0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

B. E.

Teknede bulundurulması gereken ekipmanlar
« : Şubat 26, 2020, 13:23:03 »
Merhaba,

Bu hobiye yeni girecekler ve başlayacaklar için bilgilendirici olabilmesi adına böyle bir konu başlatmak istedim. Siteye baktım araştırdım ama belki vardı bulamadım emin değilim, Teknede kesinlikle bulundurulması gereken ekipmanlar sizce nelerdir diye sorsam yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

*

A. Ç.

Ynt: Teknede bulundurulması gereken ekipmanlar
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2020, 14:01:40 »
Limandan açılacağınız mesafeye, yapacağınız seyrin uzunluğuna, üzerinde bulunduğunuz teknenin ne olduğuna göre değişir. Örneğin sürekli kullandığınız ilaçlar varsa günübirlik seyir için onları almanız yeterlidir. Uzun süreli seyirlerde, yanınızda başkaları da varsa, deniz tutmasına karşı ilaçlar, ağrı kesiciler, benim gibi vesveseli iseniz, küçük bir girişimde bile bulunabileceğiniz ekipman almanız gerekebilir. Bu işin sadece tıbbi tarafı, kişilere, tekneye, seyir yerine ve rotasına göre değişkenlik gösterir. 12V çakmak çıkışından tabletinizi, cep telefonunuzu hatta bilgisayarınızı şarj edecek bir adaptör hatta 220 V elde edebileceğiniz bir invertör kullandıklarınıza göre işe yarayabilir veya sabah çıkıp akşam döneceğim , şarjım yeterli diyebilirsiniz.   

*

A. K.

« Yanıtla #2 : Şubat 26, 2020, 14:07:00 »
Eskilerde bu  konuda  bayagı uzun bir tartışma olmuştu    . Baltasından dikiş iğnesine 

yerini hatırlayamadım

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Şubat 26, 2020, 14:15:16 »
Balta ve dikiş iğnesi bende dikiş iğnesini çağrıştırdı. Eski yelkenli bir guletle bodrum ahşap yat yarışlarındayız. Ana yelken güngörmezinden iki panel arasından açılmaya başladı, iğnemi ipliğimi aldım, ana yelkeni biraz boşladık, bir daha kolay kolay tamire ihtiyacı olmayacak şekilde diktim. Sert havada bir güney yarışında balonumuz, bir yere takılıp delindi, biraz daha kullansak patlayacaktı. Baş üstünde pulpite çıkıp istralyaya yaslanarak yelken tamir bandı ile yapıştırdım. Yarışı kaybetmemek için tek taraflı oldu ama Çeşme'ye sorunsuz vardık. Bir transfer sıeasından demirlediğimiz bir koyda yanımda zıpkınım olmadığı için yemek çatalı ve sıvı sabunla suya girip ahtapot avladım. Bu işin maalesef başı sonu yok. hiç bir şey lazım değil, her şey lazım demek en doğrusu...

*

A. K.

« Yanıtla #4 : Şubat 26, 2020, 15:57:44 »
Ahmet kaptan çatal tamam da sabun ne işe yaradı

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Şubat 26, 2020, 16:59:56 »
Sıvı sabun, ahtapotu yuvasından çıkmaya zorlar. Kum içine yuva yapmışsa sorun değil de kaya altında ise sökmek zor olur. Biraz sıktınız mı dışarı çıkar. Çatalı batırıp tutarsınız, sonra biraz sıvı sabun veya deterjan sıkarsınız, kendiliğinden çıkar.
*

E. S.

« Yanıtla #6 : Şubat 26, 2020, 17:13:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sıvı sabun, ahtapotu yuvasından çıkmaya zorlar. Kum içine yuva yapmışsa sorun değil de kaya altında ise sökmek zor olur. Biraz sıktınız mı dışarı çıkar. Çatalı batırıp tutarsınız, sonra biraz sıvı sabun veya deterjan sıkarsınız, kendiliğinden çıkar.

Eyvah şimdi burayı "o zararsız hayvandan ne istediniz, üstelik kimyasal silah kullanmışsınız, vahşet, soykırım...." diyenler basacak. Kaçın, saklanın Ahmet korsanım.
Not: Umarım deterjan turmepa veya frosch markalıdır. Yoksa sadece Hayvan severler değil, çevrecilerden de linç yersiniz.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Şubat 26, 2020, 22:38:12 »
İnsan omnivordur, yani hem et yer hem de ot. O zavallı hayvan tüm zavallı tavuklar, koyunlar, inekler gibi bana yemek oldu. Kullandığım deterjanın ne olduğunu hatırlamıyorum. Siyah atığı sıkı sıkı kontrol edip, gri suları kontrol etmeyen zihniyet düşünsün. benim kullandığım deterjanın on katı bir bulaşık yıkamada kulla ılıyor ve neredeyse tamamı denize gidiyor. siyah atık, organiktir, taze atıldığında canlılara yem olur, bekletip atarsanız da gübre olur, yani bilinenin aksine belki de yararları zararlarından çoktur. Gri su ise her ne kadar adı siyaha göre daha iyi ise de içinde barındırdıkları denizde görünür kirlilik yaratrmaz ama kimyasal krlilik siyah atıktan çok daha tehlikelidir, bu yüzden de en küçük temasta bile ahtapot kaçmaya çalışır.
*

Ö. T.

« Yanıtla #8 : Şubat 26, 2020, 23:33:30 »
İnsan omnivordur, yani hem et yer hem de ot. O zavallı hayvan tüm zavallı tavuklar, koyunlar, inekler gibi bana yemek oldu. Kullandığım deterjanın ne olduğunu hatırlamıyorum. Siyah atığı sıkı sıkı kontrol edip, gri suları kontrol etmeyen zihniyet düşünsün. benim kullandığım deterjanın on katı bir bulaşık yıkamada kulla ılıyor ve neredeyse tamamı denize gidiyor. siyah atık, organiktir, taze atıldığında canlılara yem olur, bekletip atarsanız da gübre olur, yani bilinenin aksine belki de yararları zararlarından çoktur. Gri su ise her ne kadar adı siyaha göre daha iyi ise de içinde barındırdıkları denizde görünür kirlilik yaratrmaz ama kimyasal krlilik siyah atıktan çok daha tehlikelidir, bu yüzden de en küçük temasta bile ahtapot kaçmaya çalışır.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Katılıyorum.
*

E. S.

« Yanıtla #9 : Şubat 27, 2020, 08:52:17 »

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Katılıyorum.

Ben de tabiki hemfikirim, biraz muhabbeti sulandırayım istemiştim:)).
*

M. Ö.

« Yanıtla #10 : Şubat 27, 2020, 09:05:14 »
Bodrumda tanıştığım bir arkadaş ahtapot yakalamak için şırınga içine çektiği çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) kullanırdı. ahtapotun olduğu kayalık yere şırıngadan zerk edince ,Zamk gibi yapışan ahtapot kısa süreliğine klorun etkisi ile şoka girdiğinde kolayca yakalıyordu.
*

M. A. Z.

« Yanıtla #11 : Şubat 27, 2020, 11:20:59 »
Eskiden ahtapot avlarken Göktaşı kullanırdık.(Göktaşı: Formülü CuSO4 olan mavi renkli ,küçük kristal yapılı bir maddedir) Yuvaya yaklaştırdığımızda ahtapot kendiliğinden dışarı çıkardı.
*

A. K.

« Yanıtla #12 : Şubat 27, 2020, 12:08:00 »
Bir arkadasıma bu konudan bahsedince, ugrasma ,daya kolayı bak nasıl cıkıyor dedi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap