0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. D.

Ynt: TEKNEDE ELEKTRİK GÜNEŞ PANELİ YARDIM
« Yanıtla #30 : Ağustos 23, 2019, 15:56:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
3 adet paralel bağlı olduğu için CCA değeri kurtarmaz mı?
Ben de henüz özelliklerini yeterince bilmiyorken benzer bir mantık ile 4x180Ah lik jel akü bankına baş pervanesini de bağlamıştım, yaklaşık bir yıl gibi bir sürede hurda oldular.

Jel akülerde  hızlı şarj ve deşarj yapmamalısınız.

AGM olsa idi sanırım hiçbir sorun yaşamayacaktım.

Nejat korsanim,
bas pervane icin iki adet 50ah Optima kirmizi var yani toplam 100ah ama toplam cca si cok yüksek aküler,
en dertsiz kullandigim aküler.

Aper korsanim demisti Optima alin aküyü unutun diye.

*

N. Ö.

« Yanıtla #31 : Ağustos 23, 2019, 16:03:28 »
3 adet paralel bağlı olduğu için CCA değeri kurtarmaz mı?
Ben de henüz özelliklerini yeterince bilmiyorken benzer bir mantık ile 4x180Ah lik jel akü bankına baş pervanesini de bağlamıştım, yaklaşık bir yıl gibi bir sürede hurda oldular.

Jel akülerde  hızlı şarj ve deşarj yapmamalısınız.

AGM olsa idi sanırım hiçbir sorun yaşamayacaktım.

Nejat korsanim,
bas pervane icin iki adet 50ah Optima kirmizi var yani toplam 100ah ama toplam cca si cok yüksek aküler,
en dertsiz kullandigim aküler.

Aper korsanim demisti Optima alin aküyü unutun diye.

Haklısınız Nedim bey.

Ben de şimdi benzer şekilde Exide AGM kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamıyorum.

*

A. D.

« Yanıtla #32 : Ağustos 24, 2019, 09:57:21 »
Ahmet abi 150A akü hiçbir şeye yetmez. Sabah kalktın tepede bulut güneş yok solara fener mi tutacaksın hayatı idame ettirmek için. Geceden yarısını harcadın akü zaten nanay. Anı kurtarmaya yönelik projelendirme yapılmaz teknelerde. Karada olsa istersen akü koyma bişey olmaz. 300 Watt solarla da kullandığını karşılarsın solarsız geçen ertesi günün akülerdeki boşluğunuda solardaki fark ile kapatırsın O nedenle 400 Watt dedim. Sağlam 105A akünün yanına 3 adet daha aynı aküden koyarsa çok büyük sorun olmaz sadece yeni aldığı akülerde eskisinin kapasitesinde olur. 105 A sağlam aküyü atıp yerine hiç bir işe yaramayacak 150A akü almaktan iyidir dediğim şey.

Benim teknemde 2x140W panel ve 2x110A akü var. Buzdolabımı 2 hafta boyunca hiç 7. Kademenin altına düşmeden kullandım. Gece demir fenerim yandı sürekli, salonda şerit led aydınlatmalarım tüm gece düşük güçte yandı. Teknede 4 yetişkin 1 çocuk vardı. Bu ekibin su kullanımlarında (wc, duş, bulaşık, el yıkama vs) hidrofor vs çalıştı, müzik sistemi gün içerisinde hep aktif kullanıldı. Akülerim 2 hafta boyunca 12.4 Volt un altına hiç düşmedi.

Tekne için  projelendirme yapılırken gerçek sarfiyatlar göre yapılır. Sarfiyatın bir miktar üzerinde güçte sistem kurulur ki gelecekte kullanma olasılığın olan yeni tüketicileri de besleyebilsin.
Kafadan 4 tane akü koy demek doğru değil. Akü için yer var mı? Para var mı? O zaman hepimiz teknelerimize 500 W panel alalım, 5x110 A AGM akü alalım olsun bitsin.
Benim eski mesleğimi bilir misiniz bilmem bu işi profesyonel olarak yapmış mühendisim. Evet 280W panel ile günlük idame sağlarsınız tepenizde her zaman güneş olduğunda. 2*110*0,3:66A de akülerinizden sarfiyat yapabilirsiniz gece kullanımında onda da problem yok akü sağlığı açısında eğer kapalı suluysa. ilk mesajımda ne kadar sarfiyatları olacağını zaten ben söyledim tecrübelerime dayanarak. Siz solara endeksli bir yaşam kurguluyorsunuz sadece yazın kullanırım teknemide kışım marinaya sahil elektriğine bağlarım haftasonlarıda teknede kalmam bir gün çıkar yelken yaparım diyorsunuz. Ben ise hayatı yaz kış idame ettirmekten bahsediyorum. Yazımda dikkat ederseniz yaşadığınızın ertesi güneşsiz bir günü idame etmeden bahsesidiyorum. 220A toplam akü size dediğim gibi 66A verir hayati dengesi açısından hadi AGM ya da Gel diyelim 110A verir onda da döngü sayısı bellidir. Arka arkaya bu şekilde kullanırsanız 300-400 döngüde da aküler ölür. 110A dediğiniz sarfiyatta aşağı yukarı 1 günlük sarfiyatınızdır AGM ve Jel için. Kapalı sulu dediğiniz zaman zaten çok üstüne çıkmış oluyorsunuz akünüz o 300 döngüyüde yapamaz. Ben size projelendirdim sizde kullandınız 3 sene sonra aküler öldü hadi yeni akü al yeniden para harca sezon öncesi sonra Alperi ara küfür et aküler neden öldü. Ya da akülere güvendiniz ben şöyle biraz sahilden uzaklaşiim açık deniz turu yapiim dediniz 2 gün hava güzel gitti sonra 3. gün tepede bulut ve yağmur solar yok aküler hop dedi olması gerekenden erken bitti o zaman yine Alpere küfür et. Bu yazdıklarım masallar değil yaşanmış tecrübeler sonunda benim kapımı çalan insanların yaşadığı hikayelerdir. Haa derseniz ki yazma kardeşim senin verdiğin bilgiler yanlış sallamasyon o sizin görüşünüzdür dikkate almazsınız biter kendi mutlu dünyanızda yaşarsınız.

*

S. Ş.

« Yanıtla #33 : Ağustos 24, 2019, 12:13:59 »
Bende kendi hesabımı sunayım

Ornekte 220Ah akü genelde piyasadan satın aldıgımız akülerin çoğunluğu gibi C20 tipi varsayarsak ,  bu aküden 20 saatte  plakasındaki 220Ah maximum verebilir demek .

Biz kendımızce pratık olsun  diye 220A gün kapasitemiz var  kabul edelim.

Günde 220A cekersek  %100 discharge akü biter
Günde 110A cekersek  %50 discharge edilmiş olur
Günde   66A cekersek  %30 discharge edilmiş olur
Günde   44A cekersek  %20 discharge edilmiş olur

Benim hesabım pratik şöyle  tüketimimin 3 katı gibi (solar alternator ruzgar vs yok kabulu) akü kapasitesi seçiyor olmalıyım ki , o tekne en kötü 3 gün solarsız açıkta kıpırdamadan idare etsin.

Kendımden örnek vereyim 100A günlük tüketim  var , akümü ne zaman 320Ah ye cıkarınca  akü discharge degerlerim kabul edilebilir cevrim sınırlarına ulaştı.

Solar calışmıyorken  , 100/320  %31 discharge 
Solarım  180W en kötü   60A/gün veriyor,  40/ 320  %12 discharge

Asagıdaki kabala tablodan GEL akü oldugunda solar varken 5500 li rakamlarda akü boşalıp dolabilir ve bunu her gün eksilen kadar alternator calıstırdıgımda veya sahile bağlandıgımda kayıp gunluk kaybımı tamamlıyormusum gibi düşünürsem 5500 kez yapabilirim yada üç gün bağlanmadım %36 discharge ile sahile veya alternatore girerse 1000 defa yapabilirim

Kendi  akünüzden , solarınızdan giderek benım örneğimle , sizde kendi teknenizin akülerini kaç defa doldur boşalt yapıp ömrünü tüketeceğini kabala tespit edebilirsiniz.

Bunları yazma sebebim bir dolu solar panel almanıza gerek yok, akü kapasiteniz teknenizi  nasıl kullandıgınız ile ilgili ve servis aküsü için agm yerine gel olmalı.

« Son Düzenleme: Ağustos 24, 2019, 12:29:29 Gönderen: Semih Sener »

*

A. Ç.

« Yanıtla #34 : Ağustos 24, 2019, 13:23:01 »
Sonuçta bu bir hesap işi, aküler için %50 deşarj genelde kabul gören bir uygulamadır. Aküye, güneç paneline ve elektroniklere para ödüyorsunuz. Bunların hiç birinin ömrü sonsuz değil. Hesaplamalarınızı  yapar, önceden iyi para harcarsınız, akülerinizi 3000-5000 defa kullanırsınız veya birkaç sene sıkışık olduğunuz için akülerinizi biraz zorlar, 200-600 defa ile yetinirsiniz, bitince yenisini alırsınız hatta  şartlarınız daha iyi ise kapasiteyi yükseltirsiniz, ekonomik koşullarınız iyi olmayacaksa, geceleri biraz erken yatar, buzdoabını ve ışıkları kapatır elektrik tasarrufu sağlarsınız.

Güneş paneli ve elektronikler için ise sanırım, bozulmamaları için tek çare dua etmektir. Dini inancınız çok kuvvetli değilse en iyisini umarsınız.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #35 : Ağustos 24, 2019, 13:49:19 »
ekonomik koşullarınız iyi olmayacaksa, geceleri biraz erken yatar, buzdoabını ve ışıkları kapatır elektrik tasarrufu sağlarsınız.

Güneş paneli ve elektronikler için ise sanırım, bozulmamaları için tek çare dua etmektir. Dini inancınız çok kuvvetli değilse en iyisini umarsınız.

erken yatmanın sonucunda uzun ve sağlıklı bir uyku elde ederek Alzheimer ve kanser riskini de azaltmış olursunuz.  Yani ekonomik koşuların kötü olması her zaman çok kötü sonuçlar doğurmaz. Kıssadan hisse.

Ancak uykunun sağlıklı olması için iyi bir karanlık gerekir. Demir feneri çok güçlü olmasın mesela.

Sevgiyle
« Son Düzenleme: Ağustos 24, 2019, 13:57:57 Gönderen: Ömer Öge »
*

S. B.

« Yanıtla #36 : Ağustos 24, 2019, 16:10:52 »
Aküler kaç voltta yüzde kaç deşarj olmuş sayılıyor. Okuduğum kadarı ile 12.9v veren akü tam dolu demek galiba. Güneş paneli veya şehir elektriği bağlı değilken.

Benim aküler sabaha karşı güneş doğmadan bakınca 12.5v'un altına düşmüyor.

Bir liste varsa çok makbule geçer.
« Son Düzenleme: Ağustos 24, 2019, 16:15:01 Gönderen: Sinan Bozkurt »
*

A. Ç.

« Yanıtla #37 : Ağustos 24, 2019, 16:17:44 »
24V için:

*

S. B.

« Yanıtla #38 : Ağustos 24, 2019, 16:26:36 »
Teşekkürler. 12v için herhalde grafikteki değerleri 2'ye böleceğiz.

Agm veya jel akülerde de aynı değerler geçerli mi?
*

S. B.

« Yanıtla #39 : Ağustos 24, 2019, 16:42:28 »
Bende şöyle bir liste buldum. Voltaja göre

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bende 2x 150w esnek panel, 2x 160w agm servis akü var. Denizde Buzdolabı dahil bütün sistemler kullanılınca sabah güneş doğmadan bakınca 12.5-12.6 voltun altına hiç düşmüyor.

Listeye göre bende herşey  normal.
*

S. B.

« Yanıtla #40 : Ağustos 24, 2019, 16:58:16 »
Tabii yaz için konuşuyoruz. Kışın bu hesaplar şaşar.
*

S. Ş.

« Yanıtla #41 : Ağustos 24, 2019, 17:48:48 »
url=https://hizliresim.com/r001gV]Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap[/url]
*

A. Ç.

« Yanıtla #42 : Ağustos 24, 2019, 20:25:23 »
Bu değerler, akünün ömrü ve çevre ısısı ile değişiklik gösterebiliyor. Özellikle teknelerde takılı olan voltmetrelere de güvenmemek gerekir. sonuçta ARAKİ FARK 1 V'un altında, elektronik Avometrelerde bile farklılık gösterebilir. Eskiden vakum tüplü voltmetreler vardı, az sayıda üretldiği için yüksek standartlı idşler. elektronik voltmetrelerin de doğru kalbre edilmişini bulmakta fayda var.   
*

S. Ş.

« Yanıtla #43 : Ağustos 24, 2019, 22:24:31 »
Gerilimleri paylaştım ama unuttum söylemeyi

akü gerilimi ve testleri yük altında yapılır, boşta akü gerilimi ölçerek akünün % kaç dolu olduğu kanısına varılmamalı söyle bi %10-15 yük olursa nereye düştüğünü görmek lazım

batttery monitorden  %sel  kapasite okumak en doğrusu
*

N. A.

« Yanıtla #44 : Ağustos 25, 2019, 20:18:37 »
Ahmet abi 150A akü hiçbir şeye yetmez. Sabah kalktın tepede bulut güneş yok solara fener mi tutacaksın hayatı idame ettirmek için. Geceden yarısını harcadın akü zaten nanay. Anı kurtarmaya yönelik projelendirme yapılmaz teknelerde. Karada olsa istersen akü koyma bişey olmaz. 300 Watt solarla da kullandığını karşılarsın solarsız geçen ertesi günün akülerdeki boşluğunuda solardaki fark ile kapatırsın O nedenle 400 Watt dedim. Sağlam 105A akünün yanına 3 adet daha aynı aküden koyarsa çok büyük sorun olmaz sadece yeni aldığı akülerde eskisinin kapasitesinde olur. 105 A sağlam aküyü atıp yerine hiç bir işe yaramayacak 150A akü almaktan iyidir dediğim şey.

