0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

Akü gruplarının verdiği amperajı ayrı ayrı ampermetreler bağlayarak nasıl ölçebiliriz? Devre şeması var mıdır?
Normalde teknede tüm negatifler birbirine bağlı. Nasıl yapmalı?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Her akü grübü için ayrı bir şönt ve ampermetresi bağlanacak. Akülerin daha doğrusu akü gruplarının nasıl bağlı olduğunu anlatırsanız veya bir çizimini verirseniz, ampermetreler için bir şema çıkarabilirim.

*

Ö. Ö.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Devre şeması var mıdır?
Çok cesur bir soru! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (tapatalk)

*

H. E.

Sürgülü reosta nedir-:)))

*

C. G.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sürgülü reosta nedir-:)))

O nerede yaziyor okudum yazilanlari goremedim, (bence yasli fransiz mosyo reosta nin hastanede altina surdukleri sey olabilir😎)

*

H. E.

Arasan bulursun aslında Sarı Saatli genç-:)))
*

H. E.

Cenk bey, siz söntün ne olduğuna baktınızmı?
*

H. E.

Şönt ilavedir aslında, ama neye?
*

A. Ç.

Sürgülü reosta bir direnç üzerinde kayan iletkendir. Yani sabit bir elektrik direnci üzerine kayarak değişik noktalarına dokunan bir iletken koyarsınız, sürgülü reosta olur. Elektroniğin bu kadar gelişmediği dönemde ışıkları ve benzeri elektrikli aletlere giden akımı düşürmek için kullanılırdı. Böylece ampulün ışığını kısıp azaltabilirdiniz. Bir nevi akım kontrol cihazı idi. Aslında yine eskden diyeceğim, radyonun sesini açıp kapamak için kullandığımız potansiyometreler de sürgülü reostadır. Daha doğrusu işin başında dairesel idiler sonradan düz modelleri yani reosta modelleri de çıktı. Şimdi sesi açıp kapatmak için bir tuşa basıyoruz veya çevirdiğimiz şey elektronik kontrol düğmesi oluyor.
*

C. G.

Ahmet korsanin aciklamasi sahane olmus aynen Bilal'e (yani bana) anlatir gibi anlatmis anladim valla.

Tesekkurler Ahmet korsanim.
*

H. E.

Ne anladın?
*

C. G.

Bizim evde de var salonda, dugmeyi ceviriyorsun isik kisiliyor veya artiyor iste bu. (Ama o dugmeyle cok oynayinca ampulun omru cok kisaliyor sanirim patliyor)
*

H. E.

Şimdi sadece kafanı karıştırmak adına şunları yazacacağım,
u= voltaj
ı=amper
r=direnç
P= güç
Tüm avometreler aslında voltajı milivolt seviyesinde ölçerler
u=ıxr
p=uxı
ı=p½u
r=u½ı

*

H. E.

Ne anladınız Cenk bey?
*

H. E.

Evet o bir reosta, ampulun cinsine bağlı olarak enkandesen veya gazlı sizin reaksiyonunuza bağlı olarak parametreler değişir ve ampul gidebilir bazan da dimmer gidebilir-)))