0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. A.

SEYİRDE MOTOR BOZULURSA NASIL YANAŞILIR
« : Eylül 21, 2017, 14:10:18 »
Merhabalar seyir esnasında motor bozulursa nasıl yanaşılır. İskeleye yanaşılabilir mi ? Yoksa alargada mı kalmaya çalışmak lazım. Forum da bulamadım.

*

S. Ş.

Ynt: SEYİRDE MOTOR BOZULURSA NASIL YANAŞILIR
« Yanıtla #1 : Eylül 21, 2017, 14:23:08 »
Marina agzina gelip palamar cagrilabilir...

Can mal guvenligini riske atmamak icin yedeklenmek lazim herhangi iskeleye yakin yardim alirisniz

*

Ö. A.

« Yanıtla #2 : Eylül 21, 2017, 14:30:43 »
Semih korsanım yelkenle yanaşmak mümkün değil dimi iskeleye ? Bunu becerebilen varmı diye youtube da baktım ama bulamadım. Demir atmak da mümkündür sanırım.

*

A. U.

« Yanıtla #3 : Eylül 21, 2017, 14:46:03 »
Özer Korsanım şöyle bir video buldum. Bir bakın isterseniz ancak yanaşacağınız yerin uygunluk durumu ve yelkenle yapacağınız manevra alanının genişliği, rüzgar yönü ve şiddeti ve teknedeki ekip sayısı ve yeteneği önemli olacaktır diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2017, 14:46:21 Gönderen: Akın Uçan »

*

S. Ş.

« Yanıtla #4 : Eylül 21, 2017, 14:54:59 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Semih korsanım yelkenle yanaşmak mümkün değil dimai iskeleye ? Bunu becerebilen varmı diye youtube da baktım ama bulamadım. Demir atmak da mümkündür sanırım.

ıskekeye yanaşmak tek tabanca motorsuz tehlikeli iş , onun yerıne sakin bir koya  demır atıp motorunu duzeltmenı tavsiye ederım.

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Eylül 21, 2017, 15:18:19 »
Mısırda Süveyş kanalının içinde, Yunan adalarında, bitmemiş Türk marinalarında birden çok defa motor arızası nedeni ile yelkenle yanaştım. Iki işi  olmak ve birinin usturmaça ile çarpmayı karşılaması işe yarıyor. Rüzgar açısı sizi az da olsa iskeleye doğru atıyorsa iş daha da kolaylaşıyor.

Temelde yaklaşınca tek parça yelkene düşmek , diğer yelkeni ise tene hızına göre yanaşmadan önce  toparlabilmek önemli. Yavaş yerine hızlı olup çarpmayı elde usturmaça ile karşılamak gerekiyor.

Bir kere Kalamışta gece kimse olmadığı için yanaştım. Tam bir yanaşma sayılmazdı. Baştan tonozlu teknelerin arasına tekne başını soktum. Bir taraftaki tekne sağlam usturmaça donatmıştı diğer tarafa da ben usturmaça döşedim ve son anda dümenden kalkıp eldeki usturmaça ile  karşıladım. Sonra tekneyi elleyerek kendi yerime geçtim.

Önemli olan rüzgarı doğru kullanıp hızınızı iskeleye  yanaşacak kadar fazla tutabilmeniz. Erken durursanız bir daha yelkenle hareket çok zor oluyor.
*

Ö. A.

« Yanıtla #6 : Eylül 21, 2017, 15:38:25 »
Herkese teşekkür ederim bilgilendirme için .
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Eylül 21, 2017, 18:45:18 »
burada güzel bir örneği var;

Burada da gerekirse yelken ile nasıl geri gidebileceğinizi gösteriyor;

Burada geri geri yelkenle nasıl aborda olacağınızın basit bir örneği var;

İşin daha ilerisi de geri geri balon yelken basan bu arkadaşlar var! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yani teknenizi ne kadar tanır ve yelken yeteneklerinizi geliştirirseniz motora ihtiyacınız o kadar azalır.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #8 : Eylül 22, 2017, 10:02:02 »
Standart olarak eğer rüzgar yoksa bot ile yedekleme yapılabilir.
Eğer rüzgar varsa ve çok şiddetli değilse bizim standart olarak uyguladığımız yaklaşım şöyle.
Öncesinde bir ekip bot ile tekneden ayrılarak, yanına aldığı yedek çapa ve halat düzeneğini yanaşılması yere uygun döşer. Halatın yüzüyor olması bu noktada dikkat edilecek husus.
Tek yelken ile manevra ederek, su yüzeyinde yüzmekte olan halata neredeyse takılacak şekilde hareket edili. Halat ele alınır, tekne ister baştan ister kıçtankara olacak şekilde yerine elle veya vinçle yerleştirilir.
Eğer çok şiddetli rüzgar varsa, yine aynı şekilde önceden yerleştirilen bir çapa, yüzer halatı ve şamandırasını yelken ile kafadan yakalamaya çalışmak, gerekirse ikinci çapayı da olduğu yere funda etmek kolay oluyor.
Tabi her iki durumda da tekneyi bırakıp düzeneği kuracak bir diğer kişi veya ekibe ihtiyaç var.
Bunlar tek kişinin yapacağı iş değil.
Rüzgaraltı pontona, teknelerin arasına kıçtan demir atıp kalomasını kokpitten uygun ayarlayıp baştankara olmak tek başına iken yapılacak tek uygulama.
*

Ş. Ö.

« Yanıtla #9 : Eylül 22, 2017, 11:14:26 »
Seyirde motor bozulursa liman ağzına kadar yelken ile gelir anons edersiniz yardımcı olurlar.Yardımcı olan yok ise takma motorunuzu takarsınız kendiniz limana girersiniz.(Daha önceden hazırlanmış bir düzeneğiniz var ise)

*

Ş. Ö.

« Yanıtla #10 : Eylül 22, 2017, 11:36:47 »
burada güzel bir örneği var;

Burada da gerekirse yelken ile nasıl geri gidebileceğinizi gösteriyor;

Burada geri geri yelkenle nasıl aborda olacağınızın basit bir örneği var;

İşin daha ilerisi de geri geri balon yelken basan bu arkadaşlar var! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yani teknenizi ne kadar tanır ve yelken yeteneklerinizi geliştirirseniz motora ihtiyacınız o kadar azalır.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Burada örnekleme yapılmış tekneler için tamam ama 28feet üzeri bilmem kaç tonluk tekne ile yelken gücü ile limana girip yanaşacak kaptan ben görmedim.Korsanlar arasında bu denli yeteneklerini geliştirmiş Korsan var mı?
Özgür Korsanım kaç feet di hatırlamıyorum ama havuzluğu muazzam olan bir kaç videosunu izlediğim tekneniz ile yelken gücünü kullanarak limana giriş yapabilir misiniz?Yetenek ne kadar gelişir hangi alet için ?
Herhangi bir sorunda suya atlayıp burnunu rüzgara çevirip tutabileceğiniz aletler ile iğnenin deliğinden geçelim de ....tonajlar arttığında oluşabilecek sorunlar denemem ve düşünmem bile....
« Son Düzenleme: Eylül 22, 2017, 11:43:47 Gönderen: Şevket Öztürk »
*

M. E.

« Yanıtla #11 : Eylül 22, 2017, 22:27:19 »
Şevket Korsan prensip aynıdır.
Boyut ve tonaj artarsa bile, vinçler büyür, demirler ağırlaşır ve çözümler de o oranda zenginleşir.
Bunlar elle yapılamaz belki ama strateji değişmez...
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #12 : Eylül 23, 2017, 01:00:05 »
Burada örnekleme yapılmış tekneler için tamam ama 28feet üzeri bilmem kaç tonluk tekne ile yelken gücü ile limana girip yanaşacak kaptan ben görmedim.Korsanlar arasında bu denli yeteneklerini geliştirmiş Korsan var mı?
Özgür Korsanım kaç feet di hatırlamıyorum ama havuzluğu muazzam olan bir kaç videosunu izlediğim tekneniz ile yelken gücünü kullanarak limana giriş yapabilir misiniz?Yetenek ne kadar gelişir hangi alet için ?
Herhangi bir sorunda suya atlayıp burnunu rüzgara çevirip tutabileceğiniz aletler ile iğnenin deliğinden geçelim de ....tonajlar arttığında oluşabilecek sorunlar denemem ve düşünmem bile....
Merem'in dediği gibi farketmez, küçük bir yelkenli tekneyi yelken ile manevra yaptırabiliyorsanız büyüğünü de yaptırırsınız.
Yeter ki o tekneyi tanıyın, yelkeni bilin, ekip yeterli olsun.

Aşağıdaki örnek ufak tefek farklarla büyük bir tekne için de aynıdır;

Bu da büyükçe bir tekne sayılır;

Veya buna büyük demezsek kime diyeceğiz! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #13 : Eylül 23, 2017, 01:09:24 »
Ortadaki videoda boşta çalışan motor sesi var  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #14 : Eylül 23, 2017, 01:13:13 »
Ortadaki videoda boşta çalışan motor sesi var  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
evet, sanırım eğitim yapıyorlar, tedbir olarak motor çalışır tutmuşlar. görüntüler yelkene uygun.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap