0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E. V.

Zincir halat birleşimi
« : Ekim 11, 2021, 09:02:40 »
Merhaba değerli korsanlar;

12 mm demir zincirinin arkasına üç kollu batar halat bağlamak (zincir üzerine örerek) istiyorum. Irgatın da çekebilmesi için halat çapının kaç olması lazım? Forumda detay bulamadım ama google'da bir kaç yerde bazı tablolar buldum. 20 mm halatın yeterli olabileceğini düşünüyorum.

Deneyimli korsanlardan yorumlarını bekliyorum.

Selametle

*

A. Ç.

Ynt: Zincir halat birleşimi
« Yanıtla #1 : Ekim 11, 2021, 09:44:54 »
12 mm zincire 20 mm üç kollu halat örmek uygundur. Eğer ırgatınızın kaveletası  halat çekmeye de uygunsa bu halatı da çekecektir. Üç kollu yerine sekiz kollu halat ırgatla çekmek için bana hep daha uygun gelmiştir.

*

O. G.

« Yanıtla #2 : Ekim 12, 2021, 14:51:41 »
Ahmet Korsan,
Sıklıkla 5-6 metre ve altında demirliyorum. X5 kalomadan 35-40 metre zincir günlük kullanımda bana hayli hayli yetecek. Zincirin fazlası baş tarafta gereksiz ağırlık. Kalan 40m zinciri depoya kaldırsam, yerine 50m halat tutsam ve  gerektiğinde eklesem diye düşünüyorum.

Bu beni ilk olarak zincir yığılmasından kurtaracak. Zincirlikteki miktar azalacağından vira sırasında elleçlene sıklığım azalacak.
Baş tarafta ağırlık azaltmış olacağım.
Ama ırgatım yatık ve zincir çok dar bir lıoçadan zincirlipe akıyor.. Dolayısıyla halatı da bu delikten zincirlipe sağmakla uğraşmak istemiyorum.
Halatı zincire örmeden mapa vs ile gerektiğinde takıp sökebilmek ve halatı rodalı şekilde ayrı saklamak istiyorum. Zincirim 8mm. Tekne 9t.

Rodası rahat ve gamsız olsun diye 8 kollu naylon halat düşünüyorum.. Sizce Mapayı ve halatı kaç mm seçsem uygun olur?

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Ekim 12, 2021, 15:43:57 »
Irgatınız halat da çekiyorsa halatı da zincir gibi aşağı yönlendirecektir. Bu nedenle zincire halat örmenizi öneririm. Kısa bir zincir ve gerektiğinde halat kullanmanız gerekirse zincirin çımasını boşta tutmanız gerekecek, depoda hırça mapasına bağlayamayacaksınız. bu bağlantı bana göre olmazsa olmazdır, hele kısa zinciri denize düşürmeniz nerede ise kaçınılmazdır. Tüm bunları çözdüğünüzü varsayarsak, zincirin çımasını nasıl bulup, halatı bağlayacağınızı da düşünmeniz gerekecek. Bu işi zincir dolabında yapsanız, bağlantı ırgatın kavelatasından geçmeyecek, ancak çok dikkatli bir şekilde demir atıp zincir bitmek üzere iken bosa tutup zincirin çımasını güverteye alıp eklemeyi orada yapabilirsiniz. sonra bosayı boşlayıp istediğiniz kadar kaloma verebilirsiniz. Bir diğer yöntem de güverteye bir zincir stopperi monte etmektir.

8 mm zincir için 8 mm zincir kilidi kullanabilirsiniz, bu kilitlerin mandarda kullanılan çeşitleri var, göz halat için kapatılmış durumda ve harbisi yarım tur çevrilerek sıkışıyor. Birbirine bağlı olduğu için harbinin düşme olasılığı yok.  Mandarda çözüldüğünü görmedim ama zincir bağlantısında nasıl olur bilmiyorum. Normal bir 8 mm zincir kilidi kullanabilirsiniz.  Halat olarak 12 mm halat kullanacaksınız ve kilide halatı öreceksiniz, kesinlikle bağ kullanmayın. Bağlarım diyorsanız en azından bir kalın halat 14 mm kullanın.

