0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

N. T. K.

Sea Talk to NMEA
« : Şubat 26, 2020, 21:33:37 »
Değerli dostlar, daha önce de benzer konularda fikirlerinize müracaat etmiştim. Biraz teknoloji düşkünü olduğumu kabul etmekle birlikte aynı oranda bilgiye sahip olduğumu söyleyemeyeceğim. Dünya denizlerini gezen denizcilerden gördüğüm kadarıyla büyük çoğunluk artık telefon veya iPad benzeri tabletlerle navigasyon yapıyor. Herkes gibi ben de telefon veya tablete yüklediğim navigasyon programlarını kullanıyorum. Ancak otopilot kontrolü. Derinlik, hız, rüzgar hızı vb bilgileri de keza AIS, tabletten takip etmek gibi bir arzum var. Bununla ilgili önereceğiniz cihaz ve yöntemler olabilir, öğrenmek isterim. Bununla birlikte daha önce AIS Cihazını kullandığım Digital Yacht Firmasının, benim gibi eski Raymarine enstrümanlarını kullananlar için iki parça cihazı var. Birincisi Sea Talk tan NMEA ye çeviriyor; ikincisi de kablosuz iPad benzeri cihazlara aktarım sağlıyor. Bahsettiğim ürünlerle ilgili bilgi veya ilgisi olan varmı? Alması kolay da kurması düşündürüyor, saygılar...

*

H. E.

Ynt: Sea Talk to NMEA
« Yanıtla #1 : Şubat 26, 2020, 23:47:10 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Değerli dostlar, daha önce de benzer konularda fikirlerinize müracaat etmiştim. Biraz teknoloji düşkünü olduğumu kabul etmekle birlikte aynı oranda bilgiye sahip olduğumu söyleyemeyeceğim. Dünya denizlerini gezen denizcilerden gördüğüm kadarıyla büyük çoğunluk artık telefon veya iPad benzeri tabletlerle navigasyon yapıyor. Herkes gibi ben de telefon veya tablete yüklediğim navigasyon programlarını kullanıyorum. Ancak otopilot kontrolü. Derinlik, hız, rüzgar hızı vb bilgileri de keza AIS, tabletten takip etmek gibi bir arzum var. Bununla ilgili önereceğiniz cihaz ve yöntemler olabilir, öğrenmek isterim. Bununla birlikte daha önce AIS Cihazını kullandığım Digital Yacht Firmasının, benim gibi eski Raymarine enstrümanlarını kullananlar için iki parça cihazı var. Birincisi Sea Talk tan NMEA ye çeviriyor; ikincisi de kablosuz iPad benzeri cihazlara aktarım sağlıyor. Bahsettiğim ürünlerle ilgili bilgi veya ilgisi olan varmı? Alması kolay da kurması düşündürüyor, saygılar...

Şimdi Raymarine sistemlerinden iPAd vb. üstüne bilgi almak başka bir şey, iPad vb. üzerinden sisteme mesela otopilota NMEA komutları aktarmak başka bir şey.
Diyelim AIS datasını harita üzerinde görmek istiyorsunuz;
1- AIS alıcı cihazınızın bir çıkışı olmalı. Genellikle iki tane kablodur bu ve NMEA bilgisi çıkar. Bunu Raymarine sistem üzerindeki chartplotter'a vermek için hem chartplotter ve üstündeki harita uyumlu olmalı hem de NMEA > Seatalk dönüştürücünüz olmalı.
2- AIS cihazındaki bilgiyi iPad vb.de görmek için de AIS cihaz çıkışını wireless vb. bir cihala yaymalı, iPad üzerinde de bunu görüntüleyecek bir program çalıştırmalısınız. Navionics buna izin vermiyor mesela.

TAblet vb. üzerindeki bir programdan sistemdeki otopilota NMEA datası iletmek ise bunun tersi, genellikle aotopilotlar bunu alıyorlar ama uygun dönüştürücü veya Arduino vb. kullanmak gerekiyor.

Özgür Ökten bu konularda yardım edebilir. Benim sabrım yetmiyor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. T. K.

« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2020, 00:14:39 »
Yanıtınız için teşekkür ederim. Kısmen bahsettiğim gibi, bir kablosuz yayın yapan ais cihazı almıştım. 12 volt enerjiye bağlamak ve ağda cihazı bulmaktan ibaret çok basit bir kuruluşla navionics programı veya kendi programı üzerinden gemi takibi yapmak mümkün oldu. Şimdi ise eski Raymarine cihazlarını iPad de takip etmek için anladığım kadarıyla bir sea talk to nmea cihazına ve bir de kablosuz yayın yapacak cihaza ihtiyaç var.(belki birlikte olanı da vardır, benim baktığım markada ayrı)  Bunları da adını belirttiğim firmadan tedarik edebiliyorum. Sorun montajda, mevcut cihazları ( Raymarine enstrümanları) birlikte st to nmea cihaza bağlayabilmek sonra da onu wireless cihaza. Belki dediğiniz gibi Özgür Kaptan yardımcı olur bu konuda🙏👋

*

H. E.

« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2020, 09:06:03 »
iPad'teki Navionics programı ile AIS cihaından kablosuz gelen veriyi görüp, gemileri takip mi ettiniz?

*

N. T. K.

« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2020, 11:25:23 »
Tam öyle denemez. Ben Digital Yacht İAIS tek yönlü cihazını kullanıyorum. Yani sadece Gemileri görüyorum, onlar beni göremiyor. Bu cihazın Apple store da bir aplikasyonu var. Bu aplikasyonda kendi görüntüsü dışında bir de navionics düğmesi var. Navionics sahibi iseniz bu program Navionics haritası üzerinden de gemi takibini mümkün kılıyor. Yazı devamında bir kaç resim yolluyorum. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. E.

« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2020, 11:35:38 »
Tam öyle denemez. Ben Digital Yacht İAIS tek yönlü cihazını kullanıyorum. Yani sadece Gemileri görüyorum, onlar beni göremiyor. Bu cihazın Apple store da bir aplikasyonu var. Bu aplikasyonda kendi görüntüsü dışında bir de navionics düğmesi var. Navionics sahibi iseniz bu program Navionics haritası üzerinden de gemi takibini mümkün kılıyor. Yazı devamında bir kaç resim yolluyorum. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hımm... Yani Navionics uygulaması üzerinde AIS datası görmüyor da Digital Yacht İAIS uygulaması, uygulama içinde Navionics haritalarını kullanıyor. Yine de ilginç. Navionics AIS dt entegrasyonuna izin vermiş oluyor. İncelemek lazım.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2020, 11:44:15 »
Hımm... Yani Navionics uygulaması üzerinde AIS datası görmüyor da Digital Yacht İAIS uygulaması, uygulama içinde Navionics haritalarını kullanıyor. Yine de ilginç. Navionics AIS dt entegrasyonuna izin vermiş oluyor. İncelemek lazım.
Nasıl yapıldığının detayını bilmiyorum ama Navionics dışarıya API olarak (google gibi) haritalarını kullanma imkanı veriyor. Eğer siz de bir yerden AIS datası alıyorsanız bunları üst üste sunabilirsiniz. (Bknz: wikiderya.org'daki KML dosyası ile harita üzerinde koy bilgilerinin yüklenmesi gibi..)

ama nedense Navionics bunu kendi uygulamasında yapmıyor ve senin de yapmana izin vermiyor..
« Son Düzenleme: Şubat 27, 2020, 11:49:17 Gönderen: Özgür Ökten »
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Şubat 27, 2020, 11:54:10 »
İki yönlü iletişim (navigasyon cihazlarını ipad'den kullanmak) için her markanın kendi arabirimleri var, dünya para.
HErim'in dediği gibi kendin kurmak istersen de ondan ona çevir sonra onu bi daha çevir, insanın nevri dönüyor gerçekten ama olmayacak şey değil..

