0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. D.

Ynt: tekneden gelen çıtırtı sesleri
« Yanıtla #15 : Temmuz 10, 2019, 00:35:23 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
    Kaş marinada bol kefal balıkları vardı. Avlanmak yasak olduğu için hem çoğalmış hemde büyümüşlerdi. Her biri beyzbol sopası gibiydi. Kurutup kavgada hasmın kafasına vursan adam ölür, o kadar yani Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap . Neyse, bu kefaller teknenin altındaki, daha çokta su yüzeyine yakın yerlerdeki yosunları yerdi. Yerkende cuk cuk cuk diye sesler çıkardı, yosunları emerek koparıp yedikleri için. Geceleri fazla erotik olurdu ama konuyu dağıtmamak için burada keseyim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

Teos marinanın içine dökülen bir dere var.. O derede abordaydı benim tekne satın aldığımda.. Transferden bir gece önce gidip teknede yattım ve sabaha karşı daha alarm ötmeden sizin bu bahsettiğiniz kefallerden birinin (rahat 80 cm vardı) bizim kayığın su altındaki faunayı kendine fastfood restoran bellediğini öğrenmek zorunda kaldım.. Ne yapsam olmuyor, kakıçla falan geçici olarak uzaklaştırıyorum ama en geç 10dk sonra çöküyor yine sofrasına; uyumak mümkün değil... Neden sonra akşam havuzlukta bıraktığım nemlenmiş doritosları kullanmak aklıma geldi... Belirli aralıklarla ilgisini çekecek şapırtıyla suya bıraktım ve köprüye kadar takip etti.. Sonra kasenin kalanını normal pontondaki ilk teknenin dibine boşalttım ve kefal de ikametini oraya aldırmış oldu; "now u're someone else's problem" dedim ve dönüp yattım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

80cm kefal geliyosa ben o sese razıyım.... kokusunu alıırz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap))))

*

H. E.

« Yanıtla #16 : Temmuz 10, 2019, 08:04:43 »
Aslında marinalarda bu tekne altı canlıları ile beslenen balık gibi türler olması çok iyi olurdu. Zehirli boya yerine doğal mücadele.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #17 : Temmuz 10, 2019, 08:50:33 »
Bencede teknenin kurumasi ile ilgisi yok deniz canlilarindan kaynaklaniyor. Pendik te 1 sene duran teknemi Cesmeye götürdüm ayni gece basladi. 8 ay bu citirdilar geldi. Sonra Pendik e geri döndüm hic olmadı. İstanbulda olmuyor guneyde oluyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

*

Ö. Ç.

« Yanıtla #18 : Temmuz 10, 2019, 09:17:42 »
Şömineden geliyordur. Yazmasam aklımda kalırdı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #19 : Temmuz 10, 2019, 13:46:32 »
Aslında marinalarda bu tekne altı canlıları ile beslenen balık gibi türler olması çok iyi olurdu. Zehirli boya yerine doğal mücadele.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Abi balon balıkları av bulamadıkları zaman kayalıklar ve teknelerdeki kekamozları kemiriyorlar. Allah baba nasıl bir diş verdiyse o hayvana.

*

E. O.

« Yanıtla #20 : Temmuz 12, 2019, 08:15:29 »
Alargada ya da bazen limanda kalırken teknenin karinasından devamlı gelen çıtır çıtır bir ses oluyor, eskiden ağızda patlayan şekerler vardı aynı ona benzer bir ses... ama neden ve nereden geldiğini bir türlü çözemedim. bilgisi olan ve neden kaynaklanabileceğini bilen var mıdır acaba. bzen rahatsız edici seviyeye ulaşabiliyor gece uyurken bu çıtırtılar.
Büyükada maden tarafı tonozda kaldığım bi gece aklımı kaçırıyordum o sesten. Sanki fiber esniyor ve çatlayacak gibi, yada böcüler sarmış heryeri. 11 yaşındaki oğlum gece feneri alıp bana dipten minik minik yüzeye doğru çıkan kabarcıkları gösterdi.
Anladım ki ya altan biyerden bir su basılıyor adadan ve içindeki hava kabarcıkları bu sesi yapıyor, yada deniz altı yaşamının sesleri.
*

Ö. S.

« Yanıtla #21 : Temmuz 13, 2019, 02:31:27 »
Fethiyede marinada surekli var bu sesler ilk geldigimde yan komsum uyarmisti denizdeki kucuk baliklarin tikir tikir sesleri imis, bu bilgiyi almasaydim ben de sizin gibi telasa kapilabilirdim..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

E. D.

« Yanıtla #22 : Temmuz 13, 2019, 19:32:02 »
   Çekirdek çitleme sesidir onlar, etrafta tartışmalar oluyorsa Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

H. T.

« Yanıtla #23 : Temmuz 14, 2019, 00:04:22 »
Kesinlikle Deniz altı canlılarında geliyor.
Üç yıl önce aylarca bu sesle meşkul oldum, elektrik ark sesi olabilir diye sahil besleme kablosunun ve bütün akü uçlarını çıkartmama rağmen yine aynı sesin devam etmesi sonucu tekneyi karaya aldım, sonuç tecrübeli bir denizcinin boşuna uğraşma demesiyle rahatladım.
Artık geceleri rahat uyuyorum.
*

A.

« Yanıtla #24 : Temmuz 14, 2019, 14:50:44 »
Bana göre midyelerin beslenme sırasında açılıp kapanması sirasında çıkan seslerdir.  Özellikle midyelerin bol olduğu ponton ve iskelelerde çok oluyor. Alargadayken, dipteki midye veya istiridyele olduğunu düşünüyorum. 
*

Ü. Ö.

« Yanıtla #25 : Temmuz 16, 2019, 09:55:23 »
Avşa adasının kuzeyindeki balıkçı barınağına aborda olduğumuzda aynı sesler konser veriyordu.
Bolca midye vardı, hatta motorsikletle gelip bir-iki çuval doldurup gidenler vardı.

Diğer limanlarda yoktu öyle bir durum.
Tekneye yapışan değil de yanaştığınız yerdeki midye ve diğer kabuklu sesleri bence.
*

M. C.

« Yanıtla #26 : Temmuz 16, 2019, 10:56:27 »
Mide sesi, sadece teknedeyken değil dalış yaptığınızda da duyarsınız.
Teknenin kuruması ile ilgisi hiç yok. Benim tekne 3 yıldır denizde örneğin.

2 gün öncede karadan inen bir arkadaş aynı şeyi sordu, bir başkası tutyadan geliyor olabilir dedi.

Denemesi kolay alın şnorkeli atlayın suya  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #27 : Temmuz 16, 2019, 12:58:19 »
Midyelerin deniz suyunu temizlediğini düşünürsek ,denizin pis olduğu yerlerde daha çok duyulur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

peki marinalarda ponton altında mılyonlarcası varken neden duymuyoruz
*

Ö. S.

« Yanıtla #28 : Temmuz 16, 2019, 13:08:40 »
Midyelerin deniz suyunu temizlediğini düşünürsek ,denizin pis olduğu yerlerde daha çok duyulur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

peki marinalarda ponton altında mılyonlarcası varken neden duymuyoruz

ben ece saray marinadayim deniz marina ici oldugundan temiz denemez, ponton altlarinda da bolca kucuk midye var, bu bakis ile mantikli geldi midyeler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

E. N. C.

« Yanıtla #29 : Temmuz 16, 2019, 15:10:44 »
Yirmi yıldır tekne Fenerbahçe marinadayken ya da nadiren kaldığımız Sivriada'da çeşit çeşit sesler duymuşumdur. Ama geçen hafta Kınalı'da demirliyken ilk olarak bu çıtırtı seslerini ben de duydum. O sırada içerdeydim ve sesler aşağıdan geliyordu. Tabii ki telaşa kapılıp hemen sintineye baktım "Ne oluyoruz, bu alışılmadık ses de ne?" diye: sintine kupkuru ama havuzluktaki Ömer Ağabey hemen altımızda büyük bir balık sürüsü olduğunu söyledi. Çıkıp baktığımda kraça büyüklüğünde yüzlerce balığın etrafımızda gezdiğini gördüm ve rahatladım. Sanırım alttaki bir şeyleri yerken bu sesi çıkarıyorlar. (Büyük kefaller marinada çok ama hiç böyle ses çıkardıklarına şahit olmamıştım).

Bunca yıldır duymadığımız bu değişik sesin nedeni, Marmara'nın nihayet biraz daha temizlenmiş olması ve önceden bulunmayan balıkların da çoğalmaya başlaması olabilir mi? İnşallah öyledir..
Sevgiyle