Anket

Yabancı bayraklı tekne sahipleri... Hukuki düzenleme yapılırsa Türk bayrağına geçer misiniz?

Evet
Hayır

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. B.

Aldığınız tekne İspanyol Belurance 78 mi?

*

B. B.

Ynt: İkinci El Tekne İthali Yasak Mı? Yasal Mevzuat!!!
« Yanıtla #16 : Ocak 20, 2016, 08:39:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Peki tekneyi değilde şirketi almışsak ?

Transit Log mülkiyet değişikliği içermeyeceğinden sorun olmaz sanırım

*

M. B.

« Yanıtla #17 : Ocak 20, 2016, 11:50:06 »
Anladığım kadarı ile damga vergisi türkiye'de satışı yapılan yabancı bayraklı tekneler için. Örneğin ben İtalya'ya gidip bir tekne alsam  ve işlemlerimi oradaki notere yaptırsam, tekneyi de ABD'de şirket adına kaydettirsem, Türkiye'de bir damga vergisi ödemeyeceğim.

Yukarıdaki doğru ise, uygulamada şöyle olabilir: Tekne için çıkış alıır, sahibi sizi kaptan tayin eder, yurt dışına çıkarsınız, ABD kaydını daha önce yaptırmış olursunuz ama eski belgelerle çıkış yaparsınız, sonra yeni belgelerle ve gerekiyorsa yeni tekne adı ile giriş yaparsınız.

Bu örnek Türkiye'de satış anında damga vergisi ödenmemesi için uygun. Fakat bu sefer de İtayla mevzuatına göre damga vergisi veya farklı vergiler doğabilir. Bu işlem her ülkenin kendi iç mevzuatına göre farklılık gösterecektir.

Yine de, yurt dışında yaptığınız anlaşmaları Türkiye'de ibraz etmeniz gerekirse, sözleşmede de matrah belli ise bu matrah üzerinden binde 9,48 oranında damga vergisi tahsil edilir. Duruma göre damga vergisi gecikme faizi ile birlikte tahsil edilebilir.

*

A. Ç.

« Yanıtla #18 : Ocak 20, 2016, 12:31:21 »
Burada bir konu da sözleşmenin yapılması. Delaware satış sözleşmesinde bedel görünmesini talep etmiyor. Bedel yazılmamış bir sözleşme yapmakta yarar var. Sigorta bedeli veya değer biçme söz konusu olur mu, sorusu ise açıkta kalıyor.

*

A. Ş.

« Yanıtla #19 : Ocak 20, 2016, 18:18:22 »
Avrupa Birliğinde bu konu nasıl çözülmüş ? Bilgisi olan korsan varmı acaba ?
Satılık teknelerde KDV ödenmiş, ödenmemiş diye ayırımlar var.
Gümrük birliğine girmişken, niye aynı uygulama bizde de yapılmıyor. Onlar çok rahat ikinci el tekne alıp kendi bayraklarını çekebiliyorlar

*

Ü. G.

« Yanıtla #20 : Şubat 02, 2016, 11:51:27 »
Keşke size ayrıntı verebilsem.
Bildiklerim, yaşadığım süreçle sınırlı.
Moralinizi bozmak istemem ama hadi, rakam telaffuz edeyım:  Bana 1600 TL DV çıkarttılar. Satış Aralık 2015 te yapıldığı ama ben ödemeyi Ocak 2016 da yaptığım için tam DV tutarı kadar (1600 TL) de ceza çıkarttılar. Pek aklım almadı, "Yaw, bu ceza aylık % bilmem kaç" oranda değil mi? Nasıl böyle bir rakam çıkabiliyor?" dedim ama acelem de vardı.
Yarın "Uzlaşma" görüşmesi yapacağız!
Yani, ben 4 yıl önce tekne almış olsam, bu gün vergi dairesine gitsem..
Gitmem herhalde, belki Yunanistan'a gider, tekneyı kendime tekrar satıp, isim değiştirip sonra tekrar dönerdim.

Merhaba Fikret korsan. Uzlaşma görüşmesi sonucunda olayı çözebildiniz mi?
*

F. B. D.

İkinci El Tekne İthali Yasak Mı? Yasal Mevzuat!!!, Uzlaşma!
« Yanıtla #21 : Şubat 02, 2016, 12:19:23 »
Özür, iletinizi yeni gördüm.
Uzlaştık!
O gün, her yerde, her şeyin, en azından benim açımdan, son derece yolunda gittiği günlerden birisiydi.
"Uzlaşma şeysi", anladığım kadarı ile düzenli toplanan bir kurul değil!
Benim şansıma, DV ödemesini yaptığım günün hemen ertesine (daha önceden planlanmış bir tarih) denk geldi, bir dilekçe ile beni de dahil ettiler!
Ödemem gereken cezanın (1600 RTL), %20 sini ödedim ve devletimle "Bu konuda" helalleştik!
Geç yanıtladığım için tekrar özür.
*

R. H.

« Yanıtla #22 : Şubat 02, 2016, 12:36:38 »
Bakınız: Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek...
*

Ü. G.

« Yanıtla #23 : Şubat 02, 2016, 13:18:17 »
Özür, iletinizi yeni gördüm.
Uzlaştık!
O gün, her yerde, her şeyin, en azından benim açımdan, son derece yolunda gittiği günlerden birisiydi.
"Uzlaşma şeysi", anladığım kadarı ile düzenli toplanan bir kurul değil!
Benim şansıma, DV ödemesini yaptığım günün hemen ertesine (daha önceden planlanmış bir tarih) denk geldi, bir dilekçe ile beni de dahil ettiler!
Ödemem gereken cezanın (1600 RTL), %20 sini ödedim ve devletimle "Bu konuda" helalleştik!
Geç yanıtladığım için tekrar özür.

Geçmiş olsun. Ben de aralık ayında bir tekne almıştım. Bana henüz bir haber gelmedi gümrüğü arasam mı diye düşünüyorum.
*

F. B. D.

Aralık'ta alınan tekne
« Yanıtla #24 : Şubat 02, 2016, 14:53:48 »
Ben, DV sorunu ile, tekneyi yeni aldığım ve ilk kez  transit log çıkartmak için başvurduğumda tanıştım.
Siz muhtemelen Transit log çıkarttınız ve şu an böyle bir sorununuz yok; gelecekte olur mu, inanın bilemiyorum!
*

Ü. G.

« Yanıtla #25 : Şubat 02, 2016, 15:01:09 »
Ben Aralık 2015 te tekneyi alıp hemen transitlog işlemlerini tamamlamıştım. Böyle bir şeyden haberim yoktu (acentanın da bilgisi yoktu) ve bir sorun yaşamadım.

Biraz önce Çeşme gümrüğü aradım ve durum hakkında bilgi istedim. Marmariste gelişen bir olaydan dolayı kendilerine de yazı geldiğini ve 2016 yılından itibaren DV alınacağını söyledi. Peki ben ne yapayım gelip ödeyeyim mi diye sordum. Gülerek illa ödemek istiyorsanız ödeyin ama bize geriye yönelik ödemeler için henüz bir yazı gelmedi dedi. İleride 5 yıllık bir tarama olma ihtimali var o zaman acentalara teknelere duyurmaları için bildireceklerini söyledi. 

Çeşme de son durum bu.
*

A. U.

Nur topu gibi oğlum oldu. Adını Damga Vergisi koydum !
« Yanıtla #26 : Şubat 07, 2016, 17:09:20 »
Yazıma rahmetli babamın bir sözü ile başlayacağım.

" Allah beterinden saklasın."

Teknemin;

Döviz Cinsinden Satış Değeri     :  55.000 €

Döviz Kuru                              :  1€ = 2,8349TL

Damga Vergisi Matrahı             :  155,919.50TL

Damga Vergisi Oranı                :  BİNDE 9,48

Tahsili Gereken Damga Vergisi  :  1.478,12TL

Ülkemi çok seviyorum. Bir yere gitmiyorum. Antidepresan da kullanıyorum,metexa, şarap,bira ve çay içiyorum. Tek ayağımın üstünde 20 saniye durabiliyorum. Burnum hala iyi koku alıyor, katarak ameliyatından sonra uzak gözlüğü kullanmıyorum. Omuzlarımda kireçlenme var egzersiz yapıp hareket kabiliyetimi kaybetmemeğe çalışıyorum. Günlük gazeteleri okuyorum, Halk radyoda zaman zaman konuşurum. Yürüyüş yapıyorum, bisiklete de biniyorum. Aklımın çalınmasına engel olabiliyorum. Halihazırda durumum bu. Ancak yarın ne olacağımı bilmiyorum.

Sevgilerimle.
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2016, 17:13:18 Gönderen: Arif Uzer »
*

H. A.

Ynt: Nur topu gibi oğlum oldu. Adını Damga Vergisi koydum !
« Yanıtla #27 : Şubat 07, 2016, 17:19:55 »
geçmiş olsun
*

C. G.

« Yanıtla #28 : Şubat 07, 2016, 17:32:54 »
Cok gecmis olsun.
*

S. T.

« Yanıtla #29 : Şubat 07, 2016, 18:00:40 »
Allah analı,babalı büyütsün derler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Yabancı bayraklı sahıs'a kayıtlı teknelerde de ,öyle büyüyeceği kesin artık..
Çetin Altan'ın p..ç Mehmet pasa hikayesi geldi aklıma..