Alacağınız NMEA to Wireless cihazın giriş-çıkışlarını teknede var olan chartploter, otopilot vb ile konuşturmak gerek.
Teknedeki cihazlar NMEA2000 ise nispeten kolay, eski NMEA0183 ise zor iş..

Cihazı alırsanız bağlantısı konusunda elimden gelen yardımı yaparım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

N. T. K.

« Yanıtla #8 : Şubat 27, 2020, 11:58:26 »
Az önceki bahsettiklerim aplikasyon üzerinde tam da öyle. Ancak sevindirici haber Navionics programını güncelledi. Artık ais cihazları programa tanıtılabiliyor. Ve direk orijinal haritalar üzerinden de gemi takibi yapabiliyorsunuz. Uyumlu cihazlar belirtilmiş programda. Yani bir önceki aplikasyona da gerek yok. Sadece uyumlu bir cihaza sahip olmalısınız. İsailor programı zaten imkan veriyordu. Ancak haritaları raster olduğundan pek sevmiyorum.
*

N. T. K.

« Yanıtla #9 : Şubat 27, 2020, 12:14:26 »
Araştırdığım ve görüştüğüm teklif aldığım cihazların teklif fiyat ve  görselleri ekte. Birincisi sea talk dan nmea2000 e çeviriyor. İkincisi de yayınlıyor. Ancak sıkıntım şu ki iki cihazı birbirine bağlasam da mevcut tesisatta hangi noktadan irtibatlandıracağım bilmiyorum. Mesela, chartplotterım çalışmıyor, tamir ettirmeye de niyetim yok. Ona gelen ( sanırım tüm enstrümanlardan) seatalk kablosuna çeviriciyi bağlasam olurmu? Yoksa kutusu falan mı var? Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #10 : Şubat 27, 2020, 12:49:28 »
Sisteminiz NMEA2000 olsaydı bağlantı daha kolaydı, NMEA2000 networkü içinde herhangi bir noktadan bir ara kablo ile giriş yapabilirdiniz, ama NMEA0183 için biraz daha zor, bir aktif cihaz (chartplotter vb.) üzerinde fazladan birer çıkış ve giriş olması gerekiyor eğer yeterli boş giriş çıkış yoksa ayrıca NMEA Multiplexer denilen çoğaltıcı kutudan almanız gerekir.

Ne kadar çok cihaz = o kadar çok uyumsuzluk demek tabi..

Belki aşağıdaki gibi kendi üzerinde boş giriş çıkışları olan bir wireless cihaz iki işi birden çözebilir;
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #11 : Şubat 27, 2020, 12:52:17 »
sayenizde Navionics'in de yıllardır herkesin beklediği AIS güncellemesini yaptığını öğrenmiş olduk, teşekkürler!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #12 : Şubat 27, 2020, 17:47:21 »
...Ancak sevindirici haber Navionics programını güncelledi. Artık ais cihazları programa tanıtılabiliyor. Ve direk orijinal haritalar üzerinden de gemi takibi yapabiliyorsunuz. ...

Bu çok iyi haber.
*

N. B.

« Yanıtla #13 : Şubat 27, 2020, 21:07:52 »
Aynı marka ais,'ın hem alici hemverici laptopa  kablosuz bağlanıyor ayrıca sabit gps ise kablo ile bağlanan modeli duseldof fuarda 530 euro idi kablosuz aynı anda telefondaki haritada aisi gorebiliyorsunuz
*

N. İ.

« Yanıtla #14 : Şubat 28, 2020, 10:22:27 »
Bu arada ben hoşa gitmeyecek bir haber vereyim . Karalardan 200-300 mil açıldıktan sonra Iphone telefonlardaki ve Samsung Tabletlerdeki Navionics harita üstünde size hiçbir bilgi (hız, koordinat, teknenin yeri ) vermiyor. Kısaca 200-300 mil sonra elinizdeki elektronikler bildiğin kağıt haritaya dönüşüyor. Teknenin chartplotteri hariç. Kısaca eğer karalardan elinizdeki tablet ve telefonlarla uzaklaşmayı düşünüyorsanız işiniz zor diyorum.

Selametle,