0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Tekne havalandırma
« : Eylül 05, 2018, 18:56:07 »
Merhaba,

Teknemde 2 adet Eberspacher Airtronic ısıtıcı mevcut. Bu ısıtıcıların kumanda panellerinin programlanabilir özellikli, uzaktan kumandalı, telefonla kumandalı gibi farklı özellikde olanları var.

Mevcut paneli programlanabilir kumanda paneli ile değiştirip özellikle kışın tekneye gidemediğim zamanlarda (İstanbul-Marmaris) otomatik havalandırma ve rutubet önleme gayesiyle , haftanın belirli günlerinde ve belirli zaman aralığında programlayarak (örneğin; pazartesi ve perşembe, saat 9-10 arası gibi) ısıtma yada sadece fan fonksiyonunu ayarlamak üzere mevcut ısıtıcımı kullanmak fikrindeyim. Teknemde güneş panellerim de mevcut. Akü problemim de olmayacak.

Eberspacher ısıtıcıların güvenlik donanımlarıda var, yani yakıt, ateşleme arızaları, aşırı ısınma vb sorunlarda cihaz otomatik kapanıyor.

Aramızda benzer yöntem kullananlar varmıdır?
Sizce randıman alabilirmiyim?
Aklıma gelmeyen muhtemel sorunlar neler olabilir?

Deneyimli arkadaşların yorumları için şimdiden teşekkürler.
*

Çevrimiçi Ahmet Çelenoğlu

• * Gezgin Korsan
  • 8.517
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
Ynt: Tekne havalandırma
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2018, 19:42:49 »
Havalandırma teknede sürekli olmalıdır. Küf oluşumu kısa sürede ortaya çıkar ve çıktıktan sonra o küf ortadan kalkmaz. Pasif olarak manika vs gibi önlemlerle tekne içi sürekli havalanacak halde olmalıdır.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
*
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2018, 21:35:49 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Teknemde iki adet bu havalandırmadan mevcut ... yeterli olmayacağını düşündüğüm için ekstra fikir üretmiştim.
*

Çevrimiçi Ahmet Çelenoğlu

• * Gezgin Korsan
  • 8.517
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Sosyal Ağ Hesapları
    • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
« Yanıtla #3 : Eylül 06, 2018, 08:08:59 »
Bu tür havalandırmalar düşündüğünüz gibi az gelebilir. Teknelerde elektrik kaynağı artııkça doğal havalandırmalar oldukça azaldı.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.