0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

m. b.

Ynt: Teknede Nem Sorunu ve Engelleme Yöntemleri
« Yanıtla #60 : Mart 11, 2010, 23:44:20 »
ben diyorum  hep, apo abi korsanım müthiş bir ansiklopedi aslında.. burda yazdıkları da buzdağının görünen yüzü gibi. onda neler var neler, kimbilir. kendisine istanbuldan selam olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Z.

« Yanıtla #61 : Mart 11, 2010, 23:59:48 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ha haha   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
Biz de diyoruz niye elimiz boş dönyoruz. Çapariye sardığımız tüyleri güve yiyeli beri, naftalin atıyoruz plastik kutunun içine.
 Gelir mi balık? / Haydaaa... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap / Noolcak şinni. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ömrüne bereket Serhat  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap'ım.
Neyse ki Naftalin'i ilk keşfeden siz değilsiniz, Benim bildiğim 2 kişi daha var...
Gitti canım çapariler, birde martı tüyü iseler canım yanar. gerçi Kaz kanadı bulmak da kolay değil ama martı tüyü toplamak, muhafaza etmek çok daha zor.
... her türlü el kiri bulaşmış oltalarınız! balıklara leş gibi kokuyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap , Özellikle yapma yem veya kaşık kullanırken. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ahaaaa!
Habire malzemelerini mıncıklayan, videoya gösterenlerin neden balık tutamadıkları biraz aydınlanır gibi oldu. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu arada Zöngür Korsanım, nihayet yanında çıraklık yapacak birini buldum galiba... Şu balıklardan nasiplenmek bize de mümkün olacaktır umarım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
ben diyorum  hep, apo abi korsanım müthiş bir ansiklopedi aslında.. burda yazdıkları da buzdağının görünen yüzü gibi. onda neler var neler, kimbilir. kendisine istanbuldan selam olsun Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Valla olta ile tutmak sevdalısıyım yaaa hani... Gerçekten de bi şeyler biliyorum ama! zırt pırt durumuna düşmeyim diye yazamıyorum.
İzmir kordelyadan da tüm bakırköylü! ve bütün istanbul, Ankara, bursa denizcisine selam olsun.

*

S. Ç.

« Yanıtla #62 : Ocak 15, 2012, 03:33:33 »
Yanımızda taşıyamadığımız, tv,çartplotır,telsiz ve radyo ile bir takım elektronik cihazları teknede bırakmak zorundaydım ve genellikle bunları vakumlu torbalara koyup havalarını e.süpürgeyle alıp,dolaplara koyup bırakıyordum.Genellikle 3 yada 4 haftada bir tekneye gittiğimizde bu torbaların tüm dikkatlerimize rağmen az da olsa hava alıp nem damlacıkları olduğunu gördüm.Yanlarına nem alma diskleride koyuyorum.Sizler nasıl saklıyorsunuz bunun başka kolay bir yolu varmı?Kesin yakında bunlar korozyona uğrayacak..

*

K. A.

« Yanıtla #63 : Ocak 15, 2012, 10:00:40 »
Bence çok önemli bir konu.

Ben chartplotter'ı ve uydu alıcısını (ev tipi) söküp, diğer küçük elektronikleri de (el gps'i, el telsizi vs) eve götürüyorum. Böylece bu cihazlarda nem sorunu kalmıyor. Ancak televizyonu teknede bırakıyorum.

Televizyonu geçen sene torbalamıştım. Ama neticede tam vakum yaratamadığım için pek işe yaramadı. O nedenle bu sene hiçbir şey yapmadım. Onun yerine, teknenin ortam nemini almayı denedim. Teknenin tüm hava giriş çıkışlarını kapattım. Tekneye yeteri kadar nem alıcı koydum. Sonuç şimdiye kadar mükemmel.

*

H. A.

« Yanıtla #64 : Ocak 15, 2012, 13:34:55 »
En kolay çözüm teknenizde havalandırma sağlayın.  Bunun içinde başta ve kıçta bir pençereyi aralık bırakïn veya benzer birşey yapın.

*

Z. T.

« Yanıtla #65 : Ocak 15, 2012, 14:07:03 »
En kolay çözüm teknenizde havalandırma sağlayın.  Bunun içinde başta ve kıçta bir pençereyi aralık bırakïn veya benzer birşey yapın.

Aynını yapıyorum. Tabi yine nem tutucuları da ekliyorum. Karada, üzeri havalanmayı engellemeyecek biçimde örtülü tututuyorum tekneyi.
*

T. G.

« Yanıtla #66 : Ocak 15, 2012, 15:21:42 »
Teknenin altındaki iskandil bağlantısından sökerseniz alttan giren hava kapaklardan çıkarak bir sirkülasyon sağlar  ancak bunu gerçekleştirmek için  teknenizin kışın karada tutmanız gerekir .
Sonuç olarak kışın tekne denizde durdumu nemin önüne geçmeniz biraz zor gibi
Bir yolda daha varki :
Merketlerde satılan elektirikli ısıtıcı ve zaman ayarlı röleler  sorunu çözebilir .
Örneğin günde 1 saat çalıştırmaya ayarlayabilirsiniz . Bununda yangın riski vardır . Siz en iyisi 12 ay teknede yaşayın hiç bir sorun olmaz  ben öyle yapacağım
*

Ö. O.

« Yanıtla #67 : Ocak 15, 2012, 15:49:11 »
...
Bir yolda daha varki :
Merketlerde satılan elektirikli ısıtıcı ve zaman ayarlı röleler  sorunu çözebilir .
Örneğin günde 1 saat çalıştırmaya ayarlayabilirsiniz . ...

Bağıl nem,havanın belirli bir sıcaklıkta taşıyabildiği nem miktarıdır.Bu nedenle tekneyi ısıtırsanız havada daha çok su molekülü tutunabilir.Isıtıcı kapandığında soğuyacak olan havada bulunan su moleküllerinin bir kısmı yoğuşacaktır.Bu nedenle sürekli sıcak tutamayacağınıza göre en iyisi hiç ısıtmamaktır.Havalandırmak daha çok işe yarar.
*

A. A.

« Yanıtla #68 : Ocak 15, 2012, 20:59:14 »
giriş çıkışlarına wd44 sıkarak2 nylon torbaya sarıp bıraktım bu seneye kadar bu sene de sadece GPS si vakumlu torbaya koydum diğerleri yerlerinde...bir sıkıntım olmadı şimdiye kadar..
*

K. A.

« Yanıtla #69 : Ocak 29, 2012, 21:24:46 »
elektronik parçalar sata bir yerden bir adet 12 volt wantlatör alın
 bir adette zaman rölesi bunu giriş kapağına ve ya uygun bir yere monte edin
ön taraftanda bir lumboz vs. açık bırakın ancak sineklik vs önlem alınki fare vs. girmesin
benim kayığa fare girmişti ve sonuçları burda yazmıştım yelken kablolar döşemeler vs hasar oldu bu vantilatör ufak olmasına karşılık içerde hava sirkilasyonu sağlıyarak hem nem kokusunu alıyor hemde havalandırmayı sağlıyor
*

S. Ç.

« Yanıtla #70 : Şubat 17, 2012, 23:39:39 »
Marinada yanımda duran İngiliz arkadaşım,Azor adalarından çıkmış,Avrupa ya Tuna nehri uzantılarından girip,tüm Avrupa yı teknesinin direğini söküp takarak yine Tuna nehrini aşmış ve Karadeniz e çıkmış,Boğaza girmiş,8 ay Kalamış ta kalmış,daha sonrada Ege yi geçerek Marmaris e gelmiş,koylarıda görünce tamam işte burası demiş bir kişi.

4 senedir Marmaris te kalıyor,son bir senedirde bir ev kiralamış kız arkadaşıyla (kız arkadaşı Türk ve 62 yaşında  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap,kendiside 70 yaşında fit bir adam, şimdide Türkiye nin tüm dağlarını tırmanıp duruyor,kendine iyi bakmış Tony.)yaşıyor.

Gelelim beni ilgilendiren konuya nem ve enerji.

Ne kadar doğru bilmem ama o şöyle yapıyor.

Elektronik cihazlarını ekmek sarar gibi gazete kağıdına sarıyor,ama kenarlarını açık bırakıyor,yani sarıp sarmalamıyor.

Daha sonra bunları,sera tipi,delikli (buralarda varmı bilmiyorum) naylon torbalara koyuyor.Zaten cihazların içinde var olan nemin bizim tür naylon torbalarda hapsolduğunu ve cihazlara çok daha fazla zarar verdiğini,bu deliklerin nemi dışarı saldığını söylüyor.

Torbanın ağzını çekmeden öncede, yeni aldığım elektroniklerin kutularının içinden çıkan küçük torbalara benzeyen nem alıcı şeylerden bir iki tane koyuyor.(Bizim kesme şekerler gibi).

Daha sonrada bu torbaları dolaplara koyuyor yanlarınada birkaç gazete sayfasını top gibi buruşturarak öylece sağına soluna sıkıştırmadan koyuyor.Bu gazete toplarının içinde bir sürü yüzey oluşturarak nemi yakalayıp hapsettiğini söylüyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

Tuna dan geçerken daha çok yerli teknelerle dolu yanaşma yerlerinde fazla enerji problemi yaşamamış.Azor lardan gelirken çok işe yarayan rüzgar jeneratörünü, buradaki koylara gelince sökmek zorunda kalmış.Sebep aynı, ya ses yapınca rahatsız olma,yada koyların zaten rüzgara kapalı olması.

Kendisine 3-4 gün yettiğini söylediği serme tipli,130w güneş enerjisi paneli var.Yalnız küçük bir cihazı var,üzerinde doğru dürüst yazı yok laptop transformatörü gibi,sorduğumda bu cihazın, belirli bir güce düştüğünde, aküden gelen enerjiyi kestiğini ve bir parça aküyü koruduğunu ve bu aletin akünün sigortası olduğunu söyledi.(Bundan bana lazım ama bu ne?)

Ayrıcada 1 kw lık plastik kaplı ince jeneratörü var.Bunu havuzluk ta dolapta saklıyor ve marin tipi.Bu jeneratörün çalıştırabildiği matkap vs. elektrikli el aletleri var ama hepsi minyatür gibi,ingiliz malı.Bir çanta içinde ve bu küçük aletlerle herşey yapabilirsiniz.Elektrik olmayan,özellikle bizim koylarda acil 220v lazım olduğunda bu jeneratörü bolca kullanmış.(acil işlerde,çıkardığı sese şimdiye kadar ses çıkaran olmamış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap).19 inç tv si şarjlı.Dolduktan sonra tam on saat çalışıyor vs.vs. İşte böyle..

*

K. Ö.

« Yanıtla #71 : Şubat 17, 2012, 23:47:35 »
şov icatlar varmış abide saygı değer ...
*

H. E.

« Yanıtla #72 : Şubat 18, 2012, 00:28:26 »
" serme tipli,130w güneş enerjisi paneli " bu ve sizinde merak ettiğiniz "akü sigortası" ilginçmiş. Otolardaki akü şarjı belli bir değerin altına düşünce devreyi kesen sistem gibi bir şey olmalı. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Z.

« Yanıtla #73 : Şubat 18, 2012, 01:01:21 »
Gazete kağıdına sarma işlerini falan okuyunca ben fenalık geçirdim burada Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Fanlı ısıtıcı, nem alıcı, radyatör, nem alma tabletlerinden bir çözüm çok daha pratik gibi geliyor.
*

M. Ö.

« Yanıtla #74 : Şubat 18, 2012, 10:08:03 »
Teknede rutubeti önlemenin tek yolu aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi haftada bir yelken yapmak ve çarşamba akşamları Neleada saz gecesine katılmaktır.Başka bildiğim bir yol yoktur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Şubat 18, 2012, 10:11:02 Gönderen: Mustafa Özdemir »