0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Y. E.

Ynt: Teknede ısıtıcılar, ısınma problemleri ve çözümleri
« Yanıtla #270 : Kasım 24, 2020, 06:33:56 »
Yok abi çayınızı alın kitabınızı alin keyifle yudumlayin.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. T.

« Yanıtla #271 : Kasım 25, 2020, 12:36:05 »
Belki dikkat edeniniz olmuştur. Netflix'in Bir Başkadır dizisinin 4. bölümünde karavanı ile seyahate çıkan bir imam webasto bozulunca durur ve karavandaki eşini  hipotermiden (vücut sıcaklığının aşırı düşmesi hali) kaybeder.
Webasto önemli.

*

A. D.

« Yanıtla #272 : Kasım 25, 2020, 12:54:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Belki dikkat edeniniz olmuştur. Netflix'in Bir Başkadır dizisinin 4. bölümünde karavanı ile seyahate çıkan bir imam webasto bozulunca durur ve karavandaki eşini  hipotermiden (vücut sıcaklığının aşırı düşmesi hali) kaybeder.
Webasto önemli.

Dün akşam aynı problemi ben yaşadım. Yeniçağadan TEM e bağlandım Alfa ile. 2 km sonra hararet tavan yaptı durdum. Çekici Ankaradan geldi. Yolda durup gören kurtarıcılar çakal. İstanbula 3000 lira diyorlar. Adam Ankaradan geldi 700 lira aldı. Ama gelmesi 2 saat sürdü tabi. Ben normalde üşümeyen adam bildiğin dondum kurtarıcı gelene kadar. İçimden geçirmedim değil araba dizel olsaydı da webastosu olaydı diye.

*

M. Ö.

« Yanıtla #273 : Kasım 25, 2020, 16:00:00 »
Yok abi o hipotermiden gitmedi . kalp rahatsızlığı vardı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. I. C.

« Yanıtla #274 : Aralık 01, 2020, 11:37:12 »
sayın gezginler benim merak ettiğim konu alargada veya kıçtan kara iken koyda gece webasto çalıştırdığımızda komşularımızın rahatsız olup olmadığı. bu cihazın (mesela evo5500) ses seviyesi nedir? ses yalıtımı mümkün müdür? denizde keyif alırken kimseyi rahatsız etmemek önemli.

*

M. A.

« Yanıtla #275 : Aralık 01, 2020, 15:51:35 »
sayın gezginler benim merak ettiğim konu alargada veya kıçtan kara iken koyda gece webasto çalıştırdığımızda komşularımızın rahatsız olup olmadığı. bu cihazın (mesela evo5500) ses seviyesi nedir? ses yalıtımı mümkün müdür? denizde keyif alırken kimseyi rahatsız etmemek önemli.

Alargada çok rahatsız etmeyecektir. Hele içerde oturan komşunuz duymayacaktır bile.

Marinalarda bile komşu teknenin sesini ancak kokpitte otururken duyabiliyorum, rahatsız etmiyor. Benim ki de başkalarını etmiyordur.

Ama özellikle marinada usturmaçaların egzozlarla olan yakın ilişkilerine dikkat etmek lazım...
*

R. E.

« Yanıtla #276 : Ocak 07, 2021, 23:04:44 »

Yusuf Eryavuz korsana özelden de sormuştum marka isimleri geçmesi nedeniyle. Cevap gelmedi.
Bu sene için değil gelecek kış için düşünüyorum. (Kışlık kıyafetleri ilkbaharda, yazlık kıyafetleri sonbaharda alan biri olarak...) Teknemin kıçaltı çok sıkışık, montaj mümkün değil, ayrıca boru döşemek sorun. Maliyetli ve zahmetli.

Alper korsan tekne içindeki gardroba koymama onay vermedi karbonmonooksit gazı riski nedeniyle.

Geriye seyyar ısıtıcı kalıyor. Elbette sadece demirde, alargada kullanacağım. Tekne üstüne, havuzluk veya güverteye portatif bir ısıtıcı ve hetchlerin birinden içeri sıcak hava hortumu sarkıtmak.. Tabiiki, düşmesin, devrilmesin diye de uygun bir sabitleme yapmak...

Olur mu?

*

A. D.

« Yanıtla #277 : Ocak 08, 2021, 10:10:24 »
Webastonun montajında önemli nokta marin kit kullanılmasıdır. Otomotivde kullanılan kitleri teknelerde kullanıp ucuz yollu satış yapan arkadaşlar var. Marin kitlerde egzoz var. Ama arkadaşlar bak ben daha ucuza satıyorum diyerek bu tip ekipmanları takmayan arkadaşlar ustayım diye teknelere girip çıkıyorlar.  İşte o egzozu taktığınız zaman yan teknedekiler isterse havuzlukta otursun yine de sesten rahatsız olmazlar.

Marin kit takmadıkları için sıcaklık sensörüde takmaz bu arkadaşlar. Cihaz kendi ortamındaki sıcaklığı ölçtüğü  ve yaşam alanı dışında olduğu için "lan burası sürekli soğuk ısıtamıyorum" der çalışır durur termostat yapmaz ama siz içeride pişersiniz bu seferde iki de bir cihazı kapatıp açarsınız. Yakıt sarfiyatınızda artar.
Montaj bilmeyen termodinamik hesabı müthiş yüksek arkadaşların bazılarıda baş kamaraya ısı gitmez ama ben bunu çözdüm diyerek Evo55 denen 90mmlik çıkışı olan koca cihazın ağzına daraltma flanşı koyup 60mmye düşürür. Sonra cihaz arıza yapar ya da yangın çıkarır. Garantisi benim abi cihazın diyen arkadaş bir anda ortadan kaybolur. Webastoya götürürsünüz orada marin kiti kullanılmadığı için ve sisteme kaydı yapılmadığı için cihaz garanti dışı kalır falan. Daha çok şey yazarım da neyse.
*

A. A.

« Yanıtla #278 : Ocak 08, 2021, 15:41:15 »
Webastonun montajında önemli nokta marin kit kullanılmasıdır. Otomotivde kullanılan kitleri teknelerde kullanıp ucuz yollu satış yapan arkadaşlar var. Marin kitlerde egzoz var. Ama arkadaşlar bak ben daha ucuza satıyorum diyerek bu tip ekipmanları takmayan arkadaşlar ustayım diye teknelere girip çıkıyorlar.  İşte o egzozu taktığınız zaman yan teknedekiler isterse havuzlukta otursun yine de sesten rahatsız olmazlar.

