0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

T. Ö.

Ynt: solar panel montajı
« Yanıtla #120 : Ocak 12, 2018, 18:11:28 »
Yaz aylarında toplam 30-40 gün arası teknede kalıyoruz.Seyir programlarımızda ortalama 2-3 günde bir belediye iskelesi türü elektrik su alınabilen yerlere bağlanıyoruz.Koylarda, alargada ya da elektriksiz iskelelerde geçirdiğimiz günlerde zaten motor seyri de yaptığımız için  ekstra şarj amaçlı motor çalıştırmak çok çok nadir gerekli oldu.Rodos'ta iskelede burunda aborda idik yanımızda rahatsız edecek bir tekne yoktu.6 sene içinde zaman zaman kışlık elektriği marinaya ödememek için solar panel taktırsam ne güzel olur demişsem de peşin öde taksitle geri al fikri rantabl gelmedi.
Yenilenebilir enerji çerçevesinde olaya bakan benim gibi maliyeti daha öne almayan arkadaşlarımız da var. 

*

M. C.

« Yanıtla #121 : Ocak 15, 2018, 08:02:44 »
Akü+güneş paneli+şarj cihazı+kablo ve montaj derken basit bir güneş paneli sistemi epey masraflı oluyor.
Evet kabaca düşününce bu yaptığımız masrafı geri almak yıllarca sürecek denilebilir.

Ancak şunu atlamamak gerekiyor, bizimkiler gibi teknelerin karadan bağımsız olması kadar güzel bir şey yok.

2 yıldır akülerimi sadece güneş panelleriyle şarj ediyorum, motor sadece motor aküsünü şarj ediyor servis aküleriyle aralarında bir bağlantı yok bugüne dek gerekte olmadı.
En çok 10 gün bir kaç adada dolaştık ve enerji ihtiyacımız olmadı.

*

A. I.

« Yanıtla #122 : Ocak 15, 2018, 22:43:26 »
   Bende de, tenvirat için 3x100 amper akü bankı var. Motor aküsü tenvirattan tamamen ayrı. Her yaz 4-6 hafta süren seyirler yapıyoruz ve bu seyirlerimizde buzdolabı gece gündüz sürekli çalışıyor. Diğer tüketicileri de gerektiği kadar kullanıyoruz.

Güneş panellerim sayesinde yaz kış hiçbir zaman karadan elektrik almıyorum.

Maliyet hesabı da önemlidir mutlaka ama, bir gezi teknesinin istendiğinde bir iki hafta karadan uzak ve bağımsız kalabilmesi çok daha önemli bence de.