütfen başka tarafa

Moderasyon  uyelik iptali yapmaz profilinizin altinda buton var ayrilmak isterseniz hesabimi sil butonu tuslamaniz yeterli.

*

H. D.

« Yanıtla #18 : Kasım 16, 2015, 21:51:43 »
Cenk korsana bakmayınız siz.Öyle canınız sıkılınca hemen silip gitmek varmı ya?

*

Y. E.

« Yanıtla #19 : Kasım 16, 2015, 21:54:23 »
Dakika bir soru bir:   -DİZEL-ısıtıcı ne demek acaba? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yazmadım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba hüseyin korsanim dizel isitici diğer adı ile bu cihazın mucidi olan webasto firması adını verdiği webasto isiticilaridir.
Webasto fan yardimi ile dışarıdan aldığı aldığı havayı içinde mazot yanan kazanın etrafından geçirirken ısınan hava hortum vasıtası ile teknenin kameralarına dağıtılır .kapali bir kazan icinde yanan mazot gazi krom hortum vasıtası ile teknenin bordosundan özel bordo flansi ile dışarı atilir

*

T. A.

« Yanıtla #20 : Kasım 16, 2015, 21:55:40 »
Bir şey var anlayamadığım bu topluluk dayanışma için mi kuruldu yoksa bir kaç kişinin tekelinde olup millet ile şimdi burada yazamayacağım kibarcası kafa bulmak için mi kuruldu ikincisi ise lütfen benim üyeliğimi iptal etsin moderatör kimse ve hatta hiç bir site alternatifsiz değildir kimse de denize çıkarken bu siteye güvenip çıkmıyor egolar için lütfen başka tarafa
Birol Korsan ben de bu yazıyı neden yazdığınızı anlayamayanlardanım..Biraz açarsanız muhtemelen bir çözüm buluruz..
*

Y. E.

« Yanıtla #21 : Kasım 16, 2015, 21:57:53 »
Hoşbulduk.korsanlarim iş yoğunluğu nedeni ile gündüz giremiyorum ama aksamlari sorulara ve teknik veriler hakkında yardımcı olmaya çalışacağım.kusurumuz olursa şimdiden  özürdilerim.
*

H. B. T.

« Yanıtla #22 : Kasım 16, 2015, 21:59:16 »
  İçeride bildiğiniz bir kuzine, soba, maşınga ne derseniz deyin mükemmel bir ısıtma aleti ve üstelik ne gaz ne petrol velasıl katı yakıt ile ısıtıyor.
*

C. G.

« Yanıtla #23 : Kasım 16, 2015, 22:01:32 »
Bu soba konusu forumd detayli tartisilmisti ben sahsen cok heves ediyorum.

*

H. B. T.

« Yanıtla #24 : Kasım 16, 2015, 22:06:23 »
   Henüz gün doğmamış dedim ya, ısı sıfırın altı aralık ayı. Bir teknenin içinde soba gören var mı? İnanın muhteşem bir uygulama idi.
   Tabi ki kuzey avrupalı bir gezgin teknenin en ekonomik otuz yıl öncesi ısınma çözümü.
*

B. Y.

« Yanıtla #25 : Kasım 16, 2015, 22:09:12 »
Anlaşılan o ki bu form cenk korsanın tekelinde
*

H. B. T.

« Yanıtla #26 : Kasım 16, 2015, 22:12:54 »
 O yıllarda yelkenli teknem yoktu, ben onları kapıdağa çıkarttıım 53 model villys jeep ile mantar topladılar , odun topladılar , sonrada seyir keyfi yaşattılar bana kapıdağa karşı sobalı sımsıcak tekneleri ile...
*

H. D.

« Yanıtla #27 : Kasım 16, 2015, 22:13:08 »
Dakika bir soru bir:   -DİZEL-ısıtıcı ne demek acaba? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yazmadım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba hüseyin korsanim dizel isitici diğer adı ile bu cihazın mucidi olan webasto firması adını verdiği webasto isiticilaridir.
Webasto fan yardimi ile dışarıdan aldığı aldığı havayı içinde mazot yanan kazanın etrafından geçirirken ısınan hava hortum vasıtası ile teknenin kameralarına dağıtılır .kapali bir kazan icinde yanan mazot gazi krom hortum vasıtası ile teknenin bordosundan özel bordo flansi ile dışarı atilir
Galiba sıvı yakıtlı sıcak hava üfleyicisi demek istiyorsunuzda; DİZEL diye sıvı yakıtlı içten yanmalı motorların bir türüne dendiğini biliyorum.Dizel türü yanma sistemli motorlar istisnalar hariç MAZOT akaryakıtını kullandıkları için,bu motorlar hariç mazot tüketen  başka aletlere DİZEL denmesi herhalde yanlış olsa gerek.
*

H. B. T.

« Yanıtla #28 : Kasım 16, 2015, 22:18:29 »
 Daha henüz kış gezgini olamamış alarga yelkencilerine önerim böylede bir yaşam var... Bir çift kuzey avrupadan deniz yoluyla(kanal da kullanabilirler di) ılıman deniz diye marmaraya kışlamaya geliyor...
*

C. G.

« Yanıtla #29 : Kasım 16, 2015, 22:21:09 »
Anlaşılan o ki bu form cenk korsanın tekelinde

Yanlis anlamissiniz benim tekelimde degil. Size yol gosterdim nacizane.

Ayrica actiginiz konular forumda detayli tartisildi ve bilgi aktarimlari devam ediyor zaten,  biraz incelerseniz goreceksiniz.

Yeni konu basligi yerine isterseniz o konu basliklarindan devam ederseniz paylasimlar dagilmadan daha rahat toparlanir.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2015, 22:25:39 Gönderen: Cenk Gürsel »