0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

En iyi izolasyon yolu için hep 'amalgam bant' derler.

Amalgam bant zamanla mı yapışır kaynar birbirine? Su geçirmezliği ne derecedir? Nasıl uygulanmalı? Uygulamadan önce elektrik bandı veya başka bir şey kullanılmalı mı?

Tam su geçirmezlik için ne yapmalı?

*

A. Ç.

Ynt: Teknede kablo birleştirmek veya ek yapmak için 'Amalgam Bant'
« Yanıtla #1 : Şubat 09, 2018, 07:57:31 »
Ben büzülen makarondan yanayım. Su altında kalmayacaksa fazlası ile yeterli oluyor. Su ile temas kaçınılmazsa şehir şebekesine benzer bir yöntem uyguluyorum.  Kabloarı birleştir, bir tüpün içine sok, içine poliüretan dolgu sık. Kablo kalınlığına göre tüp olarak enjektör kullanıyorum. İstediğin büyüklükte bulabiliyorsun.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #2 : Şubat 09, 2018, 09:35:57 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
En iyi izolasyon yolu için hep 'amalgam bant' derler.

Amalgam bant zamanla mı yapışır kaynar birbirine? Su geçirmezliği ne derecedir? Nasıl uygulanmalı? Uygulamadan önce elektrik bandı veya başka bir şey kullanılmalı mı?

Tam su geçirmezlik için ne yapmalı?

Özel bişey yapmana gerek yok, normal elektrik bandı gibi biraz gerdirerek sarman yeterli, kısa zamanda hem malzemeye hem kendine yapışıp kaynar, plastik kaplama gibi olur.

Dikkat edilecek husus üstüne sarılacak malzemenin temiz olması ve ıslak ortam ise bantlanacak bölgenin biraz daha geniş tutulması.

Nemli ortam, arada yağmur vb tamam ama sürekli suyun içinde ek olması tavsiye edilmez. Bunun için Ahmet hocamın dediği gibi bir ek kutusu yapmak gerekir ki bu bile hareket eden bir kabloda tam sızdırmazlık sağlamaz.

öZgür (tapatalk)

*

A. E.

« Yanıtla #3 : Şubat 09, 2018, 14:05:39 »
Bu amalgam bandın piyasadaki adı nedir? İnternette bulamıyorum. Bizim kullandığımız eriyen, sünen vb band mı bu?

*

M. A.

« Yanıtla #4 : Şubat 09, 2018, 14:15:46 »
Eriyen bant olarak da arayabilirsiniz.
Teknede tüm kablolama çalışmalarında mutlaka bu banttan kullanıyorum.

*

C. Ç.

« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2018, 14:20:19 »
Bu amalgam bandın piyasadaki adı nedir? İnternette bulamıyorum. Bizim kullandığımız eriyen, sünen vb band mı bu?

3M Scotch 2151 Eriyen Bant  diye ararsanız  çıkıyor

*

S. Ç.

« Yanıtla #6 : Şubat 09, 2018, 17:02:13 »
Bu bant (genellikle siyah renk),iki kattan oluşur ve tekstil kıvamındadır..9-15 TL.civarındadır..Klasik elektrik bantına göre daha elastiki,eni aynı,çapı biraz daha büyüktür..
Birinci ve koruyucu olanı sıyırıp,esas bantı gerdirerek ek yerine sarar,koruyucu kısmı keser atarsınız,klasik elektrik bantına nazaran daha temiz iş çıkar..
*

T. Ö.

« Yanıtla #7 : Şubat 09, 2018, 18:12:05 »

5:30 dakikası...

TANER
*

H. Z.

« Yanıtla #8 : Şubat 10, 2018, 01:10:43 »
Nefis, Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada, Taner, sen bu rejisörlük işini aşmışsın abi. Video geçişler falan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2018, 01:24:09 Gönderen: Hakan Zorlu »
*

A. E.

« Yanıtla #9 : Şubat 10, 2018, 18:16:11 »
Teşekkür ederim dostlarım. Aslında benim de kullandığım ama adını bilmediğim bir bantmış. Öğrendim şimdi adını da.
*

M. Y.

« Yanıtla #10 : Şubat 10, 2018, 22:09:13 »
Değerli korsanlar bu eriyen bant su içinde veya nemli ortamlarda uygun olmakta, fakat sıcak ve kuru ortamlarda bu bant erime yapıyor ve elinizle kontrol ettiğinizde parça parça elinize yapışıyor. Ek yerlerine tekrar işlem yapmak zorunda kalıyorsunuz.
*

H. Z.

« Yanıtla #11 : Şubat 11, 2018, 02:33:19 »
Mehmet korsan,

Bir elektronik dükkanında amalgam bant bulup 'bunlar kaç para abi?' dediğimde eleman
- Ya kimse almıyo bişi bandıymış, dediydi. 3 liradan sanki garibana dağıtılıyor kıtlık var gibi ne kadar varsa aldımdı.

Bisikletin orasına, tenis raketinin burasına, hani afedersiniz çingen bol bulunca gibi sağa sola sardım. İçlerinden iki tanesi güneş aldı. Portakal gibi soyuldu. Sanırım UV koruması yok. En son teras tadilatımızda evde çatıdan geçen kabloya; 'makaron, amalgam, bim poşeti ve kablo bağı (tie wrap)' üzerine bildiğin siyah bant sardım. Sonra o da yetmedi, siyah elektrik bandı yerine güneşe daha muhavemetli beyaz elektrik bandı, bantların ucuna gene nemden açılmasın diye ince kablo bağı sardım. Almaz almaz ama hala su alırsa en fazla sigorta attırır evde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. Y.

« Yanıtla #12 : Şubat 11, 2018, 03:05:41 »
En son teras tadilatımızda evde çatıdan geçen kabloya; 'makaron, amalgam, bim poşeti ve kablo bağı (tie wrap)' üzerine bildiğin siyah bant sardım. Sonra o da yetmedi, siyah elektrik bandı yerine güneşe daha mukavemetli beyaz elektrik bandı, bantların ucuna gene nemden açılmasın diye ince kablo bağı sardım. Almaz almaz ama hala su alırsa en fazla sigorta attırır evde  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

O kablo bu saatten sonra olsa olsa su koyverir.
Bir de merak ettim denedin mi, elektrik kendine geçebilecek yol bulabilmiş mi? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

« Yanıtla #13 : Şubat 11, 2018, 11:04:04 »
Su akar yolunu bulur Erol abi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Şubat 11, 2018, 20:08:39 »
Yine de makarondan vazgeçmeyin -)) su geçirmez ek muflarıda var