0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ç.

Tekne altı..
« : Temmuz 25, 2019, 21:50:49 »
Watsapta bir korsan arkadaş diyor ki..

Araştırmış..

“ Zehirli vurmazsan Osmos oluşur..yalan..
Bir iki mil yavaş gideyim..ben yarışçı değilimki..neden zehirliyle denizleri balıkları zehirliyeyimki..neden boyacıları firmaları ustaları marinayı çek indir zengin edeyimki..neden bir işe yaramayan boyalarla katkat teknemi ziyan edeyimki..
Arada bir altına girer süngerle bişeylerle barnikılları temizlerim sırf tekne temiz görüksün diye..yıllardır da kullanmıyorum kullanmıcam”

Doğru mu bu?
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2019, 21:51:57 Gönderen: Serdar Çırak »

*

A. Ç.

Ynt: Tekne altı..
« Yanıtla #1 : Temmuz 25, 2019, 22:55:07 »
Zehirli boya ile ozmozun hiç ilişkisi yoktur. Vursanız da vurmasanız da suyun gövdeye girişinde değişiklik olmaz.

Denize çıkmadan önce teknenin altını temizlemeyi kabul ederseniz zehirli vurmaya gerek yoktur ama denize her hafta veya en azından 15 günde bir çıkmıyorsanız tutunan cankıkar o kadar çok büyürler ki süngerle değil spatula ile girişseniz bile zor temizlenirler. Bu kadar sıkı kazınmak isteyen kabuklar sonunda kendileri ile birlikte asıl koruyucu oloan jelkot tabakasını da koparıırlar. Ayrıca bu tutunan canlıların arasına hareketli, böcek gibi canlılar da yerleşir ve siz kazıdıkça sizin vücudunza sığınırlar. En sinir bozucusu kulağınızın içine girip kulak zarı üzerinde yürümeleridir. İnsanı gerçek anlamda çıldırtabilir. En kötü zehirli boya bile en azından bir sezon teknenin altını temiz tutar.   Bir iki mil yavaş gitmek 7 knot hız yaptığınızı düşünürsek %25-30 kadar fazla yakıt yakmanız demektir.  Gecikme nedeni ile keyfiniz kaçmasa bile cebinizin zarar göreceği kesindir. Yelkenle giderim diye düşünüyorsanız, rüzgar bedavadır ama rüzgarı kullandığınız yelkenler belki de yakıt giderinden pahalıya gelir Yakıta veya yelkene harcayacağınız parayı, marinaya, ustaya, boyaya harcayın, hem eziyet çekmeyin hem de kar ediyorum derken zarar etmeyin.

*

C. K. Ş.

« Yanıtla #2 : Temmuz 25, 2019, 23:01:48 »
Ben tatmin oldum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 26, 2019, 00:41:25 »
Acaba ortaboy (10-12m)teknenin karaya alma boya ve usta patası şuan ne kadardır..

*

S. Ş.

« Yanıtla #4 : Temmuz 26, 2019, 00:55:39 »
5lt boya  600
2lt astar  300
işçilik     1000
tutya       150 

ortalama yazdım

*

B. S.

« Yanıtla #5 : Temmuz 26, 2019, 11:11:08 »
Semih korsanım, tahmini olarak bu boyutlara sahip bir kayığın işçiliğini kendimiz yapmaya kalkarsak kaç gün sürer?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Temmuz 26, 2019, 11:40:18 »
Çekildiği gün alt yıkama ve zımpara, ertesi gün astar, yoklama macunu ve macun üstüne tekrar astar, ikinci gün bir veya iki kat zehirli, üçüncü gün sivri köşelere ve palaya üçüncü kat, atarken destek yerlerine zehirli boya. Aslında ilk kattan sonra destek yerlerini değiştirip olduğu yerde zehirli atılması daha doğrudur. Herhangi bir zaman, örneğin boya katı kururken tutya bağlanır. Salmada paslanma varsa salmanın temizlenmesi ve epoksi yapılması gerekebilir, bu işlem de süreyi uzatır.
*

S. Ş.

« Yanıtla #7 : Temmuz 26, 2019, 11:52:19 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Semih korsanım, tahmini olarak bu boyutlara sahip bir kayığın işçiliğini kendimiz yapmaya kalkarsak kaç gün sürer?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

3 gunde ortalama ,ahmet abi yazmış zaten  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2019, 11:53:31 Gönderen: Semih Sener »
*

B. S.

« Yanıtla #8 : Temmuz 26, 2019, 13:11:49 »
Ahmet abi teşekkürler detaylı anlatım için  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

O. S.

« Yanıtla #9 : Temmuz 26, 2019, 13:22:27 »
Mart ayında çıkarmıştım, 10,5 m (34 ft).
Çekme - atma - karapark: 2,400
Astar - boya - işçilik: 2,000
Tutyalar (2 adet): 380
Yer: Kaleli - Foça
Süre: işler 4. gün bitti ancak hava muhalefeti nedeniyle 2 hafta karada mahsur kaldım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Açıkçası Çeşme Marina' nın Ocak-Mart ayları arasında yaptığı kampanyaya denk getirebilseydim yine aynı fiyat olacaktı ve içim daha çok rahat edecekti
*

S. Ç.

« Yanıtla #10 : Temmuz 26, 2019, 13:35:18 »
5000 lira gibi bir masraf gözüküyor..ayda neredeyse 475 lira..
İkinci sene zaten zehirli falan kalmıyor..altına girip kazıyıp duruyorsun..
Zehirli sürmemenin tekneye zararı ne..çok bekletmeden kemikleşmeden kendin temizle..spatulayıda dikkatli sürki zedeleme..
Konu şuydu..zehirliyi neden süreyimki..kulağına midye kaçmasın diyemi..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mesela simi deki yerli teknelerin çekme atma yeri yok..bunlar nerede yapıyorlar o zaman zehirlilerini..öyle bir dertleri yok..çünkü sürmüyorlar..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yoksa bu iş,özel hastanelerin..sağlığınız için altıaydabir çekap yaptırın..reklamı gibi birşeymi..
« Son Düzenleme: Temmuz 26, 2019, 13:41:44 Gönderen: Serdar Çırak »
*

S. Ş.

« Yanıtla #11 : Temmuz 26, 2019, 14:40:21 »
bu nano tech boyadan kullanan var mı ?

3 yıl sonu

yıka gitsin yada dal temizle

*

S. Ç.

« Yanıtla #12 : Temmuz 26, 2019, 14:45:30 »
Bu iyiymiş.
*

A. Ç.

« Yanıtla #13 : Temmuz 26, 2019, 16:04:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
..... simi deki yerli teknelerin çekme atma yeri yok..bunlar nerede yapıyorlar o zaman zehirlilerini..öyle bir dertleri yok..çünkü sürmüyorlar..:..

Simi ana liman girişinin kuzeybatısında çekek yeri var. 
*

D. Y.

« Yanıtla #14 : Temmuz 26, 2019, 16:28:37 »
Serdar abi bizim yarış teknesinde zehirli yok. 3-4 gün suda hareketsiz bırak alt tutmaya başlıyor. Oldu boşluğuna geldi, denizde bıraktın. 10-15 günde kendi başına yapabileceğin bir temizliği geçiyor. Adam çağırıyorsun. Bir de pasta polish yapılıyor altına.

Tekne cuma denize iniyor, pazara kadar yarış vs seyir halinde, pazartesi sabah karaya çıkıyor. Alt yıkama yapılıyor. Bu senede yaklaşık 16 kez tekrarlanıyor.

Zehirli iyidir. O canlılara da teknene yapışıp yaşayabilecekleri ümidini aşılamazsın en azından Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap