0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. E.

Ynt: Serpinti Körüğündeki Plastikten Bıktım
« Yanıtla #15 : Nisan 19, 2019, 12:06:11 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben sert cam ve fermuarlı yaptırmış ve paylaşmıştım

Link çalışmayanlar için sanırım doğru link bu:

*

N. D.

« Yanıtla #16 : Nisan 19, 2019, 12:13:39 »
Ben sert cam ve fermuarlı yaptırmış ve paylaşmıştım

Tunc evet hatirladim, seninkayigi bir ara incelemem lazim, kullanim bakimindan tecrübelerin nasil?

*

T. A.

« Yanıtla #17 : Nisan 19, 2019, 12:53:13 »
Şimdilik çok memnunum. Insallah karşılaşırsak uzun uzun anlatırım
Yeni 51 ve 54 Jeanneau'ların çoğu buna yakın bir sistem kullanıyor

*

H. E.

« Yanıtla #18 : Nisan 19, 2019, 17:43:21 »
Şimdilik çok memnunum. Insallah karşılaşırsak uzun uzun anlatırım
Yeni 51 ve 54 Jeanneau'ların çoğu buna yakın bir sistem kullanıyor

Nasıl bir sistem?

*

S. Ç.

« Yanıtla #19 : Nisan 19, 2019, 20:27:30 »
Bu naylon camların üzerindeki etki güneş yanığı gibi birşey..Tuzlu su artı yağmur asidide eklenince o buzlu görüntü zamanla oluşuyor..
Yeni takılanlardan sonra,motoryatların yaptığı gibi, dışarıdan,çıtçıtla sabitlenen kumaş parçalarıyla perdelemek lazım..
Böylece güneşten direk etkilenmez..

*

C. İ.

« Yanıtla #20 : Nisan 19, 2019, 20:58:40 »
  Elbette bir takım yerlerde, Hakan’ın dediği gibi potluk yaptı. Dedim ya babam sayacı idi, dikiş öncesi bazı yerlerde kıvırma yapıyordu. Yamuk kıvırmayı babama gösterirdim
- Olur olur, koşarken bu görünmez diye söylerdi.
 Biz de 6 mil ile giderken bu potluk göze çarpmazdı.
  Her şeyin sonu vardır da bu plastikler daha üçüncü sezona girerken Mahir'in dediği gibi matlaştı. Eh bu kadar masraf, özen göstermeleri boşa gitmişti. Yine aynı sahneleri yaşamak istemiyordum. Kararımı verdim ve bu yaz Karadeniz gezisinde birlikte olduğumuz, Belgrad'dan arkadaşım PETAR'ın yaptığı düzeneği ben de yapmalıydım.Bu kalıcı bir çözüm olacaktı.
 Önce çizimlerle planlamaların ardından malzeme ihtiyaç tespiti ve satın alma. 6 metre iki boy, Polisajlı, 316 kalite, 2x20x30 kutu profil malzemeyi aldım. 6 metreyi benim binek arabam olmayacağı için öyle bir yerden kesmeliydim ki fire vermesin sonradan 20 santim ihtiyacım olsa dahi boy malzeme satın almak zorundayım arabay girebilecek şekilde dört parçaya böldürdum.
  Bu işi yapmamda en fazla emeği geçen Ali Ünalan kardeşim yardımcı oldu. Daha altı ay önce bu düşüncemden söz ettiğimde, elektrot kaynak makinesi ihtiyacım olduğunu söyledim.
  -Satın almama gerek yok Cevat abi ben de var, sana verebilirim dedi. Sağ olsun.
Ölçülerine göre kestiğim  parçaları, tabana civatalar ile tutturdum ve puntaladım. Önce alt tarafındakileri yaptım. Sonra dikmeleri ardından üst parçaları birleştirdim. 15cm. boyunda bir
parça arttı, onuda denize düşürdüm. Olsun, belki bir deniz canlısına yuva olur.
 Bazı boşlukların TİG kaynağı ile doldurulması ve Polisaj işleri içinde kaynakça götürdüm. Kaynakçı Selim uzun eğri burunlu olmasa da konuşmayı şehvetle seven, meraklı, soran, işini bilen Rize'li bir kardeşimizdi. Pazarlık ederek fiyatta anlaştık. Pazartesi günü bitireceğini söyledi ancak sözünü tutamadı, çünkü seçimler için memleketi Rize’ye gitmiş. Muhtar adayı bir akrabasını kıramamış. Millet muhtar seçilecek diye benim işim aksadı iyi mi.
2,90 metre genişliğindeki yapıyı arabanın tavanında yanlamasına koydum 15 santim dışarı taştı. Sabah erken olduğu için götürürken getirirken de trafik polisine rastlamadan marinaya geldim.
 Yerine koydum, bağlama vidaları  cuk diye oturdu.
Uzo yudumlamayı hak etmiştim.
*

H. E.

« Yanıtla #21 : Nisan 19, 2019, 21:18:36 »
Cevat Korsan,
15 cm parçayı arttı diye mi denize düşürdün yoksa denize düşen 15 santimlik parçanın ardından "zaten artmıştı" mı dedin?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. İ.

« Yanıtla #22 : Nisan 19, 2019, 21:40:40 »
Gerçekten artmıştı. Aksi takdirde ya 6 metre (bir boy) alacaktım, ya da bir yerlerde 20x30
2mm. etli kutu profil parça bulup kaynakla ek yapmalıydım.
 Kısacası 270 TL düşürmüş olurdum.
*

A. Ü.

« Yanıtla #23 : Nisan 19, 2019, 21:57:25 »
...

