0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Teknede sıcak su
« : Şubat 25, 2020, 13:23:23 »
Merhaba, teknemde boiler mevcut değil(en azından eski sahibi olmadığını söyledi). Tekneyi yeni almış olmakla birlikte kurcalamadığım, açmadığım kapak vs kalmadı, elektrik panelinde de tüm sigortalarda hangi aleti çalıştırdığı yazıyor ama su ısıtıcı ile ilgili bir sigorta yok. Yani teknede boiler olmadığına oldukça eminim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)).
Ama geçen hafta sonu 1-1,5 saatlik bir motor seyrinden sonra bir de baktım ki lavabodaki musluktan sıcak su akıyor. Banyodaki duşu kontrol ettim orada da sıcak su mevcut. Sorum şu motor tahrikli de olsa bir su ısıtıcı mı var? Böyle bir sistem var mı? Varsa bunu kullanan Korsanlar bu konuda bilgi verebilir mi? Bu sıcak su yaklaşık kaç litredir? Duş almaya yeter mi? Yoksa sadece 3-5 litre ile kısıtlı mıdır? Bu arada motor Yanmar 3ym20, tekne Moody Excel 31.

*

E. D.

Ynt: Teknede sıcak su
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2020, 13:31:00 »
  Boilerların hemen hemen hepsi hem elektrikle hem de motorun su soğutma sistemiyle ısınacak şekilde çalışır. Motorun soğutma sisteminden çıkan hortumları takip ederek yerini bula bilirsiniz. Sonradan takıldıysa sigorta panosunda ismi olmaya bilir. Ayrı bir düğmesi panoda ya da boilerin yakınlarında bir yerde olabilir. Muhtemelen de 20 lt. dir.

*

A. Ç.

« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2020, 14:08:08 »
Su ısıtıcıları teknede motor soğutma sıvısı kullanarak vey 220 V şehir şebekesini kullanarak suyu ısıtırlar. Büyük olasılkla ısıtıcıda her ikisi de mevcuttur. motorla su ısındığına göre motordan çıkan hortumları veya muslukların altında sıcak su borusunu takip ederek bulabilirsiniz. Küçük teknelerde genelde ana kabinde oturakların altında, büyüklerde ise kıç kamara veya depoların içinde olabilir. Yatay bir silindir şeklinde iki ısıtma hortumu, bir su giriş bir su çıkış hortumu  vardır. Giriş yerleri ile aynı yüzeyde elektrikli ısıtma ünitesi de mevcuttur. Kabloları takip edip panodaki bağlantılarını ve anahtrarını da bulabilirsiniz.

*

Ü. Ö.

« Yanıtla #3 : Şubat 25, 2020, 14:20:27 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba, teknemde boiler mevcut değil(en azından eski sahibi olmadığını söyledi). Tekneyi yeni almış olmakla birlikte kurcalamadığım, açmadığım kapak vs kalmadı, elektrik panelinde de tüm sigortalarda hangi aleti çalıştırdığı yazıyor ama su ısıtıcı ile ilgili bir sigorta yok. Yani teknede boiler olmadığına oldukça eminim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)).
Ama geçen hafta sonu 1-1,5 saatlik bir motor seyrinden sonra bir de baktım ki lavabodaki musluktan sıcak su akıyor. Banyodaki duşu kontrol ettim orada da sıcak su mevcut. Sorum şu motor tahrikli de olsa bir su ısıtıcı mı var? Böyle bir sistem var mı? Varsa bunu kullanan Korsanlar bu konuda bilgi verebilir mi? Bu sıcak su yaklaşık kaç litredir? Duş almaya yeter mi? Yoksa sadece 3-5 litre ile kısıtlı mıdır? Bu arada motor Yanmar 3ym20, tekne Moody Excel 31.

Boiler olmasa da su hortumları motor bölmesi içinden, yakınından geçiyorsa ortam havası hortum içindeki suyu ısıtmış olabilir. Bazen buzdolabı kompresörü kapalı yerde olursa o da sıcak ortam oluşturabilir, suyu ılık yapabilir.
Boiler olmayan tekneye sıcak/soğuk ayarlı musluk takacaklarını, sıcak su için hat çekeceklerini sanmam.
Önce musluklara ve kaç hortum geldiğine bakın. Sıcak-soğuk ayarı varsa, çift hortum geliyorsa boileri arayın. Yoksa boiler de yoktur.

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2020, 15:32:28 »

Boiler olmasa da su hortumları motor bölmesi içinden, yakınından geçiyorsa ortam havası hortum içindeki suyu ısıtmış olabilir. Bazen buzdolabı kompresörü kapalı yerde olursa o da sıcak ortam oluşturabilir, suyu ılık yapabilir.
Boiler olmayan tekneye sıcak/soğuk ayarlı musluk takacaklarını, sıcak su için hat çekeceklerini sanmam.
Önce musluklara ve kaç hortum geldiğine bakın. Sıcak-soğuk ayarı varsa, çift hortum geliyorsa boileri arayın. Yoksa boiler de yoktur.

Sıcak-soğuk su için (evde kullandığımız tipte) musluklar var ve su sıcaklığı ayarlanabiliyor. Ben boileri göremediğim için eski sahibinin bulduğu sıradan bir musluğu taktığını düşünmüştüm. Ama su sıcaklığının ayarlanabiliyor oluşu çift hortum olmasa zaten mümkün değil. Hortumun geçtiği yer itibari ile"ortam havası hortum içindeki suyu ısıtmış" olması da çok mümkün değil çünkü 3-4 dakika kadar su akıttım ve soğumadı. Ben Motora yakın kondenser-radyatör tipinde bir pasif ısıtıcı olabilir diye düşünmüştüm.

*

M. S.

« Yanıtla #5 : Şubat 25, 2020, 15:59:15 »
En az 20 litrelik bir boiler de görülmeyecek bir şey değil ki. Benim 37 Jeanneau da salon koltuk altında. kaptanların yazdığı gibi motor soğutma sisteminden başlayarak aramak en doğrusu.
*

E. S.

« Yanıtla #6 : Şubat 25, 2020, 16:18:07 »
En az 20 litrelik bir boiler de görülmeyecek bir şey değil ki. Benim 37 Jeanneau da salon koltuk altında. kaptanların yazdığı gibi motor soğutma sisteminden başlayarak aramak en doğrusu.

Satın alma öncesi Tekne ararken pek çok farklı model tekneye girip çıktım. Çoğunda Boiler salondaki oturma gruplarının altında yatay olarak yerleştirilmişti. Benimde teknemde ise salon koltuklarının altı kapalı. Bir dolap vs gibi bir şey yok. Koltukların altlarında su tanklarının olduğunu söylenmişti. Henüz tekneyi tam anlamıyla tanıyacak kadar zaman geçirmedim. Varsa bir boiler bulucaz:)
*

G. Ç.

« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2020, 16:46:11 »
Eğer varsa bu güzel işte... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Eee Bulaşık yıkarken en azından... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #8 : Şubat 25, 2020, 17:17:32 »
Musluk bataryasının altındaki soldaki (sanırım) hortumu takip edin. Musluk görürseniz geri dönün.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bakalım nereye gidiyor?
*

M. C.

« Yanıtla #9 : Şubat 25, 2020, 19:59:07 »
Genede bulamazsanız bir duş almayı deneyin bakalım yetecek mi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. S.

« Yanıtla #10 : Şubat 26, 2020, 09:32:42 »
Musluk bataryasının altındaki soldaki (sanırım) hortumu takip edin. Musluk görürseniz geri dönün.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bakalım nereye gidiyor?

Teknedeki musluk bataryasının sağı solu olmaz, iskele hortumu, sancak hortumu olur. Boileri bulmadık diye denizciliğimizden ödün verecek değiliz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2020, 10:42:56 »
...
Teknedeki musluk bataryasının sağı solu olmaz, iskele hortumu, sancak hortumu olur. Boileri bulmadık diye denizciliğimizden ödün verecek değiliz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çok doğru gibi geliyor kulağa ilk başta ama bu tarifle işler karışır. Teknenin iskelesi, sancağı olur çünkü. Musluğun solu teknenin iskelesine gelecek diye bir kural olmadığından...
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2020, 23:53:25 Gönderen: Hakan Erim »
*

A. Ç.

« Yanıtla #12 : Şubat 26, 2020, 10:57:16 »
Katılıyorum, teknenin iskele sancağı vardır, musluklar ise bordaya paralel monte edilebilir, o zaman baş ve kıç diye ayırt edilmeleri gerekirdi. Muslukların sağ sol yerine, sıcak su, soğuk su tarafı kullanmak da bir fikirdir..