Marin kit takmadıkları için sıcaklık sensörüde takmaz bu arkadaşlar. Cihaz kendi ortamındaki sıcaklığı ölçtüğü  ve yaşam alanı dışında olduğu için "lan burası sürekli soğuk ısıtamıyorum" der çalışır durur termostat yapmaz ama siz içeride pişersiniz bu seferde iki de bir cihazı kapatıp açarsınız. Yakıt sarfiyatınızda artar.
Montaj bilmeyen termodinamik hesabı müthiş yüksek arkadaşların bazılarıda baş kamaraya ısı gitmez ama ben bunu çözdüm diyerek Evo55 denen 90mmlik çıkışı olan koca cihazın ağzına daraltma flanşı koyup 60mmye düşürür. Sonra cihaz arıza yapar ya da yangın çıkarır. Garantisi benim abi cihazın diyen arkadaş bir anda ortadan kaybolur. Webastoya götürürsünüz orada marin kiti kullanılmadığı için ve sisteme kaydı yapılmadığı için cihaz garanti dışı kalır falan. Daha çok şey yazarım da neyse.

Tamamen katılıyorum.

* Oda termostatı ; multicontrol takılsa dahi takılmalı. (Bu arada soru. Multicontrol sıcaklığı takılı olduğu ortamdan mı okuyor , yoksa  ana makinanın takılı olduğu yerden mi Alper ?)

* Marin kitte multicontrol ve analog control 2si birden var. İstediğinizi takarsınız. Karasal kitte sadece analog control var.

*Marin kitte sıcaklık sensörü var. Karasal kitte yok.

* Susturucu Marin kitte egzoz borusuna akuple var. Karasal kitte boruyu kesip araya harici susturucu takmanız gerekli.

* Marin kitte orijinal borda egzoz çıkışı var. Karasal kitte ilave almanız lazım.

vb,vb,.....

Karasal kitin fiyatı ucuz görünsede yukarıda özetlediğim parçaları ilave ederseniz Marin kitin fiyatını geçer.

Tecrübeyle sabit.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. A.

« Yanıtla #279 : Ocak 08, 2021, 15:45:07 »

Susturuculu egzoz kullanırsanız ses kendi teknenizde bile duyamayacağınız kadar azdır. Db kaç bilmiyorum.

Jeneratör , klima gibi çalışan bir motor değil.
*

K. G.

« Yanıtla #280 : Ocak 08, 2021, 22:09:48 »
 Benim bir arkadaşım teknesine yaklaşık bir yıl önce o zamanın parası 1000€ gibi vererek Webasto Evo 55 taktırdı. Şimdi bakıyorum yurt dışı perakende marin kit fiyatları yaklaşık 900 €. O zaman ciddi hayati tehlike var

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #281 : Ocak 08, 2021, 23:58:31 »
Bu webastonun mazot pompasına gıcığım, çik çik çik sürekli ses yapıyor, kamarada yatan saat tiktakına takan biriyse uyutmuyor.

Üstünü köpük ile sardım, izole ettim ama sessizlikte yine duyuluyor gıcık ses.

Yok mu bu pompanın sessizi? Çık çık etmeyeni?

Bir de tecrübe;
Egzos çıkışı önüne usturmaça asmayın, yakıp eritiyor! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

H. E.

« Yanıtla #282 : Ocak 09, 2021, 01:04:44 »
Bilen biliyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. E. Ç.

« Yanıtla #283 : Ocak 09, 2021, 09:42:35 »
Özkan abinin (Gülkaynak) geçmişte önerdiği şirin bir sistem vardı. Cubic wood stove minik, ponçik odun sobası. Bildiğim ve araştırdığım kadarıyla Britanya ve dolaylarında hala teknelerde yaygın olarak kullanılan bir sistem. Bence düşünülebilir, hatta ısınmanın ötesinde bir çok fantezisel (Artık sizin dünyanıza kalmış) eylemi gerçekleştirebilirsiniz. Ben geçenlerde eski bilgisayarımın Power supply'sini sökmüştüm. İçindeki devreyi vs'yi çıkardıktan sonra " Ben bunu mini soba niyetine kullanırım" diyip motorun topcase'e koydum(Tabi üstünde az değişiklik yaptıktan sonra). Kestaneydi, mantardı, kahveydi bayağı işimi görüyor hatta. Minik ponçik bir odun sobasına dönüştürdüm bir nevi.
*

A. Ç.

« Yanıtla #284 : Ocak 09, 2021, 09:49:04 »
Özellikle egsoz bağlantısı için marin susturcu kullanmanızı öneririm. Teknede bir CO alarmının da mutlaka olması lazım. Montaj konusunda kıç altı veya dolap içi bana göre sorun olmaz çünkü çok küçük bir hacımdan bahsediyoruz, teknenin kıç altı da aynı hacım içinde ve arada çok fazla engelleyici de yok.