0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. Y.

Burgazada Şenerin Barbayani'sinde güzel bir yemek sonrası zodyak ile geri döndüğümde blowerın açık kalması sonucu teknemin aküsü bitince güneş paneli şart dedim. 130 watt monokristal paneli 1460 liraya (240 dolar) internetten aldım. Pendik marinada brandacı bimini üzerine montaj için panelin fiyatına denk bir rakam söyleyince ben de Ümraniye Güven Sanayii sitesinde yıllardır tanıdığım döşemeci Veysel Usta'ya gittim. Kimsenin beceremediği 63 model ragtop vosvosumun tavanını özenle yaptığında tanışıp kaynaşmıştık Veysel abi ile. Velhasıl, beklentimin ötesinde ince bir işçilikle 1000 lira karşılığı bir sanat eseri ortaya çıkardı. Daha önce yaptığım araştırmalarda cırt bantın panele yapıştırıldığını ve karşılığının da biminiye dikildiğini görüyordum. Veysel Usta ise cırt bant iliştirilmiş sunbrella şeritlerini esnek panele doğrudan dikti. Plastiğe kumaş dikilebildiğini de bu vesile ile bugün öğrenmiş oldum. Resimleri ekliyorum:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. H.

Hayırlı olsun. Güzel uygulama olmuş. Güle güle kullanın

*

C. D.

Burgazada Şenerin Barbayani'sinde güzel bir yemek sonrası zodyak ile geri döndüğümde blowerın açık kalması sonucu teknemin aküsü bitince güneş paneli şart dedim. 130 watt monokristal paneli 1460 liraya (240 dolar) internetten aldım. Pendik marinada brandacı bimini üzerine montaj için panelin fiyatına denk bir rakam söyleyince ben de Ümraniye Güven Sanayii sitesinde yıllardır tanıdığım döşemeci Veysel Usta'ya gittim. Kimsenin beceremediği 63 model ragtop vosvosumun tavanını özenle yaptığında tanışıp kaynaşmıştık Veysel abi ile. Velhasıl, beklentimin ötesinde ince bir işçilikle 1000 lira karşılığı bir sanat eseri ortaya çıkardı. Daha önce yaptığım araştırmalarda cırt bantın panele yapıştırıldığını ve karşılığının da biminiye dikildiğini görüyordum. Veysel Usta ise cırt bant iliştirilmiş sunbrella şeritlerini esnek panele doğrudan dikti. Plastiğe kumaş dikilebildiğini de bu vesile ile bugün öğrenmiş oldum. Resimleri ekliyorum:

kumaş ne kadar tuttu acaba? ne kullandınız?

*

M. Y.

Metrekaresi 180 lira kumaşın. 2 metrekare alındı. Standart bimini kumaşı.

*

A. B. K.

Cok guzel bir uygulama olmus, ustanin ve sizin elinize saglik. Ben de aynisini yaptirmayi dusunuyorum ama yari esnek mi sert mi hala bir karar veremedim.

*

V. G.

Güzel günlerde kullanın. Üzerini örtmenizin nedeni doluya karşı önlem almak için mi?
*

H. T.

Panellerinizi söküp takarken dikkatli olun. 20 derece maksimum esneme payı. Tatsız bir deneyim yaşadık yakın zamanda. Fazla esneme bağlantıları kullanılamaz hale getiriyor.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

E. S.

Benimde 2 adet 160 Watt'lık yarı esnek panellerim kısa bir kullanım sonucu mefta oldu. Halbuki alüminyum çerçeveye sabitlenmiş oiarak biimini üzerine koymuştum. Yazın aşırı sıcağında bağlantılarda problem oldu,benim tavsiyem sert bir hava ya girecekseniz en azından panelleri sökmeniz. Ben rigid bir pozisonda kullanmama rağmen sorun yaşadım.Bu şekilde panelleri bimini üzerine koyan bir Alman arkadaşım Mikanos'ta yakalandığı sert havada panelleri kullanılamaz hale geldi ve sert panellere geçti, sizinki çok güzel bir işçilik olmuş, güle güle  kullanın, ama dediğim gibi çokta zorlamayın)).
*

