0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. B.

Ynt: tekne sobası
« Yanıtla #390 : Mart 14, 2016, 15:16:32 »
merak edip almıştım. 110 TL.  değil 50 TL . bilginize ..

*

Ö. T.

« Yanıtla #391 : Mart 14, 2016, 16:21:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ocal korsanım sobanızı iyi günlerde kullanın, çok beğendim. altını kendim düdüklü tencereden yapıp, üstünü mecburen tenekeci de yaptıracağım. Umarım kış bitmeden bitirebilirim.

Gitti gidiyor da filan hazırını satıyorlar, uğraşmayın Orhan korsanım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Nette araştırdım sizinki gibi krom bulamadım. Aşağıda linktekini sipariş edeceğim. Teşekkürler büyük zahmetten kurtardınız.

Sizinki daha güzelmiş hayırlı olsun Orhan korsanım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bir korsan ın daha bir kışını bu işle harcamasını istemedim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. T.

« Yanıtla #392 : Mart 14, 2016, 16:32:02 »
merak edip almıştım. 110 TL.  değil 50 TL . bilginize ..

Nerden almıştın Ersin korsanım? Bir tane de bahçeye alayım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. T.

« Yanıtla #393 : Mart 14, 2016, 16:42:02 »
Ocal korsanım sobanızı iyi günlerde kullanın, çok beğendim. altını kendim düdüklü tencereden yapıp, üstünü mecburen tenekeci de yaptıracağım. Umarım kış bitmeden bitirebilirim.

Gitti gidiyor da filan hazırını satıyorlar, uğraşmayın Orhan korsanım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Nette araştırdım sizinki gibi krom bulamadım. Aşağıda linktekini sipariş edeceğim. Teşekkürler büyük zahmetten kurtardınız.

Şurada var ama sizinki daha etli,güzel gibi duruyor Orhan korsanım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. S.

« Yanıtla #394 : Mart 14, 2016, 16:52:05 »

Şurada var ama sizinki daha etli,güzel gibi duruyor Orhan korsanım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Teşekkür ederim. Ben de çok aradım aynı sitede ama ismi farklı olunca bulamamışım. Artık zaman içinde hangisi daha kullanışlı ise onu öneririz almak isteyenlere.

*

S. T.

« Yanıtla #395 : Mart 23, 2016, 17:15:10 »
Her bir şeyin kötü tarafını görmek huyumdur...

Alp korsanım,

Öncelikle uyarı için teşekkürler. Bu yazıyı biliyoruz. Can hocam ile de konuşmuştuk bu yakıt ile ilgili yazıyı.

Cengo,

Tayo Mar'da tüplü ocak yok. Bunun yerine alkol ocağı var. Avrupa yapımı hangi ülke hatırlamıyorum şimdi bir çok tekne de kullanılan marin ocak bu. Ocak kısmının altında irice iki adet kazanı var ve üst kapak açılıp, alkol öyle dolduruluyor buna. Üzerinde kocaman harfler ile kapak kapalı iken ocak üstünden dolum yapılmaması gerektiği yazıyor yanmazken dahi.

Nedeni gayet basit, alkol alevi de gözükmüyor ve yanmıyor olsa da içeride kazan dışına da gelme olasılığından dolayı bu uyarı konulmuş.

Yazıda 16 yaşında geri zekalı yeğen , 185 gram jel içeren küçücük kaba bidon ile jel boşaltmaya çalışmış. Anlaşılan Bidon da tam dolu olmadığından buharlaşmış olan alkol patlamış. Zaten patlamasaydı da çapı 3 cm civarında olan küçücük deliğe bidon ile jel boşaltmaya çalıştığından en azından yangın çıkaracaktı zaten.

Şimdi bu geri zekalı yeğeni dikkate alırsak, teknede mazot dahi bulundurmamamız, tüp gazı ise hiç kullanmamamız gerekir. Ben denizci kişilerin belli bir zeka düzeyinde olduğunu düşünerek imal ediyorum bu sobayı.

efendim amacımız , her türlü yakıtı GÜVEN ile yakabileceğimiz , dekoratif, kolay kullanımı olan, uygun maliyetli bir tekne sobası imal edebilmek. Mümkünse de semaver , güğüm gibi Türk çizgilerine de benzetebilmek.

Buna gaz yağı, alkol , mazot, meşale yakıtı ,yanmış yağ ,çalı çırpı, sıkıştırılmış talaş dahil. Ancak unutulmamalı ki sonuçta birşeyler yakıyoruz ve her durumda dikkatli olmamız gerekiyor.

Sonuçta , daha diğer yakıtlar için gerekli aparatları bu hafta bitecek olan soba, şu hali ile Pazar günkü seyirde tarafımca kullanıldı , kamarayı gayet güzel ısıttı ve gördüğün üzere reşo yakıtı da üzerine bidon boca etmediğimden patlayıp , napalm ! etkisi göstermedi.

Ali Ünalan'ın yorumları dikkate almıyorum çünkü O'nun soba diye düşündüğü ve yaptığı saatli bomba görüntüsündeki şeyin soba olduğunu varsaydığından bunu işlevsiz bulması doğal . 

Dün Zello da tüm korsanlar, senin verdiğin Böke bu sobayı yapsın , fakir fukaraya beş tane ben hediye edeceğim sözünü tutmanı bekliyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hatta , Mart başında planlanan Monako soba rallisinde bizi her durumda mükemmel ağırlayan Tirilye gurubuna hediye etmeni düşündük.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hadi yine şanslısın , çok maliyetli olmadı bu hali ile ...

Pek güvenilir bir şey değil, bu yakıt sanırım..
*

E. B.

« Yanıtla #396 : Mart 23, 2016, 18:48:11 »
Servet korsanım..bunun benzin bidonu ile benzin dökmekten hiç farkı yok.rahmetli yanan yakıta dökmeye devam etmiş.bidonun içinde buharlaşan alkol ateşle temas edince patlıyor.bu yakıt içlerinde en güvenlisi.hiç olmaz ise akmıyor. Unun yerine benzin kullansaydı evi de yakardı
*

E. B.

« Yanıtla #397 : Mart 27, 2016, 11:10:48 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgili korsan kardeşliği, eh havalar ısınmaya başladı, bizim de soba bitmeye yüz tuttu..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Efendim , sobamızın katı atık yakabilmesi için ihtiyaç duyulan kova sistemi de imal edildi ve resimde görüldüğü üzere başarı ile test edildi.

Rakiplerimizden farklı olarak, yani çamaşır makinesi kazanından ya da bilimum başkaca metal kapların içerisine birşeyler doldurup, yakıp,
buna soba diyen dostlara söyleyecek sözümüz yok.. Rekabet iyidir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdi efendim , hedeflerimiz neydi, bu çalışmamızda neler test edildi.

1 soba tütmeyecek
2 içerisinden hiç bir kor yada kül dökülmeyecek. Sallantı olduğunda da dışarıya kor çıkışı olamayacak.
3 yakması kolay temizliği basit olacak
4 Zaten semavere benziyordu , mangal özelliği de eklenecek..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

1 Hava girişlerinden düzgün yanmayı sağlayacak yeterli hava giriyor mu.. ? yess....
2 Sallantı ya da benzer durumda , kor karıştırma ilave odun yada kömür atma sırasında , dışarı kor ya da kül düşüyor mu ? hayırrr.
3 yanma sağlandıktan sonra duman çıkışı için kullanılan boru boyutları doğru mu, ? yessss
4 Her hangi bir tütme var mı? .. yok.. Üstelik içerisinde sırf fazla duman olsun diye pilastik atıp yaktım. Yoğun dumanda da sıfır sızdırmazlık..
5 Kullanılan bakır levhalar özellikle kömür ateşinde deforme oldu mu, ? et kalınlıkları yeterli mi? ....hiç bir deformasyon olmadı et kalınlıkları yeterli.

Sevgili dostlar , yaptığımız aslında marine edilmiş:) küçük ölçekli bir kovalı soba. Amaç, seyir sırasında, elektrik enerjisi gerektirmeyen, gürültü etmeyen, bulabildiğiniz her şeyi güven ile yakabileceğiniz bir soba yapmaktı.

Bu boyutta , istenen özelliklerde yapmak gerçekten zor.Zaten bu yüzden bu kadar pahalı imiş yurt dışında. Yaparken anladım. Hele bir de İstanbul 'da bu sobayı yaptıracak adam bulamadık.. Şaka gibi..

Ben bu şekilde bitmiş ürünü imal ettireceğim. Gözlem deliği de ilave olacak. Yine bakır ya da pirinçten gemici feneri görünümünde yaptıracağım. bağlantı detayları, kaynaklı değil , sarı dan civatalı olacak. İsteyen varsa haber versin.

*

H. E.

« Yanıtla #398 : Mart 27, 2016, 12:54:03 »

...
Ben bu şekilde bitmiş ürünü imal ettireceğim. Gözlem deliği de ilave olacak. Yine bakır ya da pirinçten gemici feneri görünümünde yaptıracağım. bağlantı detayları, kaynaklı değil , sarı dan civatalı olacak. İsteyen varsa haber versin.

Ben istiyom da...

Cengo ödeyecek di mi?
*

A. K.

« Yanıtla #399 : Mart 27, 2016, 22:11:18 »

...

Ben istiyom da...

Cengo ödeyecek di mi?
Tabiki de öder. Zaten Cengo Abimiz odun yakınca haber verin dediydi. Ama üstad olayı abartıp birde kömür yakmış.
*

A. Ü.

« Yanıtla #400 : Mart 28, 2016, 08:28:43 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapBağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgili korsan kardeşliği, eh havalar ısınmaya başladı, bizim de soba bitmeye yüz tuttu..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Efendim , sobamızın katı atık yakabilmesi için ihtiyaç duyulan kova sistemi de imal edildi ve resimde görüldüğü üzere başarı ile test edildi.

Rakiplerimizden farklı olarak, yani çamaşır makinesi kazanından ya da bilimum başkaca metal kapların içerisine birşeyler doldurup, yakıp,
buna soba diyen dostlara söyleyecek sözümüz yok.. Rekabet iyidir.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdi efendim , hedeflerimiz neydi, bu çalışmamızda neler test edildi.

1 soba tütmeyecek
2 içerisinden hiç bir kor yada kül dökülmeyecek. Sallantı olduğunda da dışarıya kor çıkışı olamayacak.
3 yakması kolay temizliği basit olacak
4 Zaten semavere benziyordu , mangal özelliği de eklenecek..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

1 Hava girişlerinden düzgün yanmayı sağlayacak yeterli hava giriyor mu.. ? yess....
2 Sallantı ya da benzer durumda , kor karıştırma ilave odun yada kömür atma sırasında , dışarı kor ya da kül düşüyor mu ? hayırrr.
3 yanma sağlandıktan sonra duman çıkışı için kullanılan boru boyutları doğru mu, ? yessss
4 Her hangi bir tütme var mı? .. yok.. Üstelik içerisinde sırf fazla duman olsun diye pilastik atıp yaktım. Yoğun dumanda da sıfır sızdırmazlık..
5 Kullanılan bakır levhalar özellikle kömür ateşinde deforme oldu mu, ? et kalınlıkları yeterli mi? ....hiç bir deformasyon olmadı et kalınlıkları yeterli.

Sevgili dostlar , yaptığımız aslında marine edilmiş:) küçük ölçekli bir kovalı soba. Amaç, seyir sırasında, elektrik enerjisi gerektirmeyen, gürültü etmeyen, bulabildiğiniz her şeyi güven ile yakabileceğiniz bir soba yapmaktı.

Bu boyutta , istenen özelliklerde yapmak gerçekten zor.Zaten bu yüzden bu kadar pahalı imiş yurt dışında. Yaparken anladım. Hele bir de İstanbul 'da bu sobayı yaptıracak adam bulamadık.. Şaka gibi..

Ersin korsanım,Maldızınız güzel görülüyor pardon sobanız:)

Merak ettiğim bir kaç konu var,Boru bağlantıları yapıldığında otomatikmen sobayıda sabitlemiş oluyoruz.
İçersinde katı yakıt yaktığımızda oluşan tortuya nasıl alacağız,Havalandırma giriş fotoğraflarını atarmısınız,Birde yan profilden  360 derece 3 4 kare fotoğraf atabilirmisiniz.
Soba üst bombesi ile boru atık gaz çıkışı arasındaki mesefe tahmini 35 40 mm,Üstte havanlandırma girişi olmadığı için  bu bombenin içindeki atık zehirli gazın atımını nasıl sağladınız?
üst bombe ile bombenin geçtiği noktadaki atık gaz sızmaması için nasıl bir sızdırmazlık elemanı kullandınız?
« Son Düzenleme: Mart 28, 2016, 08:37:55 Gönderen: Ali Ünalan »
*

E. B.

« Yanıtla #401 : Mart 28, 2016, 09:56:10 »
Merak ettin dimi Ali Ünalan:)

Öyle bedavadan vermiyoruz biz o bilgileri, Ama seni severim ..

Görmüş olduğun sobanın içerisinde bir kova var. Kovanın içerisinde de bir ızgara var. Kovanın etrafında ızgara seviyesinin altında kalmak kaydı ile çepeçevre havalandırma delikleri var. Ancak bu delikler , gövde havalandırma deliğinin üstünde kalıyor. Böylece hiç bir şekilde kor ya da kül dökülmesi mümkün olmuyor. Yanma kovanın içinde olduğundan yandıktan sonra kovayı çıkarıp boşaltıyorsun.

Bombenin altında her hangi bir duman birikemiyor. Baca çok güzel emiyor çünkü. Hatta alev de kaçıyor. O yüzden bir alev kesici şart..

Sızdırmazlığı her durumda duman yoluna ters ekler yaparak çözüyorsun, her hangi bir özel malzeme yok.. 

*

A. Ü.

« Yanıtla #402 : Mart 28, 2016, 10:00:01 »
Merak ettin dimi Ali Ünalan:)

Öyle bedavadan vermiyoruz biz o bilgileri, Ama seni severim ..

Görmüş olduğun sobanın içerisinde bir kova var. Kovanın içerisinde de bir ızgara var. Kovanın etrafında ızgara seviyesinin altında kalmak kaydı ile çepeçevre havalandırma delikleri var. Ancak bu delikler , gövde havalandırma deliğinin üstünde kalıyor. Böylece hiç bir şekilde kor ya da kül dökülmesi mümkün olmuyor. Yanma kovanın içinde olduğundan yandıktan sonra kovayı çıkarıp boşaltıyorsun.

Bombenin altında her hangi bir duman birikemiyor. Baca çok güzel emiyor çünkü. Hatta alev de kaçıyor. O yüzden bir alev kesici şart..

Sızdırmazlığı her durumda duman yoluna ters ekler yaparak çözüyorsun, her hangi bir özel malzeme yok.. 

Teşekkür ederim,Ersin korsanım .360 derece soba fotoğraflarına ilave olarak,Kovanın fotoğraflarını da atarsanız sevinirim ..
*

Ö. T.

« Yanıtla #403 : Nisan 21, 2016, 00:08:09 »
Arkadaşlar , bazılarınız biliyor geçtığımız bir kaç gündür ülkemizin doğu sınır şehirlerinde iş seyahatinde idim.
Bu arada tüm işe güce rağmen , fedakarlıktan kaçınmadan oralarda tekne sobası araştırması da yaptım, en azından önümüzdeki kış forumdaki enerjimizden tasarruf sağlamak için  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap,sonuçta fotoğraflarını da çektim bu tekne soba mağazalarının , buyrun seçin alın.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ü.

« Yanıtla #404 : Nisan 21, 2016, 00:40:29 »
Ah,Öcal ağbim ah geçen sene niye gitmedin.Bu fotoğrafları cektiğin yere harika sobalar görülüyor fotoğraflarda..