0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Ynt: Tekne neden çeker?
« Yanıtla #15 : Ağustos 29, 2010, 19:50:43 »
Pervanenin dönüş yönüne göre tekneler özellkle tornistanda bir tarafa veya diğer tarafa çekerller. İleride bu çok belli olmaz çünkü tekne yol yapmaya başlamasa bile üzerinden su geçtiği için dümen tekneyi kontrol eder. Tornistanda ise pervane suyu dümen palasının üstünden geçmez bu nedenle tekne yol yapana kadar dümen dinlemez. Pervane çekmesini en aza inidirbilmek için dümeni düz tutarken tornistan verin, kıçının iskeleye gideceğini bildiğinize göre manevra yaparken teknenin başını tornistanda gitmek istediğinz yönünü biraz daha iskelesinde bırakın, böylece kıçının atması ile rotanıza girersiniz. Tekne tornistanda gitmeye başlayınca gazı azaltın. Böylece dümen dinleme kolaylaşır.Tekne yol yaptıkça dümen daha çok kontrol edecektir.
« Son Düzenleme: Ağustos 29, 2010, 19:51:32 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »

*

C. P.

« Yanıtla #16 : Ağustos 29, 2010, 22:00:27 »
orhan korsanım pala ve pervane arasındaki mesafe ne olmalı ?

*

A. Ç.

« Yanıtla #17 : Ağustos 29, 2010, 22:05:40 »
Pervane tekne ortasına ne kadar yakınsa tornistanda çekme o kadar az olur. Pervanenin yana verdiği su ortaya yakın olduğu için kol boyu kısalır ve moment azalır. Bu nedenle S drive teknelerde çekme yok denecek kadar azdır.

*

A. S. E.

« Yanıtla #18 : Ağustos 30, 2010, 00:40:31 »
Evet bende merak ediyorum,tekne boyuna göre pala - pervane mesafesini veren bir standart varmı acaba?

*

H. Z.

« Yanıtla #19 : Ağustos 30, 2010, 02:58:23 »
Ömerim korsanım, şükretmek istiyorsan geliver Maşallah'a. NDümeni nereye kıvırsan, çevirsen ve hatta kassan kıç sancak baş iskeleye gider. Dümen dinlemeyenin hası bende. Geliver bir tecrübe et sonra eminim kendi kayığında tornistanda tapacaksın. Beklerim, likitler benden, "tornistanda benden beterleri varmış" diye kendi tekneni sevmen senden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #20 : Ağustos 30, 2010, 08:40:21 »
Standartlar konusunda iyi olan bir kaç kitabı karıştırdım. Böyle bir ölçü standardı yok. Olmasını da fazla beklemiyordum. Şaft pervane arasında limitleyici bir açıklık olsaydı S drive hiç bir zaman piyasaya çıkamazdı.
*

O. B.

« Yanıtla #21 : Ağustos 30, 2010, 14:48:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Evet bende merak ediyorum,tekne boyuna göre pala - pervane mesafesini veren bir standart varmı acaba?
"Teknemizin Motoru ve Pervanesi Dogru mu?" baslikli yaziya bir bakin.
*

C. D.

« Yanıtla #22 : Ağustos 31, 2010, 00:19:49 »
tornistan denemesine bende beklerim:)Uff bide bordadan gelen 3-4 hava varsa yemede yanında yat aşk olsun kafayı tutana....
« Son Düzenleme: Ağustos 31, 2010, 00:20:56 Gönderen: Cihan Devcan »
*

m.

« Yanıtla #23 : Ağustos 31, 2010, 02:16:06 »
Ömerim korsanım, şükretmek istiyorsan geliver Maşallah'a. NDümeni nereye kıvırsan, çevirsen ve hatta kassan kıç sancak baş iskeleye gider. Dümen dinlemeyenin hası bende. Geliver bir tecrübe et sonra eminim kendi kayığında tornistanda tapacaksın. Beklerim, likitler benden, "tornistanda benden beterleri varmış" diye kendi tekneni sevmen senden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
tornistan denemesine bende beklerim:)Uff bide bordadan gelen 3-4 hava varsa yemede yanında yat aşk olsun kafayı tutana....

alın bi yoğurt kabı rahat edin ... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
bana da dua edersiniz kurtardın bizi diye....Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #24 : Ağustos 31, 2010, 09:31:15 »
teknede olmadığım için henüz deneme imkanım olmadı tabi, ama haftasonu mutlaka deneyeceğim ama tahmin ediyorum Ahmet Çelenoğlu abimin söylediği gibi yol verip, gaz kesince problem bitecek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. D.

« Yanıtla #25 : Eylül 02, 2010, 00:12:10 »
Ulen mehmet abi; bi tornistana tahtacıları sattın hemen:)
*

m.

« Yanıtla #26 : Eylül 02, 2010, 03:33:19 »
Ulen mehmet abi; bi tornistana tahtacıları sattın hemen:)

Ne münasebet Cihan Kardeşim benim... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tornistan ın ne kadar zor olduğunu Hakan Z ile sen itiraf ettiniz... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tahtacıları satarmıyım hiç.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

aksine tahtacılara iyi davranmak lazım bence....  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #27 : Eylül 11, 2010, 21:58:13 »
Pervanenin dönüş yönüne göre tekneler özellkle tornistanda bir tarafa veya diğer tarafa çekerller. İleride bu çok belli olmaz çünkü tekne yol yapmaya başlamasa bile üzerinden su geçtiği için dümen tekneyi kontrol eder. Tornistanda ise pervane suyu dümen palasının üstünden geçmez bu nedenle tekne yol yapana kadar dümen dinlemez. Pervane çekmesini en aza inidirbilmek için dümeni düz tutarken tornistan verin, kıçının iskeleye gideceğini bildiğinize göre manevra yaparken teknenin başını tornistanda gitmek istediğinz yönünü biraz daha iskelesinde bırakın, böylece kıçının atması ile rotanıza girersiniz. Tekne tornistanda gitmeye başlayınca gazı azaltın. Böylece dümen dinleme kolaylaşır.Tekne yol yaptıkça dümen daha çok kontrol edecektir.

Ahmet Çelenoğlu ağabeyim; verdiğiniz bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır. Sayenizde dün marinadaki yerime tek seferde bir profesyonel gibi yanaştım, artık kafam çok daha rahat.
*

A. Ç.

« Yanıtla #28 : Eylül 11, 2010, 22:09:21 »
İşe yaradıysa ne mutlu bana, anlaşılıp uygulanınca kolay olduğu ortaya çıkıyor.
*

A. Z.

« Yanıtla #29 : Eylül 11, 2010, 23:06:36 »

Pişti olmam nedeniyle sildim...
« Son Düzenleme: Eylül 11, 2010, 23:12:36 Gönderen: Abdullah Zöngür »