Benim teknemde 2x140W panel ve 2x110A akü var. Buzdolabımı 2 hafta boyunca hiç 7. Kademenin altına düşmeden kullandım. Gece demir fenerim yandı sürekli, salonda şerit led aydınlatmalarım tüm gece düşük güçte yandı. Teknede 4 yetişkin 1 çocuk vardı. Bu ekibin su kullanımlarında (wc, duş, bulaşık, el yıkama vs) hidrofor vs çalıştı, müzik sistemi gün içerisinde hep aktif kullanıldı. Akülerim 2 hafta boyunca 12.4 Volt un altına hiç düşmedi.

Tekne için  projelendirme yapılırken gerçek sarfiyatlar göre yapılır. Sarfiyatın bir miktar üzerinde güçte sistem kurulur ki gelecekte kullanma olasılığın olan yeni tüketicileri de besleyebilsin.
Kafadan 4 tane akü koy demek doğru değil. Akü için yer var mı? Para var mı? O zaman hepimiz teknelerimize 500 W panel alalım, 5x110 A AGM akü alalım olsun bitsin.
Benim eski mesleğimi bilir misiniz bilmem bu işi profesyonel olarak yapmış mühendisim. Evet 280W panel ile günlük idame sağlarsınız tepenizde her zaman güneş olduğunda. 2*110*0,3:66A de akülerinizden sarfiyat yapabilirsiniz gece kullanımında onda da problem yok akü sağlığı açısında eğer kapalı suluysa. ilk mesajımda ne kadar sarfiyatları olacağını zaten ben söyledim tecrübelerime dayanarak. Siz solara endeksli bir yaşam kurguluyorsunuz sadece yazın kullanırım teknemide kışım marinaya sahil elektriğine bağlarım haftasonlarıda teknede kalmam bir gün çıkar yelken yaparım diyorsunuz. Ben ise hayatı yaz kış idame ettirmekten bahsediyorum. Yazımda dikkat ederseniz yaşadığınızın ertesi güneşsiz bir günü idame etmeden bahsesidiyorum. 220A toplam akü size dediğim gibi 66A verir hayati dengesi açısından hadi AGM ya da Gel diyelim 110A verir onda da döngü sayısı bellidir. Arka arkaya bu şekilde kullanırsanız 300-400 döngüde da aküler ölür. 110A dediğiniz sarfiyatta aşağı yukarı 1 günlük sarfiyatınızdır AGM ve Jel için. Kapalı sulu dediğiniz zaman zaten çok üstüne çıkmış oluyorsunuz akünüz o 300 döngüyüde yapamaz. Ben size projelendirdim sizde kullandınız 3 sene sonra aküler öldü hadi yeni akü al yeniden para harca sezon öncesi sonra Alperi ara küfür et aküler neden öldü. Ya da akülere güvendiniz ben şöyle biraz sahilden uzaklaşiim açık deniz turu yapiim dediniz 2 gün hava güzel gitti sonra 3. gün tepede bulut ve yağmur solar yok aküler hop dedi olması gerekenden erken bitti o zaman yine Alpere küfür et. Bu yazdıklarım masallar değil yaşanmış tecrübeler sonunda benim kapımı çalan insanların yaşadığı hikayelerdir. Haa derseniz ki yazma kardeşim senin verdiğin bilgiler yanlış sallamasyon o sizin görüşünüzdür dikkate almazsınız biter kendi mutlu dünyanızda yaşarsınız.
Kızmayın lütfen Alper kaptan, yazın istediğiniz gibi.. Dediğiniz gibi isteyen okur isteyen okumaz. Okuyanlardan itirazı olanda yazının altına “o öyle değil de böyle olmalı” gibi düzeltme/yorum vs yazıverir.

Sektörde sıkıntı mı oldu? Niye bıraktınız solar işini?
Bir de mühendislik geniş kavram. Sizinki hangi mühendislik. Elektrik mi?
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2019, 20:20:01 Gönderen: Niyazi Ağaçdiken »