0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. T.

Ynt: tekne sobası
« Yanıtla #405 : Nisan 21, 2016, 00:49:21 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ah,Öcal ağbim ah geçen sene niye gitmedin.Bu fotoğrafları cektiğin yere harika sobalar görülüyor fotoğraflarda..

Bir kış bu işle uğraşacağımızı bilsem gitmezmi idim Ali. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aşağıdaki sobalar da HErim korsana gelsin. Sever böyle sobaları ,Nahcivan da var.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ü.

« Yanıtla #406 : Nisan 21, 2016, 00:59:24 »
Ağbi büyüksün ne diyeyim başka:)H erim korsan.Şimdi bu sobaları nem ölçerle ölçelim filan da diye bilir:)

*

C. İ.

« Yanıtla #407 : Nisan 21, 2016, 08:44:34 »
 Öcal kaptanım,
Konumuz tekne sobası, tekne semaveri değil. Bunlardan hangisi tekne sobası ?
Anlaşılan uzun yoklculuklar sizi fazlaca yormuş. Sizi tekneme davet edeyim, hiç bir iş yapmadan biraz dinlenin,toparlanırsınız.
Selam ve sevgiler.

*

H. E.

« Yanıtla #408 : Nisan 21, 2016, 09:03:49 »
Ah, o güzel, kehribar kulplu Rus semaverlerinde, porselen demlikte demlenmiş kaçak çay!

Çok güzeller.

*

Ö. T.

« Yanıtla #409 : Nisan 21, 2016, 09:46:07 »
Öcal kaptanım,
Konumuz tekne sobası, tekne semaveri değil. Bunlardan hangisi tekne sobası ?
Anlaşılan uzun yoklculuklar sizi fazlaca yormuş. Sizi tekneme davet edeyim, hiç bir iş yapmadan biraz dinlenin,toparlanırsınız.
Selam ve sevgiler.

Cevat kaptanım memnuniyetle çayınızı içmeye gelirim.
Bunları Ersin korsan bize tekne sobası diye tanıttıydı geçen kış (bknz yaptığı soba yukarılarda bir yerde), bir kış ta imalata çalıştık forum olarak,Ali korsan şahittir.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Demekki semaver tekneye gelince soba oluyor diye bir düşünce geldi bana ve araştırdım. Bakır olanları ve reşo yakanları da var.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bilmukabele selam ve sevgiler.

*

Ö. T.

« Yanıtla #410 : Nisan 21, 2016, 09:53:11 »
Ah, o güzel, kehribar kulplu Rus semaverlerinde, porselen demlikte demlenmiş kaçak çay!

Çok güzeller.

Daha neler var neler oralarda HErim korsanım, ayıklamışlar biraz ama hala var. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. B.

« Yanıtla #411 : Nisan 21, 2016, 11:11:53 »
Sevgili Cevat abi ,

Tekne sobası çalışmaları ciddi şekilde sürüyor. Tek farkı artık burada paylaşmıyorum. İşin gırgır şamata kısmı ile ilgili sıkıntı yok . Yine yaparız.

Tekne sobasının benim için iki anlamı var. Birincisi biraz felsefi gelebilir. Hayatımıza mükemmel pazarlama teknikleri ile sunulan , tembel olma özelliğimizi sömüren kimi ürünlere tepki de var. Bakınız bunlardan birisi hepimizin kullandığı otomatik araba camlarıdır. Hayatımda gördüğüm en gereksiz üründür.  annemin 1968 Model kuyruklu Mersedes'inin mekanik kolu sadece üç çevirme ile tamamen açılırdı.

Buna teknelerde kullanılan elektrikli tuvalet eklendi. Yahu üç defa pompalamak yetiyorken ve son derece kullanışlı ve basit ürün yerine elektrikli tuvalet kullanılıyor artık günümüzde. Üstelik bu durum bir farkmış gibi sunuluyor pazara.

Sıralayın bakın , sırf tembelliğimizden dolayı tercih ettiğimiz ancak çok daha kullanışlı ve problemsiz neredeyse tüm mekanik aksamları terk ediyoruz. sadece biraz ama biraz efor harcamamak adına.

Gelelim işin ekonomik boyutuna..

Şimdi İngiliz yapmış bu sobayı, dünyaya satıyor. İnanılmaz fiyatlarla. Neden ? Güvenli çünkü. Öyle bir soba olacak ki tütmeyecek , dışarıdan hava beslemesi olacak , sallansa bile dışarı kül , kor, ateş dökülmeyecek. söndürmesi kullanımı kolay olacak. Her türlü katı yakıtı yakabilecek. Daha önemlisi elektrik filan kullanmayacak.

İşin komik tarafı ise şu. Biz ise soba ülkesiyiz. Enerji olarak dışa bağımlıyız. Doğalgaz çok pahalı ve ne yazık ki bir çok insanımız bırakın sobayı mangal ile ısınıyor. Onlarca insan her yıl sobadan zehirlenip ölüyor bu ülkede.

Bırakın geliştirmeyi , soba imalatını bıraktık, Koskoca istanbul da soba üreten kimse kalmamış. Anadolu'da ise babadan kalma yöntemler ile hala aynı sobalar yapılıp duruluyor. Bir de lüks villalar için yapılan döküm , dekoratif sobalar var piyasada.

