0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. C.

Serpinti körüğünde kullandığınız şeffaf vinil malzeme tipleri ile ilgili deneyimleriniz nedir ?
Piyasada birçok malzeme var. Fiyatlar çok değişiyor. Kaliteli üretim yapan marin döşeme firmaları 2-3 marka kullanıyor.
Mylar, ferrari, strataglass, çin malı yada japon malı ürünler ...
Strataglass marka malzemenin dayanıklılık, çizilmezlik ve görüntü kalitesi konusunda en iyisi olduğu söyleniyor ancak bu malzemenin katlanması sıkıntılıymış ve katlandığı yerlerden çatlıyabiliyormuş. Serpinti körüğünü hiç katlamayanlar için iyiymiş. Fiyatı da neredeyse 3 kat pahalı. 5 sene kadar dayandığı söyleniyor.
Bu malzemelerle ilgili yurtdışı forumlarda görüşleri okurken Makrolon AR diye bir alternatife rastladım. Amerikadaki yatçılar sıklıkla kullanıyormuş. Malzeme bildiğimiz sert polikarbonat. En incesi 2mm kalınlıkta ve nispeten eğilip sprayhood formuna uyabiliyor. Tabii katlanması söz konusu değil. Ancak dayanıklılık ve görüş kalitesi olarak camdan farksız.

Hiç bu tip malzeme kullanan korsan oldu mu acaba ? Marin işi yapan iki üç firmaya sordum pek bilen yada kullanan yok.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir de strataglass ile ilgili deneyimleriniz nasıl ? Fiyat farkına değer mi ?
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2017, 01:05:21 Gönderen: Murat Cengiz »

*

A. Ü.

Ynt: Serpinti körüğü (sprayhood) şeffaf vinil malzeme - Makrolon
« Yanıtla #1 : Şubat 02, 2017, 06:35:01 »
Serpinti körüğünde kullandığınız şeffaf vinil malzeme tipleri ile ilgili deneyimleriniz nedir ?

Bana da lazım olmuştu,yaptığım araştırmalarda,solmayan,dayanıklı, çizilmeyen ve görüntü kalitesi cam gibi olan bir ürün bulamadım,sert polikarbonat malzemeler çizilir zamanla deforme olur..

İkinci bir seçenek.Serpinti körüğünüzü ahşap iskelet yapıp,fiber kaplıyarak kendiniz yapın,camlarını köpürte köpürte yıkayın,solma,çizilme olmaz:)
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2017, 06:38:37 Gönderen: Ali Ünalan »

*

N. Ö.

« Yanıtla #2 : Şubat 02, 2017, 12:00:51 »
Ben teknemin serpinti körüğünü 2010 yılında yeniledim. Şeffaf yerler için Strataglas kullandım ve çok memnun kaldım. Şu anda 2017 yılına geldik hala çok iyi durumda , pırıl pırıl ve çok net görüntü sağlıyor. Diğer asetat malzemelerle arasında epey fark var. Fakat kesinlikle katlanmaya uygun değil ve fiyatı da pahalı.
Ancak önemli bir detayı daha belirtmem gerekiyor. ilk yapıldığında ucuz akrilik kumaştan üstünü dışardan koruyan bir perde yaptırdım. Kullanmadığım zamanlar devamlı olarak bunu dışarıdan örtülü tutuyorum ve güneşten yanmasını önlüyorum, çok işe yarıyor.
Bir de temizlerken asla sabun veya deterjan sürmüyorum, sadece su ile ve ovalamadan-çizmeden yıkıyorum.

*

M. C.

« Yanıtla #3 : Şubat 08, 2017, 06:54:32 »
Bu durumda Strataglass'a üç kat fazla ödemeye değer. Dışına koruyucu da iyi fikir. Benim önceki tecrübeme göre orjinal tekne ile gelen dahil max. 2-3 senede kaput oluyor.

*

T. A.

« Yanıtla #4 : Şubat 08, 2017, 10:16:54 »
Murat korsan, 2 ila 3 senede kaput oluyorsa gereken bakımlar yapılmamış demektir. Benim teknem 2011 model ve hala orijinal sprayhood ve biminiyi kullanıyorum. Sprayhood ve bimini her tuz yediğinde tatlı su ile durulanmalı, her sezon sonu özel ürünuyle temizlenmeli ve kurutulup çıkarılmalı. Katlanıp kaldırılmalı, sezon başı yağmur geçirmezlik sprayi sıkılarak yerine takılmalı. Senede 2 kez camlar pastalanmalı. Bunları yaparsanız emin olun uzun seneler kullanabilirsiniz
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2017, 10:17:41 Gönderen: Tunç Aytunç »

*

M. C.

« Yanıtla #5 : Şubat 08, 2017, 11:29:18 »
Sunbrella kumaşta sıkıntı yaşamadım, asetat kısmı gidiyor. Limana dönüşte tatlı su ile yıkıyorum ancak kışın tekneden sökmüyorum. Bu sefer dışına koruma yaptıracağım.
*

K. K.

« Yanıtla #6 : Şubat 08, 2017, 11:37:39 »
Sevgili Tunç tavsiye edebileceğin bir yağmur geçirmezlik sprayi var mı tam fuar üzeri almak istiyorum
*

E. E.

« Yanıtla #7 : Şubat 08, 2017, 11:40:06 »
Eskiden bir yerlerde elime gelmişti, özel bir temizleme malzemesi, o zamanlar bir çok cabrio aracın tente camları asetattı, bu asetatların çizilmelerini, soluklaşmalarını temizliyor ve görüntü kalitesini cam gibi ilk haline yakın getiriyordu, ama şimdi aklıma gelmiyor, netten de arıyorum bulamıyorum, bu tarz bir temizleme yöntemi olmalı.
*

H. B.

« Yanıtla #8 : Şubat 08, 2017, 11:43:44 »

Buyur Kamil Korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tunç Korsanın daha önce belirttiği marka bu
*

T. A.

« Yanıtla #9 : Şubat 08, 2017, 11:49:58 »
Kamil abi kullanılması gereken 3 tane ürün var. Biri cam pastası, biri temizleme ürünü biri de yağmur geçirmezlik ürünü.
Yağmur geçirmezlik için google'da sunbrella 303 aratmanız yeterli. Bunu her sezin başı temiz kumaşa uygulamak lazım.
*

T. A.

« Yanıtla #10 : Şubat 08, 2017, 12:10:36 »
Bu ürün de oldukça iyi
*

T. A.

« Yanıtla #11 : Şubat 08, 2017, 12:13:35 »
Murat korsan, kışlama prosedürünün olmazsa olmalarından biri tüm yelkenlerin, halatların ve kumaşların sökülmesidir. Eğer sprayhood ve biminiyi sökmezseniz camlar olmasa bile başka taraflarından sorun çıkmaya başlayabilir. Dikişler atar, sarkma başlar vs. Tabi teknenizin reisi sizsiniz. Karar da size aittir.
« Son Düzenleme: Şubat 08, 2017, 12:14:35 Gönderen: Tunç Aytunç »
*

K. K.

« Yanıtla #12 : Şubat 08, 2017, 12:58:42 »
Teşekkürler Tunç ,sana da komşum.
*

M. C.

« Yanıtla #13 : Şubat 08, 2017, 20:09:11 »
Tunç korsanım doğrudur tabii sezon bakımlarını aksatmamak gerekiyor. Ancak ben tekneyi kış dahil kullanıyorum dolayısı ile adam akıllı söküp kaldırmak pek mümkün olmuyor. Camların pasta olayı enteresanmış. Hafif matlaşmış camları düzeltme konusunda ne kadar iyi ? Belki mevcut sprayhood'u kurtarırım bu şekilde.
*

T. A.

« Yanıtla #14 : Şubat 08, 2017, 20:23:00 »
Çok kötü durumdalarsa mucize beklemeyin. Ama gene de bir iyileşme sağlar. Bir dahaki sprayhood unuzda aksatmadan senede en az 2 kez yaparsanız uzun ömürlü olacaktır. Sprayhood değiştirirseniz kışın eskisini takın. Böylelikle yenisini çok uzun süre kullanabilirsiniz