0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. E.

Ynt: Solar panel kapasite arttırım sorunsalı
« Yanıtla #30 : Mart 01, 2017, 08:28:59 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Alıntı
Alıntı yapılan: Tunç Aytunç - Şubat 20, 2017, 18:43:40
... Bu arada Ahmet korsanın dikkat etmesi gereken bir husus da şu. Tanıdığım bir tekne de sistemi büyütürken regülatörü daha büyüğüyle değiştirmek yerine 2. bağımsız bir regülatör ve panel taktırdı. Ama sonradan takılan, eskiler basarken aküleri dolu görüp basmayı kesiyordu. Bağlantıları dikkatli yapmak lazım...

Bu konuda deneyimli arkadaşların görüşlerini alabilirmiyiz?  Bağlantıları dikkatli yapmak derken özellikle ikinci gurubun efektif çalışması için nasıl bir bağlantı yapmalı?

Benim deneyimimi şurada yazmıştım:

Güneş paneli regülatörü ile AC charger (redresör) 'ın aynı anda çalışması/devrede olması hakkında bilgisi olan var mı?
....
Acaba gerçekte ne olur, nasıl olur?

Bugün denemesini yaptım, baktım ne oluyor diye...

Gece yoğun bir bilgisayar kullanımı sonucu aküler 12.2 V'a kadar düşmüştü. Sabah kahvaltı sonrası baktığımda güneş paneli 12.9 volt'da 14-15 amper basabiliyordu.

Redresörü bağlayınca 13.2 volta çıktı. Güneş paneli hala 14 amper, redresör 25 amper basıyordu.  Bu redresörün tam kapasitesi.

(Sadece 0.3 voltun şarj hızına etkisine dikkat! Neredeyse 3 katına çıktı.)

Alışveriş vs.. sonrasinda baktığımda 13.8 volta çıkmıştı bile. Redresör susmuştu. Akım ölçtüm sıfır. Solar ise 13-14 amper basıyor, 5'i tekneye gidiyor aküler 9 amper alabiliyor. (Artık şarjı verebildiğim değil, alabildiği sınırlıyor)

Soları ayırdım. Redresör devreye girdi. Soları tekrar taktım. 13.9 volt'da birlikte devam ettiler. Bir süre sonra baktığımda bu sefer solar kapanmıştı. Redresör 6-7 amper devam ediyor.

Sonuç: düşük şarj seviyesinde, akü açken, hepsi tüm gücünü veriyor, doldukça biri devreden çıkıyor. (İlk aşamada aşırı bir kapasiteniz varsa, akülere zarar verebilirsiniz, ama kimde öyle bir kapasite?)

*

u.

« Yanıtla #31 : Mart 01, 2017, 09:29:54 »
Yeni Konu hortlatmayayım diye birde bilmediğimden bir sorum olucak aşağıdaki en basidinden bir şarj regülatörü akü yazan çıkışa tüm servis akülerini bağlayıp ampül resminin olduğu çıkıştan komple teknenin içindeki panoya cihazlara elektrik dağıtıyorsunuz? 
Yoksa teknenin elektrik sistemine hiç müdahale etmeden akü kısmına güçlü bir diyot koyup regulatör  ile aküyü ampul resminin olduğu çıkışı kullanmadan ayırıyormusunuz?

işte yanıtı

Teşekkürler konu açıklayıcı oldu.Hiç fikir sahibi değildim birde Son olaraktan  araba müzik tesisatı yaparken anfi bass vurduğunda akü çökmesin diye kapasitör kullanırız  farad değeri yüksek bir kondansator türü peki sorum şu daha düşük değerlerde 10000 - 20000 MF gibi panellere girsek regülatörün şarjına artı bir katkısı olurmu?  Yada panellerin iş yapmasına engeli hani sonradan yapılma değilde forumda yeni tekne almış orjinal fabrika çıkışlı böyle bir uygulama varmı?

*

E. O.

« Yanıtla #32 : Mart 01, 2017, 14:51:32 »
Yeni Konu hortlatmayayım diye birde bilmediğimden bir sorum olucak aşağıdaki en basidinden bir şarj regülatörü akü yazan çıkışa tüm servis akülerini bağlayıp ampül resminin olduğu çıkıştan komple teknenin içindeki panoya cihazlara elektrik dağıtıyorsunuz? 
Yoksa teknenin elektrik sistemine hiç müdahale etmeden akü kısmına güçlü bir diyot koyup regulatör  ile aküyü ampul resminin olduğu çıkışı kullanmadan ayırıyormusunuz?

işte yanıtı

Teşekkürler konu açıklayıcı oldu.Hiç fikir sahibi değildim birde Son olaraktan  araba müzik tesisatı yaparken anfi bass vurduğunda akü çökmesin diye kapasitör kullanırız  farad değeri yüksek bir kondansator türü peki sorum şu daha düşük değerlerde 10000 - 20000 MF gibi panellere girsek regülatörün şarjına artı bir katkısı olurmu?  Yada panellerin iş yapmasına engeli hani sonradan yapılma değilde forumda yeni tekne almış orjinal fabrika çıkışlı böyle bir uygulama varmı?

Valla bende daha dün aldım bu linki banada çok yardımcı oldu. Sağolsun yazanda, sevgili Cem Eğrikavuk'da. Sorunun gerisi beni aştı.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 01, 2017, 15:03:35 Gönderen: emre osma »

*

E. O.

« Yanıtla #33 : Mart 01, 2017, 15:28:35 »
Alıntı
Alıntı yapılan: Tunç Aytunç - Şubat 20, 2017, 18:43:40
... Bu arada Ahmet korsanın dikkat etmesi gereken bir husus da şu. Tanıdığım bir tekne de sistemi büyütürken regülatörü daha büyüğüyle değiştirmek yerine 2. bağımsız bir regülatör ve panel taktırdı. Ama sonradan takılan, eskiler basarken aküleri dolu görüp basmayı kesiyordu. Bağlantıları dikkatli yapmak lazım...

Bu konuda deneyimli arkadaşların görüşlerini alabilirmiyiz?  Bağlantıları dikkatli yapmak derken özellikle ikinci gurubun efektif çalışması için nasıl bir bağlantı yapmalı?

Benim deneyimimi şurada yazmıştım:

Güneş paneli regülatörü ile AC charger (redresör) 'ın aynı anda çalışması/devrede olması hakkında bilgisi olan var mı?
....
Acaba gerçekte ne olur, nasıl olur?

Bugün denemesini yaptım, baktım ne oluyor diye...

Gece yoğun bir bilgisayar kullanımı sonucu aküler 12.2 V'a kadar düşmüştü. Sabah kahvaltı sonrası baktığımda güneş paneli 12.9 volt'da 14-15 amper basabiliyordu.

Redresörü bağlayınca 13.2 volta çıktı. Güneş paneli hala 14 amper, redresör 25 amper basıyordu.  Bu redresörün tam kapasitesi.

(Sadece 0.3 voltun şarj hızına etkisine dikkat! Neredeyse 3 katına çıktı.)

Alışveriş vs.. sonrasinda baktığımda 13.8 volta çıkmıştı bile. Redresör susmuştu. Akım ölçtüm sıfır. Solar ise 13-14 amper basıyor, 5'i tekneye gidiyor aküler 9 amper alabiliyor. (Artık şarjı verebildiğim değil, alabildiği sınırlıyor)

Soları ayırdım. Redresör devreye girdi. Soları tekrar taktım. 13.9 volt'da birlikte devam ettiler. Bir süre sonra baktığımda bu sefer solar kapanmıştı. Redresör 6-7 amper devam ediyor.

Sonuç: düşük şarj seviyesinde, akü açken, hepsi tüm gücünü veriyor, doldukça biri devreden çıkıyor. (İlk aşamada aşırı bir kapasiteniz varsa, akülere zarar verebilirsiniz, ama kimde öyle bir kapasite?)

Bir sorum olacak size "hangi kaynak kaç amper basıyor, hangi akü kaça gelmiş, hangi cihaz kaç amper çekiyor" nasıl ölçüyorsunuz?

*

C. E.

« Yanıtla #34 : Mart 01, 2017, 15:48:35 »
Bir sorum olacak size "hangi kaynak kaç amper basıyor, hangi akü kaça gelmiş, hangi cihaz kaç amper çekiyor" nasıl ölçüyorsunuz?

Aynı konunun devamında nerelerden alınabileceği yazıyor.

*

A. I.

« Yanıtla #35 : Mart 04, 2017, 11:03:22 »
Merhaba yeniden. Panel kapasite sorunsalım ile alakalı bilgi toplama aşaması tamamlandı sayılır. Sıra bir sonraki aşamaya geliyor; ekşın  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İki günde konunun içeriği değişmiş. Neyse, şimdi aslına döndürürüz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şimdi efendim, son tahlilde mevcut 65W'lık panellerime, regülatörün izin verdiği ölçüde, 65W'lık olmasa da yeni bir panel ekleyebileceğim sonucuna varmıştık. Ayrıca MPPT bir regülatör de verim artışı sağlıyordu. Mevcut regülatörümün kapasitesi de 15A olduğundan 25 Amperlik bir MPPT regülatör ile değiştirip sistemimdeki 2 adet 65W panele bir adet de 150 Watt panel eklemeye karar verdim.

Sıra geldi montaja... Bunları birbirine nasıl bağlamalı?

Danıştığım panelciler iki farklı yöntem öneriyor; 

A- Bu üç paneli de birbirine paralel bağla...

B- İki adet 65W'lık paneli birbirine seri bağla, ücüncü 150W'lık paneli bunlara paralel bağla...

Bu iki yöntemi kendimce çizdim. Aşağıda görebilirsiniz...

Acaba sizce hangi yöntemi seçersem daha akıllıca olur? Hangi yöntemin avantajı nedir, dezavantajı nedir?   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yöntem - A

Yöntem - B
« Son Düzenleme: Mart 04, 2017, 11:08:06 Gönderen: Ahmet Ilgaz »
*

C. E.

« Yanıtla #36 : Mart 04, 2017, 11:23:28 »
Yöntem B çizimi yanlış....

Ama doğru çizim olsa bile sıkıntılı. Seri bağladığımızda iki panel 25-35 volt seviyesine çıkar. 19 volt çıkışlı büyük panel bu devreye basamaz.
*

A. Ç.

« Yanıtla #37 : Mart 04, 2017, 11:54:46 »
65 W iki panel paralel bağlanıp 130W panelle seri bağlanmalı, böylece iki adet 130W panel seri bağlanamış gibi olacak. MPPT'nin en önemli avantajı aynı bir transformatör gibi hareket ederek giriş voltajını şaj voltajına çevirmesidir, yani panellerden gelen gücün tamamına yakını kesintisiz olarak şarja yönlendirilir.
*

A. I.

« Yanıtla #38 : Mart 04, 2017, 13:25:27 »
65 W iki panel paralel bağlanıp 130W panelle seri bağlanmalı, böylece iki adet 130W panel seri bağlanamış gibi olacak. MPPT'nin en önemli avantajı aynı bir transformatör gibi hareket ederek giriş voltajını şaj voltajına çevirmesidir, yani panellerden gelen gücün tamamına yakını kesintisiz olarak şarja yönlendirilir.

Bu da Yöntem C olsun o zaman...
Yani aşağıdaki (umarım bunu da yanlış çizmemişimdir) gibi mi Ahmet korsanım?

Pekii bu durumda paralel 65W'lık iki panelin voltajı 17,76V ve üçüncü 150W'lık panelin voltajı da 18,00V olduğundan toplam çıkış voltajı (17,76V + 18,00V)  35,76V olur, doğru mu?

Ayrıca, paralel bağlı 65W'lık iki panelin Amperajı (3,66A x 2) 7,32A olurken üçüncü 150W'lık paneli seri bağladığımızda toplam Amperaj ne olur?

Verimin artması için Amperajın artması istenmez mi?

Almayı düşündüğüm MPPT regülatörün verilerine baktım, aşağıdaki gibi olduğuna göre Yöntem - C 'de oluşacak olan 35,76V sorun olmaz mı?

MPPT Range @ Operating Voltage:          15 V ~ 33 V @ 12 V 
Maximum PV Array Open Circuit Voltage: 50 V

*

N. Ö.

« Yanıtla #39 : Mart 04, 2017, 13:29:17 »
Yöntem B deki iki küçük panel kendi aralarında tam olarak kısa devre durumundalar, bunu yapmak ciddi bir hata olur!

Yöntem A nın küçük voltaj farklarına rağmen pratikte sorun yaratmayacağını, uygulanabilir olduğunu sanıyorum.
*

N. Ö.

« Yanıtla #40 : Mart 04, 2017, 13:31:40 »
C de de küçükler ile büyük panel kısa devre!
*

A. Ç.

« Yanıtla #41 : Mart 04, 2017, 14:36:39 »
MPPT akımı kısıtlayarak değil, gücü 12V'u şarj edecek şekilde çevirerek çalışır. Güç Akım x Voltajdır. İki panell seri bağlayarak 260W elde ediyorsunuz. Bu 260W/14V = 18,5A eder. Değerle teoriktir. Cihazın tüketeceği akım ve gerçek şarj voltajı dikkate alınmamıştır. MPPT olarak  iki paneli seri kullanabileceğiniz bir regülatör bakmalısınız. C için çiziminiz doğru değil. 65 W paneller paralel bağlandıktan sonra ortak + uçları 130 W panelin - ucuna bağlanacak. 130W panelin + ucu başka yere bağlanmadan doğrudan regülatöre gidecek. 65 W panellerin ortak - ucu da başka yere bağlanmadan regülatöre  gidecek.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #42 : Mart 04, 2017, 16:34:03 »
Güle güle OHM KANUNU, hoş geldin KIRCHOFF KANUNU ve devre analizi! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Karışık DC kaynak devrelerinde (seri paralel bir arada) paralel grupların birbiri ile dengeli/özdeş (voltaj ve güç olarak) olması istenir ki kendi aralarında bir akım (kayıp) olmasın.

Dolayısı ile iki küçük paneli seri bağlayıp bir grup yapmak (ki panel zaten kendi içinde bir çok seri grubun paralel bağlanması ile oluşur) ve bunu büyük panelle paralellemek en doğrusu.

öZgür

*

A. I.

« Yanıtla #43 : Mart 04, 2017, 20:19:59 »
Seri bağlantılar konusunda nerde hata yaptığımı anladım. Yöntemlerin çizimlerini yeniden yaptım. Bu sefer hiçbirinde hata olmadığını düşünüyorum. (Yine de, hata görürseniz söyleyin lütfen)

Şimdi, 3 yöntem arasından hangisini, neden tercih etmeli, hala netleşmedi bende Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İşin içine seri bağlantı girince artan voltaj, verimlilik bakımından arzu edilen bir şey midir ki? Artanın amperaj olması istenmez miydi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yorumlarınızı, yardımlarınızı rica ediyorum...

Yöntem A - Bağlamak noktasında sıkıntı yok ama en ideal yöntem mi acaba?

Yöntem B - Bu yöntemde de, hesaplamadım ama, voltaj artışı olur gibi? C'deki gibi sorun olmasın??

Yöntem C - Bu yöntemde oluşacak voltaj (hata yapmadı isem) 35,76V, yanlış anlamadıysam benim müstakbel MPPT regülatörü aşıyor! Doğru mu?
*

A. Ç.

« Yanıtla #44 : Mart 04, 2017, 20:46:59 »
İki paneli seri bağlayıp (65 W) üçüncüsünü (135W) paralel bağlarsanız, 65 W paneller 18+18=36V, üçüncü ise 18V üretir ve bunlar seri bağlı olduğu için (panellerin koruyucu diyotlarının olduğunu varsayarsak) sadece 65W paneller şaj üretir, 135W hiç ibir zaman devreye girmez.

MPPT giriş voltajı 18V içinse tüm paneller paralel bağlanmalı, 36V ise iki 65W paralel, diğer 150W seri bağlanmalı, 150W ise 20W kullanım dışı kalacaktır.