0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. G.

Sintine tuzlu su birikimi
« : Eylül 16, 2018, 09:17:34 »
Günaydın arkadaşlar, yelken ve deniz yaşamında yeni ve tecrübesizim. Görüşleriniz benim için çok değerli. Bavaria 38 2000 model tekne aldım yaklaşık 4 ay önce. Son zamanlarda sintinede hafif siyah yağ karışmış görünümde 1 su bardağı kadar tuzlu su birikiyor. Temizlediğimde yeniden oluyor. Ancak hep 1 su bardağı kadar neden olabilir?

*

O. G.

Sintine tuzlu su birikimi
« Yanıtla #1 : Eylül 16, 2018, 11:37:00 »
Merhaba sevgili Korsanlar,
Yeni tekne sahibi ve acemi kaptanım. Bavaria 38 2000 model. Son zamanlarda sintibede ufak siyahi ziftf karışımlı minik tuzlu  su birikimi oluyor. Sebebi ne olabilir?
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Ynt: Sintine tuzlu su birikimi
« Yanıtla #2 : Eylül 16, 2018, 11:51:29 »
Şafttan gelen su veya motor soğutma suyu olması mümkün, Soğutma suyu ise egsozdan kaçıyor olabilir. Kirli suyun bir kaynağı da salma saplamalarıdır.  Az sızarken saplamaları korozyona uğratır ve kirli gelir.

*

O. G.

« Yanıtla #3 : Eylül 16, 2018, 13:49:59 »
Merhabalar,

Sorun çözüldü. Sanırım parekete temizliği yaparken kaçan su birikintisi suzmış, sorun çözüldü görünüyor.

*

O. G.

« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2018, 13:52:56 »
Teşekkürler Ahmet bey, iki kez birikmişti. Bu günde temizledim. Şimdi sorun görünmüyor. Sanırım parekete temizliği yaparken kaçan su sızmış olabilir. Bundan da kaynaklanabilir mi?

*

S. Ç.

« Yanıtla #5 : Eylül 16, 2018, 14:53:31 »
Şafttan gelen su sintineye gelmez diye biliyorum..En azından benimki şaftın ordaki kendi havuzunda birikirdi,sintineye bağlantısı yoktu..
Egzos bağlantısından,yada devir daimden bir kaçak varsa,motor bölümündeki artık yağları taşıyor olabilir,yağ diye gördüğünüz şey kurum da olabilir..
*

O. G.

« Yanıtla #6 : Eylül 16, 2018, 17:29:58 »
Evet yağ gibi görünen şey kurumda olabilir kaygan değildi. Şimdilik birikinti sorunu çözüldü gibi. Hafta içi geziye çıktıktan sonra yeniden bakacağım.tşk...
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Eylül 16, 2018, 21:13:35 »
Paraketeden gelen su kirli olmaz. İki olasılık var:

1. Sintineniz çok pis, yıkamanızı öneririm.
2. Bir şekilde motor bölmesinin pisliği sintineye sızmış. Nereden geldiğini bulmanızı öneririm. Eğri bir alternatör kayışı, motordan yağ kaçağı veya soğutma suyu kaçağı, egsoz kaçağı olabilir. Mutlaka bulunup onarılmalı, sintine de yıkanmalı.
*

O. G.

« Yanıtla #8 : Eylül 16, 2018, 21:28:47 »

1. Seçenek olası değil, 2. Seçenek üzerinde duracağım çok teşekkür ederim.
*

O. G.

« Yanıtla #9 : Eylül 16, 2018, 21:35:07 »
Şimdi yine kontrol ettim. Az da olsa sızıntı var yine minik tuzlu su sızmış. Tekneyi yıkamadım. Motoru çalıştırmadım. Sorun daha net anlaşılabilir mi? Yine aynı çözümler üzerind mi durmalıyım?
*

S. Ş.

« Yanıtla #10 : Eylül 17, 2018, 18:29:12 »
Yagmur yagdi mi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ç.

« Yanıtla #11 : Eylül 17, 2018, 19:16:09 »
Sintinede sizin tahmininizden daha fazla su birikiyor olabilir,çünkü belirli seviyeye gelince sintine pompası devreye girip fazla suyu atıyordur..Sizin bir bardak dediğiniz,orada kalan sudur..
Yapacağınız şey,farş tahtalarını kaldırıp,suyun geldiği yönü takip etmektir..Nereden geldiğini ancak bu şekilde bulursunuz..
*

O. G.

« Yanıtla #12 : Eylül 17, 2018, 20:46:17 »
Yağmur yağmadı, takibini yapıyorum sadece sızıntı birikimi var. Sintine pompası  hiç devreye girmiyor.
*

R. E.

« Yanıtla #13 : Eylül 18, 2018, 09:50:11 »

Kirli suyun bir kaynağı da salma saplamalarıdır.  Az sızarken saplamaları korozyona uğratır ve kirli gelir.

En can sıkıcı olanı da bu olmalı. Tekneyi kaldırıp, salmayı ayırıp.. offfff
kabus gibi.. profesyonel yardım almadan olacak iş değil, profesyonel destek aldığınızda da çözüm garantili değil..

*

M. Ö.

« Yanıtla #14 : Eylül 18, 2018, 10:30:37 »
içerdeki nemden kaynaklı olamaz mı?