0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ş. Ö.

Solar Panel Bağlama
« : Eylül 26, 2013, 09:19:32 »
İki adet polikristal 150Wp telefunken panel 30 amp  lcd li kontrol ünitesi aldım.(ViewStar VS3024N)Solar panellerden kontrol ünitesine kadar olan bölümde kablolama ile ilgili bir sorunum yok.Kontrol ünitesinden akülere kadar olan bölümde kaçlık kablo kullanacağım ile ilgili karışıklıklar var.Bir de kontrol ünitesinden akülere giden artı kabloya sigorta koymak istiyorum bu sigorta kaç amperlik olacak.Bir diğer konuda İskele kıçtaki kamaranın altında aküler bulunmakta buraya kontrol ünitesini koyarsam lontrol ünitesi ile aküler arasında ortalama 1-2 metre mesafe olacak.Kontrol ünitesini teknenin kontrol panelinin olduğu yere koyarsam kontrol ünitesi ile aküler arasında 4-5metre mesafe olacak.teknenin kontrol panelinin olduğu yere koymam daha estetik,kontrolu daha kolay yapacak ama 4-5 metrelik mesafede yolda kaybedeceğim enerji anlamlımı onu bilemiyorum.Sigorta olarak Otomatik sigorta şalterli AC/DC sigorta kullanmayı düşünüyorum bu ürün bunun için doğru seçim mi ve kaç amper olmalı.Bunun için sanırım panellerden gelen akımın amperi önemli .Bilgiler için resim yükledim.
 Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Düşündüğüm şalterde kaç amperlik olacağını bilmediğim.

Güvenlik için kontrol ünitesinden akülere giden artı kabloya sigorta koymanın haricinde başka bir yere bir şey takmam lazım mı?
Bir sürü soru sordum Gezgin Korsanlar sabah sabah teşekkür ederim şimdiden. 

*

H. D.

Ynt: Solar Panel Bağlama
« Yanıtla #1 : Eylül 26, 2013, 09:31:11 »
Satın aldığınız  panel üstünde hangi çapta ve ne uzunlukta kablo ile geldi ?

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #2 : Eylül 26, 2013, 09:36:17 »
Satın aldığım panel için kablonun çapını bilmiyorum konnektörleri bastırdım.İki panelin eksileri ve artıları ayrı ayrı birleşiyor 'Y' konnektör ile 10 metre aldım fazla fazla oldu biraz.Teknem 10.30m bimini üzerinden kontrol paneline 6-7m de gider sanırım.Bimini üzerinden iskele kıç kamaraya da 4-5 metrede yanılmıyorsam.
Kablo çapını ölçeceğim.

*

G. A.

« Yanıtla #3 : Eylül 26, 2013, 09:42:48 »
neden sigorta koymak istiyorsunuz?
4-5 metre mesafe varsa kontrol ünitesinden itibaren 5 kesit kabloları aküye kadar kullanabilirsiniz.
Fazla Fazla yeter...
Kontrol ünitesinden iki panel birden paralel bağlayıp faydalancaksanız orada da 5 kesit kablo fazlasıyla işinizi görecektir.

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #4 : Eylül 26, 2013, 10:15:07 »
İyi soru neden koymak istiyorum aslında bilmiyorum. Teknede herşeyi kapattığımız bir devre kesici var burada da bir devre kesici olmalı diye düşündüm sanırım.Sigortanın devre kesici özelliğini kullanmak istedim sigorta özelliği gerekli değil belki de devre kesme de gerekli olmayabilir.

*

G. A.

« Yanıtla #5 : Eylül 26, 2013, 10:22:49 »
gerekli değil...
Paneller orada durduğu sürece devamlı elektrik üreteceklerdir.
Siz devreyi kesseniz de üretecek yani...
e madem üretecek bırakın da aküler depolasın.
Hükümet politikasına benziyor bu sizinki...
Üretmeden Tüketilmez Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
sonra yolda kalırsınız ...
akü biter...
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #6 : Eylül 26, 2013, 10:35:11 »
Gayet iyi anladım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ben bu politikayla çok yol alırım.Teşekkür ederim.
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #7 : Eylül 26, 2013, 10:36:36 »
5-6 metrelik mesafe ile 1-2 metrelik mesafede ki kayıp anlamlı mı bunun için ne dersiniz?
*

H. D.

« Yanıtla #8 : Eylül 26, 2013, 10:45:56 »
Şimdi iki panelinizi kontrol ünitesine bagladınız,çıkışıda aküye baglıyacaksınız diye düşünelim.
iki panelin maksimum gücü 150X2=300 wat olacak,aküleri doldurduğuna göre 14 volt deger olacak akü ile kontrol kutusu arasıda  5 metre olsun.Bizkablomuzda voltaj kaybı istemiyoruz bundan dolayı voltaj kaybınıda  0.1 volt olarak kabul edelim.
Önce iletken kablonun kesitini mm2 olarak bulacagız  sonrada bunu çapa çevirecegiz.
S= aranan kesit-mm2 cinsinden.
P= watt-ikipanelin toplam gücü 300wat
L= kablo uzunluğu metre cinsinden,5 metre kabul ettik.
U=uygulanan voltaj volt cinsinden burada 14 volt kabul edecegiz
u=izin verilen kayıp voltaj-volt cinsinden,0.1 kabul ettik(en az zarar )
K=bakır kablonun sabit çarpanı 56 olacak.
formülümüz ise
S=PXL/UXuXK
degerleri yerine koyalım.
S=300X5/14X0.1X56=19.1326mm2 gibi bir deger buluruz.Yani bizim kontrol kutusundan akülere giden kablomuz 5 metre uzunluğunda ise 19.13den20 mm2 kesitli kablo kullanırsak kutudan çıkan voltaj 14 volt iken akü başına gelince14-0.1=13.99 volt olur eh bubence gayet iyidir.
Şimdi gelelim kesiti çapa çevirmeye.Malum bir dairenin alanı yani kesiti S= 3.14Xd2/4 olduğuna göre
d yani çap=karekök içinde 4S/pi (formülü yazacak tuşları bulamadım özür dilerim) formülünden yerine konunca = karekök4X20/3.14=5 mm cap çıkar. Kendiniz farklı uzunluklar için hesap yaparken küsüratlı çap çıkarsa bir üst tamsayıyı çap kabul edersiniz.Paneller ile kontrol kutusu arasında kesit hesabı yaparken ise P=150,U=20volt,u=0.1 ve K=56 olacak
Haydi kolay gelsin.

*

G. A.

« Yanıtla #9 : Eylül 26, 2013, 10:52:17 »
5 kesit (5mm)lik kablo kullanırsanız kayıp falan bir şey kalmaz...
Şöyle ;
150*2 =300 Watt Penliniz var
Buradan
300/12 volt(akü gerilimi)=25 amper taş çatlasa alacağınız akım...
2mm kesit kablo normalde 20 amperi kaldırıyor
ancak sizde mesafe var ...
bu yüzden 5 kesit (5mm)lik kablo kullanırsanız kayıp falan bir şey kalmaz...
Ama o kablo panel regülatörünün kablo soketlerine girecek mi?
girmesi lazım...
*

G. A.

« Yanıtla #10 : Eylül 26, 2013, 10:56:19 »
hüseyin korsan daha pratik halini anlatmış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #11 : Eylül 26, 2013, 11:16:18 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Hüseyin korsan, Gökhan korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Teşekkür ederim. Yazdıklarınızın çıktısını alıp bana 16mm2 kullanmalısın diyen yere gidip anlatacağım yanlış yönlendirmeleri ben den sonrası için önlemek için.
*

C. E.

« Yanıtla #12 : Eylül 26, 2013, 11:45:11 »
Sigortayı koyun derim...

1) İlerde kontrol paneli bağlantılarını kurcalarken kısa devre oluşursa akünüzü koruyacak hiç bir şey yok. Yangın bile çıkarırsınız. (Güneş panel tarafı kısa devrede zarar görmüyor.)

2) Bazı durumlarda güneş panelini devreden çıkarmak gerekebiliyor. Bıçak tip basit bir sigorta dahi iş görüyor.
*

T. A.

« Yanıtla #13 : Eylül 26, 2013, 12:22:49 »
4 veya 6 mm kablo işinizi rahatlıkla görecektir
panel üzerine sigorta koyacaksanız ve bunu koruma amaçlı değil de devre kesici olarak kullanacaksanız cihazın kullanma klavuzunda belirtilen değer sanırım 30 Amp. bu değere yakın monofaze  otomat sigorta işiniz görür.
*

S. Z.

« Yanıtla #14 : Eylül 26, 2013, 12:29:49 »
Sigortayı koyun derim...

1) İlerde kontrol paneli bağlantılarını kurcalarken kısa devre oluşursa akünüzü koruyacak hiç bir şey yok. Yangın bile çıkarırsınız. (Güneş panel tarafı kısa devrede zarar görmüyor.)

2) Bazı durumlarda güneş panelini devreden çıkarmak gerekebiliyor. Bıçak tip basit bir sigorta dahi iş görüyor.
4 veya 6 mm kablo işinizi rahatlıkla görecektir
panel üzerine sigorta koyacaksanız ve bunu koruma amaçlı değil de devre kesici olarak kullanacaksanız cihazın kullanma klavuzunda belirtilen değer sanırım 30 Amp. bu değere yakın monofaze  otomat sigorta işiniz görür.

Sevket Korsan,
Cem ve Tunc Korsanlara katiliyorum. Bence de koyun derim. Fazla emniyetin bir zarari olmaz. Ama sizin teknede olmadiginiz bir andaki asiri gerilimde sigorta sizin kurtariciniz olacaktir.

Ayni yerdeyiz ama sizi tanimiyorum galiba. Forumda da tanitiminizi goremedim. Ya da gozden kacirdim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Goruselim G-11 Gezgn'in baglama pontonu.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap