0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. G.

Su pompası sorunu Acil Yardım Lütfen
« : Mayıs 25, 2019, 13:27:06 »
Su pompası durmadan çalışıyor. Ne yaptıysam çözemedim.
Hava alma olasılığı olan heryeri kontrol ettim, tamir ettim.
Bir süredir pompa durma sorunu yaşıyordu, ama sonunda duruyordu. Depoyu tazyikli suyla doldurduğum için bu sorunu yaşadığımı düşünmüştüm. Ama artık hiç durmuyor.
Su pompasına bağlı filtreden hafiften gurul gurul sesler geliyor.
Musluğu açar açmaz tazyikli su geliyor.
Biraz basınç tankına havada basmayı denedim. O da fayda etmedi.
Pompada arıza olabilir mi?
Basınç tankına daha fazla hava basmalıyım mı?
Bu durumda ne yapmalıyım?

*

A. Ç.

Ynt: Su pompası sorunu Acil Yardım Lütfen
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2019, 13:34:52 »
Büyük olasılıkla pompanın basınç kontrolu ile çalışan kontrol ünitesi arızalanmıştır. Pompa suyu belirli bir basınca ulaştırdığında bu anahtar devreye girer ve pompayı durdurur.  Genellikle pompa üzerinde elektrik kablolarının bağlandığı bölümün hemen altındaır.

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2019, 13:35:50 »
Mahir abi
Durmadan çalışıyor ile kastettiğin musluk açıkken mi yoksa tüm musluklar kapalı iken demi çalışıyor?

*

S. Ç.

« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2019, 13:39:00 »
Membranı yırtılmış ya da elastikliği gitmiş olabilir..Depo suyuna çamaşır suyu türü mikrop giderici konduğunda bozulmaya başlıyorlar..

*

M. G.

« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2019, 13:40:09 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mahir abi
Durmadan çalışıyor ile kastettiğin musluk açıkken mi yoksa tüm musluklar kapalı iken demi çalışıyor?
Musluklar kapaliyken

*

M. G.

« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2019, 13:41:21 »
Büyük olasılıkla pompanın basınç kontrolu ile çalışan kontrol ünitesi arızalanmıştır. Pompa suyu belirli bir basınca ulaştırdığında bu anahtar devreye girer ve pompayı durdurur.  Genellikle pompa üzerinde elektrik kablolarının bağlandığı bölümün hemen altındaır.
Bu nedenle oldugunu tahmin ettim de, yedek pompam yok kontrol etmek icin.
Açip tamir edebilir miyim sizce?
*

S. Ç.

« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2019, 13:48:53 »
Bende de susmayan motorun bozulmuş olduğu söylenmişti..Janonun orjinal pompası olduğu için kıyamadım..
Daha arı sudur diye,19 ltlik pet damacana suyu aldım.Motora depodan giriş hortumunu çıkartıp,başka bir hortumla bu damacana suyunu bağladım..musluktan çıkan suyuda yine hortumla damacanaya getirdim..Yaptığım bu devirdaimle epey bir çalıştırdım..ve motor düzeldi..

Membran problemliyse motor devamlı çalışır..
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2019, 13:57:41 »
Birkaç sebep olabilir, elektrik kontakları elektrik ile kaynamıştır, açılıp zımpara ile giderilebilir, zor ama basıncı ileten  bölüme pislik girip kanalı tıkamıştır, basınç kontaktörleri kontrol eden kısma ulaşamıyordur. bazı pompapalr kolaylıkla sökülebiliyor, bazıları ise nerede ise yekpare ama tek yöntem de sökmeyi denemek.
*

O. B.

« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2019, 14:13:13 »
Musluklar kapalıyken açtığınızda basınçlı su geliyorsa pompada problem yok demektir. Pompa modelini bilemediğim için iki farklı basınç şalteri resmi aşağıda. Ortada görünen civata ile basınç ayarı yapılır.
Önce tüm filtreleri iyice temizlemek lazım. Sonra problem devam ediyorsa pompa çalışırken ve musluklar kapalıyken basınç şalterindeki  vida ile oynayarak pompayı susturmaya çalışın. Olmuyorsa şalter arızalı demektir.

« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2019, 14:15:39 Gönderen: Orhan Barut »
*

S. Ç.

« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2019, 14:19:44 »

Ama açmadan önce temiz su geçir..düzelecek bence.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2019, 14:21:01 Gönderen: Serdar Çırak »
*

M. G.

« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2019, 16:00:14 »
Yardimlar icin tesekkurler.
İcindeki kapakcığı temizledim, basınç ayar düğmesini kurcaladim, hallettim. Simdilik biraz fazla gec devreye giriyor ve cikiyor; ama benim devreler normale dönünce yine ayarlara bakacağım.