0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. İ.

Serpinti Körüğündeki Plastikten Bıktım
« : Nisan 18, 2019, 22:16:28 »
 Şu serpinti körüğündeki şeffaf plastik hep canımı sıkmıştı. Aşağı indirmek isterim hemen kulaklarımda;
 - Katlanırsa matlaşır.
Tekneyi yıkarım;
- Islak kalmamalı, suyu emince şeffaflığını yitirir.
 - Seyir sonrası tatlı su ile yumuşak bir bez ile mutlaka silinmeli yoksa buzlu cam gibi olur.
 Tentecilere tekne için değil kamyonete veya bahçeye lazım da diyemiyorsun. Adam gelip
tekneden ölçü alıyor ve seni doğal olarak cüzdanı dolu birisi olarak kabul ediyor.
  İki yıl önce, babamın sayacı olması, benimde yanında uzun yıllar çalışmış olmamın verdiği 
 cesaretle kararımı verdim. Şeffaf malzemeyi satın alıp kendim dikebilirdim.
 Bunun için ilk iş Unkapanı manifaturacılar çarşısına gidip malzemeyi aramak oldu. Üst katta bu
tür malzemeler satan dükkanı buldum ve isteğimi anlattım. Adam bir sinirli bir gergin, bu arada
telefon geldi. Konuştuğu kişiye de;
 -Kısa kes, çok işim var, beni meşgul etme edasında kısa cevaplar vererek konuşmayı bitirdi.
 Sıra bana geldi tekrar. İki çeşit gösterdi,  birisi 0,60 mm. diğeri 0.40 mm. hangisini alsam diye
düşündüm çünkü bende olanı ölçmemiştim. Daha çok  0.60 mm. alıyorlar dedi.
Metresi kaç lira diye sordum
 -60 lira dedi.
-Daha kalitelisi var mı ?
-Yok ama bu en iyisi. Çay bahçeleri, lokantalar hep bundan kullanıyorlar.
bu arada sıkılmış olacak ki ruloların bulunduğu yerden masasına geçip oturdu, kalemi eline aldı
önündeki deftere bir şeyler yazmaya başladı.
 Ben de biraz düşündükten sonra yanına gidip 3 m. almak istediğimi söyledim.
 Yan tarafta sessizce ve saygı ile bekleyen elemanına
-Oğlum oradan 3 metre kes diye seslendi.
 Tetikte durumu izleyen delikanlı hızla ruloyu yere yatırdı ve metre ile ölçüsünü alıp makasla
düzgünce kesti.
 Masada bir şeyler yazmakta olan sinirli adama
-80 cm boyunda 3 tane beyaz fermuar rica ediyorum.
-80 cm olmaz 1 metre lik var.
Ben de tahtada soruyu cevaplayamamış bir öğrenci gibi
 -Peki  bir metrelik olandan verin dedim.
 Konuştuklarımızı dikkatle dinleyen yardımcı delikanlı hızlı adımlarla arka tarafta ki raflardan
fermuarları getirdi.

*

M. E.

Ynt: Serpinti Körüğündeki Plastikten Bıktım
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2019, 22:34:59 »
Cevat korsanım ortamın gerginliğini çok iyi yansıttınız. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. İ.

« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2019, 22:44:15 »
 Teknedeki serpinti körüğünü söküp iskeleye yatırdım. Eskisinden keçe kalemle markalayarak
şeklini çıkararak kestim. Dikiş makinesi ile kestiğim parçaları diktim. Fermuarları da yerli
yerine oturtup çift dikiş yaptım.Tabii ki bu yaptıklarım iki gün sürdü.
 Körüğü yerine taktığımda içimde bir iş görmenin saadetini yaşıyordum.
Oh dedim kendi kendime, ne güzel önümü tertemiz görebiliyorum, üstelik ucuza mal ettim,
hem de ben yaptım ben.

*

A. Ü.

« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2019, 23:00:11 »
Cevat ağbi bende bıkmıştım.tutum tahtadan yaptım camlı filan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2019, 23:15:36 »
İskeleye düz serip işaretleyince hatalı olmadı mı? 3 boyutlu, üstünde, yerinde takılıyken şablon çıkarmak gerek sanki...

*

M. B. A.

« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2019, 00:07:28 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...
Oh dedim kendi kendime, ne güzel önümü tertemiz görebiliyorum, üstelik ucuza mal ettim,
hem de ben yaptım ben.

Süper olmuş Cevat korsan, elinize sağlık...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ama maalesef aynı kaygıları tekrar yaşayacaksınız (yaşayacağız)... Bunun keşke daha iyi bir çözümü, daha farklı bir malzemesi filan olsa...
*

H. E.

« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2019, 07:48:33 »
...

Ama maalesef aynı kaygıları tekrar yaşayacaksınız (yaşayacağız)... Bunun keşke daha iyi bir çözümü, daha farklı bir malzemesi filan olsa...

Sert cam takmadan çözülmüyor. Ama onu takmak için de serpinti körüğünün sabit ve sert bir mazlsemeden yapılması gerekiyor. Ali Ünalan mesela Anadol tavanından yapmıştı.

Benim aklımda ise melez bir çözüm var. Ben hem camlar sert ve saydam olsun hem de istediğimde serpinti körüğü şimdiki gibi katlanabilsin istiyorum. Çözüm; kumaş malzemenin kenarlarına yapılan cep gibi kumaş çerçeveler. Dikdörtgen ve üçgen poliakrilik sert tabakalar bu ceplerin içine sürülecek (veya cırt bant ile yerleştirilip kenarları kalınca örtülecek).
*

N. D.

« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2019, 09:34:19 »
Hakan agir olmazmi?

yani agir olup sarkma yapmazmi acaba?

önler düz yaparsin, düz olmayan yerlerdekileri, mesela kösede veya kavisli olan yerleri ne yapacaksin?
*

A. E.

« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2019, 09:55:57 »
Şu serpinti körüğündeki şeffaf plastik hep canımı sıkmıştı. Aşağı indirmek isterim hemen kulaklarımda;
 - Katlanırsa matlaşır.
Tekneyi yıkarım;
- Islak kalmamalı, suyu emince şeffaflığını yitirir.
 - Seyir sonrası tatlı su ile yumuşak bir bez ile mutlaka silinmeli yoksa buzlu cam gibi olur.
 Tentecilere tekne için değil kamyonete veya bahçeye lazım da diyemiyorsun. Adam gelip
tekneden ölçü alıyor ve seni doğal olarak cüzdanı dolu birisi olarak kabul ediyor.
  İki yıl önce, babamın sayacı olması, benimde yanında uzun yıllar çalışmış olmamın verdiği 
 cesaretle kararımı verdim. Şeffaf malzemeyi satın alıp kendim dikebilirdim.
 Bunun için ilk iş Unkapanı manifaturacılar çarşısına gidip malzemeyi aramak oldu. Üst katta bu
tür malzemeler satan dükkanı buldum ve isteğimi anlattım. Adam bir sinirli bir gergin, bu arada
telefon geldi. Konuştuğu kişiye de;
 -Kısa kes, çok işim var, beni meşgul etme edasında kısa cevaplar vererek konuşmayı bitirdi.
 Sıra bana geldi tekrar. İki çeşit gösterdi,  birisi 0,60 mm. diğeri 0.40 mm. hangisini alsam diye
düşündüm çünkü bende olanı ölçmemiştim. Daha çok  0.60 mm. alıyorlar dedi.
Metresi kaç lira diye sordum
 -60 lira dedi.
-Daha kalitelisi var mı ?
-Yok ama bu en iyisi. Çay bahçeleri, lokantalar hep bundan kullanıyorlar.
bu arada sıkılmış olacak ki ruloların bulunduğu yerden masasına geçip oturdu, kalemi eline aldı
önündeki deftere bir şeyler yazmaya başladı.
 Ben de biraz düşündükten sonra yanına gidip 3 m. almak istediğimi söyledim.
 Yan tarafta sessizce ve saygı ile bekleyen elemanına
-Oğlum oradan 3 metre kes diye seslendi.
 Tetikte durumu izleyen delikanlı hızla ruloyu yere yatırdı ve metre ile ölçüsünü alıp makasla
düzgünce kesti.
 Masada bir şeyler yazmakta olan sinirli adama
-80 cm boyunda 3 tane beyaz fermuar rica ediyorum.
-80 cm olmaz 1 metre lik var.
Ben de tahtada soruyu cevaplayamamış bir öğrenci gibi
 -Peki  bir metrelik olandan verin dedim.
 Konuştuklarımızı dikkatle dinleyen yardımcı delikanlı hızlı adımlarla arka tarafta ki raflardan
fermuarları getirdi.

Aynı duygularla bıkmış olarak ve tıpkı H.Erim gibi sert malzeme ile bir çözüm aramak istiyorum. Centrkokpit'li teknelerdeki gibi alçak bir camlı kısım mı; yoksa H. Erim'in dediği gibi ama cam mı pleksi mi olsun.
Hadi geliştirelim şu fikri ve güzel bir çözüm bulalım.

Cam temperli olmalı. Gene de ağır olacak. Pleksi çizilince göstermiyecek, ama sanırım yumuşak malzemeden daha çok süre saydam kalacak.
*

N. D.

« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2019, 10:24:19 »
Ali korsanin da bu konuda tecrübeleri var

standart bir cözüm zor gibi

Hallberg kendisi cözüm üretmis
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2019, 10:40:58 Gönderen: Nedim Delen »
*

M. K.

« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2019, 10:41:38 »
Plastikleri dört tarafı fermuarlı yaptırıp gerektiğinde eskisini şablon olarak kullanıp yenisini yaptırmak ve kolayca değiştirmek bir çözüm olmaz mı ?
*

T. A.

« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2019, 11:00:03 »
Ben sert cam ve fermuarlı yaptırmış ve paylaşmıştım
*

H. E.

« Yanıtla #12 : Nisan 19, 2019, 11:01:09 »
Hakan agir olmazmi?

yani agir olup sarkma yapmazmi acaba?

önler düz yaparsin, düz olmayan yerlerdekileri, mesela kösede veya kavisli olan yerleri ne yapacaksin?

Polikarbonat levha çok ağır değil. Zaten cep yaparken orayı güçlendiriyorsun. Kanvası iyice gerersen sorun olmaz diye düşünüyorum.

Dönüş yerlerini sunbrella kumaş ile yapmayı düşünüyorum. 15 cm'lik A direği gibi bir şey fazla görüş kaybı yaratmaz. İlerde orası için ısı ile bükülmüş levha bile yapılabilir.
*

N. D.

« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2019, 11:12:50 »
Çerçevesi fiber camları polikarbonat olmaz mı ? Seyyar oması şart mı ?
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2019, 11:23:01 »
Çerçevesi fiber camları polikarbonat olmaz mı ? Seyyar oması şart mı ?

Sabit olanı herkes yapıyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap