0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. O.

Solar panel üst şeffaf kaplama çatlağı
« : Temmuz 05, 2017, 19:56:10 »
Merhaba Korsanlar,

Bimini üzerinde dikili olan esnek solar panellerimin üzerinde biriken çamuru silerken , ortaya erişebilmek için kenardakinin üstüne fazla bastırınca panelin üst şeffaf kaplaması çatladı. Alttaki asıl panellerde çatlak yok. Su alması durumunda sistemde bozulma yaratır mı? Paneli değiştirmem gerekir mi, yoksa aradan su girmesini önleyecek bir izolasyon sürmem yeterli olur mu? Paralel bağlı olduğundan şimdilik konnektörünü ayırdım. Paneli ölçtüğümde diğer paneller gibi 25,5 V gösteriyor. 

*

Ö. Ö.

Ynt: Solar panel üst şeffaf kaplama çatlağı
« Yanıtla #1 : Temmuz 05, 2017, 23:00:23 »
İçindeki elektriksel aksam ve kristallere zarar gelmediyse izole edip devam edin, sorun olmaz.

öZgür (mobil)

*

M. E.

« Yanıtla #2 : Ağustos 13, 2019, 08:35:20 »
Emre Korsan’ın izniyle yeni başlık açmadan benzer sayılabilecek bir anormallik için görüş almak istiyorum.

Balım teknesinde 2 adet 100Wh Solara panel var. Geçenlerde temizlemek için uzandığımda, panellerin üzerinde gelişigüzel 3-5 cm uzunluğunda pek çok mavi çizgi gördüm. Çizgiler koruyucu cam üzerinde değil, iç tarafta.

Üretici ve distribütöre birlikte yazmadan önce sizlere de sormak istedim. Bu konuda bilgisi, tecrübesi olan var mı?

*

A. D.

« Yanıtla #3 : Ağustos 13, 2019, 10:51:03 »
Merhaba normalde olmaması gereken bir durum. Kaç yıllık bilmiyorum ama aldığınız yer ile görüşün. Hücrelerde oluşan çatlaklar verim kaybına neden oluyor

*

V. G.

« Yanıtla #4 : Ağustos 16, 2019, 21:46:47 »

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bunlar da dolu çatlağı

*

S. Ş.

« Yanıtla #5 : Ağustos 16, 2019, 22:06:32 »
Hatchler saglam  kaldı mıydı
*

V. G.

« Yanıtla #6 : Ağustos 16, 2019, 22:41:16 »
Bir arkadaş, Pendik'deki marinada yağan dolu sonrasında kendi panellerinde oluşan hasarı görüntüleyip WhatsApp grubunda paylaşmıştı. Ben de merak edip kendisine sordum: üzeri temperli cam ile korunan çerçeveli tip güneş panellerinde benzer hasarlar oluştu mu diye..Onların hiç birinde hasar oluşmamış.