H. T.

İlk uygulamadaki fiyasko üzerine yeni panellerin arka yüzeylerini yelken baleni ile boydan doya destekledim. Şimdi tam da istediğim gibi oldular. Bimininin de deforme olmasını önlüyor. Taşırken de esnemeyi engelliyor. Aklınızda bulunsun.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

*

M. E.

Esnek solar panel ile birebir boyutta alücobond diye anılan kompozit malzeme kestirdim.İnce şeritler halinde sika sürdüm ve esnek panelimin arkasına yapıştırdım.Böylece çok hafif,dayanıklı ve ucuz bir malzeme ile panelimin aşırı esneyip zarar görmesini engelledim.Hem istediğiniz formda montaj yapıyor hem de uzun yıllar kullanımı garantilemiş oluyorsunuz.
*

A. U.

Esnek solar panel ile birebir boyutta alücobond diye anılan kompozit malzeme kestirdim.İnce şeritler halinde sika sürdüm ve esnek panelimin arkasına yapıştırdım.Böylece çok hafif,dayanıklı ve ucuz bir malzeme ile panelimin aşırı esneyip zarar görmesini engelledim.Hem istediğiniz formda montaj yapıyor hem de uzun yıllar kullanımı garantilemiş oluyorsunuz.

Mustafa Korsanım Merhaba,
Bu mesajı yaklaşık 1,5 yıl önce yazmışsınız, panellerinizi halen aynı verimde kullanabiliyor musunuz, benzer bir projenin arifesindeyiz ama biraz kafamız karıştı, panelleri biminin üzerine nasıl monte ettiğiniz ile ilgili bir görsel varsa paylaşma şansınız olursa çok sevinirim.

Teşekkürler...
*

A. K.

Biminin üzerinde sadece panel değil bir de kablolar, soketler vs var . Ben de bastan esnek panel düşündüm ama sonunda sabit paneli bağlayacağım kule yaptım tavsiye ederim . Bu işin fırtınası var , kabloların günese açık olması var , panellerin tutturulması var, belki bimini kumasını temeizlemeniz için sokmeniz gerekecek ki gerekiyor.

Bir kere yapıyorsunuz bir daha uğrasmak yok . Çizginin altında karlı çıkıyorsunuz.
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2021, 17:56:20 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

B. G.

Merhaba
Esnek panel uygulamasını YKK fermuar kanatlarını panele ve biminiye dikerek yaptım
Kablolara da artık sunbrella kumaşından güneş koruması yaptım.
Son iki senedir panel altına az da olsa hava dolaşımı ile hem soğutma sağlayıp hem de panele alttan destek olsun diye sert ısı gri sünger şeritleri enine yerleştirdim
2015 yılından bu yana sorunsuz kullanıyorum. Teknede olmadığım uzun surelerde paneli ve biminiyi içeri alıyorum.
Bergil
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

Mustafa Korsanım Merhaba,
Bu mesajı yaklaşık 1,5 yıl önce yazmışsınız, panellerinizi halen aynı verimde kullanabiliyor musunuz, benzer bir projenin arifesindeyiz ama biraz kafamız karıştı, panelleri biminin üzerine nasıl monte ettiğiniz ile ilgili bir görsel varsa paylaşma şansınız olursa çok sevinirim.

Teşekkürler...

Akin kaptanım selam.Geç cevap icin kusura bakmayın.Esnek paneller bimini üstüne direkt kumaş a montaj için tasarlanmamışlardır.Çıkış amacı aslında güverte üstüne ve karavan tavanı gibi eğimli alanlara monte edilebilmeleri ve zeminde taşıntı yapmamalarinin istendiği alanlar için üretilmişlerdir.Esnek panellerden istediğimiz verimi alamayisimizin sebebi aslında kumaşın esnemesi sonucu panellerimizin iç bükey hale gelmesi ve sert havada kumaşın  panel ile birlikte yukarı aşağı yönde dalgalanması sonucu hasarlanması olduğunu gözlemledim.Tüm bu olumsuzlukların önüne esnek panelin altına yine esnek ve hafif alüminyum kompozit yapıştırarak geçtim.Isterseniz montaj detaylarını da aktarabilirim.
*

M. E.