0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. E.

Ynt: Serpinti Körüğündeki Plastikten Bıktım
« Yanıtla #30 : Nisan 22, 2019, 15:10:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aynı duygularla bıkmış olarak ve tıpkı H.Erim gibi sert malzeme ile bir çözüm aramak istiyorum. Centrkokpit'li teknelerdeki gibi alçak bir camlı kısım mı; yoksa H. Erim'in dediği gibi ama cam mı pleksi mi olsun.
Hadi geliştirelim şu fikri ve güzel bir çözüm bulalım.

Cam temperli olmalı. Gene de ağır olacak. Pleksi çizilince göstermiyecek, ama sanırım yumuşak malzemeden daha çok süre saydam kalacak.

Temperli cam söylediğiniz gibi hem ağır hemde maliyetli olacaktır. ancak en temiz çözüm.
pleksi kesinlikle olmamalı hem çabuk çiziliyor hem de kırılma ve çatlama riski yüksek.
önerim solid polikarbon 2mm (hatta 1-1,5 mm de varmış).
CAM GÖRÜNÜMLÜ POLİKARBON LEVHALAR (alıntı)
 Solid polikarbon levhalarda çok yüksek darbe dayanımına sahiptir. Cama göre 200 kat dayanıklıdır. mm/m2 si 1.2 kg olmasından dolayı ağırlık bazında cama karşı mükemmel bir avantaj sağlamaktadır. Ultraviole veya ultraviole olarak üretilebilmektedir.Solid polikarbonat levhalar iç ve dış mekan uygulamaları için uygun fiyatlıdır. Soğuk ve sıcak bükmeye elverişli olan solid polikarbonat levhalar güvenliğin birinci derecede önemli olduğu yerler için kaçınılmaz bir malzeme olup, mükemmel bir ışık geçirgenliğine sahiptir
fiyatı da uygun 1 mm 1250x2050  137 tl/plaka ithal olan yerli yok
2mm 2050x3050 plaka 416 tl/plaka

[/quote]

1-2 mm çok ince değil mi? ben yanlışlıkla elimiz ayağımız çarpsa kırılabilir diye en ince 6-7 mm hatta 10 olsa daha iyi diye hayal etmiştim.

*

A. E.

« Yanıtla #31 : Nisan 22, 2019, 15:21:15 »
Metali köşeli değil de mevcut sprayhood alt tabanında olduğu gibi eğri yani kavisli yapsak; camları ya da pilastik malzemeyi buna göre eğmek mümkün mü kolay bir şekilde? Böyle bir imkan bulsak toplu olarak yaptırır veya yaparız. sabit camlı, krom içi olarak.

*

H. A.

« Yanıtla #32 : Nisan 22, 2019, 16:28:18 »
Bu kadar uğraşlara ne gerek var. En kalitelisinden naylon camınızı seçin, klasik serpinti körüğünüzü iyi bir ustaya yaptırın, ( Tunç korsan gibi yaptırırsanız evladiyelik olur) serpinti körüğünü  hiç yatırmayın, en az 8-10 sene kullanın , ben öyle yapıyorum. Gelin 11 senelik serpinti körüğümü görün. 1-2 yıllık zannedersiniz.

*

E. A. A.

« Yanıtla #33 : Nisan 23, 2019, 08:15:22 »
Bu kadar uğraşlara ne gerek var. En kalitelisinden naylon camınızı seçin, klasik serpinti körüğünüzü iyi bir ustaya yaptırın, ( Tunç korsan gibi yaptırırsanız evladiyelik olur) serpinti körüğünü  hiç yatırmayın, en az 8-10 sene kullanın , ben öyle yapıyorum. Gelin 11 senelik serpinti körüğümü görün. 1-2 yıllık zannedersiniz.

Hakkı abim senin taktik çalışıyor , ben üşenmezsem arada bir sirke ile yıkıyorum rengi yerine geliyor. Bazen deterjanla da yıkadığım oluyor. Yalnız  seyirde görüş açısından indirmek zorundaysam kat yapmamasına dikkat ediyorum. Tanıdık brandacıya  eski sprayhoodu verdim tamir etti ,aynısını marka kumaştan yaptı , havuzluk minderlerini de tamir etti  3 sene önce 3000 tl verdim .

*

T. Ö.

« Yanıtla #34 : Nisan 24, 2019, 11:34:39 »
...serpinti körüğünü  hiç yatırmayın, en az 8-10 sene kullanın , ben öyle yapıyorum. ...

Hakkı abicim, kışın katlayıp kaldırıyorsun ama, değil mi ?

TANER

*

M. Ö.

« Yanıtla #35 : Nisan 24, 2019, 17:49:41 »
Metali köşeli değil de mevcut sprayhood alt tabanında olduğu gibi eğri yani kavisli yapsak; camları ya da pilastik malzemeyi buna göre eğmek mümkün mü kolay bir şekilde? Böyle bir imkan bulsak toplu olarak yaptırır veya yaparız. sabit camlı, krom içi olarak.

teknenin pleksi olan camlarını polikarbon ile değiştirmek üzere İstanbul'da bir tabela imaltı yapan firmaya polikarbonları kestirdim.
bende polikarbon bükülmez zannederdim ama vatandaş çok kalın polikarbonu bile bükmüş. kutular zarflıklar hatta yarım küre.
vatandaşa standart tabela işinin dışında biraz zihni sinir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap tasarımlarda yaptırmışlar. Alışık yani. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
görüşmek gerek . istenir ise tel paylaşırım.

saygılar

*

H. A.

« Yanıtla #36 : Nisan 24, 2019, 18:48:22 »
...serpinti körüğünü  hiç yatırmayın, en az 8-10 sene kullanın , ben öyle yapıyorum. ...

TANER
Taner'cim evet. Aslında ben yelkenleri, yelken torbasını, serpinti körüğünü, ve biminiyi sadece yaz sezonunda 4-4,5 ay kullanıyorum. Diğer Zaman'larda tekne karada onlarda ambarda. Yani 9 yıl kullanım ,3 yıl sürekli kullanıma denk geliyor.
*

H. E.

« Yanıtla #37 : Nisan 24, 2019, 22:12:16 »

TANER
Taner'cim evet. Aslında ben yelkenleri, yelken torbasını, serpinti körüğünü, ve biminiyi sadece yaz sezonunda 4-4,5 ay kullanıyorum. Diğer Zaman'larda tekne karada onlarda ambarda. Yani 9 yıl kullanım ,3 yıl sürekli kullanıma denk geliyor.

Hakkı Abi elverse, tekneyi de kışın katlayıp kaldıracak ama...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. A.

« Yanıtla #38 : Nisan 24, 2019, 22:19:25 »
Maalesef kışın sadece üstünü örtebiliyorum.😂😂
*

A. E.

« Yanıtla #39 : Nisan 26, 2019, 13:02:59 »

teknenin pleksi olan camlarını polikarbon ile değiştirmek üzere İstanbul'da bir tabela imaltı yapan firmaya polikarbonları kestirdim.
bende polikarbon bükülmez zannederdim ama vatandaş çok kalın polikarbonu bile bükmüş. kutular zarflıklar hatta yarım küre.
vatandaşa standart tabela işinin dışında biraz zihni sinir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap tasarımlarda yaptırmışlar. Alışık yani. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
görüşmek gerek . istenir ise tel paylaşırım.

saygılar

Sevgili Mert Korsan
Lütfen tlf isim vb bilgileri paylaşırmısınız benimle.
0542.2148102
*

S. Ç.

« Yanıtla #40 : Nisan 26, 2019, 13:35:01 »
Teknemi sekiz sene yaz kış kullandım..
Bu süre içersinde ne serpintiyi nede biminiyi hiç sökmedim,katlayıp kaldırmadım..gergin vaziyette hep yerinde tuttum..
Yelkenlerimide hiç sökmedim..
Ama..
Bir tane küçük B&D nin basınçlı su makinam vardı..
Bunu kullanarak tatlı suyla mümkün olduğunca yelkenleri açıp arkalı önlü hep yıkadım,kuruttum yerine tekrar sardım..
Biminiyi ve körüğüde üstten alttan hep yıkadım..uzun süre tozlu-tuzlu bırakmadım..
Mika camlarıda üşenmeden her onbeşgünde bir..ince pasta ile sildim parlattım..matlaşmalarına izin vermedim..
Seyir sırasında katlarkende kırışmasına ve sivri köşeler oluşmamasını sağladım..
Yani o kadar yıl..bu ekipmanlara hiç para harcamadım..basınçlı makinada yanıma kâr kaldı..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. C.

« Yanıtla #41 : Mayıs 08, 2019, 20:57:23 »
Bu süre içersinde ne serpintiyi nede biminiyi hiç sökmedim,katlayıp kaldırmadım..gergin vaziyette hep yerinde tuttum..
Ama..
Bunu kullanarak tatlı suyla mümkün olduğunca yelkenleri açıp arkalı önlü hep yıkadım,kuruttum yerine tekrar sardım..
Biminiyi ve körüğüde üstten alttan hep yıkadım..uzun süre tozlu-tuzlu bırakmadım..
Mika camlarıda üşenmeden her onbeşgünde bir..ince pasta ile sildim parlattım..matlaşmalarına izin vermedim..
Seyir sırasında katlarkende kırışmasına ve sivri köşeler oluşmamasını sağladım..
Yani o kadar yıl..bu ekipmanlara hiç para harcamadım..basınçlı makinada yanıma kâr kaldı..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Benim komşu 20 yıllık bimini ve sprayhoodu 2 ay önce yeniletti hocam  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. Ş.

« Yanıtla #42 : Mayıs 08, 2019, 21:42:07 »
Ama..

Sokmeden genova nasıl yıkanır makınayla
*

H. T.

« Yanıtla #43 : Mayıs 08, 2019, 23:13:01 »
Ben cabrio arabalarda kullanılan hafif renkli olan pvclerden Almanya'dan getirttim 3 yıldır bozulmadı gayet güzel, tabi katlamaya kıyamıyorum.
*

S. Ç.

« Yanıtla #44 : Mayıs 08, 2019, 23:33:25 »
Ama..

Sokmeden genova nasıl yıkanır makınayla

Basınçlı suyun menzili 30 mt....Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İzin verseler köpükle bile yıkayabilirsin..
Yan tekneye geçebilirsen iyice açıyı yakalıyorsun..
Üşenmezsen,yıkıyacağın zaman cenovayı yarı yarıya indirmekde iş görüyor..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 08, 2019, 23:35:35 Gönderen: Serdar Çırak »