0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. A.

Ynt: swich kontrol paneli kime yaptırılır
« Yanıtla #15 : Haziran 08, 2010, 14:23:05 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Fatih korsan,
Teklifiniz diğer korsanlar için de geçerliyse yardımınızı rica edeceğim. Gece'nin elektrik panelinin yenilenmesi gerekiyor. Hiç acelesi yok, ne zaman vaktiniz uygun olursa. Hatta elektrik sistemi yenileme projesi olarak adım adım foruma yazabilirim, tüm korsanlar için de rehber gibi olur.

Bence çok güzel olur Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

F. S.

« Yanıtla #16 : Haziran 08, 2010, 20:54:13 »
Daha önce de dedim ya sevgili Fatih, senin paneli gördükten sonra kendi panelimdeki eksiklikleri görüp  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Diğer bir sorum şu, ben tekne resmi falan o kısmı demin bahsettiğim reklamcı arkadaşım Tuncay'la kesmiştim. Senin bu paneldeki rüzgar jenaratörü falan da aynı mantıkla ama folyo kesim yerine mürekkep işi mi?

Hakan korsanım,

panelin gövdesi 3 mm alüminyum,üzerine yerlestirdiğim buton,sigorta led ve ölçü aletlerinin delik ve kanal yerlerini açtıktan sonra siyah renk elektrostatik boya yaptırdım.beyaz renkli tüm yazılar,şekiller,tekne ve rüzgar jenaratörününün resmini SELİGRAF baskı yaptırdım.yani bir nevi deniz şartlarına uygun kolay kolay çizilmeyen çıkmayan mürekkep işi..yüklediğim resimde net olarak gözükmüyor ama D.C. panelde yer alan yelkenli tekne resmi üzerinde  6 adet 3 mm pilot led lamba yer almakta,navigasyon ,silyon ,pupa ,gurcata vs vs lambalarını açtıgımda resim üzerindeki bu pilot lambalarda yanmakta

*

F. S.

« Yanıtla #17 : Haziran 08, 2010, 20:59:20 »
Fatih korsan,
Teklifiniz diğer korsanlar için de geçerliyse yardımınızı rica edeceğim. Gece'nin elektrik panelinin yenilenmesi gerekiyor. Hiç acelesi yok, ne zaman vaktiniz uygun olursa. Hatta elektrik sistemi yenileme projesi olarak adım adım foruma yazabilirim, tüm korsanlar için de rehber gibi olur.

Özgür korsan,

tabiki teklifim tüm korsan arkadaşlarım için geçerli,ben DC paneli biraz abarttıp büyük yaptım ,aynı şekilde büyük bir panel düşünürseniz hem teknik çizimleri hem baskı filmleri mevcut.tekrar tasarlamayla vakit kaybetmeden sadece tekne ismini değiştirerek veya kaldırarak hızlı ve kolayca yapmamız mümkün

*

H. Z.

« Yanıtla #18 : Haziran 08, 2010, 21:05:13 »
[yüklediğim resimde net olarak gözükmüyor ama D.C. panelde yer alan yelkenli tekne resmi üzerinde  6 adet 3 mm pilot led lamba yer almakta,navigasyon ,silyon ,pupa ,gurcata vs vs lambalarını açtıgımda resim üzerindeki bu pilot lambalarda yanmakta
Bende de Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Paneldeki tekne resminde iskele kırmızı sancak yeşil yanıyor hemde. Sende de öylemiiiii  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ama silyon fenerinin paneldeki LED'i bozuldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Haziran 08, 2010, 21:06:02 Gönderen: Hakan Zorlu »

*

F. S.

« Yanıtla #19 : Haziran 08, 2010, 21:15:00 »
Evet Hakanım bendede uygun renklerle yanıyor ama benimki kullanamadığımdan bozulmaya fırsatı olmadı   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Z.

« Yanıtla #20 : Haziran 08, 2010, 21:43:49 »
O minik LED leri değiştirmeyi gözüm kesmiyor. Çünkü panelin arka kısmının işçiliğini MAlteese Falcon'un elektrik ustabaşısı yapmıştı. Aslında hata bende sanırım dandik çekikgöz malı LED kullanmıştım orada.
*

A. Ç.

« Yanıtla #21 : Haziran 09, 2010, 02:19:46 »
hakkı korsan su adrese bak istersen gerçi yerleri antalya ama kargo ile yollıyabilirler..yada bankalar caddesi ve arka sokaklarında elektrik gereç vb imalatcıları var onlara bir sor mutlaka oralarda bu tarz birseyler yapan vardır..
link çalışmıyo malesef..
az bir araştırmayla buldum teşekkürler hakkı marin işimi çözecek gibi duruyor..
hakkı marinde panolar boş olarak 500 tl den başlıyomuş... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. S.

« Yanıtla #22 : Haziran 09, 2010, 02:21:34 »
O minik LED leri değiştirmeyi gözüm kesmiyor. Çünkü panelin arka kısmının işçiliğini MAlteese Falcon'un elektrik ustabaşısı yapmıştı. Aslında hata bende sanırım dandik çekikgöz malı LED kullanmıştım orada.

Hakan korsanım,

LED in bozulmasının çekik gözlülerle alakası yok,ben solukbenizli menşeili LED de görmedim zaten Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
üreticiler ledlere 100.000 saat çalısma ömrü vermekteler ama bu ömür uygun voltajda,uygun çalısma şartları için geçerli.
Led lerin bozulmasının en büyük sebebi gerilim bölücü olarak kullandığımız ön dirençlerin uygun değerlerde olmamasından kaynaklanmakta,ohm değeri doğru hesaplanmamış bir direnç ile led  kullanıldığımızda kısa sürede led arızalanır.
led ler renklerine göre farklı voltajlarda çalışmakta,ayrıca teknelerimizde kullandığımız aküler stabil 12 volt degildir.makinayı çalıstırdığımızda alternatör aküyü sarja başladığında akü gerilimi 14.4-15 voltlara çıkmaktadır.
örnek olarak

12 voltta ,kırmızı renkli led 560 ohm direnç ile kullanılırken , mavi led 470 ohm ile kullanılır, 470 ohm luk direncle kırmızı led kullanırsak kırmızı led kısa surede arızalanacaktır çunku 2 volt ıle çalısması gerekirken 470 ohm direnç  ile 3.3 volt düşeceginden çalışma voltajının sınırlarını aşacaktır.led in rengini değiştirmek istediğimizde dirençte uygun omajlı dirençle değiştirilmeli,alternatörlerimiz  devreye girdiğindede gerilimin artacağını hesap ederek 2 voltluk kırmızı ledlerde 560 ohm yerine 680 ohm direnç kullanmak daha dogru olacaktır.

*

A. Ç.

« Yanıtla #23 : Haziran 09, 2010, 02:25:21 »
fatih korsan hazır buralardayken 1 alüminyum paneli nerden aldınız 2 elektrostatik boyayı nerde yaptırdınız 3 selaigraf baskıcı nerelerde bulunur yardımcı olursanız sevinirim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. S.

« Yanıtla #24 : Haziran 09, 2010, 02:36:14 »
Ahmet korsan,

karaköy de tüm bunları bulmak mumkun,perşembe pazarında kg ıle parça alüminyum satılmakta,yanılmıyorsam kg ı 6-7 tl  1 panel için kg değil gram lazım.elektrostik boyayı,bildiğim kadarıyla en çok aydınlatma sektörü kullanıyor,spotlar,aplikler lambaderler hep bu şekilde boyandığından bankalar caddesinin alt sokaklarında bulmak mümkün.serigraf baskı yapanlar ise istanbulun muhtelif semtlerinde  bolca var ama yüksekkaldırımda bildiğim 2-3 serigraf baskı yapan yer var.ee butonları,sigortaları ölçü aletlerinide  selanik pasajından kolaylıkla temın edılebılmekte,çok fazla kalem var gibi duruyor ama toplam malıyet, 40-50 tl yi geçmeyecektir. alüminyuma kanalları açmak biraz zahmetli ,diğer işlemler kolayca halledilebilecek şeyler.

« Son Düzenleme: Haziran 09, 2010, 02:36:35 Gönderen: Fatih Say »
*

A. Ç.

« Yanıtla #25 : Haziran 09, 2010, 02:39:47 »
çoook teşekkür ederim....

teknemiz varya kral faysalız 500 lira boş panel...
*

F. S.

« Yanıtla #26 : Haziran 09, 2010, 02:40:54 »
siz istediğiniz buton sayısını bildirin ben boş bi zamanımda el atarım
*

H. Z.

« Yanıtla #27 : Haziran 09, 2010, 02:59:45 »
Aha, abi harbiden ilk kırmızı LED ler gitti, sonra sarı sonra bir kaç mavi.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

F. S.

« Yanıtla #28 : Haziran 09, 2010, 03:06:27 »
siralama bu şekildemi Hakan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

RENKLERİNE GÖRE LED VOLTAJLARI

LED Rengi     LED Voltajı

Kırmızı            2.0

Kavuniçi         2.0

Sarı               2.1

Yesil              2.2

Geçek Yeşil    3.3

Mavi             3.3

Beyaz           3.3

*

T. K.

« Yanıtla #29 : Aralık 01, 2013, 11:08:34 »
Arkadaslar, bu panel isi konuda bahsi gecen Hakki Marin'den baska kime yaptirilir? Istanbul'da?