*

O. G.

« Yanıtla #4 : Ekim 12, 2021, 23:28:00 »
Ahmet Korsan,

Irgat yatık olduğu için kaveleta sağda, halat tamburu solda. Zincirin zincirliğe aktığı minik loça tam kaveletanın altında düşey yönde. Dolayısıyla halat tamburunun halatı ırgatın etrafından dolaştırıp loçadan aşağı akıtması mümkün değil. Ancak güverteye serer. Benim de bir taraftan halatı çekerken bir yandan  da halatı yuvadan içeri yedirmem gerekir ki, zaten tekim, yok rüzgar bindirdi, yok çapa apiko, yok yan tekneye sürükleniyorum, demiri sonra topla koş motora yol ver vs.. Bir de bu diş macununu tüpe sokmaktan beter işle uğraşmak istemem..

Günlük kullanımda zincirin çıması 60cm civarı el incesi ile hırça mapasına ufak bir şakıl ile bağlı olacak. Maynada zincirin sonuna  geldiğimde zincirin çıması güverteye çkmış ama hala kaveletanın üzerinde olacak ki el incesine tüm yük binince kopup zincir denize akmasın.. O sırada halatı mapasından ırgatın önündeki halkalardan birine ekleyeceğim.. El incesinin şakılını da açıp halatı koyvereceğim.. Virada da tam tersi..

Niyetim bu.. Tabi uygulayıp görmek lazım..
Zincir kilidini unutmuştum. Hatırlattığınız için tekrar teşekkür ederim.

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Ekim 13, 2021, 10:10:31 »
Hırça mapasına bağlantı el incesi ile olmamalıdır, teknenin demirli iken yükünü taşıyabilecek kadar kalın bir halatla yapılmalıdır. Hırça mapası da bu yükleri taşıyacak kadar güçlü ve bağlantısı sağlam olmalıdır.
*

B. A.

« Yanıtla #6 : Ekim 13, 2021, 13:18:55 »
Merhaba,

Oncelikle hepinize guzel ve faydali paylasimlariniz icin tesekkur ederim.
Konuyu sulandiayacaksam, benzer bir konuda bir sorum olacak.

Bir arkadasimin 11 metre, Benetau gran turismo motoryatinda 100 metre 10mm zincir takili. Bu zincirin agir oldugu fikrindeyiz, onu yarisi zincir yarisi halat olan bir duzenle degistirmemiz demir performansini cok etkiler mi?
*

A. Ç.

« Yanıtla #7 : Ekim 13, 2021, 13:44:19 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Merhaba,

Oncelikle hepinize guzel ve faydali paylasimlariniz icin tesekkur ederim.
Konuyu sulandiayacaksam, benzer bir konuda bir sorum olacak.

Bir arkadasimin 11 metre, Benetau gran turismo motoryatinda 100 metre 10mm zincir takili. Bu zincirin agir oldugu fikrindeyiz, onu yarisi zincir yarisi halat olan bir duzenle degistirmemiz demir performansini cok etkiler mi?

ABD'de en çok kullanılan sistem çapa, zincir, halattır. Avrupa'da ise sadece zincir tercih edilir. Bana göre seçiminiz demirleme performanısınızı etkilemez ama ırgatınızın buna uygun olması gerekir.
*

B. A.

« Yanıtla #8 : Ekim 13, 2021, 14:23:23 »
Cok tesekkurler Ahmet Korsan.
*

O. G.

« Yanıtla #9 : Ekim 14, 2021, 00:20:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hırça mapasına bağlantı el incesi ile olmamalıdır, teknenin demirli iken yükünü taşıyabilecek kadar kalın bir halatla yapılmalıdır. Hırça mapası da bu yükleri taşıyacak kadar güçlü ve bağlantısı sağlam olmalıdır.

Haklısınız, zinciri kavaletadan kaçırsam el incesi o yükü kaldırmayacak, tüm zincir denize akacak.
Tam demirlerken risk.
Dediğiniz gibi 60-70 cmlik 12 mm halat kullanmak uygun olacak.
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Ekim 14, 2021, 05:06:01 »
Hırça mapasına bağlantı için 12 mm halat uygun olur, halat boyu ise zinciri bırakmanız gerekirse, kaveletanın üstüne çıkacak kadar uzun olmalı ki gerektiğinde halatı kesebilesiniz, hatta keseceğiniz yer zincir üzerinde 1 m civarında halat kalacak kadar uzun olmalı ve halat yüzer halat olmalı, böylece zinciri bırakmanız gerektiğinde dipte halat şamandıra gibi yüzüp kolaylıkla görülebilsin. Zincir kum ve yosun içine gömülür ve kaybolur, geri almak için geldiğinizde bu halat size işaret olur. Halatı zincire örerseniz, halat taşıma gücünden kaybetmez, daha da önemlisi kaveletadan olaylıkla geçer.
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2021, 05:07:17 Gönderen: Ahmet Çelenoğlu »