Yaptığım prototip soba, geometrik standartları belirlemek açısından çok faydalı oldu. (Can hocanın katkılarını unutmamak gerek .. yoksa nah yapardım. ) Şu anda baca çıkışında isi azaltacak maliyeti uygun filitreleri araştırıyorum.

Küçük boyutlarda , evdeki çöpleri bile yakabileceğiniz ve ısınabileceğiniz küçük güvenli bir tekne sobası.. Bunu yaparken mümkün olduğunca bizden olsun istiyorum. Mangal ve çay demleme özelliklerini önemsiyorum. O yüzden semavere benzetiliyor olmasını garipsemiyorum. Daha çok benzetmek gibi bir hedefim var.

Bildiğiniz gibi en son odun ve kalorisi yüksek mangal kömürünü de yaktım. Kova sistemi mükemmel çalıştı. devirdim ve içinden bir gram kor, kül, ateş çıkmadı. Yüksek kalorili kömür yakınca kullandığım ince bakır levha hiç deforme olmadı. renk değişti biraz ancak kavil ile temizleyince çıktı. Bacasından ters yönde hava akımı girmeyecek , yani lodos yüzünden tütmeyecek , havayı her durumda aşağıdan alacak bir soba.

Yani baca mekaniği soba kadar önemli dostlar.

Bunların hepsi önemli detaylar. Çünkü bakır pahalı ve optimum miktarda malzemeyi kullanmak gerekiyor. Bu sobayı boyut olarak %10 oranında büyüterek son hali ile imal edeceğim. Tasarım olarak ise yakmasanız bile evinizde süs olarak koyabileceğiniz bir estetikte olacak. Mangal olarak da kullanabileceğiniz, Semaver olarak da kullanabileceğiniz bir soba. ..

Ağustos sonu satılır hale gelir. Eh satmak zaten benim işim.

*

C. İ.

« Yanıtla #412 : Nisan 21, 2016, 11:21:14 »
 Bu kadar arzu ve coşku ile yapılan bir iş, mutlaka başarılı olur.
Kolay gelsin Ersin kaptanım.
*

A. Ü.

« Yanıtla #413 : Nisan 21, 2016, 11:26:06 »
Ersin korsanım.Altaki lere ilave olarak gözleme filanda yapabileceğimiz bir arge yapsanız iyi olmazmı..

Mangal olarak da kullanabileceğiniz, Semaver olarak da kullanabileceğiniz bir soba. ..
*

H. E.

« Yanıtla #414 : Nisan 21, 2016, 11:42:13 »
Ersin korsanım.Altaki lere ilave olarak gözleme filanda yapabileceğimiz bir arge yapsanız iyi olmazmı..

Mangal olarak da kullanabileceğiniz, Semaver olarak da kullanabileceğiniz bir soba. ..

Lig TV'yi de çözsün!
*

Ö. T.

« Yanıtla #415 : Nisan 21, 2016, 12:16:11 »
soba projesini ve çalışmalarını önemsiyorum

Gezgin Korsan forumundan bir fikir çıkmış ve birilerinin emeği ile hayat bulmuş, ben bu kısmına bakıyorum ve emekleri değerli buluyorum, 

Elinize sağlık Ersin korsan ve  başka emeği geçenler

yapılan işe eleştirim, yada eksik bulduğum bir şey olur mu? elbet olur,  mesela usb girişi olsa media player gibi de kullansak

keşke daha çok şey üretebilsek, buna fikir de dahil
*

S. G.

« Yanıtla #416 : Nisan 21, 2016, 12:43:04 »
Bu kadar arzu ve coşku ile yapılan bir iş, mutlaka başarılı olur.
Kolay gelsin Ersin kaptanım.

Kesinlikle katılıyorum .
Ersin korsanım sabırsızlıkla ve merakla bekliyorum şimdiden elinize sağlık.
*

Ö. T.

« Yanıtla #417 : Nisan 21, 2016, 12:48:02 »
Ersincim enerjini ve araştırmacılığını takdir etmemek mümkün değil, latife yapıyorum burada. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ancak ,ağustos sonuna da hazır olmazsa Cengo nun diline bir kez daha düşersin ki, bu sefer kolay kurtulamazsın gibime geliyor ,dikkatli taahhüte gir.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgi ve selamlar,
*

H. E.

« Yanıtla #418 : Nisan 21, 2016, 13:16:59 »
Ersincim enerjini ve araştırmacılığını takdir etmemek mümkün değil, latife yapıyorum burada. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ancak ,ağustos sonuna da hazır olmazsa Cengo nun diline bir kez daha düşersin ki, bu sefer kolay kurtulamazsın gibime geliyor ,dikkatli taahhüte gir.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgi ve selamlar,

Esas Cengo'nun dile düşmesi gerekiyor sanki. "O sobayı yapamazsın" dedi, Ersin Korsan yaptı. "Yaparsan 10 tane ben satın alıp dağıtacağım" dedi, bekliyoruz.
*

E. B.

« Yanıtla #419 : Nisan 21, 2016, 13:20:09 »
Öcal korsanım sıkıntı yok , eğleniyoruz işte. Hakan E doğru söylüyor. Odun  yakarsanız 10 tane yaptırıcam dedi. Odun da yaktık mangal kömürü de .. Yukarıda fotoğrafları var. ama görüyorsunuz tık yok.