0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. B.

Ynt: Solar Paneller
« Yanıtla #15 : Ekim 30, 2009, 17:08:13 »
Bana göre rüzgar jeneratörü güneş panelinin alternatifi olamaz. İkisi birbirini tamamlayan unsurlardır. Rüzgar jeneratörü,  rüzgar belli bir hızın altındayken(yanılmıyorsam 8-10knot) çalışmaz bu yüzden rüzgarsız bölgelerde kullanılması uygun değil. Güneş paneli ise güneşsiz bölgelerde pek işe yaramaz.
Hem rüzgar jeneratörü ve hem de güneş paneli varsa sırtın yere gelmez  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #16 : Ekim 30, 2009, 17:21:11 »
Her ikisinin birlikte kullanılması gerektiiğine katılıyorum. Rüzgar jeneratörlerinin bir grubu düşük rüzgarlarda çalışmıyor. Bu grup pervane kanatlarının uçları sivrilenlerdir. Genellikle karada kurulu büyük rüzgar jeneratörlerinin pervanelerine benzer pervaneleri var. Bu modeller rüzgar attığında çok iyi şarj ediyor ama çok da iyi kafa ütülüyor. Ben seyirde ve limanda rüzgar varken bu jeneratörlerin gürültüsüne gündüz ve gece dayanamadım ve kapattım. aerogen modeli diye bildiğim (başka markalar da olabilir) kanatları dikdörgen şeklinde olanla ise düşük rüzgarlarda bile şarj ediyor ve rüzgar ne kadar artarsa artsın hemen hiç ses çıkarmıyor. Aküleri şarj edeceğiz diye kafamızı da şarj etmemize gerek yok.  

*

H. E.

« Yanıtla #17 : Ekim 30, 2009, 18:10:34 »
Sonunda birisi geniş kanatları olan bir rüzgar jeneratörünün kanatlarını fotovoltaik hücrelerle kaplamayı akıl edecek, parayı götürecek, biz de rahat edeceğiz.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. A.

« Yanıtla #18 : Ekim 30, 2009, 18:30:40 »
Mac Gregord 26 için ne önerilebilir buzdolabı için yeterli olacak şekilde

*

A. Ç.

« Yanıtla #19 : Ekim 30, 2009, 18:43:05 »
Yukarıda da bahsedildiği gibi güneş pili + rüzgar jeneratörü önerilir.

Tekne dolapları içine koyulan malzemeler önceden soğuk olmak kaydı ile çok az elektrik tüketiyorlar. Üzerinde yazılı değerler normal kullanım şartları için geçerli olsa gerek. Günde iki saat motor çalıştırma ile 24 saat diğer elektrik ihtiyacının yanı sıra buzdolabı da çalışıyor. Gereken akü kapasitesi ise 200Ah. Yani ek hiç bir şarj ünitesi olmadan iki saat motor çalışınca tüm günlük (gece dahil) elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.

*

Ü. O.

« Yanıtla #20 : Ekim 30, 2009, 20:38:42 »
Merhabalar;
2010 Mart ayının ikinci haftası İstanbulda güneş enerjisi ve tekn. fuarı düzenlenecek.
Fuar alanını öğrendiğimde belirtirim.
Yararlı ve ilgi çekici olabilmesi amacıyla ...
*

O. B.

« Yanıtla #21 : Ekim 31, 2009, 13:13:05 »
Güneş panelini güverte üstüne monte etmek pek akıllıca olmaz. Yukarıdaki yazıda verdiğim 5 nolu şekile bakarsanız, panelin gücü sıcaklık arttıkça azalmakta. Panel sıcaklığı 25 dereceden 75 dereceye çıktığında, güç neredeyse %25 azalmaktadır. Paneli güverteye yerleştirirsek panelin altı havalanmayacağı için güneş altında ve özellikle yazın panelin ısısı 50-60 derecelere çıkabilir. Bu yüzden panelleri kolaylık havalanabilecek bir yere yerleştirmek gerekir.
*

s.

« Yanıtla #22 : Kasım 01, 2009, 11:44:49 »

Solar power konusunda genel bilgileri anlatan bir site:
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Umarım ilgilenenler için faydalı olur.

*

A. K.

« Yanıtla #23 : Aralık 16, 2009, 23:19:43 »

Bu adreste 140USD'ye DoItYourself şeklinde solar panel satıyorlar.
Sonuçta 18V  3.6A bir solar paneliniz oluyor.
Boyutu büyük olacak gibi gelmişti ama üşenmedim sordum, "30 inches by 36 inches( 76 cm x 91 cm )" boyutunda oluyormuş.

Bildiğim kadarıyla 140USD lik malzemenin gümrüğe takılmaması lazım.
Forumda koca tekneleri yapanlar olduğunu düşününce bunu deneyecek birisi olabilir diye düşündüm.
*

Ö. O.

« Yanıtla #24 : Aralık 17, 2009, 00:07:12 »
18V olacak diye bir zorunluluk yok.Her biri 0,5V olduğundan 24 adet seri bağlanırsa 12V 36 adet seri bağlanırsa 18V eder.Adam 40 adet olarak satıyor.Dolayısıyla elinizde fazla miktarda panel atıl kalır.
*

F. S.

« Yanıtla #25 : Aralık 17, 2009, 01:42:42 »
100 usd ve üzeri tüm ürünler gümrüğe takılmaktadır.özelliklede taşıma ücretini ekonomik olmasından dolayı posta ile istediyseniz.posta gümrüğünde  işlemler cok hızlı yürümüyor.solar panellerde açık devre voltajı 20 volt ,yükte 16-17 volt olmalıdır.aküye solar regülatörle ile baglanır. 12 volt bir panelle 12 volt akü sarş edemezsiniz,güneş ısığının açısı solar panelin voltajını değiştirir.(yada bulutlu havalarda)bu yüzden paneller en kötü ışık açısıyla bile 12 voltun üzerinde enerji üretilecek sekılde yapılmakta,düşük akımda olsa akü şarj edebilmekte.
*

C. T.

« Yanıtla #26 : Aralık 17, 2009, 08:57:52 »
arkadaşlar karaköy menevşe han'da elektropazar isminde bir firma var. Güneş paneli ve elektronik kartları hakkında bilgililer ve satışta yapıyorlar. Belki ilginizi çekebilir.
*

T. C.

« Yanıtla #27 : Aralık 23, 2009, 19:13:27 »
KARAKÖYDEKİ MENEVŞE HANIN AÇIK ADRESİNİ ALMAK MÜMKÜNMÜDÜR
*

E. Ç.

« Yanıtla #28 : Aralık 23, 2009, 19:26:39 »
KARAKÖYDEKİ MENEVŞE HANIN AÇIK ADRESİNİ ALMAK MÜMKÜNMÜDÜR

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Okçu Musa C. N:54 Karaköy Beyoğlu - İSTANBUL

Google Map Link : Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada mesajlarınızda küçük harfler kullanırsanız daha iyi olur.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sevgiler..
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2009, 19:32:23 Gönderen: Erdem Çakır »
*

M. G.

« Yanıtla #29 : Aralık 23, 2009, 21:39:33 »
Bankalar caddesinden osmanlı bankasının sırasından yukarı devam edin. viraja geldiğinizde yolda birine sorun. "işte burası" dediklerine, "hay niye göremedim" şeklinde içeri girin. Burada ayrıca bilumum elektrik malzemesi ve yedekleri toptan ve perakende bulunur. Arabayla gitmek için bankalar caddesine giremeyeceğinize göre yapılacak şey, karaköy caddesine şişhane kavşağından inmek ve oradaki arsa otoparklara aracınızı bırakmak olabilir. (ara yollardan ve merdivenlerde hızla yukarı çıkabilirsiniz, hatta meşhur merdiveni de görürsünüz) Ya da aracınız çok kıymetliyse değnekçiye anahtar bırakmama alışkanlığınız varsa karaköy otoparkı ya da denizcilik bankası(?) şu heykelli bina önündeki tramvay yolunun kenarına (ispark) araba bırakabilirsiniz. alt geçitten geçerek ya da geçmeyerek bankalar caddesine gidebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Aralık 23, 2009, 21:44:07 Gönderen: Mehmet Göktürk »