0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. D.

Ynt: Teknede Nem Sorunu ve Engelleme Yöntemleri
« Yanıtla #150 : Mart 02, 2014, 10:52:37 »
Haydaaa sen şimdi o minicik fan denen zımbırtıyı sökemiyorsan  sakın  43 ayagı olan tekneyi kullanmaya kalkma en iyisi sen o teknede köfte ekmek yapıp sat derim.
Şakayı bir tarafa bırakalımda sahiden  o ufak alet neden yerinden çıkarılamıyor vidaları pasmı tutmuş,yoksa alet yerine çıt çıt metodu ile girmişte şimdimi çıkmıyor?

*

B. B.

« Yanıtla #151 : Mart 02, 2014, 10:58:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Haydaaa sen şimdi o minicik fan denen zımbırtıyı sökemiyorsan  sakın  43 ayagı olan tekneyi kullanmaya kalkma en iyisi sen o teknede köfte ekmek yapıp sat derim.
Şakayı bir tarafa bırakalımda sahiden  o ufak alet neden yerinden çıkarılamıyor vidaları pasmı tutmuş,yoksa alet yerine çıt çıt metodu ile girmişte şimdimi çıkmıyor?

Kaynamış gibi. Çok uğraştım. Olmadı. Buraya da soracaktım nasıl sökülecek diye, "o ha" derler diye sormadım ne yalan. Alttan vida yok. Üstten panel başlığı çıkmıyor, dönmüyor.... Büyük ihtimal vidalı değil .Çıt çıt olup olmadığını görmem mümkün değil. Üstten dediğim gibi görünmüyor alttan da böyle bir şey tespit edemedim.

*

H. D.

« Yanıtla #152 : Mart 02, 2014, 11:32:47 »
Tamam Bülent korsanım ellemiyelim dert büyümesin öyle kalsın,anladığım kadarı ile yerinde onarmak gerek.
Tarifinden anladığım kadarı ile aleti iliştirildiği tabakanın katmanları arasına sıkıştırmışlar.Eh bir gün teknene gelirsem icabına bakarız.

*

C. E.

« Yanıtla #153 : Ağustos 03, 2015, 11:18:34 »
Salonun tepesindeki yuvarlak havalandırma kırıldı. Plastik iyice kırılganlaşmıştı. Her temasta ufak ufak dağıldı.

Yerine kendinden güneş panelli fanlardan koysam diyorum

Bunlardan kullanan var mı? Verim aldınız mı?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ç.

« Yanıtla #154 : Ağustos 03, 2015, 13:01:35 »
Pahalıymış..

*

U. K.

« Yanıtla #155 : Ağustos 03, 2015, 13:56:39 »
ufak bir cep tipi güneş paneli ve bilgisayar fanı ile gayet ucuza halledenler var.

*

Y. T.

« Yanıtla #156 : Eylül 09, 2016, 09:39:32 »
Scorcher gibi ufak teknelerde nem problemi daha mı çok oluyor? Bende Gofi vardı hiç nem problemi yaşamadım 2 adet manika vardı ondan mıdır bilmem
*

S. Ç.

« Yanıtla #157 : Eylül 09, 2016, 09:55:13 »
Nem iki nedenden oluşuyor..

1- İçinde insan yaşıyorsa,..(havalandırırsan geçer)

2- Tekne az da olsa su yapıyorsa,..(su gelen yeri onar, bir başa,bir kıça nem tuğlası koy..bir ay idare eder..)

İçinde birkaç gün yaşadıktan sonra,insan yüzünden oluşan nem,tekneyi kapayıp gittikten sonra bir müddet daha etkisini sürdürüyor..

Tekneyi terkederken lavabonuzda ve hatta hortumlarında bile su kalmamalı..lavabonuzu iyice silin..deliklerini havlu kağıtla tıkayın..wc kapılarını kapayın..tekneyi terketmeden en az bir saat hiçbirşey kullanmayın ve etrafı iyice havalandırın...içerde kimse kalmasın..yatakları bir şekilde bastığı yerden kurtarın..altına yastık alet kutusu gibi şeyler koyarak bunu yapabilirsiniz..en sonundada su tutucu tuğlalarınızı koyun..
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2016, 09:57:11 Gönderen: Serdar Çırak »
*

S. Ş.

« Yanıtla #158 : Eylül 09, 2016, 10:07:05 »
Serdar kaptana katılıyorum,

Manika surekli acık, tekne havalanıyor ise sadece sabaha karşı çiğ dusmesine karsı içeriye ufak tabletli kovalı birsey koyun, en pratıgı bu.

« Son Düzenleme: Eylül 09, 2016, 10:08:47 Gönderen: Semih Sener »
*

F. M.

« Yanıtla #159 : Kasım 25, 2016, 20:50:10 »
Aşağidaki 5 yolla sadece teknenizde değil evinizde işyerinizde kısaca nem ve rutubetin olduğu her yerde kullanabilirsiniz
1)Elektrikle çalışan nem alma cihazları Bu cihazlar pahalı ve elektrik tükettiği için önermem
2)Nem alma tabletleri Bu tabletlerde hemen eridiği pahalı ve ekonomik olmadığı için önermem
Şimdi bizim uygulacağımız ekonomik ve etkili yöntemler
3)Ortamı sabah ve akşam olmak üzere yarım saat havalandırmak teknede iseniz haetch lumpoz ve kapıları açmak bir binada iseniz pencere ve kapıları açıp ortamın ceyran yapıp havalanmasını sağlamak basit ve son derece etkili bir yöntemdir
4)KEDİ KUMU Evet yanlış okumadınız kedi kumu .Kedi kumunun içindeki silica denilen madde ortamın nemini çekecektir Bu yöntem nem alma tabletlerine göre daha etkili ve daha ucuzdur
5)KARBONAT Aynı şekilde marketden alacağınız 2-3liralık Karbonatla ortamın nemi alır
son 3 maddeyi uygulayarak teknemde nemi evimde ise her sene boya badana yapmaktan kurtuldum
*

S. Ş.

« Yanıtla #160 : Kasım 26, 2016, 05:56:24 »

Bu yeni tip urunler var tablet denme cunku buyuk kutle halinde bir kis goturuyor,30-40 lira,her hafta cay bardaginin yarisi su topluyor bu ara...nem yok ...

*

T. D.

« Yanıtla #161 : Şubat 16, 2019, 21:31:39 »
Teknede havalandırmanın farklı yöntemleri var muhakkak. Ben deneyimlerim ile bulduğum en kolay ve ucuz yötemi söyleyim. Herhangi bir lumbuzu açık veya aralık bırakmak yeterli değil.
Ahşap teknemi kışın karaya alırdım ve wc lumbuzumu açık bırakırdım,kapıda açık tabiki ama haftasonu geldiğimde nem ve kesif rutubet olurdu. Wc teknenin iskele tarafında idi ve mutfak tarafına ( sancak tarafında idi )  bir mini havalandırma ekledim. ( hani mutfaklarda kullanılan cam'a takılan yuvarlak plastik olanlardan ) ve tüm sorun çözüldü. Tek bir cepheden bırakılan açıklık hava dolaşımı için yeterli olmuyor. Bu bilgiyi işyerinde havalandırma sistemi yapan bir usta söylemişti. Allah razı olsun işe yarıyormuş.
*

R. E.

« Yanıtla #162 : Mart 20, 2019, 01:55:06 »

Tam takamı latin yelkenliye çevirme aşamasının sonuna gelmiştim ki bir telefon, kendi yelkenlisini kendi yapmış Tarhan abim, sana birini gönderiyorum, limanda yer ayarla,

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Forumun derinliklerinde dolaşırken insanın kendi teknesinin izlerine rastlaması heyecan verici.

O "Tarhan Abi"nin teknesi yıllar sonra bana kısmet oldu. Bir yıldır benim teknem.

Tarhan Bey'e rahmet diliyorum. Bilgiyi, zarafet ve otoriteyi, hoşgörü ve içtenliği şahsında toplamış biriydi. Küçük teknemi aldığımda bana yol göstericiliği, öğüdü olmuştu. "Bumbayı yükselt kafayı kırdırırsın" demişti. "İşi bilmiyorsan doğru yerden başlamışsın ama burada kalmazsın" dediğinde "yok değiştirmem herhalde" demiştim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. V.

« Yanıtla #163 : Nisan 03, 2019, 02:18:33 »
Benim Teknemde nem sorunu yok. Bir tane güneş panelli bir tanede normal havalandırma var. Geçen yurt dışından gelen makine parçası sandıklarından 1kg lık bir sürü silkajel çıktı. (Çöpe gidecekti) 3 tane tekneye koydum. Bir çokta bizim limanda Kamaralı teknelere verdim. Elimde 10 tane (Tahmini) var isteyen olursa memnuniyetle veririm.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2019, 02:19:41 Gönderen: Hakan Varal »
*

H. Z.

« Yanıtla #164 : Eylül 22, 2019, 22:10:36 »
Tekne içerisinne bir fan (220V Vantilatör) koydum. Timer vasıtasıyla her saat 15 dakika çalışsa tekne havalandırmasına ve nem sorununa yeterli olur mu?