Gezgin Korsan

Makine Dairesi => Teknik Bilgi ve Fikir Alışverişi => Konuyu başlatan: Hakan Zorlu - Ocak 02, 2020, 08:11:52

Başlık: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Hakan Zorlu - Ocak 02, 2020, 08:11:52
Naviga Dergisinin Aralık 2019 sayısında çıkan "Tekne içi minik otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV, müzik ve vs. gibi kolaylıkları teknemizde nasıl kullanabiliriz" yazımı ekte paylaşmak istedim. Umarım faydası olur..

Efenim,

Uzun zamandır, yani tam beş yıldır barınaktaydı bizim S/Y Maşallah sefinesi. Ben nedense barınak hayatını sevemediğimdem ne geldim, ne gittim tekneye. Sonuçta biraz değil bayağı bir bakımsız kalmış kayık. Tam Burhaniye Marina ile anlaşacakken bizim Kenan usta çeliverdi aklımı Setur Yalova’da karadayken. Neyse; işin özü Yalova Marina’yla tüm Gezgin Korsan’ların lehine olacak nefis bir fiyat ve nefis şartlar ile  bağladık kayığımızı Setur Yalova Marina’ya. Sonuçta barınaktan küsen aile gelmeye başladı tekneye. Asıl önemlisi ise; beni beş yıl boyunca tekne sahalarından uzak kaldığımda teknoloji bayağı bir gelişmiş.

Bizim Kerim Dişbudak kafama girdi, bu WiFi prizleri anlattı, anlatmaz olup kafamı karıştırmayaydı ama akıllı priz ötesiymiş bunlar. Hani yanında üç metreden kumandalı değil, taa Amerika’da, Japonya’da dahi olsa internete bağlı ise açıp kapayabiliyorsun bunları.

Aşağıdaki maddeler altında kendi becerebildiğim birkaç detayı paylaşmaya çalışacağım sizlerle.

1-   Teknede interneti sağlamak
2-   TV, Müzik işlerini internetten sağlamak
3-   WiFi Priz
4-   IP Kamera ile tekne içi gözlemleme, elektrik panosu voltajı vs. görme.
5-   Devre açıp – kapama rölesi
6-   Redresör, buzdolabı gibi cihazları uzaktan kumanda edebilme ve zamanlama.
7-   “Abii ne güzel 10 numara iş yaptık” şeklinde kendimi övüp durma.. ??

1- Internet    İlk ve en önemli nokta bu işte! Marina size WiFi için kullanıcı adı ve şifre vermişse ne güzel. Ama o internet ağına bağlanmak için TC kimlik, mail, telefon vs. gibi bilgilerle katılmanız zorunlu kılınmış ise kendi teknenizde kendi internetinizi yaratmanız şart olur. Neden mi? Çünkü, bu günün şartları ile bu akıllı cihazlar yukarıdaki verileri devamlı sağlayamadıkları ve doğrulayamadıkları için bu tarz güvenli genel internet sağlayıcılarına (marina vs.) bağlanamaz. Bunu aşmanın yolu aslında çok zor veya karmaşık veya pahalı da değil. İlk el ya da ikinci elden ve bir çok alışveriş sitesinde satılan Mobil WiFi cihazlar artık oldukça makul rakamlara  satılmakta.
(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_1.jpg)
Ben ikinci elini 100₺ gibi gayet makul bir fiyata aldım. Mobil WiFi hazırsa şimdi bir servis sağlayıcıdan mobil internet edinmek kalıyor. WiFi priz ve IP cam size günün şartları ile ancak (kamera her dakika açık kalmayacaksa) maksimum ve o fazlası ile 1Gb tüketim sağlar. Üzeri tüketimleri TV, müzik için ne gerekirse onun için kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlemenizi tavsiye ederim. Aşağıda anlatacağım üzere, ben tüm görsel, işitsel ya da navigasyon ihtiyaçlarımı internet üzerinden sağlıyorum. Buna Navionics ve Marine Traffic de dahil. Bunun için interneti limitsiz bir taşınabilir paket satın aldım. Ayrıca tüm bu uygulamaları teknede TV üzerinden büyük ekrandan da izleyebiliyorum. Internet çekiyorsa Tüm radyo ve TV kanalları da elinizin altında.  Yukarıda da dedimdi ya, tekne içi internetinizi sağlarsanız binlerce uygulama ile hem RadyoGezginkorsan.org dinleyin, hem TV seyredin, hem müzik dinleyin. İş minicik bir cihazla çözülüyor.2- Akıllı Priz   Bu WiFi akıllı prizler bildiğiniz annemizin, babamızın “kablolu 3’lü priz” diye adlandırdığı prizlerin biraz daha hallice ve zeki olanı, hatta dikkatli bakmazsanız ayırt dahi edemezsiniz.


(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_2.jpg) 


Benim satın aldığım ise üç topraklı 220V, dört adet de 5V USB port girişli. Şimdilik tüm dört USB portun toplam paylaşımlı 2.1A gücünde ama sanrım yakında Qualcomm 3.0 veya daha yeni teknolojileri de destekleyeceklerdir. 2019 yılı Ekim ayı fiyatıyla 159?. Bu cihazı şu anda dünyadaki en yaygın akıllı yönetim programı olan “Smart Life” ile uyumluluğu sayesinde kolayca Android veya iOS işletim sistemli akıllı mobil cihazınıza  tanıtabiliyorsunuz. Smart Life uygulaması cihazınızı tanıyıp menüsünde size cihazınızın ara yüzünü aynen aşağıdaki gibi getiriyor. (Bu arada siz priz veya USB girişlerine, daha rahat hatırlamak için istediğiniz ismi verebiliyorsunuz.)

(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_3.jpg) 


Cihazın diğer ve aslında en önemli özelliği ise, onlarca senaryo veya zamanlama ayarı yapabilmenize olanak sağlaması. Yani; akıllı prizin bulunduğu coğrafi bölgeyi işaretlerseniz, o bölgede “gün batımında çalıştır, gün doğumunda durdur”, “hava sıcaklığı 10 derece olduğunda çalıştır, 20 derece olduğunda durdur”, nem veya basınç gibi girdileri vererek veya  22:00 çalıştır, 23:00 durdur gibi sayısız programla cihazınızı yönetebilirsiniz.

Örneğin benim teknemin içi sirkülasyon yapan vantilatör programım aşağıdaki gibi;


(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_4.jpg)(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_4a.jpg)(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_4b.jpg)


Uzaktan Kumanda Etmek ve İzlemek


3-   Buzdolabını çalışır bırakmıyorsanız, yine bu priz sayesinde tekneye gelmeden önce uzaktan çalıştırmak için basit bir röle kullanıyoruz. Şöyle ki; röleyi akıllı prizden tetikleyerek sigorta panosundaki buzdolabı ucuna girip buzdolabımızı çalıştırıyoruz.   (Buzdolabı kapalı kaldığında kokmaması için satılan çok ucuz maliyetli, pille çalışan ozon ve ionizer özellikli cihazlar mevcut)

(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_5.jpg)   


4-Kamera: Ortalama 200₺ civarında bulabileceğimiz IP kameralar ile teknemizi 7x24 izlememiz mümkün. Bu kameralardan birini ben tam sigorta panosunun karşısına yerleştirdim. Bu sayede pano üzerindeki göstergeleri denetleyebiliyorum. Kameranın ayrıca yukarı aşağı 90 ve 355 derece de sağa-sola dönme özelliği mevcut. Bu kameralar ayrıca hareket algıladığında cep telefonu aplikasyonu üzerinden size uyarı da yollayabiliyor.

