0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Ynt: Tekne sigortası
« Yanıtla #15 : Şubat 09, 2021, 14:00:43 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yanılmıyorsam Yunan adalarına girişte Poliçenizde en az 3 Milyon Euro değerinde 3. şahıs mali sorumluluk teminatı olması gerekiyor. Allianz Mavi dalga Kapsamında 3. şahıs teminatı 6 milyon Euro.(en azından benim poliçemde böyle)
Allianz 3ncü şahıs 6 milyon emin misiniz ? Max 2 milyon olmalı.

Yunan çevre klozu 3ncü sahla mali sorunluluktan farkli ve 500 bin euro

Sent from my iPhone using Tapatalk

Poliçeden copy/paste:

Üçüncü Şahıs Sorumluluk Teminatı
Üçüncü Şahışlara Karşı Sorumluluk rizikoları Insitute Yacht Clause'un 11.kloz hüküm ve şartları
dahilinde 54,026,400.00 TL limit ile teminat altına alınmıştır.

54 Milyon Tl kabaca 6 milyon Euro değil mi?

*

E. S.

« Yanıtla #16 : Şubat 09, 2021, 14:34:54 »
Bu arada Tekne Sigortaları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular başlığı altında yazılanları incelerken dikkatimi çekti;

7. Kışın teknemi marinada karaya çekiyorum, sigorta poliçesi tekne karadayken de geçerli
olur mu?

Kışlama süre ve bilgilerini sigorta şirketine bildirdiğiniz ve ilgili onay alındığında teknenin
karada olduğu süre içinde de teminat geçerlidir.

Bu şekilde bir gereklilik olduğunu bilmiyordum, sizler kışlama tarihlerini sigorta şirketlerine bildiriyor musunuz?

*

A. K.

« Yanıtla #17 : Şubat 09, 2021, 14:50:30 »
Sigorta policesi avukatlar tarafından, dogal olarak, agırlıklı tek taraflı yazılmıştır . Buradaki püf noktaları size acenta uyaracak. Onun görevi sigortayı yapıp 15-20 % bedeli ceplemekten fazladır. Hem sigortayı koruyacak hem de musteriyi koruyacak, uyaracak

Ben kara park olayını  biliyordum çunku acentam uyardı.
Benim tekne marmarada gezmek için sigortalı eger egeye gidersem ek kloz yapmam lazımmış .
Teknenin süratı düşükten bildirildi., eger arkasına 50 HP motor takıp 20 mil gidersem sigorta geçersiz. Gibi işin püf noktaları var.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #18 : Şubat 09, 2021, 16:52:50 »
Benim sigortaya karşı kendimi sigortalama yöntemim;
- Biri tekneye doğru hapşırsa dahi sigortacına yazılı olarak sor ve yazılı teyit al.

*

S. D.

« Yanıtla #19 : Şubat 09, 2021, 17:06:34 »
Sigorta kara park için de çekme/atma için de ayrı ayrı bildirim istiyor.

Hatta benden teknenin tarihçeli demirbaşı istendi ve tekneye alacağım her bir donanım vb için de bildirim yapmam istendi. Yangın tüplerinin sayı ve yerleri, otopilot, can yelekleri, can salı gibi şeyleri özellikle sordular ve fotoğraflı belge istediler bunların varlığına dair. Teknenin muhtelif açı ve yerlerinden pek çok ayrıntılı fotoğraf talep ettiler.

Yunanistan için ek bir kloz koyuldu.

Muafiyette ise Allianz, AkSigorta ve Corpus teklifleri arasında en avantajlısı yine Corpus oldu.

Çalıştığım acente ticari gemiler ve özel yatlarda sigorta ve hasar konusunda tecrübeli ve pek çok sigorta şirketi ile çalışan bir acente. Beni yönlendiren kişi de acentenin kurucularından, hatta Corpus'un marka olarak yeni olmasına aldanmamam  konusunda özellikle beni teşvik etti.

Tabi bütün bunları test etmenin yolu tekneye hasar vermek. Allah göstermesin, eğer bunu deneyimlemek zorunda kalırsam hasar sonrası tecrübemi paylaşırım, tabi umarım böyle bir paylaşıma hiç gerek olmaz.

*

U. A.

« Yanıtla #20 : Şubat 22, 2021, 13:31:05 »
Merhabalar değerli Üstadlarım,

Bu sitedeki ilk mesajım lakin inşallah Mart ayı sonunda ilk teknemi teslim alıp ben de çırak bir korsan olarak ta olsa aranıza katılmış olacağım.

Sigorta konusunda Allianzın mavi dalga poliçesinin kapsamı diğer sigorta şirketlerinden aldığım kapsamdan daha genişti. Fakat Allianz, teknem dıştan takmalı bir motoryat olduğu için mavi dalgayı tekneme uygulayamayacaklarını belirtti. Türkiye Sigorta ilk başta oldukça dar kapsamlı bir poliçe önermesine rağmen daha sonra mavi dalga poliçesindeki kapsamı daha uygun fiyata teklif etti. Ayrıca acente sayesinde Sompo Sigorta da benzer kapsamı daha uygun bir primle teklif ettiler. 8 metre teknem için yaklaşık 564Eur civarında teklif edildi.

Saygılarımla,
*

S. A.

« Yanıtla #21 : Şubat 22, 2021, 14:44:26 »
Tekne sigortası konusunda Hakan Zorlu'ya danışın derim. Çok eski sigortacı ve yelkencidir, tekne sigortalarını sigorta firmalarından daha iyi bilir.
*

U. A.

« Yanıtla #22 : Mart 02, 2021, 18:51:34 »
Tekne sigortası konusunda Hakan Zorlu'ya danışın derim. Çok eski sigortacı ve yelkencidir, tekne sigortalarını sigorta firmalarından daha iyi bilir.

Bilgi için teşekkür ederim.
*

Ö. Ç.

« Yanıtla #23 : Mart 19, 2021, 11:44:58 »
Kaptanlar merhaba,
2. el tekneyi alırken sigorta devroluyor mu, yoksa yeni sahibinin yaş-tecrübe vs. durumuna göre farklı bir fiyat mı çıkıyor ?
Aylık 500-700 TL bir maliyet var sanırım ?
*

R. E.

« Yanıtla #24 : Mart 19, 2021, 15:54:29 »
Kaptanlar merhaba,
2. el tekneyi alırken sigorta devroluyor mu, yoksa yeni sahibinin yaş-tecrübe vs. durumuna göre farklı bir fiyat mı çıkıyor ?
Aylık 500-700 TL bir maliyet var sanırım ?

Sahip değiştirdiğinde eski sigorta sona eriyor. Yeniden, yeni donatan adına sigortalamanız gerekiyor. Bir şeye dikkat edin, tekne 20 yaşından büyük olduğunda sigortalamada sıkıntı çıkabiliyor. Bazı firmalar yapmıyor(du).

*

S. İ.

« Yanıtla #25 : Aralık 10, 2023, 15:18:10 »
Merhaba Korsan Arkadaşlar,
Satın alma aşamasında olduğum bir tekneye sigorta bulmakta zorlanıyorum. Sizlerin benzer bir tecrübesi varsa faydalanabileceğimi düşünüyorum.
1. Tekne Atina yakınlarında karada
2. Tekneyi ŞAHSIM ADINA yabancı bayrak olarak kaydettirmek istiyorum.
3. Ben Türk vatandaşıyım ve Türkiye’de ikamet ediyorum.
4. Teknede yapılacak işler olduğundan bir kaç ay daha şu anda olduğu yerde karada kalmak zorunda. Yani hemen Türk limanına getiremiyorum.

İzmir’de uzun yıllardır çalıştığım acentam, sigorta şirketinin eksper göndermesi gerektiğini ve tekne yurtdışında olduğundan mümkün olmayacağını bildirdi.

Yurtdışından sigorta arayışımda ise Türkiye’de mukim Türk vatandaşı lehine sigorta yapılmadığını öğrendim.

Yurtdışı şirket kurarak problemi aşabilirim ancak gelecekte olabilecek veraset problemleri nedeniyle bu yola gitmek istemiyorum.

Bu konuda fikir sahibi olan korsanlardan yardım bekliyorum. Sevgiler
*

E. D.

« Yanıtla #26 : Aralık 10, 2023, 15:40:53 »
  Hoş geldiniz. Tekneyi şirket üzerine almanızı tavsiye ederim. Şahsa kaydedilmiş tekneyle Türkiye'ye giremeyebilirsiniz. Bir şekilde girerseniz de daha sonra yüksek ceza ödeyebilirsiniz. Tekne almak ve sigorta ettirememekten başka sizi tanıyabileceğimiz bir şeyler yazarsanız ve bir de fotoğraf eklerseniz Gezgin Korsanlar sizi daha çok sever Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

S. İ.

« Yanıtla #27 : Aralık 10, 2023, 16:06:36 »
Hoşbulduk Erdal Korsan, aslında bu gruba yabancı değilim ama uzuuun blr ara oldu maalesef.
Fenerbahçe Dalyan’da büyümüş bir deniz çocuğuyum. 65. yaşımın içindeyim. Kadıköy Maarif, Boğaziçi İşletme mezunuyum. Çocukluğum denizde ve kayıklarda geçti. 2002 yılından bu yana bir kaç tekne değiştirdim.

Türk vatandaşının yabancı bayraklı tekne ile Türk sularında dolaşamayacağını bilmiyordum. Internette bu konuya bakmıştım ancak ilgili bir şey bulamamıştım. Açabilir misiniz?

Sanırım şirket kurmam gerekecek bu durumda.

Cevap için teşekkürler, sevgiler
*

E. D.

« Yanıtla #28 : Aralık 10, 2023, 19:59:22 »
  Teşekkürler, tekrar hoş geldiniz. Türk vatandaşları şu anda yabancı bayraklı bir tekneyi yabancı bayrakla şahıs üzerine kaydedebilir. Kaydı yapacak, yani bayrağını çektirecek ülke açısından bir sorun yok (İngiltere açısından olabilir, sanıyorum oturma izni olmayana şahıs üzerine kayıt da yapmıyor.) Ancak Türkiye sularına girişte gümrükte sorun yaşıyorsunuz. Bunun istisnası çifte vatandaş olmak veya bayrağını taşıdığınız ülkede oturma izninizin olması. Yoksa şirket kurmak en garantisi. Kurun şirketi rahat edin. Bu konuda forumda açılmış bir çok başlık var. Son günlerde açılan bir konu başlığının linkini ekliyorum. Kolay gelsin. Benim de yurt dışından tekne alma planlarım var. Deneyimlerinizi burada paylaşırsanız bize de katkısı olur.
*

S. İ.

« Yanıtla #29 : Aralık 10, 2023, 22:50:59 »
Teşekkürler, süreç ilerleyince burada anlatacağım.