Ama maalesef aynı kaygıları tekrar yaşayacaksınız (yaşayacağız)... Bunun keşke daha iyi bir çözümü, daha farklı bir malzemesi filan olsa...

Sert cam takmadan çözülmüyor. Ama onu takmak için de serpinti körüğünün sabit ve sert bir mazlsemeden yapılması gerekiyor. Ali Ünalan mesela Anadol tavanından yapmıştı.

Benim aklımda ise melez bir çözüm var. Ben hem camlar sert ve saydam olsun hem de istediğimde serpinti körüğü şimdiki gibi katlanabilsin istiyorum. Çözüm; kumaş malzemenin kenarlarına yapılan cep gibi kumaş çerçeveler. Dikdörtgen ve üçgen poliakrilik sert tabakalar bu ceplerin içine sürülecek (veya cırt bant ile yerleştirilip kenarları kalınca örtülecek).
Sert cam takmadan çözülmüyor. Ama onu takmak için de serpinti körüğünün sabit ve sert bir mazlsemeden yapılması gerekiyor. Ali Ünalan mesela Anadol tavanından yapmıştı.

Hakan korsanım,
Ben o dönemlerde Anadol tavanından yapacaktım buldum hurda bir Anadol tavanını satın aldım.tekneye getirdim koydum demo olarak  kafama yatmadı,içime sinmedi Anadol tavanı vaz geçmiştim,sıfırdan ahşaptan yapmaya karar verdim ahşap üstüne fiber kaplayarak yapmıştım.
Böyle bişiy yapmak isteyen korsan arkadaşlara umarım fikir verir videosunun linkini atıyorum.

Serpinti Körüğü (sprayhood) yapımı.

Bunlarda cöpe giden Anadol fotoğrafları Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #24 : Nisan 19, 2019, 22:12:22 »
KAMU SPOTU
Ali Ünalan'ın bu konularda yaptıklarını siz kendiniz denemeyin. Bu adam Anadol tavanından serpinti körüğü yapabildiği gibi, serpinti körüğünden de Anadol yapabilir. Tekin değildir yani. Bu Ömer Kırcal ve Ali Ünalan gibi adamlar televizyondaki oyuncakçı amca gibi tiplerdir. Çok kolay yapılıyormuş gibi görünen işler yaparlar, siz de heveslenir yapmaya kalkarsınız, bir sürü masrafa girersiniz. Uzak durun!
*

A. Ü.

« Yanıtla #25 : Nisan 19, 2019, 22:22:01 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. İ.

« Yanıtla #26 : Nisan 19, 2019, 23:06:17 »

*

C. İ.

« Yanıtla #27 : Nisan 19, 2019, 23:11:38 »

Sıra geldi camlara.
*

C. İ.

« Yanıtla #28 : Nisan 19, 2019, 23:52:47 »
 Ahmet Kabaalioğlu'nu aradım, durumu anlattım;
- Tamam Cevat abi sana gereken kadar cam aldım, ölçüleri getir keselim.
Yolda giderken Ali  telefon etti
- Cevat abi, o camları ölçüsünde elle kesmek kolay değil. Sen o camları al bana gel, otokette
çizelim ''Su Jeti'' ile güzelce kestirelim.
-Peki ben Ahmet'e söyleyeyim diye cevap verdim.
 Topkapı'da ki dükkana ulaştıktan kısa süre sonra elinde poğaçalarla Ahmet'de çıkageldi.
 Hal hatır, çay, poğaça derken Ali'nin su jeti önerisini anlattım.
 - Böyle bir imkan varsa çok iyi olur. Ben ölçülere yakın arabana sığacak gibi keseyim öyle git.
 Ali sayesinde, bu işi yaparken olabilecek en doğru kararı vermiş olduk.
Taslak resimleri de alıp Ali'nin dükkanına gitmek üzere Ümraniye'nin yolunu tuttum.
*

M. Ö.

« Yanıtla #29 : Nisan 20, 2019, 09:05:52 »

Aynı duygularla bıkmış olarak ve tıpkı H.Erim gibi sert malzeme ile bir çözüm aramak istiyorum. Centrkokpit'li teknelerdeki gibi alçak bir camlı kısım mı; yoksa H. Erim'in dediği gibi ama cam mı pleksi mi olsun.
Hadi geliştirelim şu fikri ve güzel bir çözüm bulalım.

Cam temperli olmalı. Gene de ağır olacak. Pleksi çizilince göstermiyecek, ama sanırım yumuşak malzemeden daha çok süre saydam kalacak.
[/quote]

Temperli cam söylediğiniz gibi hem ağır hemde maliyetli olacaktır. ancak en temiz çözüm.
pleksi kesinlikle olmamalı hem çabuk çiziliyor hem de kırılma ve çatlama riski yüksek.
önerim solid polikarbon 2mm (hatta 1-1,5 mm de varmış).
CAM GÖRÜNÜMLÜ POLİKARBON LEVHALAR (alıntı)
 Solid polikarbon levhalarda çok yüksek darbe dayanımına sahiptir. Cama göre 200 kat dayanıklıdır. mm/m2 si 1.2 kg olmasından dolayı ağırlık bazında cama karşı mükemmel bir avantaj sağlamaktadır. Ultraviole veya ultraviole olarak üretilebilmektedir.Solid polikarbonat levhalar iç ve dış mekan uygulamaları için uygun fiyatlıdır. Soğuk ve sıcak bükmeye elverişli olan solid polikarbonat levhalar güvenliğin birinci derecede önemli olduğu yerler için kaçınılmaz bir malzeme olup, mükemmel bir ışık geçirgenliğine sahiptir
fiyatı da uygun 1 mm 1250x2050  137 tl/plaka ithal olan yerli yok
2mm 2050x3050 plaka 416 tl/plaka