(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_7.jpg)(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_6.jpg)

5- Televizyona görüntü aktarma: Hemen hemen tüm mobil cihazların artık bir mini ya da mikro HDMI çıkışları mevcut. Tablet ya da telefonunuzda HDMI çıkışı yoksa 100₺ civarında bir kablosuz görüntü aktarma cihazı işinizi kolaylıkla görecektir. Tek yapmanız gereken cihazı TV HDMI girişine bağlamak ve telefonunuzdan görüntüyü aktarmak. Görüntü aktarma işi yalnızca TV veya film için değil ben Navionics’i de televizyona aktarıp 22 inchlik bir chart plotter olarak kullanıyorum.


(https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Otomasyon_8.jpg)

Yukarıdaki örneklere pek çok ekleme veya pratik çözümler daha eklenebilir. Onca para gömdüğümüz teknelerimizde teknolojinin gelişmesiyle bundan iki sene evvel inanamayacağımız teknolojik çözümler şimdi 3 kuruş 5 paraya istediğimizden fazlasıyla hizmetimizde.

Yukarıdaki fikirler kesinlikle amatör amaçlıdır ve kendi teknemde uyguladığım sizlerle paylaşmak amaçlı fikirlerimdir. Bunun çok daha akıllı ve üst seviyeleri için profesyonellerden yardım alabilirsiniz.** Naviga Dergisi Aralık 2019 Sayısı Yazı PDF linki için Buraya Tıklayınız.. (https://www.gezginkorsan.org/images/Hakan_Zorlu_Naviga_Tekne_Ici_Otomasyon.pdf)
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Mert Özyapan - Ocak 02, 2020, 08:46:05
Hakan eline sağlık.
Ben de baş tarafa Wifi minik bir kamera bağladım. Tek olduğum zamanlarda zincir atarken toplarken havuzlukta
tablet yada cep telefonundan zincirin durumunu izleyip dümen hareketlerini ona göre yapıyorum.

Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Hakan Zorlu - Ocak 02, 2020, 08:49:41
@Mert Özyapan, foto paylaşır mısın abi, nasıl bir kamera sendeki?

Bu arada; @Selim Gömeç korsan bissürü şeyler sipatiş etmişti otomasyonla ilgili. Yazar sanırım.
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Mert Özyapan - Ocak 02, 2020, 09:37:51
Hakan Çin sitelerinden 3 kuruşa deneme için aldığım bir kamera


resim yüklemeyi beceremedim
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Mert Özyapan - Ocak 02, 2020, 09:41:29
aynı zamanda senin kameranın aynısından da var.
ben geçen sene teknede resmini yolladığın mobil wifi nın aynısını yaz boyu kullandım. yaz sonu çalışmamaya başladı. sanırım nemden bazı yerleri oksitlenmişti. temizledim. tekrar devam.
nemden korumanız gerekli cihazı.
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Melih Altıntaş - Ocak 02, 2020, 10:14:15
Hakan bey çok yararlı bir çalışma olmuş. PDF eki indirdim arşivime aldım.
Bu tablet veya telefondan, televizyona görüntü aktaran cihazda görüntü kalite kaybı veya aralıklı kesinti oluyor mu?

Emeklerinize sağlık.  1w5ey8 1w5ey8 1w5ey8
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Özgür Ökten - Ocak 02, 2020, 10:49:42
Hey Maşallah Maşallah Maşallah!  1w5ey8

Güzel bir sistem kurmuşsun, biraz daha ilerlersen tekneyi de uzaktan kumanda edip otonom yelken yapan tekne olayına giriş yapabilirsin!  t*"y+
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Hakan Zorlu - Ocak 02, 2020, 12:03:28
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu tablet veya telefondan, televizyona görüntü aktaran cihazda görüntü kalite kaybı veya aralıklı kesinti oluyor mu?

Melih bey,

Ben çok yakından kullanıyorum sorun yaşamadım. Fakat telefon veya tablet uzaklaşırsa kalite düşüyor. O yüzden genelde kablo ile bağlıyım.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
otonom yelken yapan tekne olayına giriş yapabilirsin!  t*"y+

Taş kafama geldi  :o
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Eyüp Oğan - Ocak 02, 2020, 13:50:05
Hakan eline sağlık, çok faydalı ve anlaşılır bir yazı olmuş.. :-*
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Ümit Özdoğan - Ocak 02, 2020, 15:29:47
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hey Maşallah Maşallah Maşallah!  1w5ey8

Güzel bir sistem kurmuşsun, biraz daha ilerlersen tekneyi de uzaktan kumanda edip otonom yelken yapan tekne olayına giriş yapabilirsin!  t*"y+

Özgür kaptan,

Volvo penta göstergelere gelen multilink kabloya araya girip NEMA2000 çevirerek Raymarine vs'ye data veren kablolar var.
Hatta volvo kendisi Easy connect interface diye çıkartmış, bluetooth'tan telefona da data aktaran versiyon çıkartmiş.

Kablo olanlar da ucuz değil. Volvo'nunki hepten pahalı.

Bunun ucuz versiyonu var mı bir yerlerde? Ya da sen yapıversene bize bir şeyler da takalım kullanalım.  :D

https://www.volvopenta.com/marineleisure/en-en/for-owners/parts/accessories/easyconnect.html
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Özgür Ökten - Ocak 02, 2020, 16:05:48
Bu NMEA2000 arabirimi 80'lerin ortalarında otomotiv sektöründen kullanılmaya başlanmış (CAN (Controller Area Network)), çook sonradan tekne dünyasına apartıldı.. Kesin otomotiv camiasında binbir uygulama, sensör, kontrol vb. vardır. kablo konnektör uydurmak gerekir.

Bu kontrol işleri en kolay kısmı. (ki böyle bir network bağlantısı da olmadan, elektromekanik uzaktan kumandalı aparatlarda (uzaktan kumandalı oyuncaklar gibi) gaz, vites ve dümen kontrolü sağlanabilir.. devir, ısı vb ölçülüp iletilebilir..)

zor kısmı (otonom olmasını sağlayacak) çevredeki diğer unsurları (gemi, kıyı, dalga vb.) algılayıp buna göre kendini ayarlaması ve karar vermesi. (Makine DÇÖT öğrenmeli, kural tanımaz kaptanları tanımalı, sintinede su algılayınca panik yapmayı bilmeli..)

Hakan halledicek, bekliyoruz.. :)
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Hakan Varal - Ocak 03, 2020, 15:18:18
Hakan abi
Eline sağlık çok faydalı bilgi olmuş.  :-*  1w5ey8
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Emin Alp Alayunt - Ocak 04, 2020, 13:03:17
Bir konuya dikkat edin, sim kart lı olan kamera modelleri bir süre sonra BTK tarafından IMEI meselesi yuzunden durduruluyor. Ben sim kartlı modem kullanıyorum Türkiyeden aldım sorun olmuyor.
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Hakan Zorlu - Ocak 04, 2020, 19:53:52
Evet Alp abi, o yüzden ben de wifi ip cam tercih ettim. Türkiye'de IMEI kaydettirmek 1.500₺ oldu çünkü :)
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Özgür Ökten - Ocak 05, 2020, 11:36:32
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Evet Alp abi, o yüzden ben de wifi ip cam tercih ettim. Türkiye'de IMEI kaydettirmek 1.500₺ oldu çünkü :)
Sen Türkiye'de yaşadığını unuttun herhalde, hangi vergi sabit kalırmış!?
O 1500TL olan haraç 2020 yılında %22.58 oranında zamlı (fiyat ayarlamalı!) 1.838TL olarak uygulanıyor!  >:(
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Recep Ertürk - Ocak 05, 2020, 12:23:20

Marina, barınak gibi yerlerde değil ama alargada şart.
Edineceğiz mecbuur  ;D (yalan dünya'daki vasfiye teyze gibi oldu)

Teşekkürler..
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Ali Hakan Öztahtacı - Ocak 11, 2020, 18:06:46
Vınn modem mevcutta var ve uzun süredir kullanıyorum. Paketim kullandığın kadar öde.

Şimdi Hakan beyin bahsettiği bu akıllı çoklu prizden de aldım. Tekne içi kamera alacağım, alternatif çok.

Ancak, tekne dışı için (tercihen bataryalı) bir wifi kamera öneriniz varmıdır ?
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Hakan Zorlu - Ocak 11, 2020, 18:39:28
Su geçirmez IP kameralar var fakat bataryalı olana hiç rastlamadım. Kameralar aslında 5V 0.2A. Batarya uygulanabilir mi acaba¿
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Özgür Ökten - Ocak 12, 2020, 14:36:20
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Su geçirmez IP kameralar var fakat bataryalı olana hiç rastlamadım. Kameralar aslında 5V 0.2A. Batarya uygulanabilir mi acaba¿
olmaz mı olur tabi..
su geçirmez bir kutu içine bir akü ve şarj devresi (regülatör), tepesine küçük bir güneş paneli. bitti gitti..
(https://cdn.instructables.com/F6T/JRW5/JPN3MZSU/F6TJRW5JPN3MZSU.LARGE.jpg?auto=webp&&frame=1&width=1024&fit=bounds)

alibabadan filan aşağıdaki gibi solar paneli kendi üstünde bir kamera da bulunabilir;
(https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1v4QNX2WG3KVjSZFPq6xaiXXaQ.jpg_q50.jpg)
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Ali Hakan Öztahtacı - Ocak 12, 2020, 20:48:51
[/img]Teknosa'da Mobby markalı bir ürün buldum, ama yurt dışında satılan başka bir markanın kopyası gibi duruyor, ambalaj vs çok basit ...
Fiyatta yüksek, test edeyim dedim ama Teknosa ambalaj açılırsa iade kabul etmiyor, kararsız kaldım ...


(https://i.postimg.cc/CRXKVFN4/Ekran-Resmi-2020-01-12-20-49-44.png) (https://postimg.cc/CRXKVFN4)
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Hakan Zorlu - Ocak 15, 2020, 22:33:44
Bu gün ofise de kurdum wifi priz sistemini.

155 - 340 Liraya kadar aynı ürün fiyatı var.

Şimdi eve nasıl evde ankastre iş yapıp akıllı ev yapalım diye kafa patlatıyorum.
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Alper Bahceliler - Ocak 29, 2020, 13:18:50
Hakan Kaptan Merhaba,

Ben evde Shelly 1 (https://shelly.cloud/shelly1-open-source/) isimli ürünü kullanıyorum, farklı çeşitleri de mevcut. Direk duvardaki priz ya da ışık anahtarının arkasına sığıyor.

Bu cihaz teknelere de uygulanabilir çünkü 12v desteği de mevcut.
Bunları yönetebilmek için de Raspberry Pi'ye Home Assistant (https://www.home-assistant.io/) kuruyorum. Böylece cep telefonunda programıyla ya da iOS'da siri ile kumanda edebiliyorum.


Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu gün ofise de kurdum wifi priz sistemini.

155 - 340 Liraya kadar aynı ürün fiyatı var.

Şimdi eve nasıl evde ankastre iş yapıp akıllı ev yapalım diye kafa patlatıyorum.
Başlık: Ynt: Tekne içi uzaktan otomasyon; kamera, redresör, buzdolabı, TV uzaktan kontrol
Gönderen: Cüneyt Morten - Şubat 05, 2020, 13:49:13
Merhaba
Teknede mobil uygulama üzerinden takip edebildiğim alttaki kamerayı kullanıyorum.  4G modem wifi'na bağlı şekilde çalışıyor. Üzerindeki pili yaklaşık olarak üç aydır şarj etmedim.  Biminin kromlarına bir aparatla taktım, yağmur vs iş yapıyor.  Motion-detect açık tekne çok sallanırsa mobil uygulamaya uyarı gönderiyor.  Aliexpress ten getirttim.  Belki daha iyi modelleri de çıkmıştır.
 (https://i.ibb.co/4TKM315/came.jpg) (https://ibb.co/4TKM315)  (https://i.ibb.co/3kNdNND/tekne-outdoor.jpg) (https://ibb.co